Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 21, 2019, 02:07:39

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Neopogaństwo, rodzimowierstwo, hellenizm 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4
: Neopogaństwo, rodzimowierstwo, hellenizm  ( 15347 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Władyka
Nymphus
**

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 15, 2013

: 84

« #45 : Grudzień 06, 2014, 14:54:03 »

Cóż, bogowie istnieją od tak dawna, że nawet jeżeli nie mają daru znajomości każdej mowy ludzkiej przez tak długi czas mogli się jej po prostu nauczyć. W sumie to mógłby być dość zabawny obraz - władczy Perun uczący się języka suahili, czy porywczy Thor studiujący w zadumie język starogrecki ;)
Co do łaciny, zgadzam się. Kiedyś zresztą, gdy była jeszcze oficjalnym językiem liturgicznym kościoła dla ludzi naturalnym było posługiwanie się nią. Dla przykładu Tolkien po przejściu KK na języki narodowe nadal głośno modlił się po łacinie, nie mogąc pogodzić się z porzuceniem wielowiekowej tradycji. Posługiwanie się archaicznymi językami faktycznie dodawać może poczucia pewnej odświętności, ale nie należy zapominać, że w tych językach najczęściej tworzono dane rytuały (patrz - język cerkiewnosłowiański w prawosławiu, czy przez długi czas sumeryjski na Bliskim Wschodzie). Skoro tworzymy rytuały pogańskie niejako na nowo, to powinniśmy posługiwać się naturalnym dla nas językiem ojczystym. Choć zgadzam się, że pojedyncze frazy z greki brzmiałyby nieźle. Ja natomiast jestem w o tyle komfortowej sytuacji, że jako Słowianin nie mam raczej problemów w rozumieniu swojego słowiańskiego języka ;)
Quadratisch
Corax
*

U nas od: Listopad 30, 2014

: 8

« #46 : Grudzień 06, 2014, 15:25:48 »

Czytam właśnie Herodota (jestem na księdze dotyczącej Egiptu) i imponuje mi jego dokładność oraz dociekliwość w dążeniu do prawdy. Istotnie, skoro tak napisał, mogło to być, acz jeszcze sprawdzę dokładny kontekst tej sytuacji w księdze.

Dlaczegóż język miałby być problemem dla Bogów? Dokonywali rzeczy większych, więc komunikacja w obcym języku to dla nich pestka. Przecież greka nie była jedynym językiem w użyciu a liczba wiernych była naprawdę spora.
Garrincha
Poganie
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #47 : Grudzień 20, 2014, 15:41:43 »

na przestrzenie ostatniego wieku kogo wskazalibyście jako WIELKIEGO POGANINA ? Polaka w tym gronie byście umieścili ?zastanawiałem się nad Aleksandrem Kołczakiem, Władysławem Andersem
Garrincha
Poganie
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #48 : Sierpień 01, 2015, 01:47:35 »

Scott Simpson, badacz, który zajmuje się ruchami rodzimowierczymi, pogańskimi, szacuje, że w Polsce jest co najmniej 12 tysięcy ludzi określających się jako „poganie”.
: « 1 2 3 4  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Neopogaństwo, rodzimowierstwo, hellenizm
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.05199