Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 09, 2019, 15:08:26

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Agora- film 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4 5 »
: Agora- film  ( 13801 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #45 : Kwiecień 23, 2010, 18:04:42 »

Dyskusja o gazetach została wydzielona i przeniesiona do działu Offtopy.

http://portyk.pantheion.pl/index.php?topic=376.0

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #46 : Maj 04, 2010, 01:28:47 »

Czytał ktoś z forumowiczów tę książkę prof. Dzielskiej? Jakie wrażenia?
Czytam ta książkę, trochę na wyrywki, bo nie chciało mi się brnąć przez to, jak Hypatię widzieli romantycy czy inni tacy. Kupiłem ja, aby zrozumieć, co się pani Profesor w filmie nie podobało, ale muszę powiedzieć, że mniej rozumiem niż rozumiałem. Za parę dni może zbiorę swoje wrażenia na blogu, ale są bardzo, bardzo mieszane.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #47 : Maj 05, 2010, 01:04:29 »

Na blogu już jest recenzja, zachęcam do polemik.

Feanaro
Kadra
Heliodromus

[Wiara słowiańska] : 1329

« #48 : Maj 21, 2010, 21:46:08 »

Potężna (3-stronicowa) recenzja "Agory" wraz z analizą historyczną zamieszczona jest w najnowszych numerze miesięcznika "Mówią wieki".

Recenzję warto przeczytać, bo w przeciwieństwie do innych tego typu tekstów we wszelkich możliwych gazetach nie bazuje na książce i wypowiedziach prof. Dzielskiej, zajmując się analizą źródeł i zwracaniu uwagi na rzeczywiste błędy w filmie, o których nikt wcześniej nie wspomniał (egipskie obeliski w Aleksandrii która była autonomicznym miastem zbudowanym i zamieszkanym przez Greków, tudzież biskupi noszący późniejsze stroje duchownych koptyjskich).

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #49 : Październik 15, 2010, 15:20:00 »

W przyszły czwartek, 21 X o godz. 16 w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie w ramach comiesięcznego cyklu wykładów "Akademia Antyczna" będzie obecna prof. Dzielska, która wygłosi wykład na temat Hypatii.

Eryk
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Październik 11, 2010

: 165

Hei. Hilsen fra Viking land!

« #50 : Październik 17, 2010, 17:35:14 »

Obejrzałem ten film z pewnym opóźnieniem. Ogólnie niezły choć oczywiście uproszczony. Niech jak najwięcej ludzi to obejrzy. Gdybanina na temat  " prawdziwych przyczyn" jest bezprzedmiotowa, bo wszyscy opierają się na tych samych źródłach  z zasady subiektywnych. Gdybać sobie można do upojenia. Fakty jednak są proste.
1. doszło do przestępstwa.
2. Sprawcy nie zostali ukarani a przeciwnie osoba najbardziej winna została świętym
I to nie ulega wątpliwości.
Najbardziej nie podobała mi sie postać tego jej wyzwoleńca, imienia zapomniałem, jakoś na D, najlepiej by pasowało Dupkos Żołędnos.  To ma być mężczyzna? Totalny brak jaj.

Huginn ok. Muninn fliúga hverian dag
    iörmungrund yfir;
    óomk ek of Huginn, at hann aptr ne komit,
    ?ó siámk meirr um Muninn.
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #51 : Październik 18, 2010, 00:32:48 »

Najbardziej nie podobała mi sie postać tego jej wyzwoleńca, imienia zapomniałem, jakoś na D, najlepiej by pasowało Dupkos Żołędnos.  To ma być mężczyzna? Totalny brak jaj.
Arystoteles powiedziałby, że nieprzypadkowo był niewolnikiem :D

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #52 : Październik 18, 2010, 00:34:12 »

W przyszły czwartek, 21 X o godz. 16 w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie w ramach comiesięcznego cyklu wykładów "Akademia Antyczna" będzie obecna prof. Dzielska, która wygłosi wykład na temat Hypatii.
Oj, szkoda, że mnie tam nie będzie. Wiele pytań by można pani profesor zadać, choćby o różnice między książką a wypowiedziami publicznymi po filmie (pisałem na blogu). Szczecinianie, napiszcie potem jakąś relację!

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #53 : Październik 18, 2010, 08:26:57 »

Mam zamiar się wybrać, więc zdam relację jak cóś.
Swoją drogą - zastanawiam się czy ta "zmiana frontu" w wypowiedziach na temat filmu nie była u prof. Dzielskiej podyktowana może względami religijnymi?

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #54 : Październik 21, 2010, 19:29:21 »

Właśniem wrócił z wykładu. Wrażenie jest zdecydowanie negatywne.

Darujmy już organizatorom to, że wykład zaczął się z półgodzinnym opóźnieniem. Najgorsze były jednak problemy techniczne - nie działał mikrofon. Zważywszy na to, że prof. Dzielska prowadziła wykład na siedząco, a audytorium było dosyć liczne, była ledwo słyszalna.

A teraz co do treści. Wykład był przeraźliwie nudny. Prof. Dzielska cały czas czytała z książki/kartki, co sprawiło że te elaboraty, które dobrze by się pewnie czytało samemu, czytane publiczności na głos już po kilku minutach stały się nudne. Mimo że tytuł wykładu brzmiał Hypatia z Aleksandrii - boska nauczycielka, o samej bohaterce było niewiele. Naprawdę niewiele - dwa razy! Raz na początku profesor podała kiedy się Hypatia urodziła, czyją córką była, że prowadziła wykłady. I tyle. Potem krótka opowieść o samej Aleksandrii. Reszta wykładu, czyli prawie całość miała postać przeraźliwie nużącego i beznadziejnie poprowadzonego zarysu doktryny neoplatońskiej. Ponownie Hypatia pojawiła się tylko na koniec wykładu, gdy prowadząca wykład opowiedziała w jaki sposób filozofka zginęła. Dosłownie w jednym zdaniu, a potem zrobiła jeszcze kilkuminutową wyliczankę podobnych śmierci w Aleksandrii od I do VI wieku, wszelkich ariańskich i monofizyckich biskupów, Żydów etc. Przeważająca część audytorium pod koniec przestała już w ogóle słuchać. Profesor nie ustrzegła się niestety również od wplatania w różne miejsca swoich zdecydowanie negatywnych opinii o filmie Agora.

Zapowiadało się ciekawie, wyszło kompletne dno. A szkoda.

Oribasios
Poganie
Leo

Reputacja: 1

[hellenizm reformowany] : 209

« #55 : Październik 22, 2010, 22:23:45 »

Czyli organizatorzy w ogóle nie przewidzieli miejsca na dyskusję? Szkoda, bo zwykle to najciekawszy element takich spotkań.

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #56 : Październik 22, 2010, 22:55:58 »

Zamiast dyskusji po wykładzie był... koncert.
Generalnie jak napisałem prof. Dzielska bardzo negatywne wrażenie na mnie wywarła. Najpierw zaczęła wykład tekstem "Zapewne część z państwa była na filmie Agora. Nie polecam tego filmu, jest straszliwie jednostronny". Potem kilka swoich kwestii kończyła słowami "A nie jak to przedstawiono w filmie Agora"

Dio Chrysostomos
? ??????????? ??????????
Corax
*

Reputacja: 0

U nas od: Październik 18, 2010

: 18

« #57 : Październik 27, 2010, 22:04:09 »

Feanaro, sprawiłeś, że przypomniałem sobie pierwszy rok studiów, na którym uczęszczałem na wykłady pani profesor z historii starożytnej Grecji i Rzymu. Rzeczywiście były nudne, bo pani profesor zwykle mówiła monotonnie i mało interesująco, ale z egzaminu dostałem bardzo dobrze ;D.
greg(R)
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Czerwiec 24, 2009

: 59

« #58 : Listopad 13, 2010, 22:52:54 »

"Agorę" (wydanie DVD) można kupić w... "Biedronce" za 20 zł. Ja skorzystałem. :)
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #59 : Listopad 22, 2010, 18:08:37 »

POTWIERDZAM TĘ RADOSNĄ NOWINĘ - PŁYTA DVD Z FILMEM AGORA JEST DOSTĘPNA W BIEDRONCE ZA JEDYNE 20 ZŁ (PRZYNAJMNIEJ KOŁO MNIE LEŻY TEGO NA PĘCZKI). OD 20 MINUT JESTEM SZCZĘŚLIWYM POSIADACZEM. MIODZIO!  ;D
« : Listopad 22, 2010, 18:13:44 Feanaro »

: « 1 2 3 4 5 »  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Agora- film
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.092164