Portyk
politeistów

 start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 20, 2019, 03:23:34

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 41 
 dnia: Kwiecień 27, 2016, 21:25:11 
Zaczęty przez Viking - Ostatnia wiadomość wysłana przez Viking
"idzie to przede wszystkim niewłaściwym torem, z tego względu iż przez pogaństwo się rozumie kulturę , nie religię."

Święte słowa!

 42 
 dnia: Kwiecień 20, 2016, 18:34:42 
Zaczęty przez Viking - Ostatnia wiadomość wysłana przez Garrincha
idzie to przede wszystkim niewłaściwym torem, z tego względu iż przez pogaństwo się rozumie kulturę , nie religię.

 43 
 dnia: Kwiecień 14, 2016, 19:53:24 
Zaczęty przez Viking - Ostatnia wiadomość wysłana przez Feanaro
co z tym polskim pogaństwem?
Ano nic, dalej jest mniejszością w katakumbach :) Cieszy mnie, gdy widzę, jak czterdziestoparoletni poganie przychodzą ze swoją dziatwą na obrzędy. To znaczy, że pogaństwo "znormalniało", średnią wiekową dobija do przeciętnej krajowej wśród innych wyznań. Martwią dwie rzeczy. Intelektualnie nic się nie rozwinęło (Staszko nadal od 30 lat przepisuje w kółko ten sam tekst o Aryo-Sławii i hymnie z Rygwedy, a twarzą rodzimowierstwa we wszystkich internetowych dyskusjach jest Ratomir z RKP, chodzący co niedziela do kościółka z rodziną). A młodzi poganie przerabiają ponownie temat upolitycznienia religii (podstawowym problemem rodzimej wiary są imigranci), a ich horyzont intelektualny kończy się na filmikach z YT o Prasłowiańskim Imperium Lechitów. Czyli jak dawniej krytycznie patrząc głównie folklor wypełniony oszołomami  ;)

 44 
 dnia: Kwiecień 14, 2016, 19:38:19 
Zaczęty przez Krwawy - Ostatnia wiadomość wysłana przez Feanaro
Nie będzie recenzji. Dałem jej szansę, przemęczyłem ponad 100 stron i tyle. Wybaczam, gdy autor ma ciężki styl, ale tu nie tylko styl, lecz i wątek jest ciężki, nie za bardzo wiadomo, o co mu chodzi, jakie stawia tezy, co chce dowieść. Może rozpieścili mnie autorzy anglojęzyczni, ale ja to odbieram nieco jako bełkot. Pewnie jestem niesprawiedliwy, może przy temperaturze powietrza poniżej 25 stopni byłoby lepiej, ale póki co stwierdzam, że ilość korzyści czerpanych z lektury jest mizerna i nie dorównuje  wysiłkowi. Takie francuskie humanizowanie, bez niemieckiej dyscypliny myśli, bez anglosaskiej jasności jest dla mnie po prostu niestrawne.
Po długim okresie wahań i oczekiwania w końcu przemogłem się i też sięgnąłem po Ducha pogaństwa, zachęcony w miarę pozytywnymi recenzjami w sieci. I odczucia mam podobne.
Przemęczyłem 2/3 książki, resztę już tylko przekartkowałem. I stwierdzam, że wyjątkowo zmarnowałem swój czas. Jak wyżej napisano - książka napisana bez myśli przewodniej. Wszystko bez ładu składu, praktycznie każdy akapit o czym innym, nic nie trzyma się kupy. A to szczegółowe opisy etnograficzne obyczajów jakiegoś ludu w Afryce (tak poszatkowane i pozbawione jakiegokolwiek kontekstu, że nie wiadomo, po co autor je opisuje), a to jakieś przyczynki do ogólnych rozważań o religii (na zasadzie: cytat z Freuda, cytat z Nietzschego, ale czym w ogóle jest religia, nie będziemy dociekać), a to jakieś ogólne rozważania o władzy i polityce (francuska prawica coś tam, a francuska lewica coś tam. Tylko co ma z tego wynikać, bo wniosków ogólnych nie sformułowano). Czym w ogóle ma być tytułowe pogaństwo, czym jest jego "duch" i jak to się ma do chrześcijaństwa, niestety się nie dowiemy. Książka ta to zbiór niepowiązanych w żaden sposób ze sobą szczegółów i szczególików z różnych dziedzin, pozbawiony spajającej ich myśli przewodniej i wniosków. Autor chyba chciał się tylko popisać swoją erudycją, a zwłaszcza badaniami terenowymi w Afryce.

 45 
 dnia: Kwiecień 13, 2016, 21:36:46 
Zaczęty przez Feanaro - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
!!!!!!!!!
Strasznie ciekaw jestem, co pisał o Dionizosie, bo w Bogach homeryckich ledwo wspomina.
Pięknie! To tak nieprawdopodobne, że nawet bym nie szukał w księgarniach.

 46 
 dnia: Kwiecień 13, 2016, 11:40:19 
Zaczęty przez Feanaro - Ostatnia wiadomość wysłana przez Feanaro
Drodzy bracia poganie, mam dla was wiadomość roku  ;D
Nakładem Wydawnictwa Naukowego Sub Lupa ukazała się właśnie praca Waltera D. Otto Dionizos. Mit i kult.
http://www.sublupa.pl/pl/p/Dionizos.-Mit-i-Kult./271

 47 
 dnia: Kwiecień 07, 2016, 19:05:08 
Zaczęty przez Eryk - Ostatnia wiadomość wysłana przez Eryk
Ostatnio wpadła mi w ręce naprawdę rewelacyjna powieść Marii Lidii Kossakowskiej, "Ruda Sfora"

W zasadzie zaczyna się to jak klasyczna Fantasy, ale w w miejscu i czasie którego trudno sie spodziewać... bo bohater utworu mieszka nie w jakiejś mitycznej krainie ani w czasach zamierzchłych tylko na Syberii w początku XX wieku. I jest Jakuckim Szamanem. I wyrusza niczym Frodo na wyprawę po mitycznym świecie w celu jego ratowania przed złem....
Mało dotychczas słyszałem o Jakutach i nie miałem bladego pojęcia jak ciekawą mitologię i religię on posiada. A co więcej że jest to religia mimo prześladowań wciąż żywa!
Polecam, naprawdę polecam.
Miło pomyśleć że nie tak daleko od nasz żyją prawdziwi Poganie którzy potrafili przetrwać i zachować swoją tradycję.
Może warto kiedyś wsiąść w pociąg Kolei Transsyberyjskiej by ich zobaczyć na włąsne oczy...

 48 
 dnia: Marzec 27, 2016, 22:11:46 
Zaczęty przez Viking - Ostatnia wiadomość wysłana przez Garrincha
mody na hellenizm nie ma, nawet mody na pogaństwo. ale pojawiła się moda na pogańskie kino;) świątecznie Wam wszystkich Chwała Bogom!!

 49 
 dnia: Marzec 23, 2016, 01:42:49 
Zaczęty przez Viking - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
Fakt przyznam, że byłem zażenowany iż różne próby dogadania się z innymi grupami politeistów spełzły na niczym
No ja aż tak nie narzekam. W sumie wszystkie spotkania, jakie odbyłem organizowali mi inni politeiści ;) i oni głównie je zresztą zasilali, ale odbiór był dość pozytywny. Oczywiście zależy, czego się oczekuje...

 50 
 dnia: Marzec 20, 2016, 09:02:34 
Zaczęty przez Viking - Ostatnia wiadomość wysłana przez Asphodelus
Cóż chyba brakuje nam kogoś w rodzaju "lidera" jednak niestety ludzie z odpowiednią wiedzą i podejściem są u nas systematycznie "wykańczani" z tych czy innych powodów i po jakimś czasie znikają ze środowiska...

Przyłączam się do Vikinga, i opiszę, jak to wszystko wygląda z mojego punktu widzenia, widzicie, ja się jakoś tak... wypaliłem? Nie wiem jak to zdefiniować, wiary i światopoglądu nie straciłem. Jestem tym kim byłem w latach 2010-2013. Fakt przyznam, że byłem zażenowany iż różne próby dogadania się z innymi grupami politeistów spełzły na niczym, a ludzi z którymi rozmawiałem na stopie prywatnej ( a prywatnie jestem nieco ,,trudnym'' człowiekiem, dlatego mam mniej znajomych, niż więcej) nie traktowali idei politeizmu poważnie, a nawet jeśli to uznawali że jest za słaby, by się tym interesować.

Przykład? Jeden z moich znajomych wprawdzie chwali sobie Pantheion, i ma pro-asatryjskie ciągoty, ale uważa, że jedyny godny uwagi politeizm jest w Skandynawii bo ,,jest tradycyjny i istnieje od XIX wieku''. Weź się z takim dogadaj...

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.07939