Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 14, 2019, 05:28:40

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Chrześcijaństwo i pogaństwo dzisiaj (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Europę opanowała nowa fala pogaństwa (?) 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Europę opanowała nowa fala pogaństwa (?)  ( 1881 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Władyka
Nymphus
**

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 15, 2013

: 84

« : Grudzień 11, 2014, 15:10:19 »

Kto jest odpowiedzialny za całe zło, jakie dotyka chrześcijan (i Europę w ogóle)? Tak, zgadliście - poganie ;) Pogański jest ateizm, Parlament Europejski a nawet sieć sklepów IKEA. Ci ostatni to Szwedzi, więc może za wszystkim stoi Asatru? :D

http://www.fronda.pl/a/prof-ryszard-legutko-dla-frondapl-reklama-staje-sie-narzedziem-ideologii,44956.html

A mówiąc poważniej - trochę denerwuje mnie nazywanie pogaństwem wszystkiego, co jest sprzeczne z naukami Jedynie Słusznej Wiary.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Grudzień 11, 2014, 20:59:53 »

W ich języku "poganie" czyli "nie my", zamiast mówić o dechrystianizacji, można przydać dramatyzmu personalizując rzekomego wroga w znienawidzonych pogan. Zastanawiam się, czy powinniśmy się obrażać, gdy takie rzeczy pisze się o poganach, czy gdy nas nazywają poganami ;)

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #2 : Grudzień 13, 2014, 13:02:58 »

Tu są 2 sprawy:

1. Szopka bożonarozeniowa.

Dzisiejsze komercyjne święta nie mają wiele (praktycznie niemal nic) wspólnego z katolickim bożym narodzeniem. Dziś symbolem świąt jest tłusty brodaty starzec w czerwonej kurtale i mycy z pomponikiem, rozdającym prezenty. Jego postać ma jedynie chyba wspólne imię z pierwowzorem Mikołajem z Mitry. Jeżeli to skomercjalizowane święto i szopki które są tylko wesołą ozdobą nie budzącą wiele skojarzeń religijnych przeszkadza komuś, to chyba upadł na głowę i to z wysoka.

Czym innym są krzyże w miejscach publicznych, nie będących własnością związków wyznaniowych bądź prywatnym gruntem. Nie powinny się one tam znajdować.

2. Poganie- ateiści.

Dla ludzi pokroju Legutki termin poganie=ateiści. I ja myślę, że dobrze jest, jeśli nikt go z błędu nie wyprowadzi. Ja jestem politeistą.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #3 : Grudzień 15, 2014, 11:57:39 »

A mówiąc poważniej - trochę denerwuje mnie nazywanie pogaństwem wszystkiego, co jest sprzeczne z naukami Jedynie Słusznej Wiary.
Cejrowski kiedyś w swoim programie mającym mieć rzekomo walory edukacyjne zabłysnął wiedzą, iż Budda obłaskawił smoka z Apokalipsy, a dalaj modli się do Lucyfera. Chrześcijanie nigdy nie byli specjalnie błyskotliwi w wiedzy o innych religiach niż własna, problemy u nich zaczynają się już na poziomie terminologii i jej rozumienia  :P

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Władyka
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Marzec 15, 2013

: 84

« #4 : Grudzień 15, 2014, 16:00:45 »

Akurat ostatnio zdarzyło mi się przypadkiem obejrzeć ten odcinek (jakoś tak mam, że do obiadu zawsze oglądam sobie jakieś filmy dokumentalne). Najśmieszniejsze jest to, że Cejrowski już na wstępie mówi o tym, że się na buddyzmie kompletnie nie zna. Po co więc robi odcinek w całości mu poświęcony? Tego nie wie pewnie nawet on sam, także żenada na całego.

Wklejam link do tego odcinka. Jak komuś się nie chce tracić czasu, to niech sobie przewinie do ok. 20 minuty.
https://www.youtube.com/watch?v=qlKH359g07g

Co do szopek, aniołków, gwiazd betlejemskich i całego tego świątecznego sztafażu - zgadzam się z Asphodelusem. Może niektórym podpadnę, ale co by nie mówić o chrześcijaństwie, to jest to jednak istotna część kultury dla milionów ludzi w Europie (nawet tej zlaicyzowanej). Ja rozumiem nawet walkę o świeckość państwa, ale nikt raczej nie pada przed tymi szopkami na twarz i nie wzywa imienia pańskiego na cały głos, biczując się przy tym boleśnie. To po prostu ozdoba. Taka walka z wszelkimi, nawet najmniejszymi przejawami chrześcijańskiej religijności jest dla mnie zwyczajnie debilna. A poza tym - może to sentyment z czasów dzieciństwa, ale ja nawet lubię "świątecznego ducha" ;) 
A tak swoją drogą,: wielu ludzi narzeka, że święta są pełne obłudy bo ludzie powinni być dobrzy cały rok itp. Moim jednak zdaniem nie ma co wymagać od ludzi za dużo, i cieszyć się tym co jest :P
: 1  
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Chrześcijaństwo i pogaństwo dzisiaj (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Europę opanowała nowa fala pogaństwa (?)
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.043104