Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpień 21, 2019, 22:00:48

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Hellenizm a filozofia "negatywna" 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Hellenizm a filozofia "negatywna"  ( 1739 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Caligvla
Corax
*

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Czerwiec 12, 2013

: 19

« : Lipiec 11, 2013, 14:27:53 »

Zastanawia mnie jedna kwestia: czy człowiek o sceptycznym, czy wręcz krytycznym stosunku do życia i jego sensu ma czego szukać w świecie grecko-rzymskich wartości? Z tego co zaobserwowałem hellenizm jest religią optymistyczną, o pozytywnych wartościach, żądną życia. W starożytności istniały też przecież nurty pesymistyczne i jestem ciekawy w jaki sposób wiara w bogów i dobry świat mogła być pogodzona z wszelkim sceptycyzmem, przekładając na nowsze czasy np. nihilzmem czy egzystencjalizmem. Mam wrażenie, że swoim pytaniem popełniam gafę i być może pokazuję brak elementarnej wiedzy, ale liczę na rozjaśnienie tematu. Zastanawia mnie czy człowiek mający np. schopenhaurowskie poglądy może mieć cokolwiek wspólnego z ogólnie jasnym i radosnym światem helleńskich bogów.
Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Lipiec 11, 2013, 19:13:34 »

hellenizm jest religią optymistyczną
Wystarczy pierwsza z brzegu tragedia klasyczna czy mit prometejski, by mieć "ciemniejszą" i pesymistyczną stronę hellenizmu. Wariabilizm Heraklita też sytuuje się po stronie metafizycznego pesymizmu, już starożytni zwali Mistrza z Efezu "Płaczącym Filozofem".

jestem ciekawy w jaki sposób wiara w bogów i dobry świat mogła być pogodzona z wszelkim sceptycyzmem
http://pantheion.pl/?art=S.Empiryk_O_bostwie

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Caligvla
Corax
*

« #2 : Lipiec 12, 2013, 13:59:46 »

Tak przy okazji czytam właśnie rozprawę Schopenhauera 'O religii' i nie wypowiada się zbyt dobrze o hellenizmie:

"Aby chrześcijanizm ocenić sprawiedliwie, trzeba zwrócić uwagę na to, co go poprzedziło i co przezeń zostało wyparte. Najpierw pogaństwo rzymsko-greckie - jako metafizyka ludowa, zjawisko niepozorne i małej wagi, bez ściśle określonej dogmatyki, bez ścisłych zasad, a nawet bez prawdziwej tendencyi etycznej i bez świętych pism - zaledwie zasługuje ono na nazwę religii, jest raczej grą i dziełem wyobraźni poetycznej i w przeważnej części oczywistą personifikacyą sił przyrody. Zaledwie możemy sobie wyobrazić, aby ludzie poważni poważnie traktowali tę religię"
Żmisław Trygławic
Nymphus
**

Reputacja: 1

U nas od: Czerwiec 01, 2013

: 73

« #3 : Lipiec 12, 2013, 15:39:39 »

Bo dla niektórych religia to "nauka ścisła" i bez dogmatów się nie da. Politeizm nie przyjmuje jakiejś nieomylności poglądów religijnych, a może raczej zauważając ich różnorodność, rozumie, że jedni mogą być bliżej prawdy, inni dalej. Nie trzeba chyba tłumaczyć, które podejście jest rozsądniejsze?
Co do tendencji etycznych to politeizmy nie próbowały tego zamykać w jakichś dekalogach "jak krowie na rowie", tylko przyjmowały większe skomplikowanie rzeczywistości, a zatem też wyjątki od reguł - postawa bardziej życiowa. Innymi słowy to właśnie politeizmy nie były skierowane do prostaków, zwłaszcza w warstwie etycznej czy też filozoficznej, tworząc chociażby tak liczne kierunki w filozofii. Co zaś w to miejsce proponowało chrześcijaństwo? Na początku w zasadzie nic poza "nie grzeszcie, Jezus was zbawi" plus trochę pseudo-mistyki, dopiero potem opierając się pogańskich(!) filozofach zaczęło tworzyć zręby jakiejś własnej filozofii. Islam także bez znajomości dzieł klasycznych byłby zupełnie jałowy i w wielu dziedzinach naukowych nic by nie osiągnął.
Zoroastres
Moderator
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #4 : Lipiec 13, 2013, 01:21:27 »

Typowe mierzenie własną miarką (Schopenhauera). Chrześcijańscy misjonarze w XVIII/XIX wieku na tej zasadzie odmawiali wielu ludom religii, bo wszak nie wierzyły ona w jednego boga, stwórcę świata, dawcę dusz i ostatecznego sędziego.
Co do etyki, to powiedziałbym nie tyle, że zawiera wyjątki, co składa się z wyjątków. Innymi słowy etyka pogańska jest  pluralistyczna w przeciwieństwie do absolutystycznej etyki świętych ksiąg monoteizmów. Że według tych ostatnich żyć się nie da, to oczywiście musiały pójść w swej historii na daleko idące kompromisy, co z lubością wytykają im różni ateiści.

Caligvla
Corax
*

« #5 : Lipiec 13, 2013, 01:35:28 »

To prawda, tylko że zadziwił mnie Schopenhauer, bo z kolei w tej samej książce, we wcześniejszym dziale-dialogu jedna z postaci wypowiada się negatywnie o dogmatach, świętych pismach, a i oddziela etykę od religii. Chyba że poglądy tej postaci nie były jego poglądami, ale skoro stała ona na pozycji krytykanta religii to chyba tak jakby on przez tę postać przemawiał. Dlatego właśnie dziwię się, że potem zaczepia politeizm w taki niewybredny sposób, pisząc jeszcze o metafizyce ludowej. Co jak co, ale politeizm grecko-rzymski zawsze bardziej kojarzył mi się z miejskością. Metafizyka ludowa bardziej pasuje do wiary Słowian.
Feanaro
Kadra
Heliodromus

[Wiara słowiańska] : 1329

« #6 : Lipiec 13, 2013, 09:36:50 »

Nie znam tej wspomnianej przez Ciebie pracy Schopenhauera. Natomiast w O podstawie moralności dokonuje rozbioru etyki chrześcijańskiej i Kantowskiej, wywodząc etykę opartą na buddyzmie.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Caligvla
Corax
*

« #7 : Lipiec 13, 2013, 14:51:55 »

Jakby co, "O religii. Dyalog" Schopenhauera dostępne do ściągnięcia tutaj: http://nowakrytyka.pl/spip.php?article556
W tej rozprawie z kolei porównuje on chrześcijaństwo do braminizmu i buddyzmu.
: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Hellenizm a filozofia "negatywna"
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.081121