Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Wrzesień 20, 2019, 16:01:49

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Rodzima Wiara Słowian (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Autentyki? 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Autentyki?  ( 1101 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Áálfr
Corax
*

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 29, 2014

« : Styczeń 30, 2014, 12:06:06 »

Mam puyanie do jakiegoś obecnego tu rodzimowiercy: czy poniższe utwory są autentyczne?
http://pantheion.pl/?art=090613-Piesn_Serbow
http://pantheion.pl/?art=Chwala_Swarozyca
O pierwszym jest napisane, że przepisał ją niejaki Mato Kosyk za niemiecką kroniką. Ale co? On uwspółcześnił zapis XII wieczny czy jak? A jaka była rola polskiego tłumacza? Drugi utwór nie ma w ogóle podaego źródła, est jakby z kosmosu wzięty.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Styczeń 30, 2014, 13:43:45 »

Co do pierwszego utworu: Mato Kósyk był serbołużyckim poetą tworzącym na przełomie XIX i XX wieku. Tłumacz polski przełożył utwór Kósyka z języka dolnołużyckiego na polski. A Kósyk? Skoro z XII-wiecznej kroniki, to musiało to być z łaciny. Czy przełożył jakiś łaciński tekst, czy go sparafrazował - nie wiem.

Pochodzenia drugiego utworu nie udało mi się ustalić. Krąży on natomiast po sieci, widziałem nagranie w którym był on śpiewany na obrzędzie rodzimowierczym, znalazł się on też na płycie bodajże Slavlanda.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Rodzima Wiara Słowian (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Autentyki?
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.03285