Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marzec 20, 2019, 20:29:46

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Ogólne  |  O userach  |  Wątek: Jak to się stało, że się nawróciliście na pogaństwo? 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 »
: Jak to się stało, że się nawróciliście na pogaństwo?  ( 9485 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Chrześcijanin
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Maj 16, 2009

: 74

« #15 : Maj 18, 2009, 20:20:17 »

Skąd to wiesz?
Stąd, że po pewnym czasie pogaństwo zaczęło wymierać, czyli ludzie w końcu doszli do wniosku, że to wszystko musi być nieprawdą, na podstawie własnych doświadczeń. Z tym, że trochę przesadziłem z tym zawsze.

Spokojnie drogi Panie! Spokojnie! Jak na razie wykazujesz się bardzo umiarkowaną znajomością chrześcijaństwa, mówię to jako magister teologii. Podejrzewam, że nawet byś nie zauważył, gdyby ktoś chciał zafałszowac chrześcijaństwo.
A takie oskażenie powinno być chyba jednak uzasadnione, nie uważasz?
Jak na mój etap życiowy moja znajomość chrześcijaństwa jest bardzo dobra. Przecież licealista nie może tyle wiedzieć co osoba po studiach teologicznych, nieprawdaż? Dowodem jest choćby to, że cały czas piszecie, że to wszystko to absurd.

O, a skąd takie rewelacje? Na początek odsyłam do lektury prac Mircea Eliade'go. Przeczytaj, a dopiero potem się zacznij wypowiadać, bo widzę że nie rozumiesz roli mitu i symbolu w religii. Dosłownie to sobie wierzą Świadkowie Jehowy i tym podobne sekty chrześcijańskie.
Zamiast odsyłać do lektur mógłbyś sam to wszystko tłumaczyć.

No rozbrajasz mnie człowieku. Dygresji nikt Ci nie zabronił wtrącać. Gorsze rzeczy? Jakie? Że napisałem że wierzysz w absurdy? Sorry, ale to Ty pierwszy napisałeś takie rzeczy, więc nie dziw się że w podobnym tonie odpowiadam.
Ja tego wszystkiego nie zacząłem. Sam się tu też nie wpraszałem.

Teraz wiem. Bo już trzeci post pod rząd próbujesz przypisać alegorię i symbolizm jako wyłączny atrybut chrześcijaństwa.
A skąd Ci to przyszło do głowy?

Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #16 : Maj 18, 2009, 20:38:36 »

Zamiast odsyłać do lektur mógłbyś sam to wszystko tłumaczyć.
Panoćku, mam rolę każdego symbolu i alegorii w poszczególnych religiach tłumaczyć? Eliade pół życia pisał o tym opasłe tomy i nie wyczerpał tematu. Ja tylko tłumaczę, że mit, symbol czy alegoria to nie jest - jak próbujesz wmówić tutaj - tylko domena chrześcijaństwa, a niechrześcijanie biorą wszystko dosłownie. Ale przez ostatnie kilka postów jeszcze tego nie przyjąłeś do wiadomości i rozwlekasz temat.

Ja tego wszystkiego nie zacząłem. Sam się tu też nie wpraszałem.
Oczywiście, a świstak siedzi etc. Przyznaję się, to ja napisałem zdania typu "wierzycie w większe absurdy" i "Ehhh, nie sądziłem, że są jeszcze ludzie, którzy w to wierzą" i podstępnie dokleiłem do Twojej wypowiedzi, przepraszam. Przepraszam, że nie z własnej woli również przyszedłeś na to forum, widać pod karabinem kazano Ci tu wejść.

Teraz wiem. Bo już trzeci post pod rząd próbujesz przypisać alegorię i symbolizm jako wyłączny atrybut chrześcijaństwa.
Nie wiem, może stąd, że napisałeś np. "poganie zawsze traktowali to wprost, a nie poprzez metafory", przeciwstawiając chrześcijaństwo gdzie np. "krzyż nie jest traktowany jako bóstwo czy coś".

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Chrześcijanin
Nymphus
**

U nas od: Maj 16, 2009

: 74

« #17 : Maj 18, 2009, 21:14:02 »

Panoćku, mam rolę każdego symbolu i alegorii w poszczególnych religiach tłumaczyć? Eliade pół życia pisał o tym opasłe tomy i nie wyczerpał tematu. Ja tylko tłumaczę, że mit, symbol czy alegoria to nie jest - jak próbujesz wmówić tutaj - tylko domena chrześcijaństwa, a niechrześcijanie biorą wszystko dosłownie. Ale przez ostatnie kilka postów jeszcze tego nie przyjąłeś do wiadomości i rozwlekasz temat.
Nie wiem, może stąd, że napisałeś np. "poganie zawsze traktowali to wprost, a nie poprzez metafory", przeciwstawiając chrześcijaństwo gdzie np. "krzyż nie jest traktowany jako bóstwo czy coś".
Odnosiłem się tylko do pogaństwa, a nie żadnych innych religii, więc mi tu nie wmawiaj, czegoś czego nie napisałem. Świat się nie kończy tylko na chrześcijaństwie i pogaństwie.

Oczywiście, a świstak siedzi etc. Przyznaję się, to ja napisałem zdania typu "wierzycie w większe absurdy" i "Ehhh, nie sądziłem, że są jeszcze ludzie, którzy w to wierzą" i podstępnie dokleiłem do Twojej wypowiedzi, przepraszam. Przepraszam, że nie z własnej woli również przyszedłeś na to forum, widać pod karabinem kazano Ci tu wejść.
Zmusiło mnie do tego to, że piszecie nieprawdę o chrześcijaństwie i przedstawiacie je w negatywnym świetle.

Georgigenes
blogerzy
Nymphus
**

: Mężczyzna

U nas od: Czerwiec 11, 2009

: 32

« #18 : Czerwiec 14, 2009, 15:29:59 »

Stąd, że po pewnym czasie pogaństwo zaczęło wymierać, czyli ludzie w końcu doszli do wniosku, że to wszystko musi być nieprawdą, na podstawie własnych doświadczeń.
Jesteś tego pewien, Chrześcijaninie? Sięgnij po dowolny podręcznik traktujący o historii starożytnej i poczytaj sobie o ostatnich wiekach cesarstwa rzymskiego - wówczas zobaczysz, że wcale nie było tak słodko, miło i cukierkowo, jak Ci się wydaje.

"To, co rzeczywiście jest mądre, chce i nie chce być zwane imieniem Dzeusa" Heraklit z Efezu
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #19 : Czerwiec 18, 2009, 22:01:13 »

Zmusiło mnie do tego to, że piszecie nieprawdę o chrześcijaństwie i przedstawiacie je w negatywnym świetle.
Jakoś nie udało Ci się jeszcze dowieść nam nieprawdy, na razie dowiodłeś, że jeszcze niewiele wiesz.

Pacal II
Gość

« #20 : Listopad 21, 2009, 10:26:29 »

Nie wiem, czy "chrześcijanin" tu jeszcze jest, ale to właśnie w Biblii wszystko jest brane dosłownie, a w religii pogańskiej ulegało interpretacji. Wszystko co spisane w biblii uznane jest za prawdziwe, zaś hellenizm nie miał świętych tekstów ani pewnych dogmatów. Religia ta rozwijała się wraz z nauką, a nie próbowała ją hamować. Przecież to właśnie Żydzi w okresie aleksandryjskim przejęli metaforyczne odczytywanie tekstów od Greków.
Germanic
Gaius Claudius Drusus Caesar Germanicus
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Listopad 08, 2009

: 101

« #21 : Listopad 21, 2009, 12:47:48 »

Mnie zastanawia jedno. 4 ewangelistów XX wieków temu napisało 4 ewangelie pełne metafor(zdaniem chrześcijan) skierowane do wszystkich ludzi, którzy w 98% byli kompletnymi analfabetami. Czy duch św. nie przewidział, że może to doprowadzić do błędnej interpretacji, sporów, a w konsekwencji do wielu tragedii? I jaki miał cel w dawaniu pożywki dla fanatyków religijnych i innych idiotów? Aaa zapomniałbym, nie pojmę rozumem boskiego planu :)
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #22 : Listopad 21, 2009, 19:21:12 »

To, że spisali to i tak był krok w kierunku uściślenia i uniknięcia nieporozumień. Co by to było, gdyby jeszcze kolejnych sto lat trwało to jako przekaz ustny!
No, byłoby jasne, że mamy do czynienia z mitami.
Ja bym postawił raczej pytanie: skoro Jezus był bogiem, dlaczego sam nie spisał swojej nauki? O ileż mniej nieporozumień by było!
I jaki miał cel w dawaniu pożywki dla fanatyków religijnych?
Może sam był fanatykiem?  ;D
« : Listopad 21, 2009, 19:51:36 Rutilius »

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #23 : Listopad 21, 2009, 22:15:38 »

Biblia jak każda książka od eposu o Gilgameszu aż po Wiedźmina została napisana przez człowieka...Chrześcijanie chcą koniecznie aby interpretować ją jak źródło historyczne i to tak jak im pasuje, gdyby nauka nie potwierdziła że świat jest okrągły to założyłbym się o własną ręke że nadal Kościół twierdziłby że jest płaski. Teorie dotyczące stworzenia świata, jego wieku, wyglądu, teksty dotyczące budowy Arki (zwłaszcza fizycznych możliwości jej budowy przez Noego) itd nauka obaliła i chrześcijaństwo się z nich wycofuje mówiąc że to metafory choć niegdyś uważano je za tak samo prawdziwe jak teksty dotyczące Jezusa. Co będzie gdy nauka, archeologia znajdzie fizyczne dowody obalajace biblijny opis zycia Jezusa? To też staną się metafory? ;D Pozatym jeśli chce się aby Biblie traktować jak źrudło historyczne to wiąża się z tym pewne obowiązki - mianowicie musi to być dokładna kronika tego co się wydarzyło i powinny ją potwierdzać jakiekolwiek inne źrudła np archeologiczne a nie zaprzeczać im. Trzeba się zdecydować albo źrudło historyczne albo utwór literacki pełen metafor i ukrytych przekazów...   

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Germanic
Miles

« #24 : Listopad 22, 2009, 02:10:54 »

A mnie najbardziej chyba zastanawia opowieść o wierzy Babel. Tak wiem, że to wszystko metafora, tak wiem że nie można tego interpretować dosłownie, ale zastanawia mnie czy okoliczności decyzji JHWE też są metaforą. Mianowicie czy to była rzeczywiście kara za grzechy ludzi. Jeśli tak to jaką można z tego wyciągnąć naukę? Nie budujmy wysokich wież? Jeśli niezaprzeczalny fakt-róznorodność jezyków tłumaczymy sobie decyzja boga to czy faktyczne powody owej różnorodności trzeba utożsamiać z grzechem?
Pomijam już fakt że różnorodność języków istniała długo przed tym jak pierwszy człowiek zbudował dom z cegieł, a co dopiero wieże. Skoro wybudowanie jednego budynku było wyrazem takiej pychy, że skłoniło JHWE do tak drastycznych kroków to dlaczego nie interweniuje gdy przeprowadzane są badania nad klonowaniem ludzi? Bardzo prawdopodobne że skończyły mu się pomysły jak krnąbrnych ludzi zdławić, w końcu zalał nas, pomieszał języki, pozabijał pierworodnych itd ;D i jeszcze pytanie za 10pkt jeśli pomieszał języki by ukarać ludzi, my i nasi przodkowie ucząc się języków obcych lub dogadując się w jakikolwiek inny sposób z obcymi łamiemy boski plan, unikamy kary za grzechy naszych przodków? Do odkupienia grzechu nieposłuszeństwa potrzeba było śmierci baranka, z pokuta za grzech pychy poradziliśmy sobie sami :)

Ja bym postawił raczej pytanie: skoro Jezus był bogiem, dlaczego sam nie spisał swojej nauki? O ileż mniej nieporozumień by było!

Może po prostu nie potrafił pisać? ewangelie mówią wprawdzie że apostołowie pod wpływem ducha mówili językami których nie znali, ale o pisaniu raczej nie było mowy.  :)

I jaki miał cel w dawaniu pożywki dla fanatyków religijnych?
Może sam był fanatykiem?  ;D

Czyli że Pismo św należny interpretować dosłownie? Ciekawa teoria ;D
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #25 : Listopad 22, 2009, 02:57:38 »

W sumie w samym tekście chyba nie ma "pychy", wygląda na to, że Jhwh wystraszył się!
«Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!»
Skoro nie chciał, aby ludzie się jednoczyli, to o co to całe gadanie ut unum sint? Zresztą coś lękliwy ten Bóg  ;D

Germanic
Miles

« #26 : Listopad 22, 2009, 15:37:42 »

Mój błąd chociaż w takim wypadku to już kompletnie nie rozumiem za co zostaliśmy ukarani. Pycha i buta to przynajmniej w miarę sensowne uzasadnienie, ale dążenie do niemożliwego?? Skoro według Jahwe jednoczenie się ludzi prowadzi do owych dążeń, a pomieszanie języków miało temu zapobiec to chyba mu coś nie wyszło bo z tego co się orientuje to ludzie nie przestali się łączyć, dalej budują, budują wyżej i do tego uczą się języków na potęgę :) tylko po co to wszystko skoro "wszechwiedzący" Jahwe doskonale wiedział, że kara nie przyniesie efektów?
Oribasios
Poganie
Leo

[hellenizm reformowany] : 209

« #27 : Listopad 24, 2009, 23:39:31 »

Przestanie wam być do śmiechu, "gdy przyjdą Chińczycy" i będziecie musieli się uczyć tych ich znaczków, pożałujecie wtedy, że sie chciało wieży budować  ;D

Germanic
Miles

« #28 : Listopad 25, 2009, 18:50:03 »

Kto pożałuje ten pożałuje ja na ten przykład umiem już liczyć do 10 po japońsku wiec z jakimś Azjatą się dogadam ;D idąc tym  tokiem myślenia to chyba dobrze, że nie ma już Majów bo opanować ich system liczenia to dopiero byłaby jazda :)
Pacal II
Gość

« #29 : Listopad 25, 2009, 19:30:35 »

Akurat ich system liczenia, to jest prostszy od rzymskiego, a nawet od arabskiego ;).
: « 1 2 3 »  
Portyk  |  Ogólne  |  O userach  |  Wątek: Jak to się stało, że się nawróciliście na pogaństwo?
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.138164