Portyk

Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi => Strony internetowe => Wątek zaczęty przez: Asphodelus w Lipiec 05, 2012, 11:16:09

Tytuł: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 05, 2012, 11:16:09
Ciekawy artykuł autorstwa Natalii Julii Nowak:
http://njnowak.nowyekran.pl/post/31140,wartosci-prawicowe-sa-wartosciami-poganskimi
Oczywiście mam na myśli tylko ten wpis, nie sugerował bym się pozostałymi wpisami autorki, które mogą razić co poniektórych.  ;)
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Ulf w Lipiec 05, 2012, 13:09:42
Oszolomstwo kazdego rodzaju, kierunku czy koloru nadal pozostaje oszolomstwem.
A tutaj jak kazdy moze sie przekonac, nastapila tylko zmiana "skorki w winampie" - jak mawial moj nieodzalowany byly kolega.
Zamiast narodowo-ojczyznianego "Bog-Narod-Ojczyzna" mamy.... narodowo-ojczyzniane "Bogowie-Narod-Ojczyzna" :D

Czytajac cos takiego :
Cytuj
My - patrioci, nacjonaliści, konserwatyści, antyfeminiści i antydemokraci
ciesze sie za jako poganin i asatryjczyk do tych MY sie nie zaliczam.

Podsumowujac artyul i ujmujac to krotko, jak zwykle u "narodowcow" wszelkiej masci i wyznania - ksenofobia, rasizm i zadęcie, czyli slabizna intelektualna dla yntelygentnych inaczej...
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Viking w Lipiec 05, 2012, 15:08:59
Nacjonalistą raczej nie jestem ale z dumą zaliczam siebie do grona patriotów i konserwatystów (w pierwotnym znaczeniu tego słowa) :) A tym czy jestem antyfeministą decyduje to co uznamy za feminizm. Tak samo jesli chodzi o demokracje - liczy się jej forma tak aby nie zamieniła się w dyktaturę większosci.
Nie wiem co złego jest w słowach - "Bogowie, honor, ojczyzna" ;) To troche tak jak u amerykańskich asatryjczyków "in gods we trust" ;) Choć musze powiedzieć że to mało kreatywne i jesli kogoś razi to może wersja z filmu Troja bedzie lepsza
Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"  ;)
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 05, 2012, 16:13:54
No dlatego właśnie mówię że nie powinno się sugerować innymi jej wpisami, chodziło mi o co innego:
1. Akurat trafne scharakteryzowanie pierwszych chrześcijan jako lewicującej sekty żydowskiej.
2. Co do prawicowości, to fakt niektórzy rodzimowiercy są zbyt radykalni ale całkowite odrzucenie pojęcia prawica jest błędem.

Ludzie nienawidzą ''prawicy'' bo kojarzy się im z wojującym katolicyzmem ale są w błędzie, prawica to nie krzyż, Rydzyk, Jezus i woda święcona...

...prawica to: umiłowanie tradycji danego miejsca np. kontynentu, (czyli politeizm europejski np. Asatru), wierność własnym zasadom i wierze, promowanie dzietności, promowanie bycia prawdziwym mężczyzną i prawdziwą kobietą a nie metroseksualnym słabeuszem lub wojującą femininstką z której niestety nie będzie dobrej żony ni matki, promowanie odwagi i waleczności, promowanie pewnego ''kręgosłupa etycznego'' bo nihilizm moi drodzy też jest szkodliwy dla nas.

Drogi Ulfie, wszystkie 9 Cnót Asatru to cnoty prawicowe, nie lewackie.

Ludzie, nie bójce się słowa i terminu ''prawica'' przecież nie gryzie.  ;)
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Ulf w Lipiec 05, 2012, 20:32:41
No prosze ...
Czlowiek cale zycie sie uczy  ;)
Cale zycie myslalem, a przynajmniej przez jego wiekszosc, ze jestem umiarkowanym tradycjonalista - a tu nagle wynika z Twojej definicji Asphodelusie ze jestem kryptoprawicowcem, bo z wartosciami ktore przedstawiles identyfikuje sie jak najbardziej.

Ale czy nie jest to definicja zbyt wybiorcza i wyidealizowana ?
Rozumiem ze rasizm (kazdego rodzaju) ksenofobia czy szowinizm to juz poglady(?) ekstremalne - ale nie zaliczysz ich chyba do lewicowych :P
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 05, 2012, 21:57:15
Ja bym powiedział, że Tradycjonalizm to taki podgatunek prawicowości. Samo pojęcie prawica występowało zawsze w historii świata, tylko pod różnym nazwami.

Np. gdy w 361r. Julian wstąpił na tron Rzymu to on był ''prawicą'' czyli tradycjonalistą, konserwatystą a chrześcijanie byli ''lewakami'', przed Julianem i po jego śmierci chrześcijaństwo było ''poprawne politycznie''.

''lewicowy'' Mieszko ochrzcił Polskę w imię panującej wówczas w Europie ''katolickiej poprawności politycznej'' nie ochrzczenie się było by niepoprawne i pociągnęło by za sobą unicestwienie kraju.

Rewoltę Pogańską 1037 urządzili pogańscy ''prawicowcy''.

Rasizm- trzeba odróżnić parę spraw. Jeśli jet to bezmyślna nienawiść do np. Murzynów niczym nie podparta to jest to złe, ale jeśli oni zaczynają uznawać ''białych'' za gorszych i ich prześladować to wtedy następuje obrona.

Zobacz co się dzieje w Europie Zachodniej- gdy czarny uderzy białego to nic takiego ale jak biały czarnego nawet w obronie własnej to jest już to zbrodnia rasistowska...

Xenofobia... i znowu, jeśli pojawiają się emigranci którzy pracują, przynoszą zysk nowej ojczyźnie, to nic do nich nie mam (patrz pracowici i uczciwi Wietnamczycy)

Ale jeśli pojawiają się muzułmanie, którzy się nie asymilują, żerują na socjalu, płodzą dzieci bez opamiętania, są buńczuczni i pragną u nas wprowadzić Szariat to jak ja mogę ich tolerować.

Zatem te pojęcia (rasizm/ksenofobia/szowinizm) pojawiają się gdy następuje zagrożenie bytu danej cywilizacji. Prawicowcy to rozumieją i dostrzegają, lewicowcy już nie, ale lewicowcy tak dążą do tolerancji dosłownie do wszystkiego iż sama ta tolerancja traci rację bytu, bo tolerowana zaczyna być siła nietolerancyjna i następuje koniec tolerancji.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Viking w Lipiec 05, 2012, 22:16:41
Ano właśnie myśle że musimy odróżniać rasizm, ksenofobie itd od szanowania własnej kultury. W naszym kraju jak w naszym domu - to my jesteśmy gospodarzami i musimy mieć coś do powiedzenia. Napewno wiesz Ulfie jak traktowano Arabów goszczących u Normanów - nikt ich nie nienawidził ale taki gośc musiał znać swoje miejsce i to było normalne. To co się dziś dzieje na Zachodzie jest nienormalne - tak jakby ktoś u ciebie zamieszkał z twojej dobrej woli po czym zaczałby żyć na twój rachunek, zmieniac ci powoli wystruj mieszkania a na końcu wychowywać woje dzieci po swojemu, no to chyba kazdy głupi widzi że coś jest nie tak ;)
Co do prawicy to myśle że dziś to pojęcie jest często używane tam gdzie nie powinno się pojawiać - kiedyś prawicowiec to był ktoś kto nie chciał płacić podatków ale i nie wymagał pomocy od rządu - jednocześnie nie chciał żeby mu urzędnicy zaglądali do tyłka. To było istotne, tradycja również ale wydaje mi się że podstawą była gospodarka i określenie roli państwa. Dziś pod prawice podciąga się wszystko nawet jeśli jest to tak naprawde socjalizm (np PiS).
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 05, 2012, 22:40:33
- kiedyś prawicowiec to był ktoś kto nie chciał płacić podatków ale i nie wymagał pomocy od rządu -jednocześnie nie chciał żeby mu urzędnicy zaglądali do tyłka.
Tu miałeś na myśli zapewne Konserwatywny Liberalizm, czyż nie?  ;)
Cytuj
To było istotne, tradycja również ale wydaje mi się że podstawą była gospodarka i określenie roli państwa. Dziś pod prawice podciąga się wszystko nawet jeśli jest to tak naprawde socjalizm (np PiS).
Dokładnie, polscy katolicy po PRL-u dzierżą jeszcze umiłowanie do socjalu, jednocześnie to katoliccy fundamentaliści zatem dla nich katolicka lewica=prawica.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Lipiec 05, 2012, 23:43:58
Widzę, że przyjmujecie Korwinowską definicję prawicy. Cóż, i tak można.
Ja, jak już gdzieś pisałem definiuję to nieco bardziej abstrakcyjnie, dla mnie lewica dąży do pomniejszania różnic=napięć (a zatem też przywilejów, różnic stanowych, różnic w dochodach, zasługach, różnic między kobietą a mężczyzną, małżeństwem a związkiem gejowskim, kulturami etc.) prawica je wzmacnia. Dlatego w sferze gospodarki lewica dąży do "każdemu po równo", prawica "według osiągnięć". To nie jest jednak takie proste, że prawica zawsze wspiera kapitalizm, bo to, co dziś jest dalekie jest od kryterium osiągnięć, zdolności, pracowitości etc., często decyduje przecież znajomość odpowiedniego ministra czy dojście do urzędnika albo też monopolistyczna pozycja takiej czy innej korporacji - czy taki kapitalizm prawicowiec też powinien popierać.
Ale skoro uwydatnianie różnic, to też różnic między gospodarką a nie-gospodarką - i tu właśnie Korwinizm się często wykrzacza, bo chciałby wszystko kryteriami rynkowymi mierzyć.
Inna sprawa, że trzeba odróżniać deklarację "dla ludu" od faktycznych działań. Z tego punktu widzenia najbardziej prorynkowymi ministrami ostatnich dziesięcioleci byli PZPR-owski  Mieczysław Wilczek i PiSowska Gilowska ha ha ha.
P.S. Poza tym: "katolicki fundamentalizm" może nam się nie podobać z racji tego, że jest to forma chrześcijaństwa, ale trudno nie zauważyć, że broni wielu tradycyjnych wartości: rodziny, narodu, cywilizacji etc. Robi to nie dlatego, że jest katolicyzmem, ale że jest rzymskim katolicyzmem, że w trakcie swej ewolucji wchłonął wiele elementów pogańskich, najpierw rzymskich potem barbarzyńskich. O ile na froncie religijnym można ich określić jako religię wrogą, to na gruncie politycznym, mam wrażenie, że nie jest nam tak odległy, jakby się wydawało. Wbrew wielu głosom to właśnie "otwarty" katolicyzm, "wracający do ewangelii" jest katolicyzmem bardziej "lewoskrętnym".
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 06, 2012, 11:27:53
O ile na froncie religijnym można ich określić jako religię wrogą, to na gruncie politycznym, mam wrażenie, że nie jest nam tak odległy, jakby się wydawało.
Oni sami uznają bardziej za wrogów właśnie nihilistyczną lewicę niż politeizm, jednak obawiam się że to z powodu liczebności, tych pierwszych jest więcej i łatwiej się ''rzucają w oczy''.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Lipiec 06, 2012, 11:45:24
Zapewne masz rację, gdybyśmy byli liczniejsi, to walczyliby z nami jak prawosławni z Grecji z tamtejszymi hellenistami. Ale 1) to właśnie kwestia tych dwóch frontów, póki co, w Polsce istotniejszy jest dla nich front polityczny niż religijny, 2) od tradycjonalistów-katolików znacznie gorsi są nawiedzeni "Duchacze" czy "Neony" - oni na serio wierzą, że jesteśmy opętani przez diabła i uwodzimy innych, a więc samo zło (o lewicy tak nie pomyślą). Niektórzy tradycjonaliści powiedzieliby pewnie to samo, ale wielu nie, bo katolicyzm wypływa dla nich raczej z tradycji niż tradycja z katolicyzmu, ten ostatni jest raczej sztandarem, nie są tak pogrążeni.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Viking w Lipiec 06, 2012, 14:28:07
To tak jak pisałem o tych rycerzach średniowiecznych - bardziej mi pasują do dawnych wojowników pogańskich niż do pierwszych chrześcijan :D Jak byłem jeszcze katolikiem to własnie tacy rycerze i ich wojenne czyny (np z polskich bitew, wypraw do Jerozolimy itd) działały na mnie dużo bardziej niż przykłady apostołów czy Jezusa.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Rutilius w Lipiec 07, 2012, 10:24:07
Przeczytałem tekst pani Nowak, wydaje się, że zasadniczo ma rację, ale lepszym tytułem byłoby "Wartości lewicowe są wartościami chrześcijańskimi". Wartości pogańskie nie ograniczają się do prawicowych, również przecież zwolennicy opieki nad słabszymi czy nawet praktycy rozwiązłości pozamałżeńskiej mieliby kogo wzywać w ramach panteonu. Podobnie w chrześcijaństwie, choć wartości lewicowe wydają się nadawać ton główny, to przecież i prawicowcy mogą doszukać się czegoś dla siebie. Problem w tym, że chrześcijaństwo przechodząc do porzadku dziennego nad tymi sprzecznościami jednocześnie ogłasza sie prawdą absolutną utożsamiając każdy wybór z wyborem dobra albo zła. Pogaństwo, jak sądzę, nie daje takich prostych odpowiedzi będąc świadome, że racji jest wiele i każda jest na swój sposób święta.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Lipiec 09, 2012, 15:03:15
Zatem te pojęcia (rasizm/ksenofobia/szowinizm) pojawiają się gdy następuje zagrożenie bytu danej cywilizacji. Prawicowcy to rozumieją i dostrzegają, lewicowcy już nie
Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...

Oszolomstwo kazdego rodzaju, kierunku czy koloru nadal pozostaje oszolomstwem.
A tutaj jak kazdy moze sie przekonac, nastapila tylko zmiana "skorki w winampie" - jak mawial moj nieodzalowany byly kolega.
Zamiast narodowo-ojczyznianego "Bog-Narod-Ojczyzna" mamy.... narodowo-ojczyzniane "Bogowie-Narod-Ojczyzna" :D
Kiedyś o tym pisałem już na swoim blogu. Stąd mamy "pogan" z Zadrugi i Niklota bratających się z ultrakatolikami z NOP i ONR, bo łączy ich walka o Dumę Białej Rasy.

Post Zoroastra potwierdza po raz kolejny pewne moje obserwacje nt. upolityczniania religii, ale nie chcę podgrzewać atmosfery i spokojnie się wycofuję ;)
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Lipiec 09, 2012, 17:36:38

Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...
Pierwszy post w temacie i od razu ad hilterum? Akurat "człowiek lewicy" nie powinien spać spokojnie, gdy mowa o rasizmie, bo tow. Stalin kryteriami etnicznymi posługiwał się równie skutecznie, a może skuteczniej organizując swoje krwawe czystki. Przykłady nieco chyba chybione, bo z tego, co rozumiem Asphodelusa, nie chodzi o obronę rasizmu, ale obronę przed nazywaniem rasizmem i ksenofobią wszelkiej obrony własnej tożsamości cywilizacyjnej. Co z prawicą ma noc św. Bartłomieja? Chyba, że z definicji, ksenofobia=prawica, a zatem Stalin, Maon, Dzierżyński również? Naturalnie, że przegiąć można w każdą stronę, obecnie mamy jednak ostre, ocierające się o tendencje samobójcze przegięcie w kierunku tolerancji.

 

Post Zoroastra potwierdza po raz kolejny pewne moje obserwacje nt. upolityczniania religii, ale nie chcę podgrzewać atmosfery i spokojnie się wycofuję ;)
Poprawka: upolitycznienia wyznawców religii. Samo upolitycznienie jest jak najbardziej pogańskie, to chrześcijanie budowali królestwo "nie z tego świata"
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Viking w Lipiec 09, 2012, 20:38:51
Tak ogólnie to mieliśmy tu nie rozmawiać o polityce ;) Sam staram się udowadniać że pogaństwo nie musi się wiązać z lewicą ale raczej robie to poza pantheionem bo chyba on ma troche inną misje. Tu lepiej zajmujmy się teologią bo to nam najlepiej wychodzi...krytykujmy islam, wypowiadajmy się na tę czy inną kwestię związaną z religia a widzowie niech sami ocenią czy nasze poglądy są lewicowe czy prawicowe ;) Dzisiejsza polityka jest zagmatwana i łatwo wpaść w pewne pułapki których lepiej unikać.
Myśle że kazdy znajdzie u nas miejsce jeśli jego poglądy polityczne są zgodne z polskim prawem - nie ma się co do siebie zniechęcać bo za chwile będziemy na siebie wilkim spoglądać i mówić "a ten to lewak, a ten to nazista itd".
Jeśli ktoś ma wizje pogaństwa podobną do mnie to znaczy że idziemy w tym samym kierunku i nie musze wiedzieć na kogo ten ktoś głosował. Nie wiem nawet na kogo głosuje mój ojciec ;) Jeśli np ktoś idzie w marszu niepodległości albo marsz ten blokuje ale nie robi tego z pogańskim sztandarem to dalej jest ok - nie musimy się lubić ale delej możemy dyskutować o teologii istocie bogów itd. Po co to psuć?
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 09, 2012, 20:39:54
Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...
Ale wszystkie te wydarzenia wywołali przedstawiciele chrześcijaństwa, bądź ludzie się z chrześcijaństwa wywodzący.
bo z tego, co rozumiem Asphodelusa, nie chodzi o obronę rasizmu, ale obronę przed nazywaniem rasizmem i ksenofobią wszelkiej obrony własnej tożsamości cywilizacyjnej.
Dokładnie zgadza się. Jeśli zaś chodzi o sam rasizm to jest jeszcze takie pojęcie jak ochrona własnej rasy, już wyjaśniam o co chodzi: Był taki typ antropologiczny określany jako typ ajnoski, gdyby ci ludzie nie krzyżowali się z Japończykami do to dziś moglibyśmy oglądać Ajnu. Niestety nie ma dziś już tego typu antropologicznego ani niemalże kultury. Język ich jest też prawie wymarły.

A teraz uwaga: dostrzegacie różnicę? To co wykazałem to było działanie ochronne a nie dyskryminujące jak usiłuje wmówić wszystkim lewica, lewica bowiem jest przeciwna jakiejkolwiek odrębności, rasowej/kulturalnej/ etc. lewica chce by wymieszały się wszystkie rasy, narody i kultury i aby świat był bezładną masą takich samych ludzi.   
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Lipiec 09, 2012, 20:53:17
gdyby ci ludzie nie krzyżowali się z Japończykami do to dziś moglibyśmy oglądać Ajnu.
Rzekłbym raczej, że gdyby Japończycy począwszy od VII wieku nie wyżynali sukcesywnie Ajnów. Ale można sobie wszystko tłumaczyć "zgubnymi krzyżówkami rasowymi"...

Cytuj
lewica chce by wymieszały się wszystkie rasy, narody i kultury i aby świat był bezładną masą takich samych ludzi.
Ciekawe rzeczy waść prawisz...
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Lipiec 09, 2012, 21:13:17
Dobra, poza wszelkimi kontekstami bieżącymi, polityczną walką  i tak dalej, całkiem po prostu, czy mógłbyś Feanaro napisać, jak rozumiesz lewicowość i jak (jeśli) Ci się ona zgadza z pogańskością? Moje poglądy są jak widać dość ograniczone, chętnie je poszerzę.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 09, 2012, 21:29:48
Ciekawe rzeczy waść prawisz...
Trochę się zamotałem to prawda ale głównie nie podoba mi się ten trend w Europie który łączy masową imigrację nieasymilujących się ludzi z absurdalną poprawnością polityczną doprowadzającą nie faktycznej niemalże nienaruszalności tych imigrantów, i traktowanie ich lepiej niż ludności rodzimej.  Ktokolwiek zainicjuje:
 
Cytuj
obronę przed nazywaniem rasizmem i ksenofobią wszelkiej obrony własnej tożsamości cywilizacyjnej
Jest od razu mieszany z błotem przez obrońców politycznej poprawności. Skończyłem. Dołączam się teraz do pytania Zaratustry.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Lipiec 09, 2012, 22:19:10
Lewicowość rozumiem jako walkę o wolność i równe prawa (szanse) dla wszystkich. Bez barier ze względu na płeć, rasę, narodowość, etc. I uważam, że znakomita większość haseł "lewicowych" została spełniona. Nie mamy segregacji rasowej, klas panujących lepszych "z urodzenia", religii panującej. Mamy powszechny dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, 8-godzinny dzień pracy (przynajmniej teoretycznie), prawa wyborcze dla kobiet. W tym widzę m.in. widzę lewicowość. Republikanizm przeciwko monarchizmowi, powszechny dostęp do szeroko pojętej kultury. Nie utożsamiam się w żaden sposób z tzw. "nową europejską lewicą" i proszę mnie nie wiązać z panem Zapatero. Chyba, że będziemy oskarżać o niecne zamiary PPS czy irlandzkich niepodległościowców.

Nie rozumiem pytania o "zgadzanie się lewicowości (tudzież prawicowości) z pogańskością". Wiara jest wiarą, polityka polityką. No chyba że uznamy, że poganami mogą być tylko wyborcy PiS-u, chrześcijanami PO, ateistami SLD...

Cytuj
nie podoba mi się ten trend w Europie który łączy masową imigrację nieasymilujących się ludzi z absurdalną poprawnością polityczną doprowadzającą nie faktycznej niemalże nienaruszalności tych imigrantów, i traktowanie ich lepiej niż ludności rodzimej
Mnie też się nie podoba i trzeba z tym walczyć ;)
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Zoroastres w Lipiec 09, 2012, 22:52:02
Nie rozumiem pytania o "zgadzanie się lewicowości (tudzież prawicowości) z pogańskością". Wiara jest wiarą, polityka polityką.
Takie rozdzielenie zakłada, że z religią nie wiążą się/ z religii nie wypływają żadne wartości albo że w polityce nie chodzi o wartości. Jeśli dwa systemy przekonań mieszczą się w jednej głowie, a oba odnoszą się do wartości, to jakaś relacja między nimi chyba się nawiązuje. Dla mnie na przykład, skoro oddaję cześć Atenie i Aresowi to wypływa z tego/wiąże się z tym, iż uznaję iż wojna w pewnych sytuacjach jest dobra, słuszna, a to oznacza odrzucenie pacyfizmu (idei, którą kojarzę z chrześcijaństwem i lewicą). Gdy czczę Dzeusa, jako władcę, to odrzucam anarchizm, idiotyzm (w sensie apolityczności, które też są bardziej lewicowe niż prawicowe, o ile patriotyzm jest prawicowy) - to jeden poziom, teologiczny.
Drugi poziom jest taki, że religie pogańskie przejmujemy po konkretnych ludach. Tutaj może jest większa dowolność, bo może nie musimy przejmować również tego, co przynależy do niereligijnej, a kulturowej otoczki. To może lepiej widać na przykładzie asatru, religii jednak mocno plemiennej (=klano-centrycznej), hellenizm jest, mam mocne wrażenie, bardzie państwowy (=polis-centryczny). Z tego wypływać mogą dodatkowe wartości.
Oba poziomy się wiążą w pewnym zakresie, bo te konkretne ludy wyrażały swoje wartości w konkretnych teologiach.
~~~
Swoją drogą to Ci zazdroszczę. Przy takim rozumieniu lewicowości możesz głosować w zasadzie na dowolną partię ;D

Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Lipiec 09, 2012, 23:27:34
No to Feanaro mnie trochę uspokoił swoim postem. Sam natomiast (żeby nie było że zawsze i wszędzie w każdej epoce historycznej potępiam lewicę) z lewicowych postaci darzę sympatią braci Grakhów (popularzy to była taka lewica rzymska w sumie ale ich pomysły były moim zdaniem dobre) oraz rzecz jasna Rewolucję Francuską i twórców Encyklopedii, Diderota, Voltaira e.t.c.  Fakt że RF trochę się za bardzo rozhulała (likwidacja szlachty przy pomocy gilotyny i brutalna pacyfikacja Wandei) to jednak wychodzi in plus.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Wojciech z Wieruszowa w Lipiec 10, 2012, 12:30:28
Prawda jest taka, że "lewica" i "prawica" trochę się ze sobą wymieszały jeśli chodzi o humanizm. Ja największą różnicę pomiędzy tymi kierunkami to jednak widzę w gospodarce :/.
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Lipiec 10, 2012, 20:27:33
Swoją drogą to Ci zazdroszczę. Przy takim rozumieniu lewicowości możesz głosować w zasadzie na dowolną partię ;D
A Ty nie możesz? Jako wolny człowiek mogę głosować na kogo mam tylko ochotę ;)
Tytuł: Odp: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
Wiadomość wysłana przez: Krwawy w Wrzesień 01, 2012, 17:31:31
jeśli kogoś razi to może wersja z filmu Troja będzie lepsza "Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"  ;)

To mi się podoba!  :D

Ludzie nienawidzą ''prawicy'' bo kojarzy się im z wojującym katolicyzmem ale są w błędzie, prawica to nie krzyż,
Drogi Ulfie, wszystkie 9 Cnót Asatru to cnoty prawicowe, nie lewackie.
Ludzie, nie bójce się słowa i terminu ''prawica'' przecież nie gryzie.  ;)

Lewica i prawica są pojęciami dość trudnymi do zdefiniowania. Często się usiłuje stawiać znak równości między nacjonalizmem, a prawicowością. Wtedy to socjaldemokratów z Szkockiej Partii Narodowej czy irlandzkich Sinn Féin klasyfikujemy jako prawicowe, mimo że socjalizm jest niby lewicowy. W dzisiejszym świecie wymieszanych idei te określenia częściej służą do okładania innych po głowach, niż rzetelnej dyskusji.

Ale czy nie jest to definicja zbyt wybiorcza i wyidealizowana ?
Rozumiem ze rasizm (kazdego rodzaju) ksenofobia czy szowinizm to juz poglady(?) ekstremalne - ale nie zaliczysz ich chyba do lewicowych :P

Rasizm i ksenofobia, nie są prawicowe czy lewicowe, są zwyrodnieniem samym w sobie. Polityka ZSRR była rasistowska i ksenofobiczna, kiedy służyło to interesowi partii (obecnie, spójrzcie na Koreę pn), tak jak i na prawicy się zdarzało.

Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...

Z tego co mi wiadomo obozy, ale zagłady budowali narodowi, ale socjaliści. Czyniło ich to prawicowymi lub lewicowymi? Według mnie nie, po prostu chora ideologia, która była czymś wykraczającym poza ten schemat.

Prawda jest taka, że "lewica" i "prawica" trochę się ze sobą wymieszały jeśli chodzi o humanizm. Ja największą różnicę pomiędzy tymi kierunkami to jednak widzę w gospodarce :/.

Wtedy można z czystym sumieniem kwalifikować faszyzm włoski, jako lewicowy, bo gospodarka korporacyjna. Znów, określenie prawica i lewica nie pasuje do opisania, również tej ideologii.

Moja konkluzja jest taka, że powinniśmy ostrożniej używać takich słów. Są przestarzałe, a mi brak np lewicy narodowej jaka była pod sztandarem PPSu, jako równowagi dla tego co się nazywa polską lewicą i jest antypolskie.