Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 08, 2019, 02:18:03

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Bitwa pod Wiedniem - film. 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Bitwa pod Wiedniem - film.  ( 1660 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

: Mężczyzna

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« : Październik 13, 2012, 18:55:28 »

Ktoś z was wybiera się na ten film?
http://www.filmweb.pl/film/Bitwa+pod+Wiedniem-2012-617280

Jeśli chodzi o efekty specjalne to jest to zupełna klapa - moje gry strategiczne wyglądają sto razy lepiej do tego kiepskie efekty wciśnięto tam gdzie nie powinno ich być. Jednak film ma pewne przesłanie na temat islamu i myślę że to jest pokazane trafnie - zwłaszcza że jest ono jak najbardziej dopasowane do dzisiejszych czasów. Odniesienia do multikulturowości też się pojawiają ;)
Niestety całość zrobiono tak dennie (efekty specjalne, rekwizyty itp) że nikt poza Polską (niestety przywykliśmy do takich filmów choć np ''Ogniem i Mieczem" wyglądało o niebo lepiej) nawet na to nie spojrzy a można by rozreklamować nasze zwycięstwo i przekazać dobre przesłanie filmu na cały świat :(
Ps. Kto będzie oglądał niech zwraca uwagę jaką rolę pełnił w obliczu konfliktu mieszkający wiele lat z chrześcijanami muzułmanie - myślę że dziś było by bardzo podobnie.
« : Październik 13, 2012, 19:16:36 Asphodelus »

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Październik 13, 2012, 22:31:14 »

Gdy na zwiastunie zobaczyłem, jak szarżująca husaria ma na sztandarach współczesne godło Polski, wzór z roku 1927, to jakoś mi się odechciało.
Postrzeganie bitwy wiedeńskiej jako wielkiego starcia cywilizacji, islamu z chrześcijaństwem, to jedna z największych historiozoficznych bzdur. Imperium osmańskie to było takie multi-kulti. Nawet, gdyby Turcy zdobyli Wiedeń, to nie skończyłoby się to zresztą zalewem Europy, nie utrzymaliby go dłużej niż kilka lat. A swoją drogą Sobieski gromiąc w 1683 roku jedynie wzmocnił Rzeszę i rozwalił Francji całą politykę wschodnią, opartą na rozgrywaniu Turcji przeciw Habsburgom.
Nie rozumiem też Vikingu Twojego ostatniego zdania - znaczy to, że na filmie pokazano jakąś muzułmańską "piątą kolumnę" w oddziałach Sobieskiego? Tak się składa, że w szeregach armii polskiej walczyły chorągwie Tatarów osiadłych na terytorium Rzeczypospolitej. Walczyły, a nie zajmowały się sabotażem i dezercją na stronę wroga w imię jakieś "solidarności panislamskiej".
« : Październik 13, 2012, 22:35:37 Feanaro »

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Viking
Kadra
Heliodromus

« #2 : Październik 14, 2012, 14:42:35 »

Nie ma w armi piątej kolumny w samych oddziałach - jest tam cała fabuła zwiazana z Turkiem który mieszkał na stałe w Wenecji a potem odszedł do swoich. Są wyjaśnione jego powody, sposób myślenia itd
Też widziałem flage i mnie to załamało ;)
Niestety film jest też bardzo mocno promuje katolicyzm, nie zawsze uczciwie. Myśle że jednak warto się pomęczyć choć nie wiem czy za pieniądze w kinie ;)

Asatru

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #3 : Październik 14, 2012, 15:52:43 »

Warto moim zdaniem przeczytać artykuł Stommy z ostatniej Polityki:
http://www.polityka.pl/historia/1531089,1,wieden-1683---niepotrzebne-zwyciestwo.read

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #4 : Październik 18, 2012, 10:47:22 »

A oto wpadki w filmie- tak żenujących na poziome podstawówki to się nie spodziewałem... normalnie kopiuj-wklej jak żywo.
http://film.wp.pl/idGallery,10695,idPhoto,328837,galeria.html

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Eryk
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Październik 11, 2010

: 165

Hei. Hilsen fra Viking land!

« #5 : Październik 18, 2012, 17:57:32 »

Filmu jeszcze nie widziałem ale taż powaliła mnie ta nieszczęsna flaga ::)

A co sadzicie o "Prometeuszu"? Warto obejrzeć?

Huginn ok. Muninn fliúga hverian dag
    iörmungrund yfir;
    óomk ek of Huginn, at hann aptr ne komit,
    ?ó siámk meirr um Muninn.
Viking
Kadra
Heliodromus

« #6 : Październik 18, 2012, 21:56:08 »

Widziałem - film niezły ale Obcy był o wiele lepszy ;)

Asatru

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #7 : Październik 29, 2012, 19:35:45 »

Pozostając jeszcze w temacie Wiednia:
wywiad z prof. Dariuszem Kołodziejczykiem
http://histmag.org/?id=7240

: 1  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Bitwa pod Wiedniem - film.
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.127123