Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 23, 2019, 13:29:29

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Dni Wiedzy Poganskiej 2011 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 »
: Dni Wiedzy Poganskiej 2011  ( 6130 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #15 : Kwiecień 10, 2011, 11:27:15 »

Co jeszcze mogę dodać? Pomyślcie jak by się Ásatru rozwinęło się gdyby nie chrześcijańska inwazja. Podpowiem, technika na pewno by została ulepszona.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #16 : Kwiecień 10, 2011, 11:51:38 »

To połączenie starego i nowego bo przeciwnik Ulfa ma bagnet od kałacha jeśli mnie wzrok nie myli ;)

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Viking
Kadra
Heliodromus

« #17 : Kwiecień 10, 2011, 13:05:08 »

A mówiąc bardziej poważnie to nie ma nic złego w odtwórstwie ani w tym że ktoś stara się w ramach zdrowego rozsądku niwelować zróżnice między epokami jeśli czuje że urodził się o kilka za późno (sam tak mam ;) ). Nie możemy jednak ograniczać pogaństwa dla ludzi którzy tak myślą bo zostaniemy na zawsze zepchnięci do grona subkultur - a te albo wymierają albo pozostają na zawsze na marginesie społecznym...
Dziś zwłaszcza u Rodzimowierców i Asatru większość osób ma zainteresowania typowo historyczne, odtwórcze, survivalowe itd - to bardzo fajnie bo sam się czuje doskonale w takich klimatach ale co powie facet który miecz widział jedynie na filmie (i nie bardzo go to interesuje) a na co dzień obchodzi go bardziej nowoczesna technika walki komandosów??
Chrześcijanin (nawet taki który wie w co wierzy a nie taki niedzielny) nie musi interesować się historią ani wiedzieć jak żyło się 2 tys lat temu - i nie szkodzi mu to w czytaniu o Jezusie
Chodzi o to aby nasze zainteresowania prywate nie zagrodziły drogi innym do naszej religii...To trudne (poza Hellenizmem bo Grecja i Rzym to od zawsze cywilzacja i jakoś nie widze Platona czy Arystotelesa polujących na dziki ;)) ale musimy sprubować...  
Niestety świat się zmienia a wódka się kończy jak mawiał artysta...
Odtwórstwo jest bardzo pomocne w promowaniu pogańskiej kultury ale nie może to być "rdzeń" tej religii...
« : Kwiecień 10, 2011, 13:13:49 Viking »

Asatru

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #18 : Kwiecień 10, 2011, 14:15:07 »

A mówiąc bardziej poważnie to nie ma nic złego w odtwórstwie ani w tym że ktoś stara się w ramach zdrowego rozsądku niwelować zróżnice między epokami jeśli czuje że urodził się o kilka za późno (sam tak mam ;) ). Nie możemy jednak ograniczać pogaństwa dla ludzi którzy tak myślą bo zostaniemy na zawsze zepchnięci do grona subkultur - a te albo wymierają albo pozostają na zawsze na marginesie społecznym...
(...) Niestety świat się zmienia a wódka się kończy jak mawiał artysta...
Odtwórstwo jest bardzo pomocne w promowaniu pogańskiej kultury ale nie może to być "rdzeń" tej religii...
Podobny błąd popełnił niejaki Cacaius Rabeius http://portyk.pantheion.pl/index.php?topic=256.0

Tu nie chodzi o zadne  "szopki" dla gawiedzi.

Przede wszystkim o przeprowadzenie rytuałow sprzed 2 tysiecy lat dla samych siebie, tak by moc uczestniczyc w misterium i przezywac to w ten sam sposob jak przezywali to owczesni ludzie.

Słowo "odtwarzanie" wiaze sie z tzw. wehikulem czasu.

Czyli zeby tak wszystko zrobic jakby to sie dzialo 2 tysiace lat temu.
A zatem:
- stroje
- ołtarze
- instrumenty
- zwierzeta ofiarne
- miejsce oddalone od nowoczesnej cywilizacji

Teraz mamy XXI wiek i nie da się cofnąć do starożytności, to jest tak samo bez sensu jak udawanie pierwszych chrześcijan. Współczesny katolik uznałby katolickiego rekonstrukcjonistę za wariata.

Helleniści w Grecji zbudowali świątynie, są zarejestrowani. Jeśli  Ásatryjczyków uzbiera się ponad sto moglibyście się zarejestrować, potem zrobić zbiórkę i ostatecznie po kilku latach zbudować świątynię germańską, mieli byście materialną kulturę prawem chronioną i nikt by wam nie zarzucił że robicie szopkę rekonstrukcyjną.

http://www.youtube.com/watch?v=cxrkPxQibyE
Np. powyżej, nic nie mam przeciwko ślubom ale zanim spostrzegłem tytuł filmiku, myślałem ze to film dokumentalny albo historyczny...
« : Kwiecień 10, 2011, 14:32:40 Asphodelus »

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Garrincha
Poganie
Leo

Reputacja: 0

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #19 : Kwiecień 10, 2011, 15:07:30 »

otóż to; bardziej traktujecie to jaką formę zabawy czy poprzez zgromadzenie tylu osób o takiej samej wierze próbujecie konstruktywnie żyć po pogańsku w teraźniejszości?
Viking
Kadra
Heliodromus

« #20 : Kwiecień 10, 2011, 19:10:37 »

No i tutaj własnie mamy problem...Z jednej strony nie możemy odcinać się od kwestii związanych z tradycją ani od "średniowiecznego klimatu" bo to jednak część Asatru. Ten klimat to też nasz atut - wielu ludzi o asatryjskim sposobie myślenia lubi podobne klimaty, dowiaduje się o nas dzieki nim i zostaje. Ot ktoś interesuje się ze młodu historią, potem czyta Władce Pierścieni, od tego idzie do mitów i dojrzałej wiary w Asatru. Sam zapewne kilka lat temu nie zainteresowałbym się Asatru gdyby własnie nie ściągał mnie ten 'wikingowy" klimat ;) Niestety tak jest że wiele osób przyciągają rzeczy błache, nawet tych którzy potem w danej religii dojrzewaja.
Z drugiej jednak strony nie możemy być skansenem...potem się chrześcijanie śmieją że bez lnianej koszuli już nas bogowie nie słuchają ???
Myśle że warto to wszystko zdrowo wyposrodkować - nie jest to łatwe ale konieczne zwłaszcza podczas rytuałów publicznych.
Prywatnie rytuały niech wyglądają jak chcą uczestnicy - jesli ktoś się dobrze czuje w stroju z X wieku i chce tak świętować to czemu nie? Są też śluby katolickie gdzie ludzie z bractw biorą udział w zbrojach no i co- jeśli im się tak podoba i to ich pasja? Mi dobrze się świętuje i w łapciach z kory i w glanach - a jeśli w glanach to czemu nie w butach od garnituru w końcu i tego i tego 1000 lat temu nie było ;)

Asatru

Pacal II
Gość

« #21 : Kwiecień 10, 2011, 19:32:00 »

Jeśli ktoś z was ma konto na historycy.org to jest tam dział o historii alternatywnej i możnaby temat założyć o tym jakby dzisiaj wikingowie wyglądali gdyby nie chrześcijaństwo. Może to wam pomóc.
Viking
Kadra
Heliodromus

« #22 : Kwiecień 10, 2011, 20:36:55 »

Tu nie trzeba historii alternatywnej. Tu trzeba troche rozumu i zdrowego rozsondku ;)

Asatru

Pacal II
Gość

« #23 : Kwiecień 10, 2011, 20:46:04 »

To jest ważne, ale sądzę, że bez pewnej wiedzy, nie tylko na temat tego okresu ale ogólnie na temat rozwoju kultur i cywilizacji się nie obędzie.
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #24 : Kwiecień 10, 2011, 21:45:43 »

A mówiąc bardziej poważnie to nie ma nic złego w odtwórstwie ani w tym że ktoś stara się w ramach zdrowego rozsądku niwelować zróżnice między epokami jeśli czuje że urodził się o kilka za późno (sam tak mam ;) ). (...)
Właśnie o to mi chodziło.  Głównym chyba wątkiem przewijającym się w wypowiedziach Ulfa tutaj jest opozycja: pogaństwo internetowe vs pogaństwo realne. Po czym zaprasza na imprezę, gdzie będzie można pobyć realnym poganinem, i opatruje je zdjęciem przedstawiającym  pogaństwo wirtualne.
Oczywiście nie mam nic przeciw odtwórstwu historycznemu, również jako etapowi wstępnemu do pogaństwa, ale trzeba pamiętać, że to rodzaj gry (RPG), by nie powiedzieć zabawy dla starszych dzieci, to nie ma nic wspólnego z realnym życiem. Realne życie to ceny w biedronkach, porypany system edukacji w który trzeba wpakować swoje dzieci, to kredyty, szef, od którego nie wolno okazać się głupszym, a przynajmniej mniej przebiegłym. Dzisiejsze zwycięstwo w bitwie, to awans w hierarchii społecznej, a nie nabijanie komuś siniaków czy wybijanie oczu.
Realne życie to także - choć w tym kontekście to zabrzmi obrazoburczo - Internet. Obawiam się, że jest on bardziej realny, niż rekonstrukcjonistyczne wioski Wikingów czy Słowian, przynajmniej dlatego, że ma większy wpływ na rzeczywistość.

http://www.youtube.com/watch?v=cxrkPxQibyE
Np. powyżej, nic nie mam przeciwko ślubom ale zanim spostrzegłem tytuł filmiku, myślałem ze to film dokumentalny albo historyczny...
Sądząc po montażu i grze autorów to bez wątpienia fragment filmu historycznego ;)

Ulf
Nymphus
**

U nas od: Styczeń 31, 2011

[Asatru] : 79

« #25 : Kwiecień 10, 2011, 22:37:30 »

hmmm ... :)
Widze ze trafilem w miejce gdzie holduje sie raczej zasadzie "jak cie widza, tak cie pisza" niz "nie szata zdobi czlowieka" :P
No coz zdaza sie...
W takim razie wszystkim ,ktorzy na podstawie jednego zdjecia potrafili wyciagnac tak glebokie i daleko idace wnioski, proponuje zapoznanie sie chocby z pierwsza strona www.asatru.pl. A nastepnie po przeczytaniu porownac to ze swoimi domniemaniami o skansenie ;)
A wogole najlepszym sposobem przekonania sie kim jestesmy i co reprezentujemy, jest pojawienie sie na Dniach Wiedzy Poganskiej, na ktore wszystkich was serdecznie zapraszam. Bo zadna klawiatura, nie zastapi zywej rozmowy, a zaden monitor rogu z piwem czy miodem :)

"Kiedym miał przed sobą ten wielki, łysy łeb, zobaczyłem, że mu wilkiem z oczu patrzy.
Skoro się tylko dorwie, pozabija mi moich najlepszych ludzi"
(Saga o Egilu, 25)
-www.asatru.pl-
Viking
Kadra
Heliodromus

« #26 : Kwiecień 10, 2011, 22:56:42 »

Ja mówiłem bardziej ogólnie - nie na podstawie jednego zdjęcia bo to o wiele szerszy problem i zagadnienie...ale powiedz miałem racje Ulfie z tym bagnetem?? Od kałacha?? ;)

Asatru

Ulf
Nymphus
**

U nas od: Styczeń 31, 2011

[Asatru] : 79

« #27 : Kwiecień 11, 2011, 14:10:33 »

Nie mialem Ciebie na mysli, Vikingu.

To ze bagnet to sie zgadza, a czy akurat od kalacha nie pamietam - trzeby by sie spytac wikkanskiego wlasciciela ktory trzymal go w rece :P
Bo oczywiscie zdjecie to (a raczej ich cala seria ) byly robione w zupelnie innym celu niz promocja Dni Wiedzy Poganskiej i na tegoroczny "flyer" trafilo dosc przypadkowo i BEZ powiazania z pierwotnym kontekstem w ktorym zostalo wykonane :P

"Kiedym miał przed sobą ten wielki, łysy łeb, zobaczyłem, że mu wilkiem z oczu patrzy.
Skoro się tylko dorwie, pozabija mi moich najlepszych ludzi"
(Saga o Egilu, 25)
-www.asatru.pl-
Viking
Kadra
Heliodromus

« #28 : Kwiecień 11, 2011, 20:39:34 »

Że tak jeszcze zapytam - jaka jest gwarancja tej "jakości"? To że ktoś lata jest poganinem nic nie gwarantuje (znam takich co ponoć są poganami 15 lat więcej niż ja a wiedzą o wiele mniej), autorytety w jednych środowiskach mogą też być nie uznawane w innych...robicie jakieś egzaminy na pogańskich teologów?? ;)

Asatru

Garrincha
Poganie
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #29 : Kwiecień 11, 2011, 23:55:20 »

oj Vikingu już wykraczasz poza temat , wchodzisz w inną sferę i tworzysz zamęt. Mamy być poganami czy "kapłanami"? to tak jakbyś rozumiał identycznie chrześcijanina i księdza. Nam, wierzącym w wiarę politeistyczną nie jest potrzebna tylko wiedza. Istotne tu są także inne czynniki, jak systemy wartości czy idee. Wiedza o własnej wierze , owszem musi charakteryzować wyznawcę, lecz z pewnością nie jest najważniejsza i nie czyni go bardziej gorliwym i pełnowartościowym poganinem czy chrześcijaninem.
: « 1 2 3 »  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Dni Wiedzy Poganskiej 2011
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.086165