Portyk

Pogaństwo => Filozofia => Wątek zaczęty przez: Iselor w Sierpień 02, 2013, 18:05:51

Tytuł: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Iselor w Sierpień 02, 2013, 18:05:51
Jeżeli gdzieś jest taki temat to przepraszam, ale do założenia tego zainspirowalo mnie to:

http://www.tvn24.pl/pastafarianin-z-durszlakiem-na-glowie-takie-zdjecie-ma-w-dowodzie,344154,s.html

Dla mnie to kuriozum i robienie z siebie pajaca. Kompletnie nie rozumiem jak takie rzeczy można traktować poważnie. Skrajni ateiści są równie głupi i niebezpieczni jak skrajni islamscy fanatycy. Można nie lubić jakiejś religii, atakować ją, ale profanacja tak naprawdę wszystkich religii (bo tym jest Kościół Potwora Sphagetii) powinno być ścigana i zakazana a isnienie tych...pastafarian powinno być zakazane bo to nie ma nic wspólnego z religią. Banda błaznów i tyle.
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Sierpień 02, 2013, 19:44:10
Pastafarianizm nie jest w zasadzie profanacją żadnej religii, jest to parodia, czyli humor, oni tego nie traktują poważnie; nie zamierzają znieważać konkretnych instytucji, czy zwyzywać wskazane osoby. A jeśli ktoś chce zrobić z siebie błazna to niech robi, nie mój to cyrk, nie moje to małpy.

Sam natomiast sądzę, iż paragraf o obrażeniu uczuć religijnych powinien być wywalony z KPK, no bo niby jak można urazić uczucia? Założenie że jest to możliwe, to jest absurd i abstrakcja, (załóżmy że jakiś przedstawiciel dowolnej wiary przykładowo katolik uzna, że ktoś obraził Jezusa, ale polskie prawo przewiduję ściganie za obrazę tylko w wypadku obecności obrażonego i na jego wniosek. Zatem Jezus z Nazaretu musiał by osobiście złożyć pozew do sądu... To było by tak samo debilne jak oskarżenie Palikota o obrazę Duch św. , no a gdzie jest pokrzywdzony? Nie stawił się na sali sądowej? Ojej! No to mamy problem.  ;D

Ściganie powinno być z oskarżenia prywatnego, bądź świątyni, jeśli dokonano by np. dewastacji.

P.S. A oto jeszcze jeden przykład głupoty, tym razem z Kenii.
http://wyborcza.pl/1,75477,14366862,Prawnik_z_Kenii_chce_procesu_w_sprawie_Jezusa__Napisal.html
 ;D ??? ::)
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Sierpień 02, 2013, 22:52:12
Robić z siebie durnia każdy ma prawo - na swój koszt. Ale najwyraźniej czeskie państwo uznało tym samym KLPS za religię, skoro pozwolono mu na takie hece. Nie rozpatrywał bym tego jednak w kategoriach obrazy religii, co najwyżej obrazy majestatu prawa.
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Sierpień 03, 2013, 12:09:37
A propos godności, to jest niezłe:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/prawnik-chce-ukarac-winnych-ukrzyzowania-jezusa-chrystusa/ybf2f
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Sierpień 03, 2013, 14:16:09
Nie rozpatrywał bym tego jednak w kategoriach obrazy religii, co najwyżej obrazy majestatu prawa.
Hm... no jeśli prawo czeskie zezwala na pokazanie się w dowodzie osobistym w durszlaku ten już ten majestat jest na dostatecznie niskim poziomie... ja zastanawiam się nad czymś innym- obrazą religii, jako że prawo powinno być świeckie to jak ma reagować na obrazę bytów dla prawa świeckiego abstrakcyjnych?
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Sierpień 03, 2013, 18:04:23
Prawo nie zezwala na durszlak, ale na nakrycie głowy wymagane przez religię.
[ ja zastanawiam się nad czymś innym- obrazą religii, jako że prawo powinno być świeckie to jak ma reagować na obrazę bytów dla prawa świeckiego abstrakcyjnych?
To pewnie zależy od samego rozumienia świeckości prawa. Chyba jednak chodzi o to, by prawo w swych źródłach i procedurach było świeckie, tzn. by ktoś nie mógł powołać się na wizję religijną, by dowodzić, że należy mu się zwolnienie z więzienia.
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Eryk w Wrzesień 08, 2013, 22:03:29
Cytuj

Dla mnie to kuriozum i robienie z siebie pajaca. Kompletnie nie rozumiem jak takie rzeczy można traktować poważnie
Właśnie tak! pomysł na FSM powstał jako parodia pewnego konkretnego żądania chrześcijan (nauczania kreacjonizmu w szkołach konkretnie) i został rozwinięty jako parodia całej ich religii.
Jest to walka z chrześcijaństwem przez ośmieszanie go tak jak pamiętna "Pomarańczowa Alternatywa" Majora Frydrycha z Wrocka ośmieszał komunę.
Pastafarianizm nigdy przez nikogo nie był brany poważnie i nie miał być.
To jest żart od początku do końca.

Cytuj
Skrajni ateiści są równie głupi i niebezpieczni jak skrajni islamscy fanatycy.
Zatem boisz sie ze ateistyczni fanatycy podłożą bombę która rozerwie cie na kawałeczki, walną porwanym samolotem w twój dom albo wprowadzą ci nakaz padania na twarz przed Dawkinsem 3 razy dziennie?  ::)
Widziałeś kiedyś ateistycznego terrorystę?
No był taki jeden Carlos sie zwał ale to było dawno i tylko dlatego że KGB mu płaciło...
Więc nie gadaj głupot.

Cytuj
Można nie lubić jakiejś religii, atakować ją, ale profanacja tak naprawdę wszystkich religii (bo tym jest Kościół Potwora Sphagetii) powinno być ścigana i zakazana a isnienie tych...pastafarian powinno być zakazane bo to nie ma nic wspólnego z religią
Oj chyba ci sie obraźliwość udzieliła od katolików...
A co ci szkodzi że chłopaki się wygłupiają?
Zawsze myślałem że Poganie to ludzie z poczuciem humoru a tu istny pogan-moher się objawił :o

A jeśli chodzi o durszlak to na przykład Sikhom wolno sie fotografować w turbanach.
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Viking w Wrzesień 09, 2013, 21:30:22
"Radykalni" ateiście to byli np. Sowieci - czyli tacy co na siłę chcieli "wyplenić ciemnotę". Oczywiście ze zrozumiałych względów dotykało to tylko religii monoteistycznych ale nie ominęło by też innych. Tacy ludzie zwykle chcieli by centralnie zarządzać tym w co ludzie mają wierzyć tak jak chcieli kontrolować to co mają jeść, gdzie pracować itd. Może bomb nie podkładali ale zawsze jak i tak działy się ciekawe rzeczy tam gdzie pojawili się ateiści-komuniści bo o takich tu mówimy ;)
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Wrzesień 10, 2013, 09:40:51
Oczywiście ze zrozumiałych względów dotykało to tylko religii monoteistycznych
To popatrz sobie, jak wyglądały działania wobec buddyzmu i szamanizmu w Tuwie i Mongolii.
Tytuł: Odp: Ateizm
Wiadomość wysłana przez: Eryk w Wrzesień 10, 2013, 10:00:08
Cytuj
"Radykalni" ateiście to byli np. Sowieci - czyli tacy co na siłę chcieli "wyplenić ciemnotę". Oczywiście ze zrozumiałych względów dotykało to tylko religii monoteistycznych ale nie ominęło by też innych. Tacy ludzie zwykle chcieli by centralnie zarządzać tym w co ludzie mają wierzyć tak jak chcieli kontrolować to co mają jeść, gdzie pracować itd. Może bomb nie podkładali ale zawsze jak i tak działy się ciekawe rzeczy tam gdzie pojawili się ateiści-komuniści bo o takich tu mówimy ;)
Zgadza sie byli tacy i robili mało przyjemne rzeczy swoim przeciwnikom zarówno politycznym jak religijnym, nie tylko monoteistom ludom Azji środkowej czy plemionom syberyjskim tez sie oberwało. Bomby tez podkłada, na przykład wspomniany Carlos i Czerwone Brygady choc to raczej było z przyczyn politycznych niz religijnych.
Ale na szczęście szlag ich trafił i słuch zaginął. Nawet Chiny choć oficjalnie komunistyczne to dzisiaj całkiem normalny kraj i zajęci sa tłuczeniem kasy a nie robieniem rewolucji.
Została tylko Kuba i Korea Północna, choc tych to nie wiem czy można uznać za ateistów, raczej za wyznawców Boskiego Kima ;)

Natomiast "wyznawcy makaronu" nikomu nie zagrażają i nic złego nie robia poza wygłupianiem się (choć faktycznie niektórzy przekraczają granice dobrego smaku) wiec porównywanie ich islamistami to gruba przesada.
A niech se chodzą w tych durszlakach jak lubią...
Lepszy durszlak niz hidżab.