Portyk
politeistów

 start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Styczeń 19, 2020, 01:18:47

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Polecane książki 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3
: Polecane książki  ( 14157 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Piołun
Nymphus
**

Reputacja: 0
Offline Offline

U nas od: Grudzień 29, 2011

: 23


« #30 : Sierpień 26, 2013, 20:46:51 »

Dzisiaj ukazała się trzecia i zarazem ostatnia część słowiańskiej baśni - "Przysięga barda" autorstwa Piotra Gulaka.
Wklejam link do strony e-bookowa
http://www.e-bookowo.pl/fantasy-i-scien ... barda.html
a tutaj link do fragmentu
http://www.scribd.com/doc/163131220/gul ... 99ga-barda
Na stronie głównej można pobrać w zakładce Pliki - darmowy fragment.

Autor ma nadzieję, że książka się spodoba i zostanie dobrze przyjęta :)

... więc jeśli wolą twoją, zobaczyć Boga mego, siądź ze mną w cieniu dębu... Ma wiara - nic prostszego.

http://blogosfera.pantheion.pl/aktualnosci/2012/08/28/sloncem-pisane-ii/
Żmisław Trygławic
Nymphus
**

Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Czerwiec 01, 2013

: 73« #31 : Sierpień 30, 2013, 17:05:10 »

Po tym jak Feanaro polecił książkę Władimira Proppa, zakupiłem ją. Faktycznie bardzo ciekawa, chociaż niewątpliwie naukowy język może odstraszać. Niemniej uważam, że warto przebrnąć, bo analizy są przeprowadzone wzorowo :)
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #32 : Listopad 07, 2013, 11:05:18 »


Udało mi się trafić niestety trudno już osiągalną książkę Barbary Myerhoff Pejotlowe łowy, wydaną przez Znak w 1997 roku.

Praca poświęcona jest szamanistycznej religii plemienia indiańskiego Huiczolów, zamieszkujących wschodni Meksyk. Autorka, amerykańska antropolog, została dopuszczona do obrzędu sakralnej pielgrzymki po święty kaktus pejotlu i rozpatruje kompleks symboliczny kukurydza-jeleń-pejotl. Dobrze napisane, cenny materiał etnograficzny.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #33 : Styczeń 05, 2014, 19:56:46 »


Dorota Simonides
Dlaczego drzewa przestały mówić? Ludowa wizja świata

Nie jest to stricte religioznawcza książka, raczej wydawnictwo źródłowe. Zbiór kilkuset ludowych opowieści z terenu całej Polski, pogrupowanych w rozdziały dotyczące konkretnych zagadnień (pochodzenie świata, pochodzenie człowieka, pochodzenie zwierząt). Jako materiał etnograficzny nieocenione.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #34 : Styczeń 05, 2014, 21:17:02 »


Jerzy Dzik
Dzieje życia na Ziemi
Warszawa 2011

Znakomita książka światowej sławy polskiego paleontologa, bodajże piąte już wydanie książki wydanej w 1992 roku. Każde kolejne jest aktualizowane przez autora o najnowsze odkrycia. Znakomity podręcznik ewolucji życia na Ziemi, duża ilość ilustracji skamielin.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #35 : Luty 05, 2014, 19:21:55 »


Victor Turner
Proces rytualny

Państwowy Instytut Wydawniczy
Warszawa 2010

Przyznam, że to jedna z najciekawszych książek antropologiczno-religioznawczych, jakie miałem okazję od dłuższego czasu czytać. Autor - wybitny brytyjski antropolog - bierze na widelec strukturę obrzędów przejścia, a ściślej środkowej fazy (liminalnej). Analizuje przede wszystkim opozycyjność struktury społecznej i powstałej czasowo "communitas" inicjowanych. W książce wykorzystywany jest materiał etnograficzny zebrany w trakcie pobytu autora wśród ludu Ndembu w Zambii (jest trochę zdjęć z badań terenowych), ale sięga też do licznych współczesnych przykładów małych, zamkniętych grup istniejących poza porządkiem społecznym: zakony franciszkańskie, sekty millenarystyczne, a nawet hippisi i Bob Dylan.

Proszę nie zrażać się paskudną okładką (jakaś tzw. "sztuka" współczesna. Nie wiadomo, co to ma wspólnego z tematem książki, ale cała seria jest tak obrzydliwie wydawana). Ponieważ wydawca życzy sobie zbójecką cenę (49,90 zł za książeczkę liczącą raptem 200 stron), pozostaje szukanie w taniej książce i na Allegro.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #36 : Marzec 20, 2014, 15:17:46 »

Paulina Horbowicz, Gert Kreutzer, Witold Maciejewski, Dominika Skrzypek
Runy
Wydawnictwo TRIO, 2011


Jedyna dostępna obecnie na polskim rynku fachowa, naukowa publikacja poświęcona pismu runicznemu. Zamiast różnych niuejdżowych bajań o "tajemniczych energiach" zaklętych w runach historia pisma runicznego, przegląd inskrypcji, analiza różnych znanych form użycia run. Bogato ilustrowana, dużo kolorowych zdjęć kamieni runicznych.
Vikinga na pewno zainteresuje ;)

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #37 : Marzec 21, 2014, 19:41:58 »

Wilhelm i Jakub Grimm
Baśnie dla dzieci i dla domu
Wydawnictwo Media Rodzina, 2010

Dziś odebrałem paczkę. Jest to pierwsze w języku polskim dwutomowe tłumaczenie wszystkich 200 baśni braci Grimm dokonane bezpośrednio z oryginału niemieckiego. Tłumaczenie oryginału, nie żadna "ugrzeczniona" adaptacja. Ilustrowane rycinami Otto Ubbelohde'a. Bardzo cenne źródło etnograficzne (dopiero w tłumaczeniu oryginału widać to, czego we wszystkich adaptacjach dla dzieci nie ma - powtarzalność motywów opartych o liczby 3 i 7, archetypiczna symbolika etc.), a jak ktoś z Was ma dzieci to i dla dzieciaków gratka (choć dla młodszych część bajek zdecydowanie zbyt okrutna może być).

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus
*****

Reputacja: 5
Offline Offline

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329« #38 : Czerwiec 11, 2014, 08:34:00 »


Bruno Snell
Odkrycie ducha
Studia o greckich korzeniach europejskiego myślenia

ALETHEIA, 2009
Oprawa Miękka, 408 s.

W moje łapki wpadła kolejna ciekawa książka z Alethei. Tym razem jest to licząca już sobie ponad pół wieku praca niemieckiego filologa Brunona Snella o odkrywaniu przez Greków tytułowego "ducha", czyli o narodzinach europejskiej świadomości i poglądu na człowieka. Inspirujące są zwłaszcza rozważania o naturze religii olimpijskiej z rozdziału drugiego.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Iselor
Poganie
Miles


Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Wrzesień 19, 2010

: 101« #39 : Sierpień 23, 2014, 19:01:03 »

(Mój wpis z bloga):

Dzisiejszy wpis jest szczególny i pierwszym z serii wpisów w tej tematyce. Będzie to seria poświęcona książkom z zakresu ogólnie pojętego religioznawstwa i (w mniejszej ilości) etnologii, a także – przy okazji - kilku książkom z krajów tzw. Orientu. Wpisy te polecam wszystkim tym, którzy interesują się tymi dziedzinami albo chcą rozpocząć z nimi przygodę, a już w szczególności obecnym i przyszłym studentom historii, kulturoznawstwa, etnologii i (zwłaszcza) religioznawstwa. Znajdzie się też tu – jak pisałem – kilka książek z okresu starożytności i średniowiecza z krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Początkowo miałem pisać o każdej książce osobno (jak w przypadku Potęgi mitu i Kultury magicznej, które już opisałem), ale stwierdziłem że lepiej będzie dać kilka dłuższych wpisów o tych książkach.
Tytuły książek są ułożone alfabetycznie, w nawiasach podałem autorów. Zapraszam do lektury, mam nadzieję, że temat was zainteresuje i znajdziecie coś dla siebie:)

Etnologia religii (Andrzej Szyjewski) – podręcznik akademicki do etnologii religii. Napisany trochę zbyt naukowym językiem, ale...Nie ma się co oszukiwać, Szyjewski w zasadzie wyczerpał temat i nic innego (lepszego) w tym temacie już nie znajdziecie. I na etnologii i na religioznawstwie to lektura obowiązkowa. Jednak bardziej dla przyszłych studentów religioznawstwa i etnologii, niż zwykłych pasjonatów, ale oni też powinni się z tym tytułem zapoznać.

Hymny Rigwedy – Rigweda to księga kapłańska, zawierająca hymny do bogów z panteonu hinduskiego. Jeden z najważniejszych tekstów religijnych kultury Indii i jeden z najstarszych zabytków literatury światowej (około XIV w.p.n.e.). Oryginał zawiera 1028 hymnów, polski znakomity przekład (z 1972 roku) Stanisława Franciszka Michalskiego obejmuje niewielką ilość 70 hymnów. Cóż, wielka chwała wydawnictwu Ossolineum, że chociaż tyle polski czytelnik może przeczytać, bo warto. A jeśli ktoś chce pełny przekład to musi szukać angielskiego.

Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie (Piotr Kowalski) - Czy wiesz dlaczego nie należy witać się w progu? Dlaczego czarny kot przynosi pecha? Jakie znaczenie ma cyfra 7 w kulturze? Czego nie wolno kobiecie ciężarnej wg kultury ludowej?

Na te i wiele innych pytań odpowiada ksiażka Piotra Kowalskiego. Napisana w formie leksykonu przedstawia zznaczenie w kulturze ludowej najważniejszych pojęć z takich obszarów jak zjawiska przyrodnicze (np. rosa, deszcz), zwierzęta (pies, kot, koń itd.), rośliny (pokrzywa, brzoza, dąb itd.), postacie (starcy, dziecko, kowal itd.), rzeczy (kamień, jajo, dom itd.) i inne (menstruacja, dziewictwo, omen itd.). Autor koncentruje się na znaczeniu opisywanego "hasła" głównie w kulturze polskiej i europejskiej, ale prawie zawsze pisze także o kontekście danego zjawiska (przedmiotu/osoby itd.) w kulturach Azji, Afryki czy Ameryki, choć w nieco mniejszym zakresie.
W sytuacji, w której opisywane hasło odnosi się do innego (a jest tak - siłą rzeczy - prawie zawsze), owe drugie hasło jest zaznaczone i czytelnik jeśli jest zainteresowany, wie, że od razu może przejść do odnośnika.

Na uwagę zasługuje wydanie. Wysokiej jakości papier, format A4, i twarda oprawa. Czcionka na tyle duża, że oczy się nie męczą. Jakieś wady? Brak ilustracji chociaż do niektórych haseł. No ale domyślam się że to by znacznie zwiększyło objetość i tak bardzo grubej książki i zwiększyło niemałą cenę.

Kultura magiczna. Omen, przesąd, znaczenie to klasyczna i jedna z najlepszych polskich pozycji z zakresu etnologii/antropologii. Wszyscy, którzy planują studiować lub studiują etnologię, religioznawstwo lub kulturoznawstwo (albo po prostu interesują się kulturą magiczną/ludową) powinni dopisać tę pozycję do pozycji obowiązkowych do przeczytania.

Mitologia Arabów (Ryszard Piwiński) – w latach osiemdziesiątych Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe wydały serię Mitologie Świata. Do dzisiaj w mojej opinii jest to najlepsza seria o mitologiach. Książeczki są z łatwością (i za grosze) dostępne na serwisach aukcyjnych i w antykwariatach.
Mitologia Arabów Piwińskiego jest prawdopodobnie jedynym tego typu opracowaniem w Polsce. Ale bardzo dobrym. Po pierwsze – opisuje praktycznie nieznane mity i bóstwa arabskie z okresu przedmuzułmańskiego. Oczywiście dosyć skąpo, bowiem Arabowie niezbyt pozwalają kopać u siebie, Bliski Wschód jest w zasadzie słabiutko zbadany przez archeologów a dużo rzeczy, które mają związek z politeistyczną religią Arabów jest niszczonych. No ale coś jednak się zachowało. Po drugie książeczka opisuje islamskie wyobrażenia o zaświatach, Piekle, Niebie itp. Z całą pewnością są to rzeczy ciekawe, zwłaszcza dla lepszego zrozumienia kultury i religii islamu.

Mitologia Azteków (Maria Frankowska) – aj, nie będę ukrywał, że w kwestii mitów czy ogólnie religii najbardziej interesuje mnie obszar Azji, Europy i trochę mniej Afryki. Ameryka i Australia zawsze traktowane były przeze mnie po macoszemu. Ot, tak wyszło, jakoś te rejony niezbyt mnie ciekawią, choć zdaje sobie sprawę, że są ludzie, którzy pasjonują się Aztekami, Inkami i innymi Olmekami. Dla nich to książeczka obowiązkowa. Dla mnie – tylko dodatkowa. Co prawda w Polsce pojawiła się jeszcze książka Po sąsiedzku z Aztekami Jana Trzeciakowskiego, ale nie miałem okazji czytać, co wynika z mojego niewielkiego zainteresowania tematem.

Mitologia Celtów (Jerzy Gąssowski) – cóż, chociaż mitologia celtycka z punktu widzenia geograficznego ne jest zbyt odległa, mnie nigdy zbytnio nie fascynowała. Powiem więc krótko: książeczka podaje podstawową wiedzę w tym zakresie. Lektura dodatkowa, chyba że chcesz się bawić w studiowanie religioznawstwa jak ja albo jesteś fanem tego obszaru geograficznego (czytaj: fascynuje cię historia Wysp Brytyjskich), druidów lub chcesz poszerzyć wiedzę o Cesarstwie Rzymskim (bo Rzymianie i tu wtargnęli a obie kultury wywarły na siebie nawzajem duży wpływ) – wtedy obowiązkowa.

Mitologia chińska (Mieczysław J.Kunstler) – z punktu widzenia religioznawstwa mitologia chińska jest bardzo istotna. To w Chinach skrzyżowały się ze sobą rodzime wierzenia chińskie, buddyzm, konfucjanizm i taoizm, a wszystko to w jakiś sposób było (mniej lub bardziej) pod wpływem i równocześnie wpływało na systemy religijne Iranu, kultur Południowo-Wschodniej Azji, Tybetu i Japonii.
Mitologia chińska jest jednak niesamowicie zagmatwana i czasem można się pogubić w trakcie lektury. I nie jest to wina autora.książeczki. Tak czy owak – jeśli interesują się mitologie świata – warto się w tę pozycję zaopatrzyć.

Mitologia Czarnej Afryki (Zofia Sokolewicz) – dosyć pobieżne, podstawowe przedstawienie mitologii afrykańskiej. Nie znaczy że złe. A czemu pobieżne? Bo ze względu na ilość ludów i religii na kontynencie książeczka musiałaby mieć chyba grubość encyklopedii gdyby chcieć dokładnie opisać wszystko w tym temacie:) Jednak ogólnie polecam, ciekawa lektura.

Mitologia hetyckiej Anatolii (Maciej Popko) – mity hetyckiej Anatolii są w zasadzie nieznane. I to nie tylko w Polsce, a ogólnie. Cóż, w szkole serwuje się nam tylko mity Greków i Rzymian. A po mitologię Hetytów warto sięgnąć, zwłaszcza z punktu widzenia mito i religioznawcy. Jest to bowiem mitologia nie tylko ciekawa sama w sobie w sensie prezentowanych historii. Wpłynęła ona na wszystkie mitologie ówczesnego świata w mniejszym lub większym stopniu – począwszy od mitów Mezopotamii, przez mity Greków, na wpływie (także bardzo silnym) na kulturę i religię żydowską, a co za tym idzie w pewnym sensie na chrześcijaństwo.

Mitologia indyjska (Marta Jakimowicz-Shah, Andrzej Jakimowicz) – najfajniejsza, moja ulubiona mitologia:) Nie wiem co napisać więcej:) Zaletą książeczki jest to, że nie jest napisana ciężkim językiem i czyta się ją naprawdę szybko, lekko i przyjemnie:) Warto też zwrócić uwagę, że autorzy oprócz standardowych mitów indyjskich, czyli z hinduizmu opisali też pokrótce rolę buddyzmu i dżinizmu w Indiach i najważniejsze mity z tymi religiami związane. Polecam! Wspaniała lektura.

Mitologia Iranu (Maria Składankowa) – rewelacyjne, dosyć spore objętościowo opracowanie mitologii Iranu, jednej z najważniejszych z punktu widzenia człowieka tzw. Zachodu mitologii. I to zarówno politeistycznej religii starożytnych Persów, jak i zreformowanej we współczesny monoteistyczny zoroastryzm przez proroka Zaratustrę. A trzeba wiedzieć że zoroastryzm, jedna z najstarszych i wg mnie najciekawszych religii świata (zarówno w wydaniu poli jak i monoteistycznym) wywierała silny wpływ (to działało w obie strony) na hinduizm, buddyzm, judaizm, chrześcijaństwo, islam, jazydyzm, a i pewnie na inne też. Absolutny tytuł obowiązkowy dla zainteresowanych religiami i mitami.

Mitologia Japonii (Jolanta Tubielewicz) – czyli ogólnie shinto:) Książeczka jest ok, czasem napisana trochę zbyt naukowym stylem, ale trudno. Może to tylko moje odczucia. I tak mito i religioznawca znać musi, a fani Japonii, których u nas w kraju nad Wisłą nie brakuje pewnie książeczki nie odpuszcząDodany obrazek

Mitologia Korei (Halina Ogarek – Czoj) – Halina Ogarek – Czoj napisała parę świetnych książek o Korei i jeśli kogoś (bardzo) Daleki Wschód interesuje to tak czy siak po jej książki prędzej czy później sięgnie. Ja tylko tutaj napiszę że jest to świetne opracowanie mitologii koreańskiej (i w zasadzie rodzimych, wciąż żywych wierzeń Koreańczyków, przynajmniej części z nich). Warto przeczytać.

Mitologia Słowian (Aleksander Gieysztor) – ja rozumiem że mitologia Słowian jest dla nas, Polaków, bardzo ważna. Rozumiem, że Gieysztor to wybitny znawca tej tematyki. Ale na Peruna – ta książka jest napisana tak cieżkim, naukowym językiem, że czyta się ją strasznie ciężko. Niby zawiera dużo ważnych informacji, ale podejrzewam, że jeśli ktoś nie jest fanatykiem "naszej" mitologii to może mieć problem z przebrnięciem.

Mitologia starożytnego Egiptu (Jadwiga Lipińska, Marek Marciniak) – zajefajna książeczka. Jedna z moich ulubionych z tej serii. Przedstawione najciekawsze mity, świetnie opracowane/opisane, przy jednoczesnej dokładnej analizie religii egipskiej. Miodzio:) Obowiązkowo do przeczytania!

Mitologia starożytnej Grecji (Michał Pietrzykowski) – ja wiem, że wszystkim się wydaje że znają mity greckie bo czytali Parandowskiego, ale jeśli ktoś oczekuje bardziej złożonego, wyczerpującego opracowania, niż książeczka dla gimnazjalistów, może sięgnąć po Pietrzykowskiego. Mozna też co prawda zastąpić to Kubiakiem czy Gravesem. Ale ja preferuję Pietrzykowskiego.

Mitologia starożytnej Italii (Aleksander Krawczuk) – w zasadzie mógłbym tu napisać to samo co w przypadku mitów greckich:) Dodam tylko, że Krawczuk to jeden z najwybitniejszych (najwybitniejszy?) polski znawca starożytnego (zwłaszcza) Rzymu. Ciekawa lektura.

Potęga Mitu (Joseph Campbell) - Potęga mitu jest zapisem rozmów dziennikarza Billa Moyersa i Josepha Campbella - jednego z najwybitniejszych mito i religioznawców. Nie będę ukrywał, że dla mnie jest to najważniejsza albo jedna z najważniejszych książek jakie w życiu czytałem. Campbell dokonuje analizy mitu, jego znaczenia w naszym życiu, wyjaśnia co mity mówią o nas samych i jak wiele łączy wszystkie religie świata. To nie jest atak na którąkolwiek religię. Nie znajdziecie tu nic o tym, że - jak głoszą różnej maści wrogowie sacrum - religie to zło, nic o fanatyzmie, o wojnach religijnych. Książka prezentuje piękno religii, ich mądrość głoszoną przez święte księgi i wielkich mędrców: Jezusa, Buddę i innych.
Potęga mitu ukształtowała moje poglądy na religię. Chociaż sam Campbell był niewierzący, dzięki temu dziełu skrystalizowały się moje agnostyczne poglądy na religię. Neguję tak skrajny ateizm Richarda Dawkinsa jak i radykalny fundamentalizm religijny. Jest to także dzieło o tolerancji religijnej i lepszym zrozumieniu obcych wierzeń. Dla ludzi, którzy nie mają dużego pojęcia o innych religiach niz ich własna, będzie to wspaniała lekcja religioznawcza.
Obowiązkowy tytuł dla każdego kto mieni się kulturalnym człowiekiem i jedna z największych pereł literatury religioznawczej i mitoznawczej.

Ciąg dalszy nastąpi.

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus
*******

Reputacja: 3
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546« #40 : Sierpień 24, 2014, 12:05:02 »

(Mój wpis z bloga):
A co to za blog i dlaczego nie tutaj http://blog.pantheion.pl ??

Iselor
Poganie
Miles


Reputacja: 1
Offline Offline

: Mężczyzna

U nas od: Wrzesień 19, 2010

: 101« #41 : Sierpień 24, 2014, 14:40:40 »

Blog prowadzę na stronie czasopisma CD-Action ponieważ dotyczy on głównie gier komputerowych, trochę książek i filmów, rzadko innych tematów. Więc tematyka bloga (gry stanowią większość tego o czym piszę) raczej nie pasuje na blogowy pantheion.
otnak
Corax
*

Reputacja: 0
Offline Offline

: Kobieta

U nas od: Październik 10, 2014

: 1


« #42 : Październik 10, 2014, 22:49:58 »

Czytałam "Odkrycie ducha" - świetna pozycja, również polecam:-)

: « 1 2 3  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Polecane książki
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.041160