Portyk
politeistów

 start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 05, 2019, 16:56:02

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Przeznaczenie? 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Przeznaczenie?  ( 1659 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Iselor
Poganie
Miles


Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Wrzesień 19, 2010

: 101« : Październik 05, 2010, 20:35:14 »

Jestem dosyć zielony więc mi odpowiedzcie....

W jaki sposób religie pogańskie, hellenizm zwłaszcza, tłumaczą wydarzenia ostatnich dni i miesięcy? Najpierw samolot 10 kwietnia, niedawno autobus sie rozwalił...Ja na takie rzeczy patrzeć nie mogę, w wypadku ginie, prócz 12 osób dorosłych, 13 letnia dziewczynka, i to ginie w dniu swoich urodzin:( Komu zawiniła? Jahwe? Allahowi? Zeusowi? Odynowi? Komuś innemu? To przypadek czy przeznaczenie? Bo ja po prostu tego k**** nie rozumiem i płakać sie chce jak czytam czy oglądam takie wiadomości:( A dzisiaj na Węgrzech 3 miesięczny bobas ginie przez jakieś opary z fabryki aluminium...Do diabła z takim światem:( Albo ja za wrażliwy jestem...
Morgoth
Corax
*

Reputacja: 0
Offline Offline

U nas od: Październik 02, 2010

: 13


« #1 : Październik 05, 2010, 23:12:22 »

Przed przeznaczeniem nie mogli uciec nawet Bogowie. Ot choćby widać to we fragmentach Iliady, gdy Zeus kładzie na szalach losy dwóch bohaterów i jeden ginie, a drugi nie. Nawet, jeśli to był ulubieniec Bogów.  Do tego mamy jeszcze trzy panie przy kołowrotku, od których wyroku nie ma odwołania. Natomiast dlaczego uznajesz śmierć za karę bożą? Przypomnij sobie mit o kapłance, którą synowie zaciągnęli na wozie do świątyni. Gdy potem prosiła Herę o najpiękniejszy dar, jaki bogowie mogą zesłać, jej dzieci w nocy umarły. To tylko pokazuje, jak różnie śmiertelnicy i Bogowie postrzegają rzeczywistość.

Uważam, że bogowie wiedzą, co robią. Owszem samolot się rozbił, ale może to był jedyny sposób na pogodzenie Polski i Rosji i wyjaśnienie takich rzeczy jak Katyń? Część oczywiście może wieszczyć "karę bożą", część może też twierdzić, że Bogowie nic z tym wspólnego nie mają i to tylko dzieło śmiertelników. Mnie jednak życie nauczyło, że nawet najgorsze rzeczy, któe się zdarzają, mają jakiś cel.

Zresztą, mam taką pracę, że mnie już te wypadki nie ruszają. Człowiek się już ich trochę naoglądał. Pamiętam, jak kumpel kiedyś wrócił z wypadku i mówi "cholera, nawet dziecko nie jest ranne. To się nawet do krókich informacji nie nadaje". Ot taki plus hienowatego powołania. Człowiek staje się odporny... albo odpada z zawodu.

"Na końcu trzeba wymienić Melkora, Tego, Co Powstaje z Mocą. Lecz utracił to imię: ?oldorowie, którzy pośród elfów najwięcej ucierpieli od jego złości, nie chcieli go wymawiać i mówili o nim Morgoth, czyli Czarny Nieprzyjaciel Świata" - J.R.R Tolkien "Silmarilion"
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus
*******

Reputacja: 3
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546« #2 : Październik 06, 2010, 00:25:23 »

To tylko pokazuje, jak różnie śmiertelnicy i Bogowie postrzegają rzeczywistość.
Dokładnie, jak powiada Heraklit "Dla boga piękne są wszystkie rzeczy, dobre i sprawiedliwe; ludzie natomiast uznali jedne za niesprawiedliwe, drugie za sprawiedliwe."
Dlatego na sytuacje kryzysowe, wydające się bezsensowne, zawsze wybieram sobie stoików do poczytania. Pamiętam, że Prokopiuk (gnostyk) wieszcząc bodaj koniec czasów,a  w każdym razie bardzo zły okres zalecał czytać M.Aureliusza politykom, Senekę uczonym, a Epikteta pozostałym. My widzimy tylko tu-i-teraz. Gdy się spojrzy z perspektywy wszędzie-wiecznie to może się okazać, że żyjemy w najlepszym ze (możliwych) światów. Osobiście w to wierzę (bo to oczywiście pozaempiryczne rozważania). Żyć z taką wiarą łatwiej, zwłaszcza, że na wiele z tych przygnębiających wypadków i tak nie mamy żadnego wpływu.

Morgoth
Corax
*

Reputacja: 0
Offline Offline

U nas od: Październik 02, 2010

: 13


« #3 : Październik 06, 2010, 06:58:10 »

Tylko, żeby nie było tak, że uznajemy, że nic nie możemy w swym życiu zmienić. Tylko, że Zeus rano bierze kostkę, rzuca i przesuwa naszego pionka o 5 pól :)
Według mnie to jest tak jak z podróżą - bogowie wyznaczyli nam kilka stacji... a to jak do nich dotrzemy i co podczas drogi robimy, to już nasza sprawa. Gdyby było inaczej, to sąd w Hadesie nie byłby potrzebny. A tak, jakby nie było ludzie mają rozum i sami decydują, czy do stacji "Koniec życia" dojadą samolotem, czy pójdą piechotą, przez ciemny las pełen wygłodniałych wilków :)

"Na końcu trzeba wymienić Melkora, Tego, Co Powstaje z Mocą. Lecz utracił to imię: ?oldorowie, którzy pośród elfów najwięcej ucierpieli od jego złości, nie chcieli go wymawiać i mówili o nim Morgoth, czyli Czarny Nieprzyjaciel Świata" - J.R.R Tolkien "Silmarilion"
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus
*******

Reputacja: 3
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546« #4 : Październik 07, 2010, 14:21:59 »

Mówiąc szczerze, bardzo szczerze, to jest to dla mnie wielka zagadka. Z jednej mam pewność co do słuszności absolutnego determinizmu, przynajmniej na jakimś poziomie (nie w tym sensie, by ktoś już wszystko zadecydował, ale w tym, że już wiadomo jak zadecydujemy i nic tego nie zmieni). Z drugiej, na naszym zwykłym ludzkim poziomie to tak naprawdę niczego nie zmienia. Odpowiedzialność pozostaje odpowiedzialnością, musimy stawać się tym, kim jesteśmy, przeżywać śmierć bliskich, być poruszanym przez wydarzenia społeczne itd.
W każdym razie idea wiecznego powrotu (stoicko-nietzscheańska) jest mi bardzo bliska, jako najwyższa afirmacja dobroci świata.

: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Przeznaczenie?
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.04103