Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 15, 2019, 21:48:31

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Jak chrześcijaństwo wchłaniało pogaństwo 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Jak chrześcijaństwo wchłaniało pogaństwo  ( 838 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

padapada
Corax
*

Reputacja: 0

U nas od: Styczeń 03, 2012

: 2

« : Styczeń 03, 2012, 15:33:56 »

Cześć

Poszukuję materiałów dotyczących tego, jak chrześcijaństwo, wchodząc na dane tereny, zawłaszczało pogańskie kulty. Konkretnie chodzi mi o to, żebym wiedział, że np. dla tego a tego świętego chrześcijańskiego (czy innej figury tego panteonu) pierwowzorem był np. ten a ten bóg pogański.

Czy znacie pozycje, w których można by coś takiego znaleźć?  Kiedyś trafiłem nawet na wypowiedź jakiegoś profesorka, który sugerował, że jednym z pierwowzorów św. Mikołaja, był... Thor. :D Argumentował to podobieństwem wyglądu - broda niczym u wikinga, kawał chłopa, itp.

Szukam więc takich związków opartych na mitach, ale też badaniach dawnych religii i kultur.

Znacie takie pozycji?

pozdr
Tomek
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Styczeń 03, 2012, 15:42:45 »

Właśnie sobie czytam "Religia starożytnego Egiptu" Batora (kolejna znakomita pozycja z Małej Biblioteki Religii wyd. WAM). Natknąłem się na ciekawe zdanie:
Na koniec wspomnimy, że Współistotna Trójca Święta, czyli podstawowy dogmat nicejskiego wyznania wiary chrześcijańskiej, jest dziełem rodowitego Egipcjanina Atanazjusza, metropolity Aleksandrii z pierwszej połowy IV wieku n.e. Pomimo że antycznym Grekom i Rzymianom wydawała się ona sprzeczna z rozumem, to jednak całkowicie zgadzała się z poglądami starożytnych Egipcjan, którzy podobny pogląd jedności bóstwa w trzech współistotnych osobach: Ptaha, Amona i Re, głosili już w czasach Nowego Państwa, tj. w II tysiącleciu p.n.e.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

: Mężczyzna

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #2 : Styczeń 03, 2012, 20:00:49 »

Nie chwaląc się mamy też sporo tutaj

http://kritikos.pl/

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #3 : Styczeń 04, 2012, 02:30:07 »

Warto przejrzeć Frazera, Złotą gałąź, tutaj jest fragment, http://kritikos.pl/?art=Frazer_Wielkanoc_BN ale wydaje mi się, żw częściej robi tego typu spostrzeżenia.
Ale zasadniczo chyba nikt tego nie zebrał, trzeba by szukać w pracach dotyczących chrystianizacji poszczególnych regionów. O taką wiedzę niełatwo, bo zasadniczo z przyczyn oczywistych nikt się takimi zabiegami nie chwalił, więc pozostaje wnioskowanie pośrednie.

padapada
Corax
*

Reputacja: 0

U nas od: Styczeń 03, 2012

: 2

« #4 : Styczeń 11, 2012, 16:44:02 »

Frazera mam, ale ta wiedza ma już chyba koło 100 lat, więc podejrzewam, ze z jej aktualnością może być krucho.

Dzięki za odpowiedzi i czekam na więcej. ;)
: 1  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Jak chrześcijaństwo wchłaniało pogaństwo
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.041102