Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 05, 2019, 16:58:09

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Mędrzec z Efezu 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Mędrzec z Efezu  ( 2536 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Epikuros
Filozofowie
Nymphus

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 12, 2009

: 44

« : Kwiecień 08, 2009, 20:41:42 »

Z początku może apel. Dodajmy do działu filozofia dział traktujący o filozofii wogóle, ponieważ teologia, czy etyka są zbyt wąskie.

http://antychryst.info/?art=Heraklit

Więc chciałem nawiązać do tematu. Heraklita cenię bardzo jak niewielu filozofów, stąd jestem pełen uznania, że podjąłeś się Rutiliusie takiego tematu. W tekście nie znalazłem żadnego merytorycznego błędu z wyjątkiem kilku niedomówień - lecz oczywiście nie są one błędem, gdyż tekst nie miał na celu opisu i szczegółowej interpretacji Heraklita, a wyłuskanie pewnej myśli - tak sądze i sądze, że słusznie sądze tak sądząc (  :D )

Jednak nie mogę czytając ów tekst dotrzeć do sedna sprawy - podsumowanie nie wyczerpuje ilości zagadnień podjętych w samym tekście i szczerze mówiąc dostrzegłem pewien chaos - oczywiście myśli Heraklita są chaotyczne i on sam traktuje właśnie o chaosie ( hehe ).

Nie chcę zbyt wiele jechać, bo tekst jest naprawdę dobry, jednak jeśli moja opinia się dla Ciebie troszkę liczy należałoby zaznaczyć w nim wyraźnie następujące elementy:

- pożar świata i dusza mędrca
- problem duszy i logosu z uwzględnieniem cytatu:
Kresu duszy nie potrafisz odsłonić, choćbyś przebiegł całą jej drogę, tak
głęboki jest jej logos

Wypadałoby również trochę o Heraklicie sobie tutaj podyskutować, napewno warto. Interesują mnie przede wszystkim opinię tych którzy znają (chociażby pobieżnie) jego cytaty. Zatem według was:

- jak można zdefiniować logos?
- czym jest ogień u Heraklita?
- czy był pierwszym prawdziwym filozofem (żył według swoich przekonań)?
- etyka według mizantropa?

Uczę o wielkich rzeczach i stromą idę drogą, rwąc religijne więzy i kłam zadając bogom - Lukrecjusz
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Kwiecień 09, 2009, 10:36:25 »

gdyż tekst nie miał na celu opisu i szczegółowej interpretacji Heraklita, a wyłuskanie pewnej myśli - tak sądze i sądze, że słusznie sądze tak sądząc (  :D )
Ja równiez sądzę, że słusznie sądzisz sądząc, że tak właśnie sądziłem o swoim tekście.
Jednak nie mogę czytając ów tekst dotrzeć do sedna sprawy - podsumowanie nie wyczerpuje ilości zagadnień podjętych w samym tekście i szczerze mówiąc dostrzegłem pewien chaos - oczywiście myśli Heraklita są chaotyczne i on sam traktuje właśnie o chaosie ( hehe ).
W wolnej chwili postaram się uporządkowac całość, a przynajmniej nadac jakieś śródtytuły.
Natomiast to:
należałoby zaznaczyć w nim wyraźnie następujące elementy:
- pożar świata i dusza mędrca
- problem duszy i logosu z uwzględnieniem cytatu:
Kresu duszy nie potrafisz odsłonić, choćbyś przebiegł całą jej drogę, tak
głęboki jest jej logos
może  po tym: ;D
Wypadałoby również trochę o Heraklicie sobie tutaj podyskutować, napewno warto. Interesują mnie przede wszystkim opinię tych którzy znają (chociażby pobieżnie) jego cytaty. Zatem według was:
- jak można zdefiniować logos?
- czym jest ogień u Heraklita?
- czy był pierwszym prawdziwym filozofem (żył według swoich przekonań)?
- etyka według mizantropa?

Epikuros
Filozofowie
Nymphus

Reputacja: 0

U nas od: Marzec 12, 2009

: 44

« #2 : Kwiecień 10, 2009, 01:44:18 »

Właściwie to myślałem, że dopiero po ewentualnych waszych opiniach sam spróbuję dać odpowiedź na pytania, które zadałem. Jednakże skoro temat cieszy się tak wielką popularnością, że aż gubie się w tych wszystkich stronach postów, pozwólcie, że w pośpiechu odpowiem.

Jak można  zdefiniować logos? Na to pytanie odpowiedzieć ciężko. Sam się nad tym zastanawiałem, jednak myślę, że odpowiedź nie może być do końca jednoznaczna. Ogólnie tłumaczy się go jako rozum i myślę, że tak w uproszczeniu należy go rozumieć - siła rozumna rządząca światem - jednakże nieosobowa!

Czym jest ogień i Heraklita? Nigdy nie przekonam się do poglądu (i tak jest już rzadkością), że Heraklit jest kolejnym fizjologiem. Ogień u Heraklita nie był arche w tym sensie co woda u Talesa, czy powietrze u Anaksymanesa. Ogień był czymś czym była ziemia u Ksenofanesa - symbolem. Ogień był więc symbolem nieustannych zmian, w świecie wszystko jest zmienne, tak jak zmienny jest ogień płonący w ognisku. Dodam jeszcze, że Heraklit uznawał jeden czynnik stały - zmienność.

Czy był pierwszym prawdziwym filozofem? Był pierwszym prawdziwym etykiem wśród filozofów. Wyzbył się dóbr i żył według swoich przekonań. Z tą pierwszością nie wiem zupełnie jak to jest wobec pitagorejczyków - jednakże niewątpliwie był prekursorem.

Etyka według mizantropa? Taka jaka może być według mizantropa. Jak mawiał Nietzsche "Ludzie potrzebują prawdy więc zawsze będa potrzebować Heraklita" (Cytat z głowy w internecie go nie ma - czytałem w książce Legowicza "Historia Starożytna Grecji i Rzymu") - jeśli troszkę przekręciłem to przepraszam, nie mam źródła przy sobie, ale napewno sens zachowałem).

Mam również pewną myśl - pewnie ruszam zbyt daleko, jednakże miłoby było sobie na ten temat pogdybać.

Efez był miastem bardzo bogatym, obfitym w złoto, utrzymującym rozległe stosunki handlowe. Tam mieściły się skarbce Perskie, także Persowie niewątpliwie często Efez odwiedzali. Być może Heraklit miał z nimi kontakt i być może właśnie dlatego widzę pewne podobieństwa jego filozofii z pewnymi elementami braminizmu (jeżeli można go posądzać o wpływy na Persów). Jednakże Logos kojarzy mi się z prawem ryty, ogień z tapas - żarem ascezy, Heraklit wszakże pisał o duszy mędrca, którą wypełnia żar. Jak myślicie, czy trzeźwe jest dopatrywanie się tego typu podobieństw?

Uczę o wielkich rzeczach i stromą idę drogą, rwąc religijne więzy i kłam zadając bogom - Lukrecjusz
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #3 : Kwiecień 13, 2009, 00:45:54 »

Logos, powiedziałbym, że to nie tyle siła, ale właściwość świata jako całości, rozumność porządku świata, którą można wyrazić w pracach naukowych. jest osobowy o tyle, że w najwyższych formach osobowość jest jego wyrazem, że w świecie ludzi logos uzyskał poziom osobowy.
Co do ognia- w zupełności się zgadzam. Ogień jest symbolem zmiany ale i energii, takie przynajmniej mam skojarzenia. A skoro masa i energia to jedno, wydaje się, że faktycznie współczesna fizyka przyznała Heraklitowi rację :-)
Co do etyki, to tu się chyba nie zgodzę. Myślę, że był ponad etyką, "poza dobrem i złem", na poziomie, gdzie wszystko jest konieczne, a zatem "obiektywnie dobre", choć "subiektywnie" nie. Pod tym względem jest chyba proto-stoikiem, nie sądzisz?
Co do hinduizmu, to na ile się w nim orientuję jest zasadnicza różnica (choć tu się mogę grubo mylić), hinduizm uprawiał filozofię świadomości, Heraklit mimo wszystko świata.

: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Mędrzec z Efezu
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.03999