Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Grudzień 05, 2019, 16:56:17

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Pytanie o sens życia 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Pytanie o sens życia  ( 3990 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Kamil
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Kwiecień 04, 2012

: 30

« : Maj 11, 2012, 19:26:56 »

Małe pytanko do Was skąd czerpiecie sens życia ? Dzięki za odpowiedzi.

Iść za Barankiem dokądkolwiek pójdzie.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Maj 12, 2012, 11:03:39 »

Wybacz, ale znów nie rozumiem pytania. Nie jego sensu, ale sensu pytania o sens. Gdy jeszcze udzielałem się na wiara.pl pytanie takie często padało. Mam wrażenie, ze jest to dylemat nieszczęśliwych ludzi, którzy muszą mieć jakiś specjalny powód, aby żyć. Może czerpię skądś sens życie, ale się nad tym nie zastanawiam. To pewnie dlatego, że zarabiam robiąc to, co lubię, mam wspaniałą rodzinę i różne hobby. Problemem jest raczej jak znaleźć na to wszystko czas, a nie czy to mas sens. Może jedni muszą być pociągani z przodu (mieć sens = cel, który ich pociąga) a drudzy popychani z tyłu (przez własną naturę, która chce się wyrazić)? W takim razie należę raczej do tych drugich ;)

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #2 : Maj 12, 2012, 12:54:35 »

Dla mnie jako takim sensem istnienia (bardzo ogólnym ale jednak) jest dążenie do ulepszania siebie, osiągania czegoś nowego, zdobywania coraz większej wiedzy itd...generalnie chodzi o to aby jak najwięcej zdobywać (nie mylić z materializmem bo nie chodzi o pieniądze), ulepszać siebie, kierować się w stronę cech które są reprezentowane przez naszych bogów. Gdy już nie da się nic więcej osiągnąć (nie da się w jakikolwiek sposób siebie ulepszyć ani wpłynąć na świat) wtedy życie traci sens ale taka sytuacja jest możliwa właściwie tylko wtedy gdy człowiek ze starosci albo choroby zamienia się w "roślinke".  No a tak poza tym to chodzi o to aby się cieszyć życiem, zapracować na jakiś kamień runiczny na ziemi no i stanąć u boku swych bogów po śmierci :)

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

[Wiara słowiańska] : 1329

« #3 : Maj 13, 2012, 21:54:47 »

Każdy z nas sam nadaje swojemu życiu sens. Sensem życia jest nasza rodzina, przyjaciele, wierność systemowi wartości który przyjęliśmy. Nie rozumiem, w jaki sposób sens naszego życia ma polegać na wierzeniu w jednego osobowego Boga. Z tego nic jeszcze nie wynika - żadna to podstawa. Dlatego też chrześcijanie po "utracie wiary" stają się najczęściej nihilistami moralnymi, wojującymi ateistami tudzież wydaje im się że nie-chrześcijanie nie mają bez wiary w Boga sensu życia.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Viking
Kadra
Heliodromus

« #4 : Maj 13, 2012, 22:24:53 »

Hmmm dla mnie to też jest właściwie pytanie "pozareligijne" - to bardziej pytanie o to dla kogo/czego żyje, co chciałbym osiągnąć itd

Asatru

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #5 : Maj 13, 2012, 23:05:16 »

Pytanie zostało zadane przez chrześcijanina. A chrześcijanie zazwyczaj nie odróżniają wiary w Boga od sensu życia. Powiedz przeciętnemu chrześcijaninowi że nie wierzysz w jego Boga, to dowiesz się że jesteś nihilistą, relatywistą moralnym i zostaniesz zapytany jaki masz zatem sens życia :)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #6 : Maj 14, 2012, 00:52:58 »

Myślę, że w przypadku chrześcijan ma to coś wspólnego z nagrodą pośmiertną. Wydaje im się, że jeśli Bóg ich po smierci nie nagrodzi za poszczególne czyny na ziemi, to te czyny nie mają sensu, bo np. majątku się w zaświaty nie zabierze, więc po co się starać? Tymczasem to jest podobnie jak z moralnością: nie potrzeba nagrody, by żyć przyzwoicie, przede wszystkim dlatego, że jak ktoś został przyzwoicie wychowany i nie jest zwyrodnialcem, to robienie ludziom świństw po prostu nie sprawia mu przyjemności, a raczej czuje zadowolenie, gdy może komuś pomóc. Podobnie jest z sensem życia.

Kamil
Nymphus
**

« #7 : Maj 14, 2012, 08:43:18 »

Moim sensem życia jest służba i życie w komunii z Panem Bogiem. Feanaro gdzie Ty take rzeczy wyczytałeś?

Wojciech z Wieruszowa
Poganie
Nymphus

U nas od: Marzec 03, 2011

[Wyznawca słowiańskich Bogów] : 26

« #8 : Maj 14, 2012, 16:13:52 »

Nie chcę walnąć jakiejś gafy, czy coś, ale Dawidzie, właśnie potwierdziłeś wypowiedzi Vikinga, Rutilusa i Feanro
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #9 : Maj 14, 2012, 17:52:55 »

Moim sensem życia jest służba i życie w komunii z Panem Bogiem. Feanaro gdzie Ty take rzeczy wyczytałeś?
W chrześcijańskich pismach branżowych ;) Ostatnio słuchałem nagrania o. Leona Knabita, opowiadającego przez 10 minut że nawet jeśli ateiści mają jakiś tam sens życia i wartości (cóż za łaskawość!), to chrześcijanie mają "pełniejszy" sens życia i stoją moralnie o szczebel wyżej z powodu wiary w Jezusa. Nie rozumiem, w jaki sposób wiara w Jezusa, Wisznu czy UFO miała by sama przez się powodować swoiste nadczłowieczeństwo.

Viking
Kadra
Heliodromus

« #10 : Maj 14, 2012, 18:57:48 »

No właśnie dla ciebie sensem jest kontakt z twoim bogiem oraz spotkanie go po śmierci - służba, życie w komunii itd. Gdybyś nagle z jakichś powodów stwierdził że tego boga nie ma albo nie jest taki jak oczekiwałeś to zabrakło by sensu. U mnie natomiast (i myśle że u wielu innych pogan) ten sens życia jest o wiele bardziej porozkładany na różne strefy życia. Żyjemy dla rodziny, osiągania nowych rzeczy, uczenia się, przyjemności, kontaktów z bogami itd itd myśle że każdy z nas zbudowałby nieco inną liste. Jak dla mnie to życie tylko dla jednego celu choćby tym celem było spotkanie boga po śmierci było by raczej smutne i bezcelowe właśnie - nie sądze też aby nasi bogowie chcieli abyśmy tak żyli ciągle "siedząc im na głowie" i koncentrując swoje życie dookoła nich ;) 

Asatru

Krwawy
Globalny moderator
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #11 : Maj 15, 2012, 23:30:12 »

Ja staram się skupić na rodzinie, moim sensem życia jest dbanie o najbliższych.
Póki co zdobywam wykształcenie, później poszukam pracy, czyli chcę być produktywnym członkiem wspólnoty obywatelskiej. Postrzegam społeczeństwo jako organizm, który składa się z grup (organów) i jednostek (komórek), aby organizm był zdrowy, te elementy muszą ze sobą współpracować. Część organizmu jest chora i usiłuję uzdrawiać (przekonywać), ale tak jak i w ciele, też są wirusy oraz komórki rakowe.
Kamil
Nymphus
**

« #12 : Maj 16, 2012, 10:22:02 »

Dziękuje serdecznie za wpisy. Krwawy czy to koloratka?

Kamil
Nymphus
**

« #13 : Maj 20, 2012, 12:56:58 »

Dzięki wszystkim za wypowiedzi. Topic pozostawiam otwarty. Szczęśliwie.

Zoroastres
Moderator
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #14 : Maj 20, 2012, 13:20:19 »

Myślę, że u pogan nie da się przeciwstawiać celów doczesnych religijnym - to zresztą widać w naszych odpowiedziach. Czy dbając o rodzinę nie czcimy Hery, Demeter i Dzeusa (niech inne tradycje wstawią tu swoich bogów)? Czy rozwijając naukę nie służymy Atenie czy Apollinowi? Czy robiąc biznes nie współpracujemy z Hermesem, a idąc na wojnę z Aresem i Ateną? Ten świat jest polem naszej służby, a droga w nim droga do szczęścia.

: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Filozofia (Moderator: Zoroastres)  |  Wątek: Pytanie o sens życia
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.064159