Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 15, 2019, 22:31:52

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: katolickie wydawnictwa (WAM) 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2
: katolickie wydawnictwa (WAM)  ( 3525 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #15 : Październik 18, 2011, 21:22:38 »

Nie chciałbym żeby doszło da paranoi w której poganin nie kupi chleba, sera czy spodni od katolika
Przypomina mi się bojkot żydowskich sklepów...

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #16 : Październik 18, 2011, 21:36:08 »

pewne osoby, gdy im książki "robią zamęt
Nie rozumiesz?Pewne książki robią zamęt.
Rozumiem, ale to w większym stopniu zależy od czytelnika, niż od książki. Mogę czytać ewangelie, żywoty świętych, encykliki papieskie i robić z nich narzędzie demaskowania katolicyzmu. Co do książek o pogaństwie to wystarczy mieć pewną kulturę naukową, by ocenić wartość danej teorii (- wstępnie, tzn. czy warto ją brać pod uwagę), a zdanie wyrabia się stopniowo, w miarę zdobywania erudycji. Na teologii spotkałem wielu ludzi, którzy zadzierali nosa podkreślając, że ważniejsza jest modlitwa i adoracja najświętszego sakramentu od studiowania książek. Mieli rację, dzięki temu, że nie czytali zachowali swoją wiarę nietkniętą, a umysł czysty, nieużywany. Ale takimi osobami najłatwiej manipulować ;D

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #17 : Październik 18, 2011, 21:56:38 »

Najwyżej potem wydzielę to tego inny watek ale można by rozpocząć dyskusję, dlaczego chrześcijańscy przepisywacze (pomijając treści jawnie antychrześcijańskie np. teksty polemiczne) zdecydowali się zachować takie a nie inne teksty starożytne przepisując je? Z tego co napisałeś w tekście ''jak mnisi ocalili dorobek antyku'' wychodzi np. ze Cycerona zachowano dla czystości łaciny ale resztę? A może to były indywidualne ''akcje ratunkowe'' tak jak u Celtów irlandzkich: poświęcali się zostając mnichami i ratowali swe dawne legendy?

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Krwawy
Globalny moderator
Leo

Reputacja: 4

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #18 : Październik 18, 2011, 22:14:12 »

Szczerze mówiąc nie obchodzi mnie czy to jest wydawnictwo katolickie, czy też nie. Jakie to ma znaczenie? Jakoś zarobić muszą na swoje utrzymanie, lepszy taki uczciwy sposób niż jakieś wyłudzenia czy dotacje budżetowe. Kiedyś będą możliwości fizyczne (środki finansowe jak i ludzkie) powstaną "nasze" wydawnictwa. 

Chrześcijaństwo jest odpowiedzialne za to co się wydarzyło (z religiami naturalnymi), to nie ulega wątpliwości, jest też w pewien sposób szkodliwe. Jednak nie możemy skupiać się tylko na tym, aby ich zwalczać. Nie chciałbym ich nazywać "wrogiem" bardziej "konkurencją" jeśli już, tak jak mamy w sporcie. To nie jest wojna, nikt nikogo nie będzie mordował.

Katolicyzm w Polsce to kolos, ale na glinianych nogach. Jeszcze się trzyma i trochę to potrwa. Są jednak ludzie i organizacje, które godzą zarówno w nas jak i monoteistów (wszelakiej maści). Nie mam na myśli ideowych wojujących ateistów. Jeśli człowiek wierzy w jakiś system wartości, który daje mu religia, to trudniej z zewnątrz nim manipulować (kapłani to już wewnętrzna sprawa). Trudniej mu wcisnąć coś nowego, produkt jak nowy super niepotrzebny (dla większości np tablet) gadżet, który jest modny. Nie chodzi mi oczywiście konkretnie o tablety, to tylko przykład tego co robi marketing. 
W dłuższej perspektywie już wrogiem (choć tu też się obędzie bez przelewania krwi), a nie konkurencją jest materializm i konsumpcjonizm. To on pozbawia ludzi uczuć wyższych, potrzeb duchowych. Jego przedstawicielami są przedstawiciele międzynarodowego biznesu. 
Z dwojga złego wolę dominację dzisiejszych katolików, niż korporacje przyszłości (teraźniejszości?).

Przepraszam za dygresję, ale chodziło mi to od jakiegoś czasu po głowie.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

[Wiara słowiańska] : 1329

« #19 : Październik 19, 2011, 08:07:48 »

Najwyżej potem wydzielę to tego inny watek ale można by rozpocząć dyskusję, dlaczego chrześcijańscy przepisywacze (pomijając treści jawnie antychrześcijańskie np. teksty polemiczne) zdecydowali się zachować takie a nie inne teksty starożytne przepisując je? Z tego co napisałeś w tekście ''jak mnisi ocalili dorobek antyku'' wychodzi np. ze Cycerona zachowano dla czystości łaciny ale resztę? A może to były indywidualne ''akcje ratunkowe'' tak jak u Celtów irlandzkich: poświęcali się zostając mnichami i ratowali swe dawne legendy?
Różne powody były... Homera dla piękna wiersza, neoplatoników (swoich najzacieklejszych wrogów u schyłku antyku!) dlatego że potem obficie z nich czerpano dla tworzenia własnych dogmatów. A Petroniusz czy Katullus? Cóż, pewnie niejeden mnich lubił swawolne wierszyki i cichaczem je przepisywał. Wierszyki ku czci Priapa przepisał Boccaccio z manuskryptu w klasztornej bibliotece.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
: « 1 2  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: katolickie wydawnictwa (WAM)
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.062104