Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 22, 2019, 11:05:32

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Interpretatio pagana 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Interpretatio pagana  ( 1808 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

: Mężczyzna

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« : Grudzień 14, 2011, 19:50:59 »

Pomysł może i dobry ale myśle że do zastosowania w innej formie. Nie sądze aby tak dało się kogoś nawrócić a nawet jeśli to spoglądając w przyszłość musze stwierdzić że nie jest ważne jak obejdziemy się z chrześcijanami - istotne jest jak obejdziemy się z etyką laicką i z muzułmanami. Z muzułmanami musimy obejść się źle czyli pokazywać że islam niszczy naszą kulture i to pogaństwo - a nie chrześcijaństwo teraz jej broni. Islam nie pójdzie na kompromisy jak KRK tylno naszą kulture poprostu zdegraduje, zniszczy. Nawróceni na islam w Europie uczą się arabskiego jako "najlepszego imienia", przybierają arabskie imiona aby pokazać że są już częścią kultury Zachodu a nie naszej o to musimy pokazywać...
Co do laickiej etyki to widze iż ona opiera wszystkie swe założenia na krytyce absurdów monoteizmu, wszystkie swe tezy wywodzi z analiz chrześcijańskiego podejścia do boga, świętych ksiąg itd
Tutaj czeka nas sporo pracy bo człowiek czytający taki tekst myśli sobie tak "oni mają racje, pierdoły piszą w tej Biblii czyli religie to bzdura", nie zdaje sobie sprawy że jest jeszcze inna droga i religia do której te argumenty krytyki się nie odnoszą. Gdy ktoś np mówi że religijna etyka to bzdura i podpiera się przykładem Biblii to trzeba mu pokazać Havamal i zapytać co teraz powie itd. To jest dziś wyzwanie, pokazać ludzią którzy odeszli od kościoła "bo są tam dogmaty bez sensu, bo Biblia jest niewiarygodna, bo kler jest zły, bo Jezus nie zmartwychstał itd idt" że jest coś jeszcze...alternatywa dla chrześcijaństwa jednocześnie jasno broniąca naszych tradycji przed islamem. Nie możemy pozwolić aby np nas obwiniano o to że nasza kultura ginie bo zalewa ją islam.

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Grudzień 14, 2011, 23:13:57 »

Vikingu - o ile odnosisz się do wpisu blogowego, to proszę rób to w komentarzach (przenoszenie wszystkich dyskusji na forum zabije blogosferę).- akurat teraz w twój post tylko częściowo odnosi się do wpisu, ale na przyszłość!

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #2 : Grudzień 15, 2011, 14:27:45 »

Vikingu zasadniczo się z Tobą zgadzam, tylko jakby niezupełnie o tym pisałem. Chciałem raczej sprowokować do pewnych rozważań, a do czego takie porównania mogłby się przydać? Zgadzam się, raczej nie do nawracania chrześcijan. Na pewno jednak dostarczają argumentu, że politeizm wcale nie jest czymś obcym tej ziemi, że nie tylko, kiedyś Polacy wyznawali religię politeistyczną, ale nadal są w istocie politeistami. - na przykład do tego.

Krwawy
Globalny moderator
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #3 : Grudzień 15, 2011, 19:29:21 »

Możliwych jest kilka scenariuszy, w tym może dojść do sytuacji "sojuszu": chrześcijan, ateistów i politeistów, przeciwko islamowi. Zobaczymy jak się to będzie rozwijało.
Viking
Kadra
Heliodromus

« #4 : Grudzień 15, 2011, 19:33:06 »

W tekście była jednak mowa o tym co zrobić aby pogaństwo nie było religią marginalną (tak to odczytałem).
W "Faktach i Mitach" zawsze piszą o tych "niechrześcijańskich" elementach w Krk tyle że zawsze to kwitują czymś w rodzaju "chyba nie jest najwłaściwsze kultywowanie pogańskich obyczajów" co mnie zawsze wkurza.

Uprzejmie proszę... FEANARO
« : Grudzień 15, 2011, 22:48:22 Feanaro »

Asatru

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #5 : Grudzień 15, 2011, 21:10:16 »

W tekście była jednak mowa o tym co zrobić aby pogaństwo nie było religią marginalnom (tak to odczytałem).
W "Faktach i Mitach" zawsze piszą o tych "niechrześcijańskich" elementach w Krk tyle że zawsze to kwitują czymś w rodzaju "chyba nie jest najwłaściwsze kultywowanie pogańskich obyczajów" co mnie zawsze wkurza.
Bo ateusze typu tych z FiM uważają nas za prymitywnych dziwaków.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Viking
Kadra
Heliodromus

« #6 : Grudzień 15, 2011, 21:17:13 »

Niektóre artykuły są fajne ale wiekszość to tania propaganda i taka manipulacja że aż oczy kole niestety :( Jak czytam "listy" od czytelników w których piszą że każdy poseł który po zaprzysiężeniu dodał słowa "tak mi dopomóż Bóg" powinien być złożony z urzędu to mi się słabo robi...Do tego artykuły pana B. Parmy który na wszystkie problemy odpowiada na podstawie Biblii - bardzo dziwne jak na ateistyczne/racjonalne pismo no ale rozumiem że wszyscy wrogowie Krk są dla nich OK a ewangelicznych chrześcijan jest u nas nie mało. Tylko że to troche tak jakbyśmy my wklejali tu teksty z programu ONR bo nie lubimy Palikota ???

Asatru

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #7 : Grudzień 15, 2011, 21:48:09 »

A żeby było śmiesznie to powiem Ci że oni kiedyś trzymali z sekciarzami z Himavanti. Ja natomiast 2 lata temu znalazłem tam tekst wychwalający Sai Babę... jedyny wysoki poziom  stale utrzymuje felieton Agnosiewicza.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

[Wiara słowiańska] : 1329

« #8 : Grudzień 15, 2011, 22:51:26 »

Hehe... Jak już kiedyś pisałem na Blogosferze - gdyby wszystkie opisane w FiM "afery" były prawdą, to już dawno by zabrakło w Polsce księży do opisywania. Przypomina mi się artykuł z połowy 2004 roku, kiedy to redakcja dotarła do tajnych dokumentów z Watykanu, wedle których JP2 po śmierci miałby być pochowany w Licheniu  ;)

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Interpretatio pagana
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.059132