Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 05, 2019, 16:57:59

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Filozofia Demokryta 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1 2 3 4 »
: Filozofia Demokryta  ( 12360 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Wolebor
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Wrzesień 06, 2009

[Pogaństwo] : 55

« : Luty 12, 2011, 13:53:18 »

W książce W.F.Asmusa w tłumaczeniu B.Kupisa "Demokryt" znalazłem ciekawą wzmiankę o Bogach z dzieła Demokryta pt.:"O celu",  jest tam cytat z tego pisma zachowany przez Stobajosa (Eclogae physicae, eclogae ethicae)

"Bogowie dawali i dają ludziom wszystkie dobra, tak dawniej, jak i teraz.Tylko tego, co złe, szkodliwe i niepożyteczne, Bogowie ani kiedyś nie dawali ludziom w darze, ani nie dają teraz, ludzie sami powodują te rzeczy przez ślepotę umysłu i nierozwagę.U ludzi z dobra wyrasta zło, jeśli ktoś nie umie dobrem kierować i dobrze się nim posługiwać".

Traktat Demokryta "O celu" poruszał rozważania o etyce i nauce o celach życia ludzkiego, nad którymi górowało pojęcie miary "Właściwa miara we wszystkim jest czymś pięknym" Demokrates. Szkoda że to dziełko przepadło, było ono przeciwwagą założeń etycznych Sokratesa.
« : Luty 12, 2011, 18:17:03 Wolebor »
Garrincha
Poganie
Leo

: Mężczyzna

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #1 : Luty 12, 2011, 17:21:53 »

To ambitne źródło? nierozwaga piszemy łącznie.
Na zdrowy rozsądek oczywista prawda, tylko mało kto o tym pamięta..
Wolebor
Nymphus
**

« #2 : Luty 12, 2011, 18:28:45 »

Faktycznie, mój błąd przy przepisywaniu, już poprawiłem ;D.Chodziło raczej o kompetentne źródło? ;) Nie wiem czy takie jest.Książka wydana została przez wydawnictwo "Książka i Wiedza" w 1961.Z pism Demokryta prawie nic się nie zachowało, a i obszerniejszych opracowań z tekstem źródłowym jak na lekarstwo.Jeśli ktoś ma dostęp do takowych, chętnie skorzystam :D
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #3 : Luty 12, 2011, 18:40:44 »

i obszerniejszych opracowań z tekstem źródłowym jak na lekarstwo.Jeśli ktoś ma dostęp do takowych, chętnie skorzystam :D
Można chyba polecić "Filozofię przedsokratejską" autorów G.S Kirk, J. RAven i M. Schofield. tam bym przynajmniej zaczął szukać (jest rozdzialik o Demokrycie).

Wolebor
Nymphus
**

« #4 : Luty 12, 2011, 18:59:45 »

Książka dostępna jest na allegro, cena 70 zł, może się szarpnę :P
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #5 : Luty 12, 2011, 19:34:47 »

Ja bym poczekał - na pewno pojawi się taniej (w archiwum widziałm i za 30). W allegro jest możliwość śledzenia nowych ofert przez RSS albo maila.
Warto może przejrzeć w bibliotece, 70 zł to niemało jak na polską książkę.

Gromosław
Poganie
Nymphus

U nas od: Grudzień 08, 2010

[Rodzimowierstwo słowiańskie] : 38

« #6 : Luty 13, 2011, 03:18:09 »

Podany tekst w jakimś stopniu odpowiada na pytania Epikura:
"Czy Bóg chce zapobiegać złu, lecz nie może? Zatem nie jest wszechmocny. Czy może, ale nie chce? Jest więc niemiłosierny.  Czy może i chce? Skąd zatem zło? Czy nie może i nie chce? Dlaczego więc nazywać go Bogiem?" Epikur

Odpowiedź:
"Bogowie dawali i dają ludziom wszystkie dobra, tak dawniej, jak i teraz.Tylko tego, co złe, szkodliwe i niepożyteczne, Bogowie ani kiedyś nie dawali ludziom w darze, ani nie dają teraz, ludzie sami powodują te rzeczy przez ślepotę umysłu i nierozwagę.U ludzi z dobra wyrasta zło, jeśli ktoś nie umie dobrem kierować i dobrze się nim posługiwać".

Zatem:

Nawarzyłeś sobie człowiecze, to pij i wyciągnij z tego wnioski, abyś w przyszłości podobnego uniknął. Poprzez wpajanie takiej nauki Bóg chce dla człowieka jego dobra, to więc trudno mówić o negatywnym nastawieniu wobec niego i rzekomym byciu niemiłosiernym.
« : Luty 13, 2011, 11:28:40 Gromosław »

"To oni szatana sobie zmyślili. Nasz Perkunas by go nie zniósł i nawet piorunem by go wgniótł w ziemię, a nie dałby mu przeciw sobie gospodarować!" J. I. Kraszewski "Kunigas"
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #7 : Luty 13, 2011, 10:40:00 »

@Wolebor We wspomnianej przez mnie książce jest  niecała strona cytatów etycznych z Demokryta - nie są to wszystkie, tylko niewielki wybór, nie wiem, czy gdzieś jest większy po polsku. Wieczorem może uda mi się je zeskanować i wrzucić. Książka jest o tyle wartościowa, że zawiera przytaczane cytaty także w wersji oryginalnej plus komentarz. Szkoda, że nie wydano całego zbioru Dielsa-Kranza.
@Gromosław - to eleganckie rozwiązanie, dotyczy jednak tylko wypadków, w których to, co spotyka ludzi jest konsekwencją ich działań. Wtedy faktycznie niwelowanie zła, które się przydarza byłoby niewychowawcze.

Pacal II
Gość

« #8 : Luty 13, 2011, 20:23:26 »

A propos Ananke, czy była jakaś rzymska wersja tej bogini czy Rzymianie wierzyli raczej, że człowiek jest kowalem własnego losu?
Gromosław
Poganie
Nymphus

U nas od: Grudzień 08, 2010

[Rodzimowierstwo słowiańskie] : 38

« #9 : Luty 13, 2011, 22:01:42 »

Cytat: Pacal II
A propos Ananke, czy była jakaś rzymska wersja tej bogini czy Rzymianie wierzyli raczej, że człowiek jest kowalem własnego losu?

http://portalwiedzy.onet.pl/10341,,,,necessitas,haslo.html

"To oni szatana sobie zmyślili. Nasz Perkunas by go nie zniósł i nawet piorunem by go wgniótł w ziemię, a nie dałby mu przeciw sobie gospodarować!" J. I. Kraszewski "Kunigas"
Pacal II
Gość

« #10 : Luty 13, 2011, 23:05:06 »

No tak, ale tak dokładniej. Czy było to tylko greckie zaporzyczenie, jak Rzymianie ogólnie postrzegali fatum i przeznaczenie?
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #11 : Luty 14, 2011, 01:16:33 »

A dlaczego Przeznaczenie miałoby wykluczać to, że człowiek jest kowalem swego losu? Ładnie pokazują to tragedie greckie. Weźmy Edypa - otrzymał wyrocznie - poznał swoje przeznaczenie, ale czy można powiedzieć, że to, co odtąd robił nie było kuciem własnego losu - zgodnie z przeznaczeniem? Myślę, że to nasze ograniczone pojmowanie wolności. Wydaje się (i mi się też tak kiedyś wydawało), że wolny mogę być tylko wtedy gdy nic na mnie nie wpływa, że nikt nie wie, co zrobimy. Ale to błąd. Weźmy człowieka dobrego charakteru i sprawdzonej uczciwości. Wiemy, że gdy ktoś mu zaproponuje łapówkę to zostanie wyrzucony na zbity pysk. Czy to znaczy, że ten ktoś nie jest wolny, bo będąc w zgodzie z sobą działa przewidywalnie?

Pacal II
Gość

« #12 : Luty 14, 2011, 20:32:41 »

O tyle mi się to wydaje niespójne, że przeznaczenie dotyczy jakby tylko fragmentów ludzkiego życia. Tak jakby tylko cel był przeznaczony, a już droga jako tako nie.
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #13 : Luty 14, 2011, 23:07:50 »

A dlaczego Przeznaczenie miałoby wykluczać to, że człowiek jest kowalem swego losu? Ładnie pokazują to tragedie greckie. Weźmy Edypa - otrzymał wyrocznie - poznał swoje przeznaczenie, ale czy można powiedzieć, że to, co odtąd robił nie było kuciem własnego losu - zgodnie z przeznaczeniem? Myślę, że to nasze ograniczone pojmowanie wolności. Wydaje się (i mi się też tak kiedyś wydawało), że wolny mogę być tylko wtedy gdy nic na mnie nie wpływa, że nikt nie wie, co zrobimy. Ale to błąd. Weźmy człowieka dobrego charakteru i sprawdzonej uczciwości. Wiemy, że gdy ktoś mu zaproponuje łapówkę to zostanie wyrzucony na zbity pysk. Czy to znaczy, że ten ktoś nie jest wolny, bo będąc w zgodzie z sobą działa przewidywalnie?
Edyp nie do końca był kowalem swego losu jak Ty to pojmujesz- szedł z przeznaczeniem ale wbrew sobie. Uciekł od przybranych rodziców bo myślał że są jego prawdziwymi. Gdyby był bardziej przezorny odkrył by że był adoptowany i może bytować spokojnie w Koryncie, przecież zasięgnął rady Pytii po usłyszeniu sugestii o adopcji!

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #14 : Luty 15, 2011, 11:18:45 »

A kto mu bronił być bardziej przezornym?
To oczywiście tylko przykład, sedno jest IMHO takie, że jesteśmy kim jesteśmy, i w warunkach w jakich się znajdujemy działamy zgodnie z tym, kim jesteśmy - to jest właśnie miejsce na wolność, jeśli w ogóle jest jakieś. Nie zmienia to faktu, że z punktu widzenia kogoś, kto by posiadał pełną wiedzę o naszej naturze i o warunkach nasze działanie byłoby w pełni przewidywalne. W naturze jednych jest buntować się przeciw proroctwo, inni będą fatalistycznie czekać na ich spełnienie ;)

: 1 2 3 4 »  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Filozofia Demokryta
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.076163