Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Sierpień 21, 2019, 22:08:43

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Heinrich Heine 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Heinrich Heine  ( 2725 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Krwawy
Globalny moderator
Leo

Reputacja: 4

: Mężczyzna

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« : Styczeń 20, 2012, 16:08:25 »

Buszując po sieci trafiłem na ciekawy cytat z Heinricha Heine. Kim on był? Za wikipedią:
Christian Johann Heinrich Heine, właśc. Harry Heine (ur. 13 grudnia 1797 w Düsseldorfie, zm. 17 lutego 1856 w Paryżu) – poeta niemiecki epoki romantyzmu, pochodzenia żydowskiego.

Wiadomość od poety brzmi:
"Jeśliby kiedy pękł ów poskromczy talizman – Krzyż –wróci tedy rycząc dzikie szaleństwo starożytnych wojów, wraz z ich… berserkerskim szałem, który opiewają nasi nordyccy poeci. Ten talizman już kruszeje, a dzień gdy przełamie się całkowicie nie jest daleki. Dnia tego, starzy kamienni bogowie powstaną ze swych dawno zapomnianych szczątków i otrą swe oczy z kurzu tysiącletniego snu. Powracający wreszcie do życia, Thor zburzy swym ogromnym młotem gotyckie katedry. Nie szydź z moich proroctw, to rada marzyciela, który ostrzega Cię z . . . Naturphilosophen. Nie, nie wyśmiewaj wizjonera, który wie, że w królestwie fenomenów nadchodzi rewolucja, która już nastąpiła w królestwie ducha. Myśl bowiem poprzedza czyn, tak jak błyskawica grzmot.”
Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Styczeń 20, 2012, 22:50:16 »

Pytanie z czego to cytat i w jakim kontekście. Romantycy różne rzeczy w porywach "natchnienia" pisali, nie zawsze styczne jedne z drugimi (przystaw Zemsta, zemsta na wroga z cz. III Dziadów do Księgi narodów polskiego i pielgrzymstwa polskiego tego samego autora...)

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Krwawy
Globalny moderator
Leo

« #2 : Styczeń 21, 2012, 00:46:25 »

Pytanie z czego to cytat i w jakim kontekście. Romantycy różne rzeczy w porywach "natchnienia" pisali, nie zawsze styczne jedne z drugimi (przystaw Zemsta, zemsta na wroga z cz. III Dziadów do Księgi narodów polskiego i pielgrzymstwa polskiego tego samego autora...)
Niestety źródło nie podaje dalszych informacji, jedynie nazwisko poety i dany fragment tekstu.
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #3 : Styczeń 21, 2012, 19:20:51 »

Cytat jest zapewne z recenzji http://xportal.pl/?p=1981 mam tę książkę, jeszcze jej nie miałem czasu przeczytać, a z braku indeksu trudno znaleźć. Zresztą możliwe, że autor nie podał przypisu, bo w bibliografii Heinego nie ma.
Tak, czy inaczej, jak każde korzystne proroctwo: krzepi duszę ;D

Krwawy
Globalny moderator
Leo

« #4 : Styczeń 21, 2012, 19:34:28 »

Cytat jest zapewne z recenzji http://xportal.pl/?p=1981 mam tę książkę, jeszcze jej nie miałem czasu przeczytać, a z braku indeksu trudno znaleźć. Zresztą możliwe, że autor nie podał przypisu, bo w bibliografii Heinego nie ma.
Tak, czy inaczej, jak każde korzystne proroctwo: krzepi duszę ;D
Tak, dokładnie, jest to z "Portalu Młodzieży Prawicowej" xportal.pl . Recenzja „Ducha pogaństwa” - Marca Auge. Nie chciałem podawać źródła, ale jak już to zrobiłeś to przyznam. Sporo ciekawych artykułów, ale jednak radykalnych politycznie, w znacznej mierze w wydźwięku katolickim no i oczywiście prawicowym (chociaż czasem jest inaczej).
Lepiej jednak by nie utożsamiać naszych dyskusji z radykalną polityką.  ;)

ps. Gdy już przeczytasz liczę na twoją recenzję. :)
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #5 : Sierpień 07, 2013, 21:02:23 »

Nie będzie recenzji. Dałem jej szansę, przemęczyłem ponad 100 stron i tyle. Wybaczam, gdy autor ma ciężki styl, ale tu nie tylko styl, lecz i wątek jest ciężki, nie za bardzo wiadomo, o co mu chodzi, jakie stawia tezy, co chce dowieść. Może rozpieścili mnie autorzy anglojęzyczni, ale ja to odbieram nieco jako bełkot. Pewnie jestem niesprawiedliwy, może przy temperaturze powietrza poniżej 25 stopni byłoby lepiej, ale póki co stwierdzam, że ilość korzyści czerpanych z lektury jest mizerna i nie dorównuje  wysiłkowi. Takie francuskie humanizowanie, bez niemieckiej dyscypliny myśli, bez anglosaskiej jasności jest dla mnie po prostu niestrawne.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

[Wiara słowiańska] : 1329

« #6 : Kwiecień 14, 2016, 19:38:19 »

Nie będzie recenzji. Dałem jej szansę, przemęczyłem ponad 100 stron i tyle. Wybaczam, gdy autor ma ciężki styl, ale tu nie tylko styl, lecz i wątek jest ciężki, nie za bardzo wiadomo, o co mu chodzi, jakie stawia tezy, co chce dowieść. Może rozpieścili mnie autorzy anglojęzyczni, ale ja to odbieram nieco jako bełkot. Pewnie jestem niesprawiedliwy, może przy temperaturze powietrza poniżej 25 stopni byłoby lepiej, ale póki co stwierdzam, że ilość korzyści czerpanych z lektury jest mizerna i nie dorównuje  wysiłkowi. Takie francuskie humanizowanie, bez niemieckiej dyscypliny myśli, bez anglosaskiej jasności jest dla mnie po prostu niestrawne.
Po długim okresie wahań i oczekiwania w końcu przemogłem się i też sięgnąłem po Ducha pogaństwa, zachęcony w miarę pozytywnymi recenzjami w sieci. I odczucia mam podobne.
Przemęczyłem 2/3 książki, resztę już tylko przekartkowałem. I stwierdzam, że wyjątkowo zmarnowałem swój czas. Jak wyżej napisano - książka napisana bez myśli przewodniej. Wszystko bez ładu składu, praktycznie każdy akapit o czym innym, nic nie trzyma się kupy. A to szczegółowe opisy etnograficzne obyczajów jakiegoś ludu w Afryce (tak poszatkowane i pozbawione jakiegokolwiek kontekstu, że nie wiadomo, po co autor je opisuje), a to jakieś przyczynki do ogólnych rozważań o religii (na zasadzie: cytat z Freuda, cytat z Nietzschego, ale czym w ogóle jest religia, nie będziemy dociekać), a to jakieś ogólne rozważania o władzy i polityce (francuska prawica coś tam, a francuska lewica coś tam. Tylko co ma z tego wynikać, bo wniosków ogólnych nie sformułowano). Czym w ogóle ma być tytułowe pogaństwo, czym jest jego "duch" i jak to się ma do chrześcijaństwa, niestety się nie dowiemy. Książka ta to zbiór niepowiązanych w żaden sposób ze sobą szczegółów i szczególików z różnych dziedzin, pozbawiony spajającej ich myśli przewodniej i wniosków. Autor chyba chciał się tylko popisać swoją erudycją, a zwłaszcza badaniami terenowymi w Afryce.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
: 1  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Renesans dawnych religii i nowe drogi pogaństwa (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Heinrich Heine
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.102117