Portyk
politeistów

 start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 22, 2019, 14:04:47

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Hellenizm (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: kobieta w Hellenizmie 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2
: kobieta w Hellenizmie  ( 6010 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Feanaro
Kadra
Heliodromus
******

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #15 : Maj 13, 2012, 21:28:16 »

Co konkretnie masz na myśli? Bo nie bardzo zrozumiałem o co chodzi z tym rozgrzeszaniem i zabarwianiem świata na kolorowo.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Garrincha
Poganie
Leo


Reputacja: 0
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274« #16 : Wrzesień 30, 2012, 18:10:39 »

.. chociażby kwestia tych Erynii, czy Sofoklesa czy u innych Erynie w rzeczywistości nie są Boginiami zemsty a raczej odstąpienia od niej. Nawet ostatni wers tego hymnu... co to za zemsta.... jej tak na prawdę nie ma w tekstach starożytnych...
polites
Corax
*

Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Październik 13, 2012

: 9« #17 : Październik 28, 2012, 10:08:45 »

Aby zrozumieć pozycję kobiety w antycznych Atenach (za przykład pozwolę sobie wybrać V wiek), należy zająć się pozycją mężczyzny-w tym przypadku Wolnego i Pełnego Obywatela. Oblicza się, że ich liczba wynosiła w tym okresie kilkanaście tysięcy-co przy szacunkowej liczbie mieszkańców Polis (wliczając oprócz kobiet, Metojków, wolnych bez praw obywatelskich i niewolników) wynoszącej ok. 500 tys. wydawać się liczbą niewielką. Oni jednak ponosili pełną odpowiedzialność za losy Państwa. Pozycję Obywatela ateńskiego należy rozpatrywać w trzech kategoriach:ekonomicznej, politycznej i militarnej. Zacznijmy od aspektu ekonomicznego. Wolni Obywatele dzielili się na trzy podstawowe "klasy majątkowe": Oligarchowie- będący klasą najbogatszą, rzemieślnicy i kupcy- klasa średnia i wyrobnicy-klasa najbiedniejsza. Aspekt polityczny jest silnie związany z w/w aspektem ekonomicznym, gdyż najbiedniejsza klasa wyłączona była z prawa do piastowania urzędów państwowych - miała jednak pełne prawo do uczestniczeniu w obradach Zgromadzenia Ludowego i ustanawiania prawa. Wynikało to z systemu politycznego Aten, gdzie wszystkie urzędy (nawet te najwyższe) otrzymywało się przez losowanie, ich kadencja trwała 1 rok i były to urzędy niepłatne. Liczbę urzedów oblicza sie na kilkaset - sam rząd liczył 500 Obywateli (po 50 z każdej Fyli).Biorąc pod uwagę fakt, że członkowie rządu (Bule) byli zoobiązani do przyjmowania petentów o każdej porze dnia i nocy (Tolos), a obciążenie czasowe pozostałych urzędników nie było wcale mniejsze - trzeba przaznać, że los tych ludzi nie był do pozazdroszczenia. Do tego dochodził jeszcze obowiązek brania udziału w obradach Zgromadzenia Ludowego dla każdego Obywatela - a takowych bywało w roku ok. 100. Aby dopełnić obraz roli mężczyzny w Atenach V wieku, należy dodać jeszcze aspekt militarny. Armia ateńska była armią obywatelską, w której musieli służyć wszyscy Obywatele. I tu znów pojawia sie aspekt ekonomiczny. Armię dzielono na formacje, które były tworzone na podstawie stanu majątkowego Obywateli, gdyż do boju każdy musiał stanąć z własnym ekwipunkiem. W kawalerii służyli Oligarchowie, w piechocie klasa srednia, a jako wioślarze w marynarce wojennej klasa najbiedniesza. Pomijając aspekt ekonomiczny (rynsztunek Hoplity kosztował tyle, co w dzisiejszych czasach samochód sredniej klasy), należy tu dodać obiązek stawania do bardzo częstych ćwiczeń i manewrów wojskowych.
Reasumując, przed naszymi oczami staje obraz mężczyzny, który praktycznie był  "gościem we własnym domu" i do tego ponosił pełną odpowiedzialność, zarówno polityczną, finansową jak i cielesną za swój majątek i Ojczyznę. Wydaje mi sie, że w tym kontekście, rola kobiety ateńskiej nie mogła być inna- jak piastunki ogniska domowego, matki i żony.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus
*******

Reputacja: 3
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546« #18 : Październik 29, 2012, 08:14:53 »

Słuszne uwagi. Zresztą nietrudno zauważyć, że mimo zmian formalnoprawnych u nas także odpowiedzialność ponosi (albo i nie) te kilka procent, zwykle też bogatszych spośród ludzi zwanych jedynie obywatelami.
Pytanie dlaczego kobiety z tej warstwy kierowniczej nie mogły współuczestniczyć w tych urzędach? Akurat one nie musiały osobiście czuwać nad domostwem, ani nawet nad wychowaniem dzieci.

polites
Corax
*

Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Październik 13, 2012

: 9« #19 : Październik 31, 2012, 07:01:40 »

Zawsze broniłem się przed porónywaniem współczesnej Demokracji, z Demokracją ateńską V w. Jednak biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny muszę przyznać, że akurat w tym aspekcie są do siebie podobne. Inaczej mówiąc: na politykę trzeba było mieć czas i pięniądze i ten mechanizm sprawdza sie również dzisiaj.
Aby odpowiedzieć na Twoje pytanie, muszę wrócić do owych "3 warunków" bycia Obywatelem. Być nim mógł być każdy, kto spełniał wszystkie trzy - a nie tylko dwa warunki, jak w wymienionym przez Ciebie przykładzie kobiet z wyższych sfer majątkowych. Chodzi mi o aspekt militarny - kobiety (wszystko jedno jak majętne) nie mogły, z powodów naturalnych bronić Ojczyzny i ten fakt dyskwalifikował je jako "obywatelki". Czysta pragmatyka, Szanowny Rutiliusie. I nic więcej.
Viking
Kadra
Heliodromus
******

Reputacja: 4
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092« #20 : Październik 31, 2012, 09:48:18 »

Dziś niestety polityka to dla wielu droga dla pieniędzy;) Nie żyjemy w systemie USA gdzie kandydaci wydają miliony na kampanie, u nas sie idzie do polityki po kase ;)

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
polites
Corax
*

Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Październik 13, 2012

: 9« #21 : Listopad 11, 2012, 17:28:27 »

Bardzo dobre porównanie. Ta przez wielu wyśmiewana, amerykańska forma Demokracji jest w istocie najbardziej zbliżona do Demokracji ateńskiej. Bardzo niewielu wie, że większość odchodzących z Białego Domu prezydentów była zadłużona po uszy. To, że wydawali w formie książkowej swoje wspomnienia, lub objeżdżali całe USA dając serię odczytów, nie było spowodowane nadmiarem wolnego czasu. Oni tak, przeważnie starali się pospłacać swoje długi.
Dla polityka w Wolnej Demokracji istnieje tylko jedna zasada: władza polityczna nie jest celem, ona jest środkiem którego polityk używa dla dobra Narodu. Ten polityk, który tej zasady nie przestrzega - nie jest Demokratą. Być może ta zasada wydawać się może bardzo "radykalna ", ale Demokracja była zawsze i pozostanie ustrojem radykalnym. Isonomia, Isotimia, Isogeria.
: « 1 2  
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Hellenizm (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: kobieta w Hellenizmie
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.046116