Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 16, 2018, 12:54:36

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Biblia (Moderator: Rutilius)  |  Wątek: Chrześcijańskie święta 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1 2 »
: Chrześcijańskie święta  ( 3584 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« : Listopad 02, 2009, 20:15:08 »

Chciałbym, aby nasi historycy i inni poganolodzy rzucili okiem na nowy tekst Vikinga http://antychryst.info/?art=korzenie_chrze_swiat, który będzie zaczątkiem nowego działu antychrysta - poświęconego wpływologii (czy też plagiatologii). Przynajmniej jeden element wydaje mi się wątpliwy - co już pisałem Autorowi, data wielkanocy.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #1 : Listopad 04, 2009, 13:38:19 »

W Złotej Gałęzi Frazera jest ciekawy fragment na temat Bożego narodzenia i Wielkiej nocy, wieczorkiem spróbuję wrzucić...

Pacal II
Gość

« #2 : Listopad 07, 2009, 12:35:29 »

Co do Wielkanocy to chyba nie jest to dokładnie tak. Jest to poprostu adaptacja święta paschy, z wpływami germańskimi. Tak więc mimo wszystko święto ma korzenie judaistyczne, a poprostu w wyniku synkretyzmu przejęto wiele zwyczajów pogańskich. Tak więc razem z postem można potraktować to jako "oryginalne" chrześcijańskie święta, co do reszty to zdecydowanie się zgadzam.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #3 : Listopad 07, 2009, 17:39:54 »

Czy oryginalne, to nie wiem - dlatego dodałem przypis, który pokazuje, że do końca oryginalne (najprawdopodobniej) nie są. Ale co do tego, że to raczej zaporzyczenie z judaizmu niż pogaństwa - przynajmniej rdzeń, to racja. Innymi słowy pierwotni chrześcijanie mogli wtórnie umiejscowić wydarzenia w czasie paschy. Mam hipotezę jak do tego doszło - mianowicie główne akcje ewangelizacyjne były przeprowadzane w okolicach świąt - kiedy to do Jerozolimy zjeżdżało wielu pielgrzymów. Prawdopodobnie opowiadano im wówczas historię ukrzyżowania, może nawet z wycieczką po "miejscach pamięci", z czasem przekształcić się to mogło w coroczne świętowanie przy okazji paschy.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #4 : Listopad 08, 2009, 02:59:35 »

Twoja hipoteza współgra z niektórymi tezami Trocmé. Uważa on, że cała opowieść o ukrzyżowaniu powstała jeszcze w Jerozolimie i jakoś właśnie tak to opisuje - jako przewodnik dla pielgrzymów.

Germanic
Gaius Claudius Drusus Caesar Germanicus
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Listopad 08, 2009

: 101

« #5 : Grudzień 04, 2009, 22:01:13 »

Twoja hipoteza współgra z niektórymi tezami Trocmé. Uważa on, że cała opowieść o ukrzyżowaniu powstała jeszcze w Jerozolimie i jakoś właśnie tak to opisuje - jako przewodnik dla pielgrzymów.

A wiec Trocme uważa ze ukrzyżowanie, przyjazd do Jerozolimy nie miały miejsca w okolicach Paschy? Jeśli nie wtedy to kiedy? Akurat umiejscawianie ukrzyżowania w pobliżu Paschy mnie przekonuje, Jezus oczekiwał ze coś się wydarzy, a najważniejsze żydowskie święto było najlepsza okazja by to sprawdzić.
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #6 : Grudzień 05, 2009, 01:47:13 »

Niezupełnie. To Maccoby twierdził, że przyjazd do Jerozolimy miał miejsce w czasie święta Kuczek.  Podobnie ukrzyżowanie, choć tu ma słabsze argumenty. Wzmianka o Trocme dotyczyła fragmentów ewangelii opisujących ukrzyżowanie.

Germanic
Miles

« #7 : Grudzień 11, 2009, 11:26:12 »

Zawsze mnie zastanawiało dlaczego chrześcijanie nie świetują święta Paschy skoro trzecie przykazanie brzmi: "Pamietaj abyś dzień święty święcił"? Skoro to świeto obchodził sam Syn Boży? Czyżby jego ofiara za "nasze grzechy" spowodowała, że nie trzeba już świecić interwencji Boga w Egipcie?
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #8 : Grudzień 11, 2009, 11:42:46 »

Zdecydowanie, "danie się ukrzyżować" przez Jezusa przyćmiło wszystkie dzieła Jahwe, nawet stworzenie świata - przecież nie święcą też szabatu zamieniwszy go na woskriesienie.

Germanic
Miles

« #9 : Grudzień 12, 2009, 14:09:31 »

No właśnie i mnie zastawia jak chrześcijanie to sobie tłumaczą. Jakoś trudno mi uwierzyć żeby ich bóg nakazując dzień święty święcić miał na myśli Boże Ciało czy choćby narodziny swojego Syna które dopiero miały nastąpić, a nie Paschę czyli jeden ze sowich największych triumfów? Pytam się bo wiem Rutiliusie, że studiowałeś teologie i myślę, że znasz oficjalne zdanie Kościoła :)
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #10 : Grudzień 12, 2009, 22:43:21 »

Zasadniczo katolicy mają dość luźny stosunek do Starego Testamentu, z przykazań biorą co im wygodnie, zresztą dekalog katechizmowy w porównaniu z oryginalnym jest już dość zmodyfikowany (wycięto przykazania o czynieniu wizerunków). W zasadzie potrzebny jest głównie dlatego, że zawiera trochę proroctw, które przy odrobinie wyobraźni przypisano do Jezusa. Przydają się też psalmy - do odmawiania przez księży w brewiarzu, ale i je musieli tam ostatnio ocenzurować, za dużo tam było wezwań do przemocy.

Germanic
Miles

« #11 : Grudzień 12, 2009, 23:59:35 »

Zasadniczo katolicy mają dość luźny stosunek do Starego Testamentu, z przykazań biorą co im wygodnie, zresztą dekalog katechizmowy w porównaniu z oryginalnym jest już dość zmodyfikowany (wycięto przykazania o czynieniu wizerunków)

A mógłbyś o tym coś więcej napisać? Czy ta zmiana polega na wyrzuceniu jakiegoś przykazania czy raczej na wyrzuceniu fragmentu jednego przykazania? Musze przyznać, że nie wiedziałem o tym i jest to dla mnie lekki szok, że można było zmodyfikować przykazania samego Boga w Trzech osobach który jeszcze wtedy był w jednej osobie. :)
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #12 : Grudzień 13, 2009, 00:57:24 »

Widać według katolików syn przerósł ojca  ;D
Oto 10 (tak naprawdę jest ich tu trochę więcej) przykazań według księgi Wyjścia (rozdz.2))
(1) Wtedy mówił Bóg wszystkie te słowa: (2) Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. (6) Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań. (7) Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, gdyż Pan nie pozostawi bezkarnie tego, który wzywa Jego imienia do czczych rzeczy. (8) Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. (9) Sześć dni będziesz pracować i wykonywać wszystkie twe zajęcia. (10) Dzień zaś siódmy jest szabatem ku czci Pana, Boga twego. Nie możesz przeto w dniu tym wykonywać żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani cudzoziemiec, który mieszka pośród twych bram. (11) W sześciu dniach bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, w siódmym zaś dniu odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty. (12) Czcij ojca twego i matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, da tobie. (13) Nie będziesz zabijał. (14) Nie będziesz cudzołożył. (15) Nie będziesz kradł. (16) Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek. (17) Nie będziesz pożądał domu bliźniego twego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do bliźniego twego.
W katechizmach uczy się dzieci następującej wersji, taka jest też w książeczka do nabożeństwa:
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.
Nie będziesz brał imienia Boga twego nadaremno.
Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
Czcij ojca swego i matkę swoją.
Nie zabijaj.
Nie cudzołóż.
Nie kradnij.
Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
Nie pożądaj żony bliźniego swego.
Ani żadnej rzeczy, która jego (bliźniego) jest.
Dopiero w ostanim katechizmie (ta niebieska opasła cegła) omawia się wersję biblijną, gdyż można ja odpowiednio skomentować. Oczywiście niewygodne jest głównie przykazanie II (co z katolickim kultem obrazów, rzeźb itd?) - czyli wersy 4-6.
Oto jak to tłumaczą
IV. "Nie będziesz czynił żadnej rzeźby..."

2129 Nakaz Boży zabraniał człowiekowi wykonywania jakichkolwiek wizerunków Boga. Księga Powtórzonego Prawa wyjaśnia: "Skoroście nie widzieli żadnej postaci w dniu, w którym mówił do was Pan spośród ognia na Horebie - abyście nie postąpili niegodziwie i nie uczynili sobie rzeźby przedstawiającej..." (Pwt 4,15-16). Izraelowi objawił się absolutnie transcendentny Bóg. "On jest wszystkim!", lecz jednocześnie "jest On... większy niż wszystkie Jego dzieła" (Syr 43, 27-28). "Stworzył je bowiem Twórca piękności" (Mdr 13, 3).

2130 Jednak już w Starym Testamencie Bóg polecił lub pozwolił wykonywać znaki, które w sposób symboliczny miały prowadzić do zbawienia przez Słowo Wcielone, jak wąż miedziany 58 , arka Przymierza i cherubiny 59 .

2131 Opierając się na misterium Słowa Wcielonego, siódmy sobór powszechny w Nicei (787 r.) uzasadnił - w kontrowersji z obrazoburcami - kult obrazów przedstawiających Chrystusa, jak również Matkę Bożą, aniołów i świętych. Syn Boży, przyjmując ciało, zapoczątkował nową "ekonomię" obrazów.

2132 Chrześcijański kult obrazów nie jest sprzeczny z pierwszym przykazaniem, które odrzuca bałwochwalstwo. Istotnie "cześć oddawana obrazowi odwołuje się do pierwotnego wzoru" 60 i "kto czci obraz, ten czci osobę, którą obraz przedstawia" 61 . Cześć oddawana świętym obrazom jest "pełną szacunku czcią", nie zaś uwielbieniem należnym jedynie samemu Bogu.

Obrazom nie oddaje się czci religijnej ze względu na nie same jako na rzeczy, ale dlatego, że prowadzą nas ku Bogu, który stał się człowiekiem. A zatem cześć obrazów jako obrazów nie zatrzymuje się na nich, ale zmierza ku temu, kogo przedstawiają 62 .

Oczywiście dzień szabatu staje sie dniem świętym ;), no bo musi stać się niedzielą.
Więcej info jest w wikipedii

eques
Poganie
Nymphus

Reputacja: 0

U nas od: Maj 04, 2009

: 38

« #13 : Grudzień 20, 2009, 00:52:18 »

Święta zawsze wiązały się z cyklicznym charakterem postrzegania świata ( no i rocznym cyklem aktywności człowieka ), więc nie dziwota, że wszystkie cywilizacja świętują z grubsza to samo w tym samym czasie.
Garrincha
Poganie
Leo

Reputacja: 0

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #14 : Kwiecień 15, 2017, 19:31:59 »

https://www.facebook.com/bezwierszowki/photos/a.1597116460560879.1073741828.1596858290586696/1602739109998614/?type=3&theater

ile tu pogaństwa w tym??
: 1 2 »  
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Biblia (Moderator: Rutilius)  |  Wątek: Chrześcijańskie święta
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.245171