Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 22, 2019, 10:44:53

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Rodzima Wiara Słowian (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Pogańska Jasna Góra? 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Pogańska Jasna Góra?  ( 6475 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Eryk
Miles

Reputacja: 1

: Mężczyzna

U nas od: Październik 11, 2010

: 165

Hei. Hilsen fra Viking land!

« : Kwiecień 23, 2012, 12:26:14 »

Usłyszałem niedawno informacje że w Częstochowie na Jasnej Górze istniała az do 13 wieku świątynia pogańskiej Bogini-matki zwanej Łada lub Laila. Dopiero książę Władysław Opolczyk miał ja zniszczyć i osadzic tam Paulinów. Niestety nie wiem na ile jest to informacja ścisła. O samej Bogini znalazłem co nastepuje:
Laila, Lajla, Leila, Lejla, Dzidzilejla także Łada, Łado, Lada, Lela, Lila) - indoeuropejska bogini Słowian, Macierz Bogów. Matka bliźniaczych bóstw męskich Lela i Polela oraz córki Bode (Bodai). Jan Długosz w swoich Kronikach wspomina Lailę jako boginię Mazowsza. Jednym z miejsc kultu Łady była Łysa Góra, innym Jasna Góra w Częstochowie. Swoje święto Bogini Laila miała w okresie zaanektowanych przez katolicyzm zielonych świąt. Była częścią kultu macierzyństwa - patronka porodów, urody, urodzaju. Ceremonie Lajkonika są pozostałością kultu bogini Laili, Lajli w okolicach Krakowa. Laila jest matką dwóch synów o duchowych cechach, będących parą bliźniąt kapłanów. Imię i cechy są podobne do rosyjskiej i litewskiej wersji Bogini Lada, Łada czy libijskiej Leto. Oznacza kobietę, matkę, a po polsku bardziej zdrobniale, dzieweczkę lub mateczkę, oczywiście taką BOSKĄ. Modlili się do niej o zwycięstwa nad wrogami oraz o odwagę dla siebie, cześć jej oddając bardzo dzikimi szamańskimi obrządkami - jak opisuje boginię Jan Długosz. Łada to bogini ładu i porządku we wszechświecie.
http://himalaya-wiki.org/index.php?title=Laila
Nie jest to źródło nadmiernie wiarygodne ale sprawa wydaje sie interesująca.
Co o tym sadzicie?
Moze czas powołać Komisje Majątkowa w sprawie zwrotu zagrabionych dóbr pogańskich? Ale by sie czarni pieklili! ;D ;D ;D

Huginn ok. Muninn fliúga hverian dag
    iörmungrund yfir;
    óomk ek of Huginn, at hann aptr ne komit,
    ?ó siámk meirr um Muninn.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Kwiecień 23, 2012, 12:47:16 »

To jest jakaś piramidalna bzdura  ;D Autor tego "źródła" które podałeś sfałszował nawet Kronikę Długosza. Łada nie jest u Długosza żadną "boginią Mazowsza" lecz MĘSKIM bóstwem wojny, przyrównanym przez kronikarza do Marsa.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #2 : Kwiecień 23, 2012, 12:59:14 »

Aczkolwiek faktem jest że Słowianie budowali swe chramy na wzgórzach- niszczone potem przez chrześcijan po to by na ich miejscu stawiać kościoły. Czasem nawet posuwano się do zmiany nazw geograficznych (góry ''świętokrzyskie'').

Na Jasnej Górze prawie na pewno stała jakaś słowiańska świątynia a patrząc na rozmach Bazyliki mogła być ona jedną z ważniejszych, wszak i Licheń stoi na dawnej pogańskiej świątyni. Jest tam nawet przechrzczone słowiańskie ''święte źródło'' ze ''świętą wodą''. Babcia mi kiedyś przywiozła buteleczkę ale widać na poganina ta sprofanowana obecnością kat. bazyliki woda nie działa.  ;)

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #3 : Kwiecień 23, 2012, 13:14:02 »

Niestety bez wykopalisk archeologicznych (a tych o ile wiem na Jasnej Górze nie było) są to jedynie nasze dywagacje. A czasem można się srodze zawieść. W latach 60. jeden z mniej poważnych autorów napisał że na Górze Chełmskiej koło Koszalina było pogańskie sanktuarium. Przeprowadzone w latach 80. i 90. wykopaliska nie potwierdziły tych rewelacji, ale legenda niestety zaczęła żyć już własnym życiem. I była parę lat temu akcja RKP w sprawie "ochrony miejsca kultu pogańskiego na Górze Chełmskiej", którą rychło utrącił list z Ministerstwa Kultury (http://www.rkp.w.activ.pl/images/stories/pdf/0dp0.pdf).

Eryk
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Październik 11, 2010

: 165

Hei. Hilsen fra Viking land!

« #4 : Kwiecień 23, 2012, 15:16:56 »

Szkoda.... :'(
Źródła nie wyglądały mi na wiarygodne, dzięki za sprostowanie.
Nie jest to pierwszy rozwiany mit Jasnej Góry, katolicy natworzyli ich sporo od rzekomego oblężenia w czasie potopu (którego nie było) do wydarzeń w czasie II wojny. Spotkałem sie z opowieściami jak to Niemcy mieli zbombardować JG ale ta w cudowny sposób znikała lotnikom z oczu. Jest to oczywista bzdura bo w 39 Polacy ogłosili Częstochowę miastem otwartym i nie było tam żadnych walk, wiec i bombardować nie było czego ani po co. No ale katolicy oczywiście musieli wymyślić jakiś cud na kiju  ;)

Huginn ok. Muninn fliúga hverian dag
    iörmungrund yfir;
    óomk ek of Huginn, at hann aptr ne komit,
    ?ó siámk meirr um Muninn.
Jaksar
Corax
*

Reputacja: 0

U nas od: Czerwiec 24, 2012

: 11

« #5 : Czerwiec 25, 2012, 19:04:58 »

z tego co wiem, Słowuianie nie wybierali na swoje miejsce kultu byle jaką Górę, o tym jaka góra nadawała się na miejsce kultu decydowali ńercy mający wyczucie co do jej przydatności do tego celu.
Taką Górą jest Góra Chełmska, Slęża czy Łysa Góra...nawet dzisiejsze badabnia geodezyjne i geologiczne wykazuję ponad aktywność Natury na tych wzgórzach. Szczególnie Slęża czczona tak przez Celtów, germanów jak i Słowian odpowiadała tym kryteriom. Niewiem czy wzgórze Częstochowskie miało znaczenie dla Słowian, co prawda kk budował swoje świątynie szczególnie w miejscach kultu Słowian co ułatwiało mu chrystianizację przywiązanego do miejsca kultu ludu, to jednak geneza budowy sanktuarium Częstochowskiego miała chyba inne podłoże.
Jaksar
Corax
*

Reputacja: 0

U nas od: Czerwiec 24, 2012

: 11

« #6 : Czerwiec 25, 2012, 19:06:05 »

wybaczcie literówki, piszę na I-Podzie
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #7 : Czerwiec 25, 2012, 20:36:46 »

Taką Górą jest Góra Chełmska
Z tą Górą Chełmską to bujda wymyślona w latach 70. przez historyka-amatora na potrzeby folderu turystycznego i rozpowszechniana niestety do dziś przez wielu pogan. Wiem, że to ładna i romantyczna wizja, ale przeprowadzone w latach 1986-87 badania archeologiczne nie dokopały się do starszych budowli niż kaplica z XIII wieku.

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #8 : Czerwiec 26, 2012, 15:32:33 »

Z tą Górą Chełmską to bujda wymyślona w latach 70. przez historyka-amatora na potrzeby folderu turystycznego i rozpowszechniana niestety do dziś przez wielu pogan. Wiem, że to ładna i romantyczna wizja, ale przeprowadzone w latach 1986-87 badania archeologiczne nie dokopały się do starszych budowli niż kaplica z XIII wieku.
Nie zapominaj, że rodzime świątynie były drewniane; zatem trudniej jest pewnie zweryfikować obecność pogańskiej świątyni zwłaszcza, że chrześcijanie mogli ją do szczętu spalić a fundamenty zaorać.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #9 : Czerwiec 26, 2012, 15:43:49 »

Z tym "oraniem fundamentów" to lekka przesada, bo takich praktyk nie było - na fundamentach budowano kościoły. Gdyby istotnie istniała świątynia pogańska, to nawet drewniane fundamenty by się zachowały - na dziedzińcu szczecińskiego zamku wykopano parę tygodni temu bardzo dobrze zachowane fundamenty z XI wieku. A zamek był wielokrotnie przebudowywany w ciągu wieków, a podczas ostatniej wojny przeorany nalotami dywanowymi ;)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #10 : Czerwiec 26, 2012, 23:25:34 »

Tak, czy inaczej, skoro brak materialnych śladów, to ciężar dowodu leży po stronie owego historyka-amatora.
Pamiętajmy, że gęstość zaludnienia, jak podejrzewam, w średniowieczu była większa niż w czasach przedchrześcijańskich. Gdyby nawet chrześcijanie zajęli wszystkie pogańskie miejsca kultu, to i tak musieliby czasem budować kościoły w nowych miejscach. Różne zgromadzenia zakonne miały też inne praktyki - benedyktyni na wzgórzach, cystersi w dolinach, franciszkanie czy dominikanie w miastach. Dlatego nie każde "miejsce mocy" chrześcijan musi być od razu "naszym" miejscem. Chyba, żeby spojrzeć z szerszego i bardziej ogólnej perspektywy, zgodnie z którym dana religia nie ma monopolu na świętość miejsc, czyli miejsce jest święte samo w sobie, niezależnie od tego, jaka religia panuje i przyciąga do siebie wyznawców obecnie panującej.

: 1  
Portyk  |  Pogańskie ścieżki  |  Rodzima Wiara Słowian (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Pogańska Jasna Góra?
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.1138