Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 23, 2019, 13:47:36

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Percy Jackson i złodzieje pioruna 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Percy Jackson i złodzieje pioruna  ( 823 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Morgoth
Corax
*

Reputacja: 0

U nas od: Październik 02, 2010

: 13

« : Październik 02, 2010, 21:10:35 »

Ostatnio obejrzałem ten film i jestem zaskoczony. Pozytywnie zaskoczony. Poganie to nie wróg, któych należy spalić, zniszczyć i utopić, a bogowie nie chcą zniszczyć świata. Cała intryga jest prosta - bogowie, podczas swoich "wyskoków" na Ziemi zostawili całą masę potomstwa. Jednym z takich półbogów jest tytułowy bohater - Percy, czyli Perseusz. Żeby nie psuć innym treści, to powiem tylko, że Percy zostaje oskarżony o kradzież pioruna Zeusowi i musi udowodnić, że to nie on "zakosił spawarkę" :)

Elementy mitologiczne oddane w miarę poprawnie - podoba mi się tłumaczenie dlaczego wejście na Olimp jest na sczycie Empire State Building - wejście do pałącu bogów jest tam, gdzie znajduje się centrum obecnej cywilizacji, czyli USA. Całkiem rozsądnie.

Nie podoba mi się tylko Hades. Niestety twórcy ulegli propagandzie niejakiego towarzysza Dante A. i okazuje się, że zamiast Pól Elizejskich mamy pałąc Hadesa w Tartarze, pełno ognia, płonących dusz itd... chociaż Monika Belucci mówiąca Hadesowi "A co mi możesz zrobić. Już i tak jestem w piekle" - jest śmieszna :)

Całkiem sprawnie nakręcona pogańska propaganda dla nastolatków :) Aż dziwne, że Watykan nie protestuje. Uważam też, że film znacznie lepszy od "Starcia Tytanów"

Sięgnąłem po książki - też dadzą się czytać, zwłaszcza, że autorzy pamiętają o takich rzeczach jak Artemida i Hera, któe nie mają ziemskich dzieci :) Nie jest to, oczywiście Graves, ani teksty wybitnych znawców antyku, ale da się czytać i może stanowić żródło potencjalnych rekrutów naszej wiary

"Na końcu trzeba wymienić Melkora, Tego, Co Powstaje z Mocą. Lecz utracił to imię: ?oldorowie, którzy pośród elfów najwięcej ucierpieli od jego złości, nie chcieli go wymawiać i mówili o nim Morgoth, czyli Czarny Nieprzyjaciel Świata" - J.R.R Tolkien "Silmarilion"
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Październik 02, 2010, 21:18:29 »

O, to opinia dość odmienna od tego, co pisał Oribasios na blogu http://blogosfera.pantheion.pl/oribasios/?p=223
Będę musiał kiedyś to obejrzeć. W księgarniach już chyba 3 część się ukazała, tytuł brzmi ciekawie - Klątwa tytanów. Na razie nie mam czasu czytać, na razie kupuję dla potomstwa ;)

Oribasios
Poganie
Leo

Reputacja: 1

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[hellenizm reformowany] : 209

« #2 : Październik 22, 2010, 22:29:47 »

Przeczytałem właśnie trzecią część i muszę powiedzieć, że jest coraz lepiej. Nie wiem, czy to świadomy zamysł autora (czytelnicy dojrzewają razem z bohaterem) czy sam autor po prostu dojrzewa jako pisarz, ale Klątwa Tytana spodobała mi się na tyle, że kolejną część zamówiłem zanim doczytałem ją do końca. Oczywiście nadal umieszczam w kategorii literatury rozrywkowej, nie pięknej ;)
Jeśli chodzi o film Starcie tytanów, to litościwie przemilczę, bo nie potrafiłbym tego filmu pochwalić właściwie za nic.

: 1  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Percy Jackson i złodzieje pioruna
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.05791