Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 22, 2019, 11:12:45

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Chrześcijaństwo i pogaństwo dzisiaj (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Kim był/jest Jezus 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Kim był/jest Jezus  ( 1363 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« : Grudzień 13, 2014, 12:23:36 »

Zostało mi zadane następujące pytanie:
Szanowny Panie     Nieraz zastanawiałem się nad pytaniem: Kim dla pogan jest Jezus z Nazaretu ? Na to pytanie, które naprawdę mnie od dawna nurtuje, może odpowiedzieć nie kto inny jak poganin. A więc proszę powiedzieć, czy dla pogan  Jezus z Nazaretu jest pomniejszym bóstwem, które opanowało ciało człowieka ? Może Jezus z Nazaretu to Dionizos, bo przecież tak często mówi o winnicach i winie ?  A może to tylko człowiek, który o  sobie mówił, że jest bogiem, albo jego uczniowie zdeifikowali Jezusa z Nazaretu ? Proszę mi powiedzieć: Kim dla pogan  jest Jezus z Nazaretu ? Chociaż jest On Osobą ważną dla chrześcijan, to przecież poganie także muszą mieć o Nim jakieś zdanie.
Odpowiedziałem tak:
Szanowny Panie,
poganie nie mają na temat Nazarejczyka jakiegoś jednego zdania, raczej dyskutuje się kilka stanowisk. Zaznaczyć trzeba, że nie są to dyskysje szczególnie intensywne, nie jest on bowiem z “naszego mitu”. Spotkałem się z następującymi stanowiskami w zależności od tego, jaką perspektywę ktoś przyjmuje:

1) przyjmując perspektywę rezultatów współczesnych nauk historycznych: był człowiekiem, apokaliptycznym mesjaszem i cudotwórcą w typie Honiego czy Apolloniosa z Tiany
2) przyjmując perspektywę teorii mitu niektórzy przyjmują, że nigdy nie istniał, że został wymyślony przez np. Pawła na wzór innych postaci bóstw wegetatywnych (umierających i zmartwychwstających) jak Dionizos, Attis, Adonis etc. Jest to więc ‘tylko’ mit
3) przyjmując NT jako zbiór mitów, ale traktując je według tych samych standardów, co nasze mity- był herosem, półbogiem, synem Miriam i jednego z bogów żydowskich (Jahwe albo El)
4) oceniając po działaniach, uwzględniając obraz teologiczny stworzony przez Pawła i stosując interpraetatio graeca, najbardziej przypomina Prometeusza, a Jahwe któregoś ze zbuntowanych tytanów, żądnych absolutnej władzy panów

Osobiście zdecydowanie odrzucam 2) bliskie, jako uczonemu jest mi 1) na gruncie teologii natomiast 4).
Dyskutowaliśmy już na ten temat (choćby tu: http://portyk.pantheion.pl/index.php?topic=1069.0), ale ankiety jeszcze nie było, no to jest  :)
« : Grudzień 13, 2014, 12:30:06 Rutilius »

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #1 : Grudzień 13, 2014, 12:50:04 »

Według mnie:

Punkty 3 i 2 odrzucam, bo istniały odłamy chrześcijaństwa ,,przedpawłowe'' (ebonici) którzy uważali Jezusa tylko za człowieka, który został wywyższony. To Paweł zrobił z Jezusa półboga wzorem helleńskich półbogów aby przedstawiciele cywilizacji grecko-rzymskiej łatwiej przyswoili nową wiarę. Chrześcijańscy poprawiacze ewangelii ( o których wspomina Celsus) zapomnieli widać wyciąć fragmentów min. o chrzcie w Jordanie i o tym, że Jezus był uczniem Jana Chrzciciela. Jeśli dopiero w Jordanie Jezus dopiero doznaje, że jest synem Jahwe to raczej nim nie jest ,,teologicznie''. Pamiętać należy, że przyszedł nad rzekę zupełnie jak zwykły człowiek.  Herosem mógłby być tylko dla neofitów grecko-rzymskich. Punkt 4 jest z teologicznego punktu widzenia dla mnie absurdalny, trochę mi to pachnie ogłoszeniem, ze Budda jest jednym z wcieleń Wisznu, który został nim dla ,,zmyłki'' i przetestowana hindusów. Najbliższa mi jest opcja pierwsza, z tym że nie można zweryfikować, na ile jego cuda były prawdziwe, a na ile były iluzjonistycznymi sztuczkami, znachorstwem itp. itd. Choć całkiem oczywiście tego nie wykluczam (bioenergoterapia) .

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Władyka
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Marzec 15, 2013

: 84

« #2 : Grudzień 15, 2014, 16:07:13 »

Zaznaczyłem odpowiedź pierwszą, chociaż raczej uznaję Jezusa za postać pół-legendarną.
: 1  
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Chrześcijaństwo i pogaństwo dzisiaj (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Kim był/jest Jezus
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.03894