Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 11, 2018, 18:52:27

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Dlaczego popularyzować pogaństwo 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4
: Dlaczego popularyzować pogaństwo  ( 13804 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #45 : Luty 21, 2013, 13:40:39 »

Jest nadzieja, że problem statystyk się nieco rozjaśni, a przynajmniej pojawią się inne, bardziej miarodajne: podjęto już decyzję, że od 2014 będzie dobrowolny odpis 0,5% podatku na Kościoły. Takie dane powinny być już jawne i bardziej twarde od wszelkich badań ankietowych.
http://prawo.rp.pl/artykul/757700,983069.html

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #46 : Luty 21, 2013, 14:50:38 »

Przynajmniej dla zarejestrowanych związków.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #47 : Luty 21, 2013, 22:08:18 »

W takim wypadku Krk może dostać więcej pieniędzy niż z funduszu kościelnego ale tylko wtedy jeśli ludzie beda masowo się deklarowali - niby nic nie tracą ale myśle że wielu "wierzących nie praktykujących" i innych ludzi tego typu to zaniedba.
No i jest jeszcze jeden plus - będziemy mogli zadecydować o tym co się dzieje choć z ułamkiem naszych podatków co oczywiście bardzo nie podoba się lewicy.
Ja tam napewno oddam ten jeden procent na jakiś związek rodzimowierczy jeśli Asatru nie zostanie jeszcze zarejestrowane - lepiej tak niż do kasy państwowej na zmarnowanie;)

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Filippos Pageto
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Wrzesień 30, 2012

: 39

« #48 : Marzec 07, 2013, 19:10:19 »

W moim przypadku "propagowanie politeizmu" jeżeli można to tak nazwać) polega w dużym stopniu na przyznawaniu się po hellenizmu jak ktoś mnie zapyta :D
Na początku było dziwnie i trochę głupio, ale jakoś przez to przechodzę, dochodząc zazwyczaj od lekkiego sprzeciwu i zniesmaczenia do uznania mnie za równorzędną ścieżkę do chrześcijaństwa (no ale zostajemy przy swoich pozycjach religijnych, oczywiście ;) ).
Musze przyznać że przeciętny chrześcijanin ma nieszczególną wiedzę o swojej religii, spotkałem ledwie dwóch, przy których nie wiedziałem co odpowiedzieć.
Garrincha
Poganie
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #49 : Marzec 07, 2013, 23:09:44 »

"Nietzsche jest jedynym nieżydowskim, jedynym pogańskim europejskim etykiem."
Hrabia Ryszard Mikołaj Coudenhove Kalergi 
Garrincha
Poganie
Leo

« #50 : Grudzień 25, 2015, 14:45:14 »

tylko już strona FB żyje????
Garrincha
Poganie
Leo

« #51 : Grudzień 25, 2015, 14:57:57 »

http://pantheion.pl/Zaratustra-Tako-rzecze-Zaratustra   czemu z tego wywiadu usunieto komentarze???
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #52 : Grudzień 25, 2015, 22:52:43 »

Są w wersji blogowej:
http://blog.pantheion.pl/2010/11/01/tako-rzecze-zaratustra/

Garrincha
Poganie
Leo

« #53 : Grudzień 27, 2015, 23:15:58 »

Dziękuję
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

[Wiara słowiańska] : 1329

« #54 : Styczeń 21, 2016, 20:27:57 »

tylko już strona FB żyje????
Ano jest, jak jest. A jest niezbyt dobrze. Jakoś się nam to wszystko rozsypało w przeciągu dłuższego czasu. Mnie i Rutilliusa chyba również pochłonęły sprawy zawodowo-prywatne. Nie zaglądałem tu zbyt często, co było moim błędem i chciałbym to naprawić.
Co nam poszło nie tak? Chyba wiele rzeczy.
Zniknęli gdzieś Oribasios z Zoroastrem, a potem Viking. Wartościowi ludzie, którzy z nami byli od zawsze, po prostu gdzieś przepadli bez wieści. Starzy się z niewiadomych powodów powykruszali, młodzi na ich miejsce nie przyszli z niczym.
Czego nam zabrakło? Lepszej strony graficznej serwisu, który przez pewien czas nam się sypał? Nowych form w stylu grupa dyskusyjna na FB? Większej aktywności i aktualizacji serwisu z naszej strony?
Co się zmieniło w świecie? Wszystko. Polskie pogaństwo diametralnie zmieniło się od momentu, gdy zaczynaliśmy naszą przygodę z serwisem. Czy dziś tego typu serwis na wysokim poziomie merytorycznym ma szanse na dotarcie do mas? Z polskim pogaństwem dzieje się źle. Upolityczniło się i zidiociało. Przeciętny polski poganin to dzisiaj człowiek zasłuchujący się w pseudonaukowych filmikach Szydłowskiego i jemu podobnych. Gdy kilka miesięcy temu zobaczyłem na forum Rodzimej Wiary dyskusję na temat pogodzenia pogaństwa z kreacjonizmem, bo poziom intelektualny rozmówców to jaranie się wykładami Kenta Hovinda, stwierdziłem, że osiągnięto już dno...

Nie żałuję ani chwili spędzonej tutaj z Wami. Ale co możemy zrobić, jak zacząć od nowa, podjąć przerwane wątki?

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #55 : Styczeń 22, 2016, 12:32:11 »

Z większości osób z tradycji hellenistycznej utrzymuję kontakt przez FB i wydaje się, że tam się przeniosło już całe życie "sieciowe". Żałuję, bo jednak tradycyjne forum  było bardziej czytelne, więcej pamiętało (nie było tak płynne), ale co z tym zrobić? Na FB założyłem grupę hellenistów, gdzie ciągle zgłaszają się nowe osoby, czasem włączą się w dyskusje, czasem tylko w charakterze ciekawskich (czyli tak jak tutaj, ale ruch jest większy). Grupy pantheionu nie założyłem, bo ileż można samemu robić, prowadzić, moderować... Obecnie skupiam się na rozwijaniu własnej tradycji no i utrzymuję wszystkie trzy strony wrzucając, gdy ktoś coś podrzuci.
A co robić, by podnieść poziom pogaństwa? Jedyna droga: pisać. Artykuły, książki, przekładać, co dobre, tworzyć. Od tego, że ja coś przeczytam inni nie zrobią się mądrzejsi, chyba, że o tym napiszę tak, by i oni przeczytali. Tak to teraz widzę.

Garrincha
Poganie
Leo

« #56 : Luty 16, 2016, 00:59:08 »

ważne i napełniające optymizmem, iż Wy zostaliście! :) :) fb..racja...fb ma władzę...ale ja mam taką osobistą refleksję, iż więcej się w sumie mówi o Pogaństwie aniżeli przedtem,ale w formie takiej ciekawostki.. :( sporo powstało w ostatnich latach seriali pogańskich,choćby "Wikingowie". Lecz zarówno tam jak i w innych odsłonach pogaństwo przedstawiane jest tam nie jako skarbnica wiedzy,a jakieś dziwne, zwierzęce podstawy,ludzi gorsszych od chrześcijan. I mam taką swoją opinię, iż Thor,Odyn itd funkcjonują jako pogaństwo walki, męstwa... nasze rodzime...to w zasadzie tylko figurki Świętowita, Trzygłowa...ale jedyną siłę niesie niestety pogaństwo greckie..sporo czytałem w ostatnich latach m.in. i o Pogaństwie nadmorskim, naszym..lecz to tylko ciekawostki..wszelkie mądrości które ukradło chrześcijaństwo odnajdywałem tylko w tekstach starożytnej Grecji
Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #57 : Luty 26, 2016, 23:14:10 »

Cóż ja zasadniczo nie zniknąłem choć niestety na forum dawno nie zaglądałem za co przepraszam... Po części moja działalność przeniosła się na pole Asatru Folk Assembly, po części na FB gdzie staram się dodawać conieco na nasze strony... Niestety tam teksty nie cieszą sie zbytnią popularnością a raczej memy które zbyt wiele do teologii nie wnoszą...
Fora niestety ostatnimi czasy generalnie umierają i padają a szkoda bo na FB o wiele trudniej o dobrą, inteligentną dyskusje, zacznie szybciej też ona ginie gdzieś w morzu wiadomości... 

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
: « 1 2 3 4  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Dlaczego popularyzować pogaństwo
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.203156