Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpień 21, 2019, 22:01:34

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Rodzima Wiara Słowian (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Życie po śmierci 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Życie po śmierci  ( 2069 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Władyka
Nymphus
**

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 15, 2013

: 84

« : Czerwiec 21, 2013, 14:11:48 »

Nie zauważyłem w tym dziale podobnego wątku, więc postanowiłem sam go zacząć.
Jak uważacie, co dzieje się z ludzką duszą po śmierci? Wędruje do Nawii, poddawana jest reinkarnacji czy może ma miejsce jeszcze coś innego? A może w ogóle nie wierzycie w życie po śmierci?
Ja osobiście najbardziej skłaniam się ku drugiej opcji, z tym że myślę że dusza przestaje wcielać się gdy osiągnie pewien poziom doskonałości, tak aby być godną zjednoczenia się z przodkami w Nawii.
Poza tym wiarę zarówno w reinkarnację, jak i w raj można odnaleźć również w tradycjach celtyckiej oraz bałtyjskiej. To też może być dla nas jakaś wskazówka. Albo wyraz niezdecydowania naszych przodków ;)
Żmisław Trygławic
Nymphus
**

Reputacja: 1

U nas od: Czerwiec 01, 2013

: 73

« #1 : Czerwiec 24, 2013, 16:26:39 »

Jak dla mnie po śmierci Dusza trafia do Nawi (nie piszę "Nawii" celowo, bo to słowo rodzime, a "ii" pisze się w nazwach obcych), ale po pewnym czasie odradza się znów na naszym świecie, często w rodzie (jeśli byli potomkowie), być może w zależności od woli Welesa, od dokonanych uczynków itp. Nawia i reinkarnacja się nie wykluczają, jak dla mnie, zresztą o ile się orientuję, taki też obraz prezentują wiadomości o dawnych wierzeniach w tej materii.
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #2 : Czerwiec 24, 2013, 21:15:16 »

W Helleniźmie reinkarnacja pojawiła się wraz z Orfikami i płynnie wrosła w wcześniejszą tradycję. Dusza po śmierci w zależności od zachowania na ziemi trafia w inne części zaświatów. Jeśli był zbrodniarzem, to tafia na długi okres (nawet 10000 lat jak mówi Empedokles w jednym z dzieł) do Tartaru gdzie musi swoje odcierpieć. Średniacy którzy nie byli w uproszczeniu mówiąc ani dobrzy, ani źli trafiają do Erebu, szaro tam i nudno, ani dobrze ani źle. Dobrzy idą na Pola Elizejskie lub Wyspy Szczęśliwe, gdzie mają wszystkiego w bród. W każdej chwili dusze z 2 wcześniejszych grup mogą zrezygnować, napić się wody z rzeki Lete i ponownie się wcielić.

Oczywiście powyższy opis nie jest sztywny, starożytne poglądy zmieniały się na ten temat, i praktycznie każde źródło podaje nieco odmienną wersję.

Oto przykłady:
http://pantheion.pl/?art=Opowiesc_Era
http://pantheion.pl/?art=Sen_Scypiona
http://pantheion.pl/?art=Zlote_wersety_Pitagorasa_3j
http://pantheion.pl/?art=Empedokles_O_naturze

Ja osobiście jestem zwolennikiem teorii o wcielaniu dusz jako najlepiej tłumaczącej zawiłości tego typu.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Władyka
Nymphus
**

U nas od: Marzec 15, 2013

: 84

« #3 : Lipiec 14, 2013, 20:44:45 »

Ja oczywiście też uważam że Nawia nie wyklucza reinkarnacji. Tzn także myślę, że dusza przez pewien czas po śmierci trafia w zaświaty, a później odradza się w rodzie. Jednocześnie uważam też, że wędrówka duszy kiedyś się kończy, a także że dusza która "chwilowo" przebywa w Nawi nie przebywa razem z najwybitniejszymi przodkami, ale z tymi które także mają się znów znaleźć na Ziemi.
W Asatru dusze zmarłych też trafiają w różne miejsca w zależności od swych uczynków, podobnie jak u Orfików których wierzenia nt. temat przedstawił Asphodelus. Podejrzewam więc że i Słowianie mogli wierzyć że co wybitniejsze jednostki trafiają w inne miejsce po śmierci.
Żmisław Trygławic
Nymphus
**

Reputacja: 1

U nas od: Czerwiec 01, 2013

: 73

« #4 : Lipiec 15, 2013, 17:06:28 »

Podejrzewam więc że i Słowianie mogli wierzyć że co wybitniejsze jednostki trafiają w inne miejsce po śmierci.

Długosz chyba coś sugerował, że w zależności od uczynków, różne były według Słowian losy pośmiertne duszy, ale teraz nie rzucę żadnym konkretnym cytatem, kojarzę to tylko z jakiejś dyskusji, na którymś forum.
Garrincha
Poganie
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #5 : Październik 27, 2015, 18:32:18 »

idą Dziady! żyjemy?
: 1  
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Rodzima Wiara Słowian (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Życie po śmierci
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.06109