Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpień 21, 2019, 22:53:04

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Nietzsche i ciekawe sprzeczności 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Nietzsche i ciekawe sprzeczności  ( 2200 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

pioflor
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Sierpień 03, 2011

: 32

« : Luty 13, 2013, 06:17:00 »

Jako, że portal niejedno krotnie odwołuje się do myśli tego filozofa - który jest przez wielu uważany za "proroka" pogaństwa - chciałbym przedstawić kilka ciekawych i wartych do zbadania sprzeczności związanych z jego myślą.

Nietzsche w "Wola Mocy" , od podrozdziału 322, w moim odczuciu przeprowadza krytykę teorii ewolucji Darwina. Jest to sprzeczne, z motywem przewodnim jego filozofii, tzn. koncepcji nadczłowieka. W dziele zatytułowanym "To rzekł Zaratustra", mocno się odczuwa Darwinizm.  Tatarkiewicz w swojej Historii Filozofii, zaznacza wręcz, że  Nietzsche był pod wpływem Darwina. Również wspomina o tym Höffe.

U Tatarkiewicza  Nietzsche jest, zwolnieniem greko-pogańskiej koncepcji wiecznego powrotu: " Ulubioną jego ideą była starożytna idea wiecznego powrotu zdarzeń: gdy dzieje świata dojdą do kresu, wtedy rozpocznie się na nowo i będą przebiegać tak samo. Był to jego surogat wieczności." Natomiast interpretacja Karl Löwith, jest wprost przeciwna: "Cała filozofia Nietzschego jest jednym  wielkim "preludium do filozofii przyszłości"", "... filozofia  Nietzschego jest z sekularyzowaną i ponownie zdesekularyzowaną eschatologią. Wszystko to jest całkowicie niegreckie, nieklasyczne,niepogańskie, lecz wywiedzione z tradycji judo-chrześcijańskiej. ", "... filozofia  Nietzschego jest  ponadto niegrecka z powodu jej pragnienia cyklicznego kosmosu, który jest poza wolą i ciałem."
« : Luty 13, 2013, 06:25:25 pioflor »
Zoroastres
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #1 : Luty 13, 2013, 11:44:02 »

Co do Darwina, to ciekawe, sprawdzę jak znajdę chwilę. Należy jedynie pamiętać, że WM nie jest autoryzowanym dziełem Nietzschego, zawiera notatki z różnych okresów uporządkowane przez jego siostrę, według jej pomysłu. Większość (chyba) notatek uporządkowanych chronologicznie, ukazało się po polsku w wydawnictwie Inter esse (swoją drogą planowana jest edycja kompletna w http://dziela.ph-f.org/)

Co do wiecznego powrotu to chyba jakieś nieporozumienie. Sama idea w-p jest heraklitejsko-stoicka, sformułowanie  "preludium do filozofii przyszłości" ja osobiście rozumiem, że to nie jest filozofowanie o przyszłości ale przyczynek do nowej, niesokratejskiej filozofii. No i jest tu sprzeczność w wypowiedzi Löwitha, którą zacytowałeś: jeśli eschatologia, to ostateczny koniec, nie da się tego pogodzić z cyklicznością. Cykliczność niezależnie czy jest czy nie jest pogańska (sądzę, że jest jedną z idei pogańskich), z całą pewnością nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem, które postrzega dzieje liniowo: od upadku Adama do wydarzeń apokaliptycznych. (termin eschatologia odnosi się do "rzeczy ostatecznych", które są sprawą przyszłości). Szczerze - takiej eschatologii nie widzę u N.
Cykliczność nie wyklucza poza tym wzglednej liniowości (w ramach danego cyklu).
Inna sprawa, to czy faktycznie ideę w-p przyjmował jako opis rzeczywistości. Można to także interpretować nie tyle jako tezę metafizyczną, ale etyczną/aksjologiczną, jako wyraz bezgranicznej afirmacji bytu, tego, co jest/ konieczności.

Feanaro
Kadra
Heliodromus

[Wiara słowiańska] : 1329

« #2 : Luty 14, 2013, 13:10:52 »

Chciałbym tylko zauważyć, że Wola mocy nie jest dziełem Nietzschego!
Jest to zbiór wstępnych szkiców i odrzuconych notatek, które po śmierci filozofa wybrała wybiórczo jego siostra. Ponieważ siostra Nietzschego była związana z ruchem volkistowskim, a później popierała Hitlera, dokonała selekcji i ułożenia materiału pod odpowiednim ideologicznym kątem. Stąd współcześnie poważni badacze nietzscheanizmu albo w ogóle nie powołują się na tę pracę, albo podchodzą do niej bardzo ostrożnie. Niemiecka Wikipedia nie wymienia jej w ogóle na liście dzieł Nietzschego.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
MILES GLORIOSUS
Corax
*

U nas od: Marzec 04, 2013

: 3

« #3 : Marzec 04, 2013, 11:47:28 »

Nic dziwnego, że Nietzsche Darwina nie lubi, a to z tej prostej przyczyny, że odrzuca racjonalny ogląd świata. W "Narodzinach Tragedii", swojej pierwszej książce, pogardliwie pisze o Eurypidesie, używa też dla myślicieli epoki hellenistycznej pogardliwego określenia "człowiek aleksandryjski". Racjonalizm i nauka jego zdaniem przyczyniła się do upadku człowieka, dominując nieokreślony pierwiastek dionizyjski apollińskim.
pioflor
Nymphus
**

U nas od: Sierpień 03, 2011

: 32

« #4 : Maj 23, 2013, 04:20:26 »

Chciałbym tylko zauważyć, że Wola mocy nie jest dziełem Nietzschego!
Jest to zbiór wstępnych szkiców i odrzuconych notatek, które po śmierci filozofa wybrała wybiórczo jego siostra. Ponieważ siostra Nietzschego była związana z ruchem volkistowskim, a później popierała Hitlera, dokonała selekcji i ułożenia materiału pod odpowiednim ideologicznym kątem. Stąd współcześnie poważni badacze nietzscheanizmu albo w ogóle nie powołują się na tę pracę, albo podchodzą do niej bardzo ostrożnie. Niemiecka Wikipedia nie wymienia jej w ogóle na liście dzieł Nietzschego.
Z tego co wiem Nazizm nie negował darwinizmu, może go wypaczył, ale nie negował.
Cytat: MILES GLORIOSUS
Nic dziwnego, że Nietzsche Darwina nie lubi, a to z tej prostej przyczyny, że odrzuca racjonalny ogląd świata. W "Narodzinach Tragedii", swojej pierwszej książce, pogardliwie pisze o Eurypidesie, używa też dla myślicieli epoki hellenistycznej pogardliwego określenia "człowiek aleksandryjski". Racjonalizm i nauka jego zdaniem przyczyniła się do upadku człowieka, dominując nieokreślony pierwiastek dionizyjski apollińskim.
Tatarkiewicz twierdzi, że Nietzsche był pod wpływem Darwina.
Zoroastres
Moderator
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #5 : Maj 23, 2013, 14:15:19 »

Tatarkiewicz twierdzi, że Nietzsche był pod wpływem Darwina.
Też odniosłem takie wrażenie. Na pewno afirmował przyrodnicze spojrzenie na człowieka a i walki o byt chyba nie negował. Chwalił również ewolucyjną psychologię Spencera
Racjonalizm i nauka jego zdaniem przyczyniła się do upadku człowieka,
Co do racjonalizmu, to zgoda, co do nauki, to myślę, że wątpię. Racjonalizm odrzuca empirię, jego reprezentantami byli eleaci, a Sokrates w dziedzinie etyki. Racjonalizm to "tylko rozum".

: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Nietzsche i ciekawe sprzeczności
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.075111