Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpień 21, 2019, 23:06:53

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Filozofia Demokryta 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4 »
: Filozofia Demokryta  ( 11396 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Garrincha
Poganie
Leo

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #15 : Luty 15, 2011, 16:46:34 »

Obserwuję Waszą dyskusję od paru dni i - w sumie nie chciałbym zbyt osobistych kwestii tu przedstawiac- sam w takiej sytuacji się obecnie znalazłem, co może mnie skłaniac do refleksji czy to Bogowie mnie uratowali abym nie zniszczył sobie i partnerce (niemal 2x razy starszej z dwójką dzieci) życia? Jeszcze w czasach gdy zagłębiałem się w islamie , wszelkie przesądy i przeznaczenie ta religia mi wyperswadowała z umysłu. Ale teraz pojawia się we mnie zagadka istnienia przeznaczenia
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #16 : Luty 17, 2011, 23:37:44 »

Wiesz, ja nie myślę o tym w rodzaju "Bogowie mi przeznaczyli, abym ... " Racze w kategoria ogólnych, nieco po stoicku: - "wszystko to jest potrzebne".

Garrincha
Poganie
Leo

« #17 : Luty 18, 2011, 12:34:04 »

tak,stoicyzm, epikureizm..Pamiętam je doskonale jeszcze ze szkoły średniej. Z tymże, iż odnoszę takie wrażenie, iż myślenie po stoicku jest takie z zabezpieczeniem,takie zachowawcze.Zawsze po stoicku można sobie wszystko w ten sposób wyjaśnić, iż czujemy się zadowoleni. Jest jakby "sztuczne". Też mnie się zwłaszcza kiedyś lubiło myśleć po stoicku, ale mam wątpliwości iż jest ono właściwe; raczej coś pomiędzy. A jakie źródła stoickie polecasz?
Pacal II
Gość

« #18 : Luty 18, 2011, 13:44:07 »

A jaki stoicy mieli stosunek do Bogów? W szkole się zawsze mówi, że uznawali głównie absolut, ale z kolei w jednym z dzieł Lukiana z Samosaty mamy kłótnię Epikurejczyka i Stoika z których ten pierwszy uważa, że Bogów nie ma a drugi uważa, że są.

A propos przeznaczenia to w tym traktacie Lukian właśnie dawał argument przeznaczenia jako zaprzeczający istnienia Bogów. Po co człowiek ma się modlić czy składać ofiary, jeśli jego przyszłość jest już "ustalona" tak samo jak to czy złożył czy nie złożył ofiary.
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #19 : Luty 18, 2011, 13:52:55 »

Jeśli chodzi o Stoicyzm to dobry jest on jedynie w sytuacjach problemowo-depresyjnych, po ostrej przegranej itp. ludziom szczęśliwym nie jest potrzebny. Ze stoicyzmu czerpał też Paweł z Tarsu, trochę go ''upawłowił'' (Zamiast panteistycznego rozumu-losu Jahwe) ale i tak jest w jego twórczości widoczna jest myśl stoicka.

Pacalu, stoicy wierzyli w panteistyczny absolut (nazywany Pneumą) wypełniający wszystko, nie zaś typowo w Bogów.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Pacal II
Gość

« #20 : Luty 18, 2011, 14:24:18 »

Jeśli chodzi o Stoicyzm to dobry jest on jedynie w sytuacjach problemowo-depresyjnych, po ostrej przegranej itp. ludziom szczęśliwym nie jest potrzebny
Dlatego jestem raczej epikurejczykiem, a w pewnych przypadkach hedonistą nawet. Jednak staram się nie opierać na jednej wartości, tylko jakoś je równoważyć ;).
Garrincha
Poganie
Leo

« #21 : Luty 18, 2011, 15:14:14 »

maksymy delfickie;] 
tak, ja też sądzę , iż chodzi o zachowanie tej równowagi. No tak
Jeśli chodzi o Stoicyzm to dobry jest on jedynie w sytuacjach problemowo-depresyjnych, po ostrej przegranej itp. ludziom szczęśliwym nie jest potrzebny. Ze stoicyzmu czerpał też Paweł z Tarsu, trochę go ''upawłowił'' (Zamiast panteistycznego rozumu-losu Jahwe) ale i tak jest w jego twórczości widoczna jest myśl stoicka.
ale to wtedy też jest nienaturalne..W potrzebie stajemy się stoikami,oszukujemy samych siebie
Wolebor
Nymphus
**

U nas od: Wrzesień 06, 2009

[Pogaństwo] : 55

« #22 : Luty 18, 2011, 17:40:56 »

Wracając do Demokryta i cytatów z jego pism, przytoczę następny fragment:
"Od tych samych rzeczy , od których dobro pochodzi, możemy również doznać zła, ale też możemy uniknąć go.Np. głęboka woda może być bardzo pożyteczna, a jednocześnie bardzo szkodliwa; istnieje bowiem niebezpieczeństwo utonięcia.Wynaleziono na to sposób w postaci nauki pływania" (Stobajos, Eclogae ethica).

Athene Tritogeneia - tak nazywał Demokryt mądrość, zaś cnotę etyczną uważał za rezultat wiedzy opartej na wiedzy uczenia się.Według Demokryta 'nieustraszona mądrość' zasługuje na największy szacunek.Stobajos podaje, że owa nieustraszona mądrość była dla niego synonimem "spokoju ducha", w którym widział on cel życia.Demokryt nazywał szczęście "spokojem ducha, dobrym samopoczuciem, harmonią symetrią i niewzruszonością"(Stobajos, Ecloagae ethicae).Jako że był filozofem przyrody, naukę swą pokładał na doświadczeniach związanych z badaniem natury.Przypomnijmy, że Sokrates z kolei uważał, iż poznanie świata naturalnego jest rzekomo niedostępne dla człowieka.
« : Luty 18, 2011, 18:17:41 Wolebor »
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #23 : Luty 18, 2011, 22:10:25 »

Jeśli chodzi o Stoicyzm to dobry jest on jedynie w sytuacjach problemowo-depresyjnych, po ostrej przegranej itp. ludziom szczęśliwym nie jest potrzebny. [...]
To prawda, że stoicyzm może być dobrym lekarstwem na takie sytuacje. Można powiedzieć, że stoicyzm to trochę taki zachodni buddyzm.
Prokopiuk zaś gdzieś zalecał na nadchodzące (ciężkie jego zdaniem) czasy - ludziom z ludu Epikteta, ludziom aktywnym, zaangażowanym, politykom - Marka Aureliusza, a intelektualistom Senekę.
Osobiście - ze mną jest nieco odwrotnie: jestem szczęśliwy i dlatego akceptuję świat jaki jest - o tyle zbliżam się do stoików w wyniku, nie tyle stosując stoicyzm jako lekarstwo ;)

Pacalu, stoicy wierzyli w panteistyczny absolut (nazywany Pneumą) wypełniający wszystko, nie zaś typowo w Bogów.
Ale pneuma w różnych bytach występuje w różnym "stężeniu" - w Bogach w największym, potem ludziach. Kładli raczej nacisk na podobieństwo ludzi i Bogów - w wymiarze rozumności. Świat nazywali wspólnym państwem ludzi i Bogów, nie jest więc tak, że ich panteizm wykluczał politeizm.

@Wolebor - widzę, że muszę się przyjrzeć atomistom bliżej niż dotąd. Zasadniczo spore pokrewieństwo z Heraklitem, rzekłbym nawet, że jgo kontynuacja. Obiecałem wrzucić te  fragmenty, a wyleciało mi z głowy. Gdybyś ty z kolei zebrał inne fragmenty z tego opracowania, z którego korzystasz, można by wrzucić je wszystkie do pantheionu w dziale Etyka. Fragmentów o Bogach żadnych nie znalazłem.

Pacal II
Gość

« #24 : Luty 18, 2011, 22:15:22 »

Atomości byli bardzo skomplikowani, atomy to tylko jedna cząstka ich poglądów. Ogólnie to byli taką alternatywą dla Sokratesa, a póżniej zainspirowali nieco epikureizm. Co do podobieństwa z Heraklitem to tak jak ten był nazywany smutnym to Demokryt był nazywany wesołym filozofem ;).
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #25 : Luty 19, 2011, 01:38:56 »

Oto obiecane fragmenty etyczne Demokryta z Kirka i Ravena:
593 Kto pragnie pogody ducha, nie może czynić zbyt wiele, ani prywatnie, ani publicznie, ani też, cokolwiek czyni, nie może sięgać ponad przyrodzone siły. Musi natomiast pilnować, aby nawet wówczas, gdy trafia mu się dobry los i ukazuje więcej, umiał to odepchnąć i nie sięgać ponad to, co w jego mocy. Stosowne brzemię jest bowiem bezpieczniejsze niż nadmierny ciężar.

594 Pogoda ducha rodzi się w ludziach dzięki umiarkowanej przyjemności i stosownej mierze życia. Brak i nadmiar zmieniają się zwykle w swe przeciwieństwa i wywołują wielki ruch w duszy. Dusze zaś, gdy są w wielkim ruchu, nie są ani zrównoważone, ani pogodne.

Trzeba więc myśleć o swoich możliwościach i zadowolić się tym, co ma się przy sobie i nie zważać zbytnio na tych, którym ludzie z podziwem zazdroszczą. Człowiek winien spojrzeć na życie borykających się z kłopotami i pamiętać, jak wiele muszą znosić. Wówczas to, co ma przy sobie do dyspozycji, wyda mu się wspaniałe i godne podziwu. Jego dusza nie będzie już cierpieć z powodu pragnienia czegoś więcej.

Kto bowiem podziwia posiadających wiele, chwalonych przez innych i każdą godzinę poświęca tej myśli, zawsze jest zmuszony obmyślać wciąż coś nowego. Pragnienie sprawia też, że zmuszony jest popełnić coś nieodwracalnego i zabronionego prawem.

Dlatego nie należy szukać tam, lecz trzeba się cieszyć tym; co tutaj. Trzeba porównywać swe życie z tymi, którzy postępują gorzej. Karbując w myślach to, czego tamci doznają, człowiek winien chwalić siebie za to, o ile lepiej od nich postępuje i pędzi życie. Pamiętając o tym, będziesz żył pogodnie i odpędzisz w życiu wiele plag - zawiść, zazdrość i wrogość.

Pacal II
Gość

« #26 : Luty 19, 2011, 09:23:21 »

I znowu się spytam o Bogów, kim byli w ujęciu atomistycznym? Wiadomo, że Demokryt był materialistą i duszę też uważał za swerę materii. W pewien sposób miał rację, w końcu to co się utożsamiało kiedyś z duszą, duchem, czyli rozum i zmysły dziś wiemy, że jest przejawem materii. Czy więc Bogów też uważał za materialnych?
Wolebor
Nymphus
**

« #27 : Luty 19, 2011, 12:12:18 »

Zagadnienie Bogów u Demokryta związane jest z jego nauką o ognistych atomach.Według niego powietrze wypełnione jest atomami duszy, a atomy same w sobie są nieśmiertelne.Arystoteles pisał o Demokrycie, że przyjmował on, iż w powietrzu " ...znajduje się wielka liczba takich [atomów], które on nazywa umysłem czy duszą".Powietrze, jego zdaniem, wypełnione jest nie tylko pojedynczymi atomami duszy, ale pełne też jest obrazów powstających z wiru okrągłych ognistych atomów.Obrazy te to Bogowie.Dla Demokryta Zeus - to powietrze - zbiornik wszystkich atomów ognistych.Na szczególny szacunek zasługiwała u niego 'nieustraszona mądrość', którą utożsamiał z Ateną.Bogowie Demokryta to podobne do człowieka obrazy.Jak znajdę jeszcze coś o Bogach, dopiszę.

@Rutilius - jak tylko przepiszę wszystkie cytaty etyczne Demokryta z opracowania, z którego korzystam, zamieszczę je tutaj.
Wolebor
Nymphus
**

« #28 : Luty 19, 2011, 17:18:49 »

Doszukałem się też takiego twierdzenia, że sztuka dla Demokryta posiada w sobie jakby element boski, a źródłem sztuki jest zaś natura i to ona pierwsza skłoniła człowieka do podejmowania dzieł sztuki.Demokryt tłumaczył, że natchnienie artystyczne jest jakby rodzajem boskiego natchnienia, jest rodzajem jakiegoś szału.Ten jego pogląd na sztukę charakteryzuje Cyceron i Horacy. Cyceron podaje, iż często słyszał , że "nikt nie może być dobrym poetą (powiadają, że taki pogląd zawierają pisma Demokryta i Platona) bez ognia wewnętrznego i bez jakiegoś natchnienia niczym szału"( Cyceron, De oratore).Wydaje mi się, że Domokryt mówił o jakimś wewnętrznym ogniu, który kieruje artystów , do tworzenia sztuki (muzyka, poezja).Te wstępujące w poetę moce wpływają "z zewnątrz" jakby ze źródła "naturalnej magii", obrazów unoszących się w powietrzu, co wprowadza poetę poza zwykłe granice rozumu.
Garrincha
Poganie
Leo

« #29 : Luty 19, 2011, 22:53:34 »

hmm. Ciekawy jestem jednak w dalszym ciągu w autorstwa kogo dziełach znajdę poruszone myśli stoickie w najlepszym wykonaniu?
: « 1 2 3 4 »  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Filozofia Demokryta
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.115158