Portyk

Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi => Książki => Wątek zaczęty przez: Feanaro w Sierpień 17, 2009, 16:20:11

Tytuł: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Sierpień 17, 2009, 16:20:11
Przy obecnym natłoku wydawnictw i wydawanych przez nich książek (90% z nich nie zasługuje na szlachetne miano książki) ciężko wyłapać coś naprawdę wartościowego. Proponuję w tym temacie zamieszczać informacje o wartościowych nowościach wydawniczych.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Sierpień 18, 2009, 02:21:19
Widziałem niedawno w księgarni książkę o Hypatii,
Hypatia z Aleksandrii autorka: Maria Dzielska
z tego, co przerzuciłem, to ma ona konfrontować mity z faktyczną historią. Nie oceniam jej wartości, nie czytałem.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Sierpień 18, 2009, 13:12:30
Niedawno PWN wydał kolejny "samodzielny fragment" z 7-tomowych Dzieł Wszystkich Arystotelesa, mianowicie Metafizykę (http://www.empik.com/metafizyka-ksiazka,prod11910621,p). Tak na marginesie - wcześniej ukazały się "Polityka", "Etyka Nikomachejska" oraz "Retoryka, Retoryka dla Aleksandra, Poetyka". Oby nas zaskoczył PWN niedługo czymś nowym, chętnie widziałbym zwłaszcza "Ustrój polityczny Aten".

Z co ciekawszych zapowiedzi wydawniczych:
1. Wydawnictwo Homini od jakiegoś czasu ma w zapowiedziach Sentencje Porfiriusza http://www.gandalf.com.pl/b/sentencje/ Śledzę na bieżąco, niestety data wydania ciągle się przesuwa.
2. Podobnie jak wyżej - Iskry ciągle przesuwają premierę "Z Odyseuszem w zaświatach" Krawczuka (kontynuacja znakomitych "Spotkań z Petroniuszem"). Miało się ukazać w tym roku, pewnie się już nie ukaże...

Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Sierpień 27, 2009, 18:53:20
Dla zainteresowanych początkami chrześcijaństwa: wydawnictwo WAM wydało książkę Pierwsze kroki Chrześcijaństwa autorstwa Étienne Trocmé. Książka rekomendowana przez Dariusza Kota. A ks. Czajkowski napisał o niej w recenzji wydawniczej " Czytelnik chrześcijański może rzeczywiście zgorszyć się niektórymi tezami Autora książki lub nawet przeżyć szok. Ale powodem mogą być nie tylko tezy kontrowersyjne, ale także przyjęte od dawna w biblistyce, a czytelnikowi dotychczas nieznane."
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Wrzesień 21, 2009, 20:30:38
Kolejna nowość wydawnictwa WAM - Monika Ożóg, KOŚCIÓŁ STAROŻYTNY WOBEC ŚWIĄTYŃ ORAZ POSĄGÓW BÓSTW
http://ksiazki.wydawnictwowam.pl/?app=info&poz=2497

Książka przedstawia systematycznie postawę starożytnych chrześcijan wobec przedmiotów kultu dawnych religii. Pokazuje, co Ojcowie Kościoła pisali o sztuce w ogóle, a o pogańskiej w szczególności, omawia stosunek władz chrześcijańskiego już cesarstwa do obiektów kultu oraz przepisy prawne zebrane w Kodeksie Teodozjusza. Istotne jest zwrócenie uwagi na dwuznaczną postawę cesarzy wobec świątyń i posągów; na przykład Konstantyn z jednej strony promował chrześcijaństwo, z drugiej starał się dbać o stare obiekty kultu, traktując je raczej jako zabytki kultury niż przedmioty czci; Konstancjusz niszczył świątynie bardziej dla wzbogacenia się niż z gorliwości religijnej; Teodozjusz Wielki wprowadzał chrześcijaństwo wręcz na siłę. Znajdziemy tutaj również opisy działań biskupów i świeckich wiernych, a także legendy na ten temat.

Dużym walorem książki jest powstrzymywanie się od wydawania sądów. Autorka próbuje zrozumieć, lakonicznie opisuje, szuka wyjaśnienia powodów, dla jakich ktoś postępował tak, a nie inaczej. To bardzo ważna zaleta historyka.


Może ktoś z Was będzie miał okazję przeczytać i zrecenzować  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Październik 23, 2009, 18:41:04
Nowość wydawnictwa homini (http://homini.com.pl/index.php?s=karta&id=317) Autentyczna Ewangelia Jezusa, Geza Vermes!!

Cytuj
Autentyczna Ewangelia Jezusa to kolejna praca Gezy Vermesa poświęcona
zagadnieniu „historyczności” Jezusa, a ściślej problemowi autentyczności
wypowiedzi przypisywanych Chrystusowi przez Ewangelistów oraz chrześcijańską tradycję. Autor podejmuje tu szczegółowe studium biblijnych tekstów i dokonuje klasyfikacji wypowiedzi Chrystusa na — przypuszczalnie —
autentyczne oraz przekształcone lub włożone w jego usta przez autorów
i redaktorów pism Nowego Testamentu. Celem tej erudycyjnej egzegezy
jest próba rekonstrukcji charakteru, poglądów i teologii galilejskiego Nauczyciela
na podstawie wygłoszonych przez niego słów i przybliżenie współczesnemu
odbiorcy pierwotnej wersji Jezusowego nauczania — temat po temacie.
Autentyczna Ewangelia… to cenna lektura zarówno dla wiernych, jak
„niewiernych” i wątpiących, ale przede wszystkim dla tych, którzy dojrzeli
do swobodnego dyskursu teologicznego: bez stereotypów i uprzedzeń.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Listopad 01, 2009, 01:04:19
Dla zainteresowanych początkami chrześcijaństwa: wydawnictwo WAM wydało książkę Pierwsze kroki Chrześcijaństwa autorstwa Étienne Trocmé.
Ksiązka świetna, właśnie napisałem z niej recenzję (http://zaratustra.pantheion.pl/?p=149) - gorąco polecam!
Tytuł: Hermes – wysłannik bogów
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Grudzień 15, 2009, 13:10:07
Jerzy Prokopiuk już jakiś czas temu wydał książkę Hermes – wysłannik bogów tutaj recenzja (http://www.wiadomosci24.pl/artykul/jaki_jest_8222_hermes_8211_wyslannik_bogow_8221_85839.html). Czy ktoś czytał może tę książkę? Prokopiuk to znany gnostyk i ezoteryk, więc nie spodziewam sie szczególnie mocnego opracowania historycznego, raczej filozoficzno-teologicznego.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: greg(R) w Styczeń 23, 2010, 16:08:42
Witam,

Cytuj
Autentyczna Ewangelia Jezusa to kolejna praca Gezy Vermesa poświęcona
zagadnieniu „historyczności” Jezusa, a ściślej problemowi autentyczności
wypowiedzi przypisywanych Chrystusowi przez Ewangelistów oraz chrześcijańską tradycję. Autor podejmuje tu szczegółowe studium biblijnych tekstów i dokonuje klasyfikacji wypowiedzi Chrystusa


Tę książkę mam, przeczytałem i to zdecydowanie znakomita lektura (podobnie zresztą jak "Twarze Jezusa" czy "Kto był kim...").

Chciałbym natomiast poinformować, iż w bieżącym roku wydana została książka "Naśladowcy Jezusa. Prawda i Fałsz. Piotr, Paweł i Maria Magdalena" autorstwa Ehrman Bart (tego od "Przeinaczania Jezusa"). Kupiłem ją choć jeszcze nie miałem czasu jej przeczytać. Jednak po "przekartkowaniu" i pobieżnym przeczytaniu paru fragmentów wydaje się, że pozycja była warta zakupu. Myślę, że może stanowić pewne uzupełnienie "Kowala Mitu" i "Pierwszych kroków chrześcijaństwa".

Warto też pamiętać, że w tym roku ma ukazać się książka Dariusza Kota.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Styczeń 23, 2010, 16:25:52
Dzięki za sygnał. Kupiłem już książkę Veresa, ale nie mam coś czasu się za nią zabrać. Natomiast w TP ukazała się już (dość zabawna chwilami) jej recenzja:
http://tygodnik.onet.pl/32,0,38798,1,artykul.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Germanic w Styczeń 31, 2010, 01:20:34


Cytuj
Ta książka nie jest kolejnym opracowaniem greckiej mitologii, lecz analizą religijnych postaw i zachowań Hellenów epoki klasycznej. Z badań autorki wyłania się obraz dość odległy od stereotypu starożytnego Greka, postrzegającego rzeczywistość w kategoriach racjonalności i harmonii. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, jak Grecy za czasów Peryklesa wyobrażali sobie Świat nadprzyrodzony.

Zapowiedź książki Louise Bruit Zaidman "Grecy i ich Bogowie" ukazana na łamach Rzeczpospolitej. Brzmi zachęcająco, aczkolwiek książka liczy ledwie 220 stron. W takim wypadku nie wypada wymigiwać się brakiem czasu na przeczytanie  :)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Styczeń 31, 2010, 08:40:34
A to chyba wznowienie, bo książka ta już od dawna zdobi moją półkę. Wydawnictwo Mówią Wieku 2008. Rzeczywiście pozycja podstawowa, jeśli chodzi o religijność Greków (po polsku), zwłaszcza uzupełniona Langauerem. Więcej tu konkretnych informacji, które daje się zastosować niż w innych książkach.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Germanic w Styczeń 31, 2010, 20:10:22
Tak czy owak muszę się zaopatrzyć :P
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: greg(R) w Luty 05, 2010, 23:29:10
@Rutilius

Natomiast w TP ukazała się już (dość zabawna chwilami) jej recenzja:

„Recenzja” w istocie dość zabawna. Tak... „Jej [śmierci na krzyżu] powodem (...) było odczytanie nauki Jezusa przez przywódców religijnych jako bluźnierstwa, którego istota polegała na roszczeniach wysuwanych przez Niego do bycia równym Bogu.”. A niechby sobie pan ksiądz zadał trud analizy tego zdarzenia pod kątem obowiązującego wówczas prawa. Rzymski prefekt skazujący Żyda za żydowskie przestępstwo religijne... Za coś takiego mógł skazać sanhedryn - informując jedynie o fakcie władze rzymskie. Kara ukrzyżowania przewidziana była przez prawo rzymskie dla buntowników, rewolucjonistów, pochodzących z najniższych warstw społecznych. Stąd też Jezus albo rewolucjonistą był, albo był tak właśnie postrzegany. Można dopatrzeć się również analogii do zabicia Jana Chrzciciela. Józef relacjonuje przecież, że ten zginął bo zauważono, że gromadzi wokół siebie lud i ma duże poparcie. Można zatem przypuszczać, że rosnąca popularność Jezusa nie umknęła uwadze władzom. Zaś incydent w świątyni „postawił kropkę nad i”.

Poza tym mocno zastanawia mnie też jedna rzecz. Vermes opisuje Jezusa jako postać apolityczną. Maccoby przekonuje, że był rewolucjonistą. Przyjmując punkt widzenia Vermesa i uwzględniając fakt, że Jezus głosił nadchodzące królestwo dla Żydów. Co Jezus sądził o Rzymianach? Skoro królestwo miało dotyczyć wyłącznie Żydów, to zapewne musiał zakładać, że po nadejściu królowania Jahwe z Rzymianami coś się stanie. Być może zatem Jezus przeczuwając, że królestwo jest na wyciągnięcie ręki faktycznie zaczął nawoływać do niepłacenia podatków lub czegoś wbrew władzy i opis ewangeliczny zawiera okruchy prawdy?

Wracając zaś do „procesu”, to John Dominic Crossan w książce „Kto zabił Jezusa?” bardzo sensownie argumentuje, że cały opis „procesu” to jedynie historyzacja proroctwa. Zauważa on bardzo słusznie, że Ci, którzy wiedzieli jak faktycznie wyglądał proces nie byli zainteresowanie jego opisaniem. Zaś Ci, którzy chcieli to opisać - nie wiedzieli. Stąd sięgnęli do proroctwa Izajasza.

Co do literatury. Niestety ostatnio książki szybciej kupuję niż czytam. W kolejce czeka również wspomniana w tym wątku książka Moniki Ożóg. Wydaje się być rzetelną pozycją, bez zbędnego lukrowania chrześcijaństwa. Wczoraj natomiast po około 20 minutowym wertowaniu w EMPIK-u kupiłem (35 zł) książkę „Papieże i krucjaty bałtyckie 1147-1254”, fińskiej autorki, wydaną przez wydawnictwo Bellona. Na razie odłożyłem na stosik książek do przeczytania. Z tej samej tematyki zauważyłem „Krucjaty Północne” wydane przez Rebis. Z tym, że o tej książce nie mogę nic powiedzieć bo nie zaglądałem do niej.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Luty 05, 2010, 23:58:42
Ja książkę Moniki Ożóg tylko wertowałem, niektóre rozdziały zacząłem czytać, ale nie mam tak pozytywnego wrażenia. Przede wszystkim temat jest tak potężny, że chyba tylko Wipszycka czy inny autorytet tej klasy powinien się z nim mierzyć. Tymczasem mamy do czynienia z pracą doktorską! Stąd w większości opiera się nie na źródłach w oryginale, ale na polskich tłumaczeniach. To jeszcze pół biedy. Gorzej, że język jest często bardzo niezgrabny, sztucznie chyba zadęty i niejasny. Ach, żeby ktoś to opisał piórem Krawczuka!
"Kwestią przysparzającą wielu problemów jest właściwa ocena stosunku chrześcijan do obiektów kultu pogańskiego. Panuje powszechne przekonanie, że to chrześcijaństwo zniszczyło cywilizację grecko-rzymską i jej osiągnięcia. Ale czy tak było?" Jak autorka argumentuje? Za mało źródeł by stwierdzić "że wszyscy wyznawcy religii Chrystusa niszczyli wspomniane obiekty. ponadto nie należy przypisywać omówionym niżej postawom hierarchów kościelnych powszechności. To, że kilku biskupów czy diakonów faktycznie dość prężnie udzielało się w destrukcji obiektów kultu minionej religii nie oznacza, iż wszyscy postępowali w ten sposób" Z tego wynika, że aby chrześcijaństwu przypisać niszczenie ww obiektów, musieliby je niszczyć wszyscy chrześcijanie. Niestety, do tego by zburzyć świątynię wystarczy zgraja mnichów z łomami oraz bierna akceptacja wszystkich innych, zwłaszcza włądz.
Nie oznacza to, że książki nie doczytam w wolnej chwili. Walorem jest na pewno faktografia i sporo barwnych cytatów.

jeśli chodzi o Jezusa, to moim zdaniem prawda leży gdzieś pośrodku między  Vermesem a Maccobym. Vermes odpolitycznia Jezusa z założenia, Maccoby z założenia polityzuje. Ale ten drugi ma chyba więcej racji.
Też wydaje mi się cały proces to konstrukcja wyssana z palca, stąd zabawne są wg mnie wszelkie próby analizy z perspektywy prawa rzymskiego 9ukazał się taka książka, kupiłbym, gdyby nie była tak droga, no i oparta na wspomnianym błędnym założeniu, by przyjmować opis dosłownie).
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: greg(R) w Luty 06, 2010, 03:32:31
@Zaratustra

Jak autorka argumentuje? Za mało źródeł by stwierdzić "że wszyscy wyznawcy religii Chrystusa niszczyli wspomniane obiekty. ponadto nie należy przypisywać omówionym niżej postawom hierarchów kościelnych powszechności. To, że kilku biskupów czy diakonów faktycznie dość prężnie udzielało się w destrukcji obiektów kultu minionej religii nie oznacza, iż wszyscy postępowali w ten sposób" Z tego wynika, że aby chrześcijaństwu przypisać niszczenie ww obiektów, musieliby je niszczyć wszyscy chrześcijanie. Niestety, do tego by zburzyć świątynię wystarczy zgraja mnichów z łomami oraz bierna akceptacja wszystkich innych, zwłaszcza włądz.
Nie oznacza to, że książki nie doczytam w wolnej chwili. Walorem jest na pewno faktografia i sporo barwnych cytatów.


No i zobacz. Z tego co napisałeś to książka jest dobra - bo możesz wysnuć własne wnioski na podstawie podanych faktów. Co do Krawczuka to oczywiście racja. Jego książki są świetnie napisane.Też wydaje mi się cały proces to konstrukcja wyssana z palca, stąd zabawne są wg mnie wszelkie próby analizy z perspektywy prawa rzymskiego

A moim zdaniem nie masz racji. Zgódźmy się co do dwóch rzeczy:

1. Opis samego „procesu” jest wyssany z palca Izajasza.
2. Jezus zginął na krzyżu.

Wyjdźmy od punku drugiego. Od samego końca. Za jakie przestępstwo Rzymianie, w myśl swojego prawa, mogli ukarać kogoś w ten sposób? Ano właśnie: za rebelię przeciwko Rzymowi. Stąd wniosek, który sformułowałem we wcześniejszym poście. Albo Jezus faktycznie był rewolucjonistą, albo za takiego go władza rzymska uważała. Zatem ewangeliczne zarzuty religijne można między chrześcijańskie bajki włożyć. Ponieważ zaś w kompetencjach sanhedrynu leżało skazanie na śmierć za bluźnierstwo, to kolejnym wnioskiem na gruncie prawa karnego jest to, że to faktycznie Rzymianie osądzili i skazali Jezusa. Nie Żydzi. Pozaprocesowe przesłanki ku temu, to fakt, że ewangelie powstały w czasie gdy korzystne było „wybielenie” rzymskiego udziału w skazaniu. Jak więc widać wszystkie elementy tego chrześcijańskiego puzzle są na właściwych miejscach. ;-)ukazał się taka książka, kupiłbym, gdyby nie była tak droga, no i oparta na wspomnianym błędnym założeniu, by przyjmować opis dosłownie).

Mowa o „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego” Pauliny Święcickiej-Wystrychowskiej? Mam tę książkę. Nakład jest wyczerpany. Jakaś wariacki antykwariat wystawiał ją na Allegro za 150 zł. Życzę im powodzenia. Ja wypożyczyłem z biblioteki i skserowałem za niecałe 20 zł. ;-) Książka jest pisana z chrześcijańskiej perspektywy. Tym niemniej uważam ją za bardzo cenną. Autorka jest dość skrupulatna. Przytacza mnóstwo faktów i usiłuje przy tym udowodnić, że czarne jest białe. Tym samym, sceptykom daje do ręki potężne argumenty dlaczego nie mogło być tak, jak jest to opisane w ewangeliach. Wystarczy wziąć jej fakty i wyprowadzić z nich własne wnioski. Najbardziej podobała mi się jej bezradność wobec przywileju paschalnego. Przeczytawszy cały akapit mu poświęcony masz bardzo konkretne argumenty dlaczego ta opowiastka to chrześcijańska bajka.

Natomiast całkowicie zgadzam się z tym, że prawda najprawdopodobniej leży gdzieś pomiędzy Vermesem a Maccobym.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Luty 06, 2010, 11:32:22
Ależ my się zgadzamy, co najwyżej nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Chodziło mi o sam przebieg procesu, przesłuchania, że to wątki albo wymyślone, albo wprowadzone z zewnątrz, choćby i z Izajasza. Sama analiza prawna jak najbardziej jest możliwa, jeśli się wychodzi od faktów. Nie znam tamtej książki, sądziłem, że może to być właśnie analiza procesu, przesłuchania, z punktu widzenia np. uchybień proceduralnych czy czegoś takiego, autorkę przepraszam, jeśli się myliłem.
Co do rebelii zgoda, jeśli się ją odpowiednio szeroko ujmie. Nie sądzę, by Jezus nawoływał do czynnego buntu z bronią w ręku. Raczej liczył na ingerencję Jahwe. Niewątpliwie samo podniesienie roszczeń do tronu mogło być uznane za przyczynek do niebezpiecznych zamieszek. Co nie wyklucza, iż mógł być skonfliktowany również z arcykapłanami, prorocy zwykle kłócą się z kapłaństwem i podważają jego władzę.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Luty 08, 2010, 22:41:50
Mowa o „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego” Pauliny Święcickiej-Wystrychowskiej? Mam tę książkę. Nakład jest wyczerpany. Jakaś wariacki antykwariat wystawiał ją na Allegro za 150 zł. Życzę im powodzenia. Ja wypożyczyłem z biblioteki i skserowałem za niecałe 20 zł. ;-) Książka jest pisana z chrześcijańskiej perspektywy. Tym niemniej uważam ją za bardzo cenną. Autorka jest dość skrupulatna. Przytacza mnóstwo faktów i usiłuje przy tym udowodnić, że czarne jest białe. Tym samym, sceptykom daje do ręki potężne argumenty dlaczego nie mogło być tak, jak jest to opisane w ewangeliach. Wystarczy wziąć jej fakty i wyprowadzić z nich własne wnioski. Najbardziej podobała mi się jej bezradność wobec przywileju paschalnego. Przeczytawszy cały akapit mu poświęcony masz bardzo konkretne argumenty dlaczego ta opowiastka to chrześcijańska bajka.
Jako, że jak się okazuje masz tu chyba "monopol" na tę książkę, może znalazłbyś trochę czasu i skrobnął na jej podstawie jakiś tekścik do antychrysta? Mam na myśli nie tyle recenzję, co coś do działu biblijnego? Są tam już teksty o procesie, ale nie jest powiedziane, że nie może być ich więcej  ;).
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: greg(R) w Luty 11, 2010, 11:09:14
@Zaratustra

Sama analiza prawna jak najbardziej jest możliwa, jeśli się wychodzi od faktów

Jeśli się nie wychodzi od faktów to wychodzą bajędy w rodzaju chrześcijańskiej angelologii. :) A dla mnie to zwykła strata czasu. To już wolę zwykłe bajki poczytać.


sądziłem, że może to być właśnie analiza procesu, przesłuchania, z punktu widzenia np. uchybień proceduralnych czy czegoś takiego,

I jest tak w istocie. Jednak jak już pisałem: dzięki swojej rzetelności autorka dostarcza precyzyjnych argumentów dlaczego nie mogło być tak, jak to opisują ewangelie.

Z pozostałą resztą postu się zgadzam.

---------------

@Rutilius

Jako, że jak się okazuje masz tu chyba "monopol" na tę książkę, może znalazłbyś trochę czasu i skrobnął na jej podstawie jakiś tekścik do antychrysta? Mam na myśli nie tyle recenzję, co coś do działu biblijnego? Są tam już teksty o procesie, ale nie jest powiedziane, że nie może być ich więcej.

Hmm... Będzie trochę osobiście. ;) Mam wobec Waszej załogi dług do spłacenia. Tak przynajmniej to postrzegam. Antychryst był jedną z pierwszych stron dot. zagadnienia Jezusa historycznego, które miałem przyjemność czytać. Dostarczyliście mi solidnego bodźca aby poszukać informacji na własną rękę. Jestem z natury niezwykle drobiazgowy. Tak więc całe to skrupulatne śledztwo w sprawie Jezusa i chrześcijaństwa sprawiło mi mnóstwo frajdy. Co do opisu książki. Powiem tak. W pewnym sensie jestem niewolnikiem własnych cech. Co się z tym wiąże? Nie umiałbym napisać „jakiegoś tekściku”. Wszystko co wychodzi spod mojej ręki musi być czymś noszącym znamiona dzieła doskonałego. ;) Czyli albo rzeczowa recenzja albo nic. I tu jest cały pies pogrzebany. Mam jeszcze do skończenia własną stronę poświęconą zupełnie innemu tematowi. I tutaj znów mój perfekcjonizm daje znać o sobie. Ponieważ nie pasował mi do końca żaden z gotowych tzw. „lightbox'ów” to piszę swojego. Mam pewną wizję jak chciałbym aby działał mój „lightbox” i mam zamiar ukończyć go tak, aby robił dokładnie to co chcę, w sposób jaki sobie umyśliłem. Chwilowo natrafiłem na problem natury programistycznej, z którym nie umiem sobie poradzić. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ostatnio „pochachmęcili” mi zmiany w pracy w sposób, który zupełnie wyklucza jakąkolwiek „pracę twórczą”. I wszystko leży odłogiem. A dlaczego o tym, piszę. Ano dlatego, że mam pomysł, choć siłą rzeczy pozostający na razie na poziomie koncepcyjnym a dotyczący kolejnej strony. Nawet domenę już sobie „zabukowałem”. Dla ciekawostki. To jest prawdziwa domena a nie maska, a co istotne jest darmowa: jezusznazaretu.tk. Jak tylko ukończę pierwszą stronę, to wezmę się za jezusznazaretu.tk, tutaj będzie już bez „lightbox'ów” i innych bajerów. Surowa i funkcjonalna estetyka. Szacuję, że realny termin uruchomienia drugiego projektu to od 3 do 6 miesięcy.  W moim założeniu będzie to strona przedstawiająca Jezusa, wczesne chrześcijaństwo, czasy Konstantyna i jego następców oraz chrzest Polski. Innymi słowy mam dość ambitny plan aby prześledzić w jaki sposób „zgubny zabobon” powstał i się rozprzestrzenił. Na początek chciałbym wystartować z 2 - 3 artykułami i potem stopniowo dodawać kolejne. Siłą rzeczy na pewno napiszę coś o procesie. Bez najmniejszych przeszkód będziecie mogli wykorzystać zatem wszelkie treści zawarte na mojej stronie. W ramach spłaty długu. ;) Z wolnym czasem powinno być u mnie lepiej bo urlop tuż, tuż a od maja zmiany w pracy mają wrócić do starego porządku.

A gdyby ktoś wiedział jak zrobić przy pomocy css/javascript aby obrazek skalował się do diva, do którego go wrzucam to byłbym wdzięczny. Najprościej zrobić to przez użycie width="100%" height="100%" w znaczniku img src. Niestety nie jest to zgodne ze standardem wc3 i jak w zadeklaruję stronę jako strict, to trick nie działa. A musi to być strict bo inaczej Internet Explorer nie interpretuje css jak należy. A niestety „olać” IE nie mogę.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Luty 11, 2010, 11:22:20
Zatem trzymamy kciuki za nową stronę. Nawet nie wiedziałem, że istnieje takie Tokelau  ;)  toż to do Polski chyba dokładnie po przeciwległej stronie globu! Rozumiem, Inkwizycja ściga, ale żeby aż tak dalece musieli uciekać badacze jej niewygodni  ;D
Co do js - jestem tylko konsumentem, nie miałem nigdy sił zgłębić tego języka. W php chyba bym wiedział jak to zrobić  - jakiś skrypt do generowania miniaturek dałoby się chyba przystosować, zwłaszcza jeśli div ma stałe rozmiary. Zresztą może w js też są jakieś tego typu skrypty?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: greg(R) w Luty 11, 2010, 11:53:32
Zatem trzymamy kciuki za nową stronę.

Dzięki. Przyda się. :)


Rozumiem, Inkwizycja ściga, ale żeby aż tak dalece musieli uciekać badacze jej niewygodni  ;D

Inkwizycja inkwizycją. Opłacam już jedną domenę .pl a .tk mam za darmo. :)


Co do js - jestem tylko konsumentem, nie miałem nigdy sił zgłębić tego języka. W php chyba bym wiedział jak to zrobić  - jakiś skrypt do generowania miniaturek dałoby się chyba przystosować, zwłaszcza jeśli div ma stałe rozmiary. Zresztą może w js też są jakieś tego typu skrypty?

Nie sprecyzowałem. Z php problemu nie mam. Z tym, że php działa po stronie serwera a nie przeglądarki. Php'em nie można napisać kodu działającego zdarzeniowo - a o to właśnie mi chodzi. Mój problem na pewno ma rozwiązanie. Muszę je tylko odnaleźć i zaadoptować do mojego skryptu. Sęk w tym, że div zmienia się dynamicznie wraz ze skalowaniem okna przeglądarki (zdarzenie onresize). Zaś oprócz diva ma jeszcze skalować się jego zawartość - czyli zdjęcie. Aby rzecz jeszcze bardziej skomplikować, to jest to w sumie 9 divów (8 na półprzeźroczystą ramkę wykonaną w technologii css-sprites), które pozostają wobec siebie w pewnej zależności. W zasadzie cały kod (odczytywanie katalogu php'em, tworzenie listy zdjęć, zapętlenie tegoż, deklaracje css, nawigacja itp.) mam już gotowy - wszystko ładnie samo się układa. Tylko muszę jeszcze dołożyć ostatni element - skalowanie zdjęcia w środkowym divie.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 21, 2010, 10:28:37
Po pół wieku wychodzi w końcu wznowienie fundamentalnej, przedwojennej pracy Kazimierza Moszyńskiego "Kultura Ludowa Słowian". W chwili obecnej dostępny w sprzedaży jest tylko tom pierwszy, poświęcony kulturze materialnej, ale wydawca zapowiada, że w tym samym roku – w marcu i w maju ‒ ukaże się drugi, dwuczęściowy tom Kultury Słowian poświęcony kulturze duchowej.

Cena niestety zaporowa - tom 1 kosztuje stówkę, dwa następne pewnie też nie będą tańsze...

Autor: Kazimierz Moszyński
Tytuł: Kultura ludowa Słowian. Tom I: Kultura materialna
Data wydania: 1929, reprint: 2009
Wydawca reprintu: Graf_ika
Liczba stron: 745
Oprawa: twarda
Cena: 95 zł
http://histmag.org/?id=3939
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 21, 2010, 11:46:16
Kolejna nowość wydawnictwa WAM - Monika Ożóg, KOŚCIÓŁ STAROŻYTNY WOBEC ŚWIĄTYŃ ORAZ POSĄGÓW BÓSTW
http://ksiazki.wydawnictwowam.pl/?app=info&poz=2497

Książka przedstawia systematycznie postawę starożytnych chrześcijan wobec przedmiotów kultu dawnych religii. Pokazuje, co Ojcowie Kościoła pisali o sztuce w ogóle, a o pogańskiej w szczególności, omawia stosunek władz chrześcijańskiego już cesarstwa do obiektów kultu oraz przepisy prawne zebrane w Kodeksie Teodozjusza. Istotne jest zwrócenie uwagi na dwuznaczną postawę cesarzy wobec świątyń i posągów; na przykład Konstantyn z jednej strony promował chrześcijaństwo, z drugiej starał się dbać o stare obiekty kultu, traktując je raczej jako zabytki kultury niż przedmioty czci; Konstancjusz niszczył świątynie bardziej dla wzbogacenia się niż z gorliwości religijnej; Teodozjusz Wielki wprowadzał chrześcijaństwo wręcz na siłę. Znajdziemy tutaj również opisy działań biskupów i świeckich wiernych, a także legendy na ten temat.

Dużym walorem książki jest powstrzymywanie się od wydawania sądów. Autorka próbuje zrozumieć, lakonicznie opisuje, szuka wyjaśnienia powodów, dla jakich ktoś postępował tak, a nie inaczej. To bardzo ważna zaleta historyka.


Może ktoś z Was będzie miał okazję przeczytać i zrecenzować  ;)
Natrafił ktoś już na tę książkę?  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Maj 10, 2010, 10:11:05
Nowa książka, która może rzucić nowe światło na problem orientalizacji Śródziemnomorza i to w najbardziej zaskakującym fragmencie:

(http://www.nomos.pl/img_b/901.jpg) (http://www.nomos.pl/cgibin/shop?info=901&sid=5d98e2c7)
Ktoś już czytał może?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Czerwiec 09, 2010, 11:22:43
przeglądał ktoś może tę ksiażkę:
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=2476
Baslez Marie-Françoise
PRZEŚLADOWANIA W STAROŻYTNOŚCI
OFIARY, BOHATEROWIE, MĘCZENNICY
Warta zakupu?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: greg(R) w Październik 09, 2010, 02:08:09
Nie jest to co opiszę co prawda żadną nowością wydawniczą ale może warto zwrócić na to uwagę. W Realu o jakiegoś czasu wyprzedają tę serię:

http://www.rp.pl/temat/192141.html

za niecałe 15 zł za sztukę. Bardzo ładne albumowe wydania. Oczywiście nie są to to jakieś bardzo specjalistyczne publikacje. Jednak może to być dobry pomysł na prezent dla kogoś, kto interesuje się trochę starożytnością lub też dla kogoś w kim warto takie zainteresowania rozbudzić. Może potem sięgnie po bardziej fachowe lektury. Ponieważ ja jestem zawsze łasy na takie albumy, to sprezentowałem sobie :) Rzym, Italię, Grecję i Izrael.

---

Kolejne ciekawą książkę, która ukazała się już jakiś czas temu jest:

http://www.swiatksiazki.pl/webapp/wcs/stores/servlet/product,172086,,Szpiedzy-papieza,Eric-Frattini

Fakty, nazwiska, daty. Mnóstwo przykładów, że pomimo bezżenności urzędnicy Jahwe doskonale potrafią "zabiegać o sprawy świata". :)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 09, 2010, 11:43:09
Nie jest to co opiszę co prawda żadną nowością wydawniczą ale może warto zwrócić na to uwagę. W Realu o jakiegoś czasu wyprzedają tę serię:

http://www.rp.pl/temat/192141.html
Widziałem to w kilku hipermarketach na wyprzedażach. Mam z tego "Historię kultury hinduskiej" - i przyznam że ładnie wydane, treść spoko, taka typowa porządna popularno-naukowa :)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 15, 2010, 18:23:44
Wydawnictwo M wznowiło właśnie książkę "Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich" w przekładzie Anny Świderkówny i ks. Marka Starowieyskiego (tego od apokryfów Nowego Testamentu). Książka zawiera najstarsze niebiblijne teksty chrześcijańskie z II wieku, m.in. Didache, listy Klemensa czy Pasterz Hermasa - a są te teksty o tyle ważne, że np. Didache spisano kilkadziesiąt lat wcześniej niż niektóre księgi Nowego Testamentu, a we wczesnym chrześcijaństwie wiele z nich traktowano jako kanoniczne. Dla nas niezwykle interesująca jest druga część książki, w której zgromadzono najstarsze teksty krytyczne wobec chrześcijaństwa. Może ktoś będzie miał okazję nabyć, przeczytać, skomentować tę pozycję?

http://www.wydm.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=378&category_id=48&option=com_virtuemart&Itemid=141

Spis treści:
Wstęp
1. "Praeparatio evangelica"
2. Kościół pierwszych świadków
3. O Pierwszych świadkach słów kilka
4. Propozycje bibliograficzne

Przedmowa do drugiego wydania

I. Podręczny zbiór praw gminy chrześcijańskiej - Didache
Nauka dwunastu Apostołów (Didache)

II. Interwencja Biskupa Rzymu - św. Klemens Rzymski
List do Kościoła w Koryncie

III. Najstarsza homilia chrześcijańska
Homilia z II wieku, tzw. Drugi List do Koryntian św. Klemensa

IV. Wołanie o jedność - św. Ignacy Antiocheński
1. Ignacy do Kościoła w Efezie
2. Ignacy do Kościoła w Magnezji
3. Ignacy do Kościoła w Tralleis
4. Ignacy do Kościoła w Rzymie
5. Ignacy do Kościoła w Filadelfii
6. Ignacy do Kościoła w Smyrnie
7. Ignacy do Polikarpa

V. Mądry i gorliwy pasterz - św. Polikarp ze Smyrny
1. List do Kościoła w Filippi
2. Męczeństwo św. Polikarpa, biskupa Smyrny

VI. Chrześcijaństwo i judaizm - List Barnaby
List Barnaby

VII. W kręgu chrześcijańskiego wizjonerstwa - Hermas
Pasterz Hermasa

VIII. Tajemnica Bożego planu zbawienia - Meliton z Sardes
Melitona Homilia paschalna

IX. Do Diogneta - czyli o roli chrześcijan w świecie
Do Diogneta

X. Pogarda, plotka, oszczerstwo - pisarze pogańscy II wieku o chrześcijanach
1. "Przesąd nowy i zbrodniczy" - Swetoniusz i Tacyt
2. Dwaj cesarze i chrześcijanie - Trajan i Hadrian
3. Głupcy, czy też ateiści i zakała rodu ludzkiego? (Apulejusz, Lukian, Eliusz Arystydes)
4. Uwagi irracjonalnych racjonalistów i diagnoza lekarza (Epiktet, Marek Aureliusz i Galen)
5. Inwektywa usystematyzowana (Fronton, Celsus)
6. Zakończenie - u źródeł współczesnych stereotypów

XI. Słowniczek - narodziny słownictwa chrześcijańskiego (F. Louvel OP)

Indeksy
Indeks biblijny
Indeks rzeczowy
Indeks imion i nazw
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Październik 15, 2010, 22:02:11
Mam tę pozycję z pierwszego wydania, rzeczywiście podstawowa (niektóre teksty stamtąd wziąłem), ale doprawdy nie wiem, co można by tu skomentować ;(
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 16, 2010, 08:37:29
Chociażby jaki komentarz dali przy pogańskich tekstach  ;)

PS a nie myślałeś żeby takie Didache z odpowiednim komentarzem dać na Antychrysta? Większość chrześcijan nawet o tym tekście nie słyszała, a jak wspomniałem został spisany wcześniej niż niektóre księgi NT...
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Październik 16, 2010, 10:10:02
Tekst Didache jest w Internecie, więc miałem słabą motywację ;)
http://www.grekat.stalwol.pl/didache.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 17, 2010, 22:42:29
A jak Rutilliusie skomentowali autorzy teksty krytyczne wobec chrześcijaństwa? W podobnym tonie jak Ruggiero?  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Grudzień 05, 2010, 18:54:39
Ktoś miał może w ręku tę ksiażkę?:
Sacrum pogańskie - Sacrum chrześcijańskie. Kontynuacja miejsc kultu we wczesnośredniowiecznej Europie Środkowej
http://www.dig.pl/index.php?s=karta&id=795
Ciekawy jestem "perspektywy" autorów.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Styczeń 21, 2011, 17:22:11
Wydawnictwo Aletheia wznowiło właśnie pracę Eliadego Szamanizm i archaiczne techniki ekstazy. Cena, jak to zwykle u nich, wysoka (ok. 50 zł).
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 18, 2011, 07:48:06
Dla zainteresowanych korzeniami chrześcijaństwa, jego otoczką i korzeniami chrześcijańskiego folkloru - Wydawnictwo WAM wypuściło właśnie polski przekład trzech apokryfów syryjskich (Historia i przysłowia Achikara, Grota Skarbów i Apokalipsa Pseudo-Metodego) - jako uzupełnienie do 5-tomowej edycji apokryfów Nowego Testamentu.
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=60198
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Kwiecień 04, 2011, 20:01:35
Wydawnictwo Znak wydało właśnie wybór wierszy Konstandinosa Kawafisa (pod tytułem Jeżeli do Itaki wybierasz się w podróż...), w nowym tłumaczeniu Antoniego Libery. Dla miłośników kultury helleńskiej pozycja rzecz jasna obowiązkowa  :)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Wolebor w Kwiecień 22, 2011, 15:19:47
Oficyna Wydawnicza Volumen wypuściła esej francuskiego etnologa i antropologa kultury Marca Auge "Duch pogaństwa". Czy ktoś już się z tą pozycją zapoznał?
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/duch_poganstwa_esej_marca_aug_191585.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Wolebor w Kwiecień 26, 2011, 14:57:33
Nakładem Wydawnictwa Marek Derewiecki ukazała się książka Bogdana Dembińskiego pt. Późny Platon i Stara Akademia , pozycja wydaje się dość interesująca. Dostępna w cenie 37-40 zł
http://classica-mediaevalia.pl/2010/08/bogdan-dembinski-pozny-platon-i-stara-akademia/
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Maj 24, 2011, 10:28:33
Wydawnictwo WAM wznowiło niedawno Religię Słowian Szyjewskiego, obok Gieysztora podstawowe opracowanie do religii naszych przodków.
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=59510
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Krwawy w Maj 24, 2011, 12:36:04
Wydawnictwo WAM wznowiło niedawno Religię Słowian Szyjewskiego, obok Gieysztora podstawowe opracowanie do religii naszych przodków.
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=59510

Jestem wciąż zadziwiony, że wydawnictwa katolickie publikują takie książki. Chyba to wynika z nieświadomości, iż mogą w ten sposób sobie zaszkodzić.  :P Good for us.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Maj 24, 2011, 15:53:33
Co zabawne, nie wszystkim poganom to się podoba ;)
http://www.slowianskawiara.hekko.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=331&Itemid=41
[n.b. Wcześniejsza recenzja na tej stronie była bardzo pochlebna]
A WAM faktycznie działa tak, jakby tam był "nasz" agent - wydali przecież Przeciwko chrześcijanom Porfiriusza, W grocie nimf i kilka innych ciekawych pozycji.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Maj 24, 2011, 18:28:14
Ta, Rork (vel Ratomir Wilkowski) bardzo się nudzi i znalazł sobie nowe zajęcie - od jakiegoś czasu po różnych forach toczy kolejną kampanię, tym razem przeciwko Szyjewskiemu i jego książce, robiąc z niego zakamuflowanego chrześcijańskiego misjonarza, działającego w istocie na rzecz zniszczenia rodzimowierstwa słowiańskiego  ;)

PS Najlepsze jest to, że Ratomir nie recenzuje książki i jej treści, ale... recenzję tejże książki. I tyle w temacie.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Iselor w Czerwiec 21, 2011, 21:35:39
Hej, ostatnio ulubione wydawnictwo Feanora, czyli Armoryka wydało Awestę. Nie ukrywam że bardzo mi zależy na jej przeczytaniu, bo interesuje mnie zoroastryzm. Wydali też coś o jazydach. Moje pytanie: czy tym razem Armoryka nie odwaliła cyrku i warto to kupić?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Czerwiec 22, 2011, 17:51:18
Tłumaczone z angielskiego, tego możesz być pewien. I częściowo przez właściciela wydawnictwa p. Sarwę, który moim zdaniem pisze średniawym językiem.

Choć z drugiej strony - jeśli interesujesz się tą religią - lepszy rydz niż nic. Nie mamy w Polsce chyba żadnej książki na temat zaratusztrianizmu...

PS http://archiwum.wiz.pl/1997/97073900.asp - tu masz stary artykuł z Wiedzy i życia
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Czerwiec 22, 2011, 18:24:17
Nie mamy w Polsce chyba żadnej książki na temat zaratusztrianizmu...
Oprócz Mary Boyce, Zaratustrianie, 1979   
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Czerwiec 24, 2011, 21:43:20
Księgarnia Racjonalisty poleca ostatnio książkę wydawnictwa CIS autorstwa  Bart D. Ehrmana tytułem Przeinaczanie Jezusa. Kto i dlaczego zmieniał Biblię
http://www.racjonalista.pl/ks.php/k,1992
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Czerwiec 24, 2011, 23:43:27
Polecam, jej fragment mamy na stronie: http://kritikos.pl/?art=Nieomylne_i_natchnione
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Czerwiec 27, 2011, 23:17:33
PWN wznowił książkę Wojownicy i wilkołaki Słupeckiego
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/80676/wojownicy-i-wilkolaki.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Wrzesień 24, 2011, 09:54:52
Wydawnictwo ATUT z Wrocławia wypuściło niedawno Argonautyki orfickie, bardzo późny religijny tekst orficki z IV-V wieku.
http://www.atut.ig.pl/?669,argonautyki-orfickie
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Wrzesień 25, 2011, 11:06:11
Dla zainteresowanych starożytnymi religiami bliskowschodnimi ciekawa pozycja z KUL-u na temat boga Reszefa:
http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/product_info.php?products_id=1660
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 12, 2011, 18:42:55
Polska Akademia Umiejętności wydała nowe tłumaczenie Satyriconu Petroniusza:
http://ksiazkihistoryczne.pl/historia-starozytna-satyrikon/p,206712
Ciekawe, jak się ma do przekładu Brożka  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Styczeń 04, 2012, 22:18:08
Mieczysław S. Popławski
Bellum Romanum. Sakralność wojny i prawa rzymskiego

http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/product_info.php?products_id=1827
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Styczeń 18, 2012, 15:05:03
Zbiór hymnów i modlitw babilońskich
http://merlin.pl/Do-Boga-Pana-Mego-mow_Agade/browse/product/1,399556.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Styczeń 18, 2012, 19:10:31
To tylko jedno z serii. Wydali też recenzowany przeze mnie kiedyś na blogu Epos o Gilgameszu, a także zbiory mitów sumeryjskich i akadyjskich.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Styczeń 19, 2012, 23:07:38
http://www.czarnaowca.pl/filozofia/rozmyslania,p1031293990

Po prawie wieku nowy, dopiero drugi polski przekład Marka Aureliusza.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Styczeń 19, 2012, 23:35:41
Świetna wiadomość!
... chociaż okładka obrzydliwa wg. mnie.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Luty 01, 2012, 10:13:56
Rzecz nie jest nowa, ale warto chyba zdobyć - nowy (?) przekłąd Salustiosa o bogach i świecie
Przegląd filozoficzno-literacki, ROMA, 1 (19) 2008
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
http://www.poczytaj.pl/index.php?akcja=spis_tresci&ksiazka=70916
Postaram się zdobyć
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Luty 03, 2012, 16:10:12
taak... wg mnie też badziewna ta okładka... ahttps://opac.buw.uw.edu.pl/cgi-bin/katalog/chameleon co do ostatniego postu w BUWie chyba można dostać..
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 04, 2012, 10:46:58
Nowe tłumaczenie fundamentalnej pracy Maxa Webera Etyka protestancka i duch kapitalizmu
http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4328&osCsid=e4903dd4c4df0e769b3d48eab39abf3e
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 09, 2012, 13:49:05
Jeśli komuś podobał się film Kurosawy Dersu Uzała i lubi klimaty podróży po syberyjskiej tajdze, to ukazało się właśnie nowe tłumaczenie książki Arsenjewa W Ussuryjskim Kraju, pierwszego z dwóch tomów opowieści o wędrówkach z Dersu Uzałą. Ładne wydanie z licznymi kolorowymi zdjęciami.
http://www.zysk.com.pl/pl/Nowosci/W_USSURYJSKIM_KRAJU_-_Wladimir_K._Arsenjew
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 16, 2012, 16:35:34
Przypadkiem znaleziona nowość:
Pomponiusz Mela, Chorografia czyli Opis kręgu ziemi
http://classica-mediaevalia.pl/2011/08/pomponiusz-mela-chorografia-czyli-opis-kregu-ziemi/
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 22, 2012, 21:40:27
Julian Apostata, List do filozofa Temistiosa
http://www.press.amu.edu.pl/filologie/filologia-klasyczna/item/1584-fontes-historiae-antiquae-xxii-julian-apostata-list-do-filozofa-temistiosa.html

Autorka przekładów innych pism Apostaty wybrała tekst ważny dla poznania klimatu intelektualnego w Konstantynopolu w IV wieku. Przybliża on postać filozofa i męża stanu Temistiosa, o którym niewiele wspomina literatura przedmiotu. W liście tym Julian porusza kwestię relacji między vita activa i vita contemplativa z zaznaczeniem, który z tych sposób życia przystoi władcy, co było ważnym tematem popisowych wystąpień retorycznych Drugiej Sofistyki. Tłumaczka dołącza 89 przypisów doskonale objaśniających tekst polski.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 14, 2012, 21:45:19
UWAGA!
Dzisiaj otrzymałem e-mailem informację z wrocławskiego Wydawnictwa Atut, iż za mniej więcej 2-3 tygodnie powinny się ukazać Hymny orfickie w polskim przekładzie!
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Marzec 14, 2012, 22:19:55
Miejmy nadzieję, że ukażą sie w przystępnej cenie ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 14, 2012, 22:35:17
Argonautyki orfickie widziałem w księgarni za 18 zł, więc i to pewnie będzie koło 20 zł kosztować ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Kwiecień 04, 2012, 20:07:08
Coś dla Vikinga :)

Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym
WSTĘP, TŁUMACZENIE I KOMENTARZE JAKUB MORAWIEC
170 s., 147 x 205, 280 g
oprawa broszurowa foliowana
bibliogr., aneks, indeks
Wydawnictwo Chronicon
Wrocław, 2011

Saga o Hallfredzie skaldzie kłopotliwym jest jedną z najciekawszych, najlepszych literacko i najważniejszych spośród tak zwanych sag o skaldach". (...) To bezspornie jedno z ważniejszych dzieł literatury światowej, a zarazem znakomite świadectwo wartości literatury staroislandzkiej z jednej strony, a bogactwa kultury i historii tej wyspy z drugiej. Z ogromną radością należy więc powitać przetłumaczenie tego dzieła przez Jakuba Morawca, znanego już dobrze badacza literatury staroskandynawskiej (a przede wszystkim poezji skaldów).
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Kwiecień 25, 2012, 22:16:22
"Iskry" wznowiły książkę prof. Krawczuka Polska za Nerona.
http://www.iskry.com.pl/tytul/5381
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Czerwiec 04, 2012, 19:48:23
"Biblioteka Antyczna" reaktywowana, Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego wydało Wyprawę Argonautów Apolloniosa z Rodos, jedyny zachowany epos z okresu hellenistycznego:
http://www.wuwr.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1255&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=4&lang=pl

W zapowiedziach wydawniczych jest dzieło Klaudiusza Ptolemeusza o astrologii.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Sierpień 06, 2012, 10:56:35
Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wydało O sztuce kulinarnej Apicjusza, starożytną rzymską książkę kucharską:
http://www.wydawnictwoumk.pl/prod_k_0_-2_73859_O_sztuce_kulinarnej_Ksiag_dziesiec%29.html

Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego kontynuuje natomiast wydawanie reaktywowanej "Biblioteki Antycznej". Wyszedł właśnie Czworoksiąg Klaudiusza Ptolemeusza:
http://www.wuwr.com.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1320&category_id=29&option=com_virtuemart&Itemid=4&lang=pl
W planach jest podobno Geografia Strabona.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 16, 2012, 19:10:40
Nowe tłumaczenie Sofoklosowego Filokteta, pióra Antoniego Libery:
http://www.piw.pl/sklep/sofoklesbr-filoktet-p-521.html

Tłumaczenie żywotów Kimona i Lukullusa z Żywotów równoległych Plutarcha:
http://www.wuw.pl/ksiegarnia/product_info.php?products_id=4785&osCsid=4e40d88dc6dcad64210534bb5584c5ca
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 20, 2012, 17:47:24
Agnieszka Bartnik
Moccus. Dzik w wierzeniach starożytnych Celtów

Miejsce wydania: Katowice
Wydawca: Wydawnictwo UŚ
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 172
https://wydawnictwo.us.edu.pl/node/3062
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Listopad 10, 2012, 21:11:09
Deus, ritus, cultus. Studium na temat charakteru religii starożytnych Rzymian
Idaliana Kaczor
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2012

https://wydawnictwo.uni.lodz.pl/index.php#/book:show,4575,deus_ritus_cultus_studium_na_temat_charakteru_religii_staro%C5%BCytnych_rzymian
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Listopad 25, 2012, 12:13:20
Nowość dla miłośników starożytnej Romy :)


Mistrz Grzegorz
Cudowności miasta Rzymu
Przekład i opracowanie: Magdalena Wolf


Cudowności miasta Rzymu to swoisty przewodnik po Wiecznym Mieście napisany przez niejakiego Mistrza Grzegorza. Autor tej nie­zwykle osobistej relacji, wielki miłośnik antyku, odwiedził Rzym pod koniec XII lub w początkach XIII wieku. W powstałym w wyniku tej podróży utworze znaleźć można opisy wielu rzeźb oraz rozmaitych budowli, które miał okazję zobaczyć lub o których czytał. Skupił się jednak wyłącznie na zabytkach starożytnych, pomijając chrześcijań­skie oblicze miasta zupełnym milczeniem. Dzieło Mistrza Grzegorza wraz z legendami i opowieściami dotyczącymi oglądanych cudowno­ści oraz cytatami z rozmaitych pisarzy starożytnych stanowi wyraz fascynacji średniowiecznego autora antyczną przeszłością Rzymu.


ISBN 978-83-7432-867-8, Wrocław 2012, 15,5 x 22 cm, 100 s., okładka miękka
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Grudzień 18, 2012, 17:11:42
Bogowie u władzy Milewskiej Moniki. Wiele , chyba aż nazbyt, odwołań do mitologii. Napoleon był poganinem tchórzem, bo to ukrywał http://gfx.lumisfera.pl/media/photos/42412/957629.5.jpg
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Grudzień 19, 2012, 13:32:43
Nie bardzo rozumiem przesłanie powyższego wpisu...
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Grudzień 28, 2012, 09:24:15
W Małej bibliotece religii Wydawnictwa WAM w zapowiedziach książka o religii Celtów:
http://www.wydawnictwowam.pl/zapowiedzi/?Page=info&Id=182
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Styczeń 04, 2013, 19:24:13
Również WAM: WPŁYWY GRECKIE W BIBLII
http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,64914,Wplywy-greckie-w-biblii.htm
może być ciekawe, bo autor na poziomie
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 15, 2013, 09:20:54
Jakaś świeżynka:

Andrzej Gillmeister, Danuta Musiał - "W cieniu Kapitolu. Religia starożytnych Rzymian.", Historia Iagellonica, 2013.

(http://classica-mediaevalia.pl/wp-content/uploads/2013/01/W-cieniu-Kapitolu.jpg)

Rzymianie wierzyli w istninie bogów oraz w skuteczność kierowanych do nich ofiar i modlitw. W ich oczach, powstanie i wielkość Rzymu nie mogła być inaczej wyjaśniona, jak przez przychylność bogów usatysfakcjonowanych kultem. Bogowie opiekowali sie Miastem i zapewniali mu wieczną chwałę. Powinności religijne były częścią dziedzictwa kulturowego i przekazywane były z ojca na syna, obywatela na obywatela.

http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=196
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Luty 15, 2013, 11:17:31
Ktoś wie coś o tym: RELIGIE CELTÓW
albo tej autorce: Bożena Gierek?
http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,66837,Religie-celtow.htm

Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 15, 2013, 12:22:21
Ktoś wie coś o tym: RELIGIE CELTÓW
albo tej autorce: Bożena Gierek?
http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,66837,Religie-celtow.htm
Kilka postów wyżej zamieściłem informację o tej książce.
O autorce można poczytać na stronie UJ - http://www.psc.uj.edu.pl/index.php/site/pracownik/dr_bozena_gierek/
Nie czytałem, nie widziałem w księgarni
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 28, 2013, 10:07:35
Wydawnictwo Homini zbankrutowało. Zostało jednak na szczęście wykupione kilka miesięcy temu przez Wydawnictwo Benedyktynów Tynieckich i będzie kontynuowało działalność pod własnym szyldem!

Na początek niespodzianka:
http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=346
Pierwsze polskie tłumaczenie wszystkich wierszy Katullusa!  :D
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Luty 28, 2013, 18:06:31
Wydawnictwo Naukowe UAM postanowiło wydać fragment* Nocy Attyckich Aulusa Geliusza

http://www.press.amu.edu.pl/filologie/filologia-klasyczna/item/1968-fontes-historiae-antiquae-xxv-aulus-gellius-noce-attyckie-224-o-dawnej-oszcz%C4%99dno%C5%9Bci-i-o-staro%C5%BCytnych-ustawach-dotycz%C4%85cych-wydatk%C3%B3w.html

* Ciekawe, za ile lat wydadzą całość?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Hrefna w Marzec 01, 2013, 00:02:15
Ktoś wie coś o tym: RELIGIE CELTÓW
albo tej autorce: Bożena Gierek?
http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,66837,Religie-celtow.htm (http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,66837,Religie-celtow.htm)
TEGO nie czytałam, aczkolwiek z ciekawością przyswoję, jak dopadnę. Czytałam kilka jej innych rzeczy, między innymi artykuły o współczesnym druidyzmie i coś o irlandzkiej tradycji pielgrzymkowej. Mam wrażenie, że kobieta ma sporą wiedzę, aczkolwiek nie odpowiada mi do końca jej pryzmat - robi wrażenie przepierania swojej wiedzy na temat celtyckich mitologii i kultury (ze sporym naciskiem na irlandzką) przez pryzmat zjawiska znanego jako "Celtic Christianity".
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 06, 2013, 17:32:37
Wydawnictwo Homini zbankrutowało. Zostało jednak na szczęście wykupione kilka miesięcy temu przez Wydawnictwo Benedyktynów Tynieckich i będzie kontynuowało działalność pod własnym szyldem!

Na początek niespodzianka:
http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=346
Pierwsze polskie tłumaczenie wszystkich wierszy Katullusa!  :D

Dziś dostałem kurierem. Trochę nieporęczne (gruba kobyła w miękkiej okładce...), ale pierwszy polski przekład całości dorobku poety! No i zawartość imponująca - obok tłumaczenia idzie oryginalny tekst łaciński, a sam przekład poprzedza ponad 200-stronicowa monografia na temat Katullusa i jego twórczości.

Dodałem na Pantheionie obok tłumaczenia Świderkówny tłumaczenie Katullusowego hymnu do Diany z tego przekładu: http://hellenizm.pantheion.pl/?art=Katullus_Do_Diany (Świderkówna była "prawie kompletna" - pominęła te najbardziej wulgarne wiersze).
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Maj 16, 2013, 12:12:49
Niedawno WAM wydało książkę o religii Celtów, a tu już nowa publikacja na ten temat ;)

http://www.universitas.com.pl/ksiazka/Zarys_wierzen_plemion_celtyckich_3152.html
Zarys wierzeń plemion celtyckich
Autor: Agnieszka Bartnik
Rok wydania: 2013
ISBN: 97883-242-2271-1
Liczba stron: 316
Format: B5 (150x235)
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Maj 23, 2013, 19:29:16
Aleksander z Afrodyzji
Problemy etyczne
Wprowadzenie, tłumaczenie, przypisy i indeks pojęć: Monika Komsta


Redakcja serii: Agnieszka Kijewska, Paweł Kras, Krzysztof Narecki
ISBN: 978-83-7702-535-2
Stron: 186
(http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/images/okladki2/aleksander-z-afrodyzji.gif)

http://www.wydawnictwokul.lublin.pl/sklep/product_info.php?products_id=2148&language=en
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Żmisław Trygławic w Czerwiec 03, 2013, 11:17:08
"Świat wężowej bogini" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/94071/swiat-wezowej-bogini) - świetna monografia nt. kultu Manasy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Manasa), który ma miejsce w Indiach, szczególnie w Bengalu. Ponieważ Bóstwa wężowe należą często do najstarszych znanych, mogę tę pozycję polecić zwłaszcza tym, których interesują wierzenia wyrosłe z czasów przedindoeuropejskich. Można się przekonać jak prastary kult radzi sobie dziś i jak walczył o uznanie przez "ortodoksyjny" hinduizm, czyli tradycję w dość dużym stopniu indoeuropejską.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Sierpień 01, 2013, 09:05:07
Anita Franczak
Oblicza Wenus

Bogini i jej święta w Rzymie
tom X z serii "Mediterraneum"

(http://iagellonica.com.pl/files/1/204/9/Wenus_s1_net.jpg)

Wenus, bóstwo o wielu obliczach... Bogini miłości, piękna, płodności, patronka kobiet, ale też przynosząca zwycięstwo opiekunka rzymskich wodzów, wreszcie - dzięki mitowi trojańskiemu - boska matka Rzymu. Autorka przedstawia barwny świat obrzędów poświęconych bogini i zastanawia się nad miejscem kultu Wenus w życiu Rzymian.


http://iagellonica.com.pl/?p0=2&p1=8&o=204
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Wrzesień 26, 2013, 09:12:57
Vikinga powinno to zainteresować, sag się generalnie u nas niestety nie przekłada.

Saga o Olafie Tryggvasonie
Tłum. i opr. Anna Waśko
Księgarnia Akademicka, 2013,
172 s.

(http://www.akademicka.pl/okladki_source/NEW/123205_Saga_o_Olafie_Tryggvasonie.jpg)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 08, 2013, 17:32:42
Ukazało się wznowienie książki prof. Strzelczyka o Słowianach połabskich:
http://www.wydawnictwo-poznanskie.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=463&Itemid=1
(http://www.matras.pl/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/l/slowianie_polabscy_IMAGE1_294728_3.jpg)
Plus za okładkę  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: tomeh w Październik 10, 2013, 19:13:18
Okładce faktycznie trzeba przyznać że jest bardzo przyjemna a nie taka sztywna jak w innych publikacjach.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 11, 2013, 09:36:45
Wczoraj odebrałem w Empiku. Książeczka ładnie wydana (lakierowana okładka ze skrzydełkami), mimo niewielkich rozmiarów posiada kilkanaście ilustracji. No i wiadomo - Strzelczyk! Nazwisko samo za siebie mówi  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Styczeń 23, 2014, 08:17:33
Wydawnictwo Naukowe PWN wypuściło w dwóch tomach komplet dzieł logicznych Arystotelesa:
Kategorie. Analityki pierwsze. Analityki wtóre
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/210985/kategorie-analityki-pierwsze-analityki-wtore.html
Hermeneutyka. Topiki. O dowodach sofistycznych
http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/210984/hermeneutyka-topiki-o-dowodach-sofistycznych.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 06, 2014, 11:36:39
Aleksander z Afrodyzji
O duszy

przekład z jęz. greckiego Monika E. Komsta
Lublin 2013, s. 281
(http://www.ptta.pl/grafika/okladki/od.jpg)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Marzec 06, 2014, 18:37:25
Towarzystwo Tomasza z Akwinu? Czyżby pojawił się kolejny ośrodek myśli pogańskiej w ramach katolicyzmu? ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 07, 2014, 07:48:19
No jak oni od Akwinaty, to jasne że arystotelików będą wydawać  ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Marzec 07, 2014, 09:29:25
Tak czy inaczej, dobrze, że wydają starożytnych, a nie tylko jakiegoś Suareza.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 31, 2014, 19:10:57
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego wznowiło po 10 latach Upaniszady w przekładzie Marty Kudelskiej.

http://www.wuj.pl/page,produkt,prodid,1341,strona,Upaniszady,katid,30.html

(http://www.wuj.pl/produkt_gl/1341.jpg)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Marzec 31, 2014, 22:14:05
Cytuj
Obecna edycja stanowi poszerzoną i uzupełnioną wersję
Kurcze, to znaczy, że znowu muszę kupić... A nie można by to tak raz a dobrze?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Kwiecień 01, 2014, 07:49:59
To raczej opis wydania z 2004 roku. Okładka jest ta sama co 10 lat temu, więc to dodruk tylko ;)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Iselor w Kwiecień 02, 2014, 22:15:51
To dobrze, bo też bym musiał kupować nowe,ech.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Czerwiec 08, 2014, 09:30:33
Może ktoś z Was będzie miał okazję się zapoznać:
(http://okladki.wydawnictwowam.pl/398/53345.jpg)
http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,53345,Neopoganstwo.htm
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Iselor w Czerwiec 08, 2014, 13:08:57
Trzeba będzie kupić, niewiele publikacji tego typu na rynku polskim.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Czerwiec 09, 2014, 11:19:02
Ukazała się właśnie najnowsza książka reklamowanego już kiedyś na naszym blogu prof. Wiesława Juszczaka "Poeta i mit". Niewielkie opusculum, zawierające ciekawe rozważania o istocie poezji i mitu. Mimo niewielkich rozmiarów (96 stron!) książeczka zachwyca erudycją autora i wymaga uważnej lektury. Bardzo mądre dziełko.
(http://news.o.pl/wp-content/i/2014/04/wieslaw-juszczak-poeta-i-mit-wydawnictwo-czarne-2014-05-05-492x800.jpg?9d7bd4)
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Czerwiec 11, 2014, 13:06:25
Homini wznowiło Starożytne kulty misteryjne Burkerta  ;D
http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=89
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Lipiec 16, 2014, 16:16:24
Kolejne wznowienie w Homini - Grecy i irracjonalność Doddsa  :)
http://www.homini.com.pl/index.php?s=karta&id=87
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Październik 21, 2014, 08:34:27
Mamy jakiś urodzaj, ukazało się już trzecie w ciągu ostatnich 4 lat tłumaczenie wierszy Kawafisa. Po Antonim Liberze i Ireneuszu Kani pora na Jacka Hajduka ;)
http://east24.home.pl/pl/p/Kanon.-154-Wiersze/271
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Listopad 13, 2014, 07:49:17
Wznowienie

Marek Węcowski
Sympozjon czyli wspólne picie. Początki greckiej biesiady arystokratycznej (IX–VII w. p.n.e.)

http://www.sublupa.pl/pl/p/Sympozjon_czyli_wspolne_picie/193
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Grudzień 07, 2014, 21:29:34
Bestiariusz słowiański PawłaZycha  i Witolda Vargasa. Kawał dobrej roboty. Trzy zorze dziewicze , rodzanice są w pewnym stopniu wg Was odzwierciedleniem Furii, Erynii ?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Władyka w Grudzień 07, 2014, 22:21:24
Tak, ja cały czas planuję kupić tę książkę, chociaż cały czas trwonię pieniądze na inne pozycje ;) Dla mnie rodzanice są raczej tożsame z greckimi mojrami i germańskimi nornami. W końcu to boginie przeznaczenia. Do tego dodałbym Dolę, jako prywatne (tzn jedna Dola dla każdego człowieka) bóstwo opiekuńcze. Nie wiem natomiast, w kim można by upatrywać boga/bogini zemsty w słowiańskim panteonie. Choć i taki pewnie istniał, skoro u Skandynawów istniał taki Vidar. Może ktoś ma jakieś pomysły? Ja osobiście wskazałbym chyba na Welesa, choć to bardziej bóg przysięgi niż zemsty.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Styczeń 14, 2015, 09:50:25
Wznowiona została powieść Gore Vidala o Julianie:
http://merlin.pl/Julian_Gore-Vidal/browse/product/1,1422103.html
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Styczeń 14, 2015, 21:22:59
Polecam Waszej uważności pismo Kronos. Zdarzają się tam ciekawe treści. Mam przed sobą (właśnie rozpakowane) dwa numery
http://www.kronos.org.pl/index.php?23423 - częściowo poświęcony orfizmowi
oraz
http://www.kronos.org.pl/index.php?23467 w którym obok zagadnienia końca chrystianizmu znajduje się fragment książki W.F. Otta i artykuł na temat tego autora.
Warto przeglądać choćby w bibliotece, bo mogą się tam trafiać perełki.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 05, 2015, 18:08:16
W reaktywowanej przez UWr Bibliotece Antycznej nowa pozycja - Wychowanie Cyrusa Ksenofonta:
http://www.biblioteka.antyczna.uni.wroc.pl/ksenofont-cyropedia-1-tom-nowej-serii-biblioteki-antycznej/

Dzięki grantowi z ministerstwa w ciągu najbliższych 2 lat wyjdzie kilkanaście kolejnych pozycji, w tym m.in. O bogach i świecie Salustiosa.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Luty 05, 2015, 21:13:24
Świetnie!
Przy okazji: nie wie ktoś, czy wydano albo planuje się wydanie kompletu dzieł Sofoklesa?
Aby nie być zupełnie jałowym dodam, że na stronach wydawnictwa wreszcie Iliada (z BA,w  tłumaczeniu Jeżewskiej) wyświetla się poprawną czcionką http://www.wiw.pl/kulturaantyczna/iliada/
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Luty 06, 2015, 17:17:27
Libera, przełożył niedawno Filokteta i Króla Edypa dla PIW i całą trylogię tebańską dla wydawnictwa Sic! Na edycję wszystkich dzieł w ramach jednego wydawnictwa raczej nie ma co liczyć.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Maj 05, 2015, 22:04:10
Nowa książka o Dionizosie w wydawnictwie Homini, wygląda ciekawie
http://homini.com.pl/index.php?s=karta&id=372
Dionizos – Agathos Daimon
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Wrzesień 28, 2015, 17:40:09
Odrodzona Biblioteka Antyczna wypuściła nowy tom z dzieł starożytnych. Tym razem są to Bajki Fedrusa.
Cytuj
Biblioteka Antyczna ma przyjemność przedstawić kolejny tom serii:

Bajki Fedrusa
https://www.youtube.com/watch?v=Wtn-Vcgwyqg
w tłumaczeniu Joanny Stadler
http://www.biblioteka.antyczna.uni.wroc.pl/bajki-fedrusa/

Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Styczeń 05, 2016, 00:19:27
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/125180/poganskie-tajemnice-pomorza
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Kwiecień 13, 2016, 11:40:19
Drodzy bracia poganie, mam dla was wiadomość roku  ;D
Nakładem Wydawnictwa Naukowego Sub Lupa ukazała się właśnie praca Waltera D. Otto Dionizos. Mit i kult.
http://www.sublupa.pl/pl/p/Dionizos.-Mit-i-Kult./271
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Kwiecień 13, 2016, 21:36:46
!!!!!!!!!
Strasznie ciekaw jestem, co pisał o Dionizosie, bo w Bogach homeryckich ledwo wspomina.
Pięknie! To tak nieprawdopodobne, że nawet bym nie szukał w księgarniach.
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Luty 20, 2017, 17:22:19
http://allegro.pl/modlitwy-slowianskie-rafal-merski-i6723190037.html


 ktoś czytał?
Tytuł: Odp: Nowości wydawnicze
Wiadomość wysłana przez: nacola w Kwiecień 10, 2017, 08:34:37
Mój kolega czytał. Bardzo dobra książka :) W sensie treściwie napisana.