Portyk

Pogaństwo => Mitologia => Wątek zaczęty przez: Zoroastres w Maj 23, 2009, 23:05:01

Tytuł: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Maj 23, 2009, 23:05:01
Ostatnio rozważałem trochę kwestię, skąd się wzięły mity, a ściślej, co było pierwsze, wyobrażenie Bogów, czy mity na ich temat. Czy a) pojęcia Bogów krystalizowały się w trakcie powstawania tradycji mitologicznej, czy też b) są czymś pierwotnym, archetypowym, podczas gdy mity, to tylko historyczny dodatek.
W pierwszym przypadku możliwe jest, że u podłoża mitów stały realne wydarzenia (no może niekoniecznie kosmologicznych), które drogą kolejnych przemian obrastały magicznością, a w trakcie przekazu ludzie uświadamiali sobie coraz lepiej naturę poszczególnych Bóstw. Innymi słowy mitologia była warsztatem, sposobem refleksji w fabularnej formie. Mity mówiłyby wtedy o Bogach, objawiały ich charakter.
W drugim, pewna pierwotna świadomość Bóstw, przeczucie archetypów było wyrażane w fabularnej formie. Ludzie umieszczali znanych sobie Bogów w mitach, aby przekazać coś zupełnie innego, może pewną mądrość życiową.
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Maj 24, 2009, 16:54:15
A nie uważasz, że to pozorna alternatywa? Przecież archetyp jest niejako z definicji czymś pierwotnym, podświadomym, co niejako "chce wyrazić się" w micie. Gdy tylko się wyrazi, może być wykorzystywany przez mitografów do opowiadania kolejnych opowieści. U podłoża mogli stać konkretni ludzie, ale są oni już dzisiaj bez znaczenia. Byli poniekąd tylko narzędziem przejawiania się Bogów.
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Oribasios w Maj 30, 2009, 00:43:05
Ostatnio czytam mitologię Kerènyiego i wniosek jaki się nasuwa, ba, narzuca, jest taki, że wersji jest mnóstwo, w właściwie identycznych mitach zmieniają się postacie, raz występuje Dionizos, raz Hades, raz Persefona a w innej wersji Selene czy Demeter. Dlatego sądzę, że mity są czymś posiadającym wartość niezależną, innymi słowy mity nie objawiają nam prawdy o Bogach - dlatego jestem raczej za tą drugą odpowiedzią Zaratustry.
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Marzec 20, 2012, 18:26:57
W kim odnajdujecie Boga niestrudzonego, nieustępliwego, walczącego do końca , niepoddającego się?? Alekto? kto w poszczególnych mitologiach?
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Viking w Marzec 20, 2012, 20:32:01
W Asatru to stawiam na Thora - twardy jak skała, zawzięty, waleczny i uparty ;) Choć nie da się tak jednoznacznie wskazać jednego bo nie wyobrażam sobie też poddającego się Odyna czy Tyra...
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Marzec 22, 2012, 20:41:11
tutaj Thor z pewnością;) Odyn też jest walczący , ale jako synonim walczącego za wszelką cenę to Thor;) Perun pewnie w rodzimej wierze..no bo któż?..a w mitologii greckiej ciężko znaleźć źródła o Alekto...
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Grudzień 26, 2013, 01:22:09
Mit O Jednorożcu jest Wam znany? opowiada o niedoścignionym wzorcu? od Amerykanów coś takiego usłyszałem...
Tytuł: Odp: Mity a Bogowie
Wiadomość wysłana przez: Garrincha w Czerwiec 18, 2017, 00:59:30
Lamia znana Wam jest jako grecka bogini czy cygański demon?