Portyk
politeistów

 start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 22, 2019, 10:28:47

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
 31 
 dnia: Wrzesień 26, 2016, 09:20:28 
Zaczęty przez Perseus - Ostatnia wiadomość wysłana przez Megajra
Bardzo dziękuję za odpowiedź, w moim osobistym odczuciu Demeter też jest boginią bardziej "żywą" i nie przyszło mi nawet do głowy, by inaczej się do niej modlić, tj. szeptem. Dopiero lektura forum zasiała ziarnko niepewności. :D

W grupie na fb jestem, jako sympatyk. Dopiero niedawno przeszłam w czynną wiarę. :) Niestety w zjeździe poza moim miastem nie dam rady wziąć udziału, ale życzę udanego spotkania. :)

 32 
 dnia: Wrzesień 25, 2016, 21:35:42 
Zaczęty przez Perseus - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
Serdecznie witam (przy okazji zapraszam do grupy na FB, jeśli masz tam konto, tam bywa więcej ludzi, zapraszam też na zjazd, jeśli masz czas).
Co do meritum: to dość dyskusyjna kwestia (warto by ją obdyskutować w szerszym gronie), więc napisze tylko jak ja to widzę.
Bogowie podzielili między sobą sfery wszechświata: Dzeus (niebiosa - świat duchowy), Posejdon (ziemia), Hades (sfera zmarłych). Rozdział rytualny (czyli obiaty wylewane w całości, nie spożywane, czy przywoływanie szeptem) dotyczy wyłącznie trzeciej sfery, gdyż wiąże się ze śmiercią, a z nią nie chcemy mieć do czynienia, tak długo jak się da. Demeter natomiast, w odróżnieniu od Hadesa zasiada w radzie Olimpijskiej na normalnych zasadach. Co więcej, gdy szukała Persefony, nie mogła trafić do Hadesu, nie znała tam drogi. Z punktu widzenia pradziejów religii greckiej (religioznawczo) możliwe, że kiedyś była boginią życia i śmierci, wielką Matką-ziemią. Sądzę jednak, że po odejściu (częściowym) Persefony ten mroczny aspekt zabrała jej córka.

 33 
 dnia: Wrzesień 25, 2016, 19:18:36 
Zaczęty przez Perseus - Ostatnia wiadomość wysłana przez Megajra
Osobiście nie modlę się do bóstw chtonicznych, jedynie w trakcie hymnu do wszystkich Bogów (wersja reformowana) wspominam Władcę podziemi z małżonką (szeptem, ciszej niż pozostałych Bogów). No i gdy wspominam zmarłych, ale robię to na tyle rzadko, że nie przestaje być czymś wyjątkowym, stąd raczej nie zapominam o środkach ostrożności. Ważniejsze od obmycia po, jest chyba by nie pić z libacji im przeznaczonych, tylko wylać w całości (choć mam nadzieję, że nie trąci to deisdaimonią).

To ja na dzień dobry podepnę się pod czyiś temat i zadam pytanie dot. powyższego cytatu. :)

Jest wrzesień, codziennie więc modlę się do Demeter uznawanej za bóstwo chtoniczne. Nie robiłam tego szeptem, ale też nie na pełen głos (ogólnie nie modlę się głośno). Jak na razie są to suche modlitwy, dziś planuję to pierwszy raz połączyć ze świecą i kadzidłem. Czy coś robię źle? Czy powinnam faktycznie modlić się do Demeter szeptem? I, oczywiście - czy moja obecna forma modlitwy (trwa od ok. tygodnia, zawsze przed snem - modlę się do bogów ogólnie oraz do bóstw danego dnia oraz miesiąca) nie jest obraźliwa dla bogów? Nie wiem też, jak często powinny występować tzw. libacje. Czy mają się odbywać z okazji konkretnych świąt, czy codziennie w ramach modlitwy?

Będę wdzięczna za odpowiedzi niezbędne laikowi. :)

 34 
 dnia: Wrzesień 20, 2016, 01:58:04 
Zaczęty przez Rutilius - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
Dla tych, którzy nie mają z nami kontaktu przez grupę na Facebooku:
Planujemy na koniec października zjechać się i pogadać o Bardzo Ważnych Sprawach, a przede wszystkim ukonstytuować w jakiejś formie ruch polskich hellenistów. Chętnych (hellenistów i o-mało-co-hellenistów) proszę o zgłoszenie w wiadomości prywatnej z podaniem adresu mailowego (wyślemy przedzjazdową ankietę). Również ci, którzy z jakiegoś powodu nie będą mogli wziąć udziału w zjeździe, ale chcą współtworzyć nasz ruch, również proszę o kontakt (ich ankieta również będzie dla nas ważnym głosem).

 35 
 dnia: Wrzesień 16, 2016, 13:21:25 
Zaczęty przez Dagon - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
1) Krk odradza małżeństwa mieszane, a dozwala jedynie pod warunkiem, że dzieci będą wychowywane w katolicyzmie. Zatem ja także odradzam
2) Krk i ja mamy odradzając dobre powody: wg badań ponad połowa dzieci z takich związków zostaje agnostykami i ateistami.
3) Już różnice między kobietami i mężczyznami są wystarczająco trudne i konfliktogenne (choć i najpiękniejsze), więc dokładanie do tego różnić w najbardziej fundamentalnych wartościach to szaleństwo.

 36 
 dnia: Sierpień 23, 2016, 02:22:23 
Zaczęty przez Dagon - Ostatnia wiadomość wysłana przez Dagon
Jestem świadomy tego, że wsadzam kij w mrowisko i wiem, że jest to forum dla politeistów. Chodzi o to, że znam taką fajną stronę internetową: betania. Jeżeli ktoś z was jest singlem, nie potrafi sobie znaleźć dziewczyny/chłopaka, jeżeli Bóg chce byście wyrywali na poziomie Hard, to warto zawierzyć i wziąć sprawę w swoje ręce. Dla wszystkich innych to też możliwość poznania nowych ludzi do prowadzenia kulturalnej dyskusji chociażby. Można pokazać, że politeiści z monoteistami umieją się pięknie różnić :) 

 37 
 dnia: Lipiec 13, 2016, 20:22:26 
Zaczęty przez Rutilius - Ostatnia wiadomość wysłana przez Viking
Jak by nie było ten sam krąg kulturowy ;) Ostatnio czytałem o animistach (czyli tak naprawdę to politeiści bo i w wielu bogów tam wierzą) i mimo że to zupełnie inny kontynent to mają więcej cech wspólnych z nami niż wszelkie monoteizmy...

 38 
 dnia: Lipiec 06, 2016, 17:15:59 
Zaczęty przez Rutilius - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
Niby jestem hellenistą (no, nie niby...), ale jak słucham takiego Fauna, albo Omnia, albo celtyckiego folka albo.... to odbieram to wszystko po prostu jako "naszą" muzykę. Czuję się z nią swojsko. Też tak macie?

 39 
 dnia: Lipiec 05, 2016, 14:18:10 
Zaczęty przez Rutilius - Ostatnia wiadomość wysłana przez narentond
Wybaczcie, ze odgrzebuję, ale ostatnio natrafiłam na całkiem fajny zespół
Niemiecka grupa FAUN
https://www.youtube.com/watch?v=U10ftE4XQvo

 40 
 dnia: Maj 11, 2016, 13:00:46 
Zaczęty przez Rutilius - Ostatnia wiadomość wysłana przez Rutilius
Ukazała się książka autora - mówiąc eufemistycznie - związanego z naszym środowiskiem ;)
Religijne korzenie Europy. Powrót do politeizmu
http://camillos.edu.pl/index.php?menu=religijne_korzenie_Europy


Opis u autora:
http://camillos.edu.pl/index.php?menu=religijne_korzenie_Europy
Recenzje:
http://www.taraka.pl/kamila_m_kaczmarka_o
http://www.taraka.pl/kaczmarka_wartosci_europy_na
http://duchtynia.pl/2016/03/kamil-m-kaczmarek-religijne-korzenie-europy/
http://siliniez.blogspot.com/2016/03/kamil-m-kaczmarek-religijne-korzenie.html
https://www.facebook.com/arkadiusz.bartwicki/posts/466926970165885
Zachęcam do dyskusji

Strony: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 »
Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.17439