Portyk

Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi => Książki => Wątek zaczęty przez: Viking w Marzec 22, 2012, 20:28:20

Tytuł: Głośne Rzymskie Procesy Karne
Wiadomość wysłana przez: Viking w Marzec 22, 2012, 20:28:20
Zna ktoś może tę książkę? Jest wiarygodna? Autorem jest Maciej Jońca i znalazłem w niej sporo informacji na temat rzymskiej religii, życia codziennego, spodobu myślenia itd. Jest też spor o procesach chrześcijan.
Bardzo zaciekawiło mnie że w Rzymie rozprawiono się krwawo z Bachanaliami - ktoś z was wie może więcej na ten temat??
Tytuł: Odp: Głośne Rzymskie Procesy Karne
Wiadomość wysłana przez: Feanaro w Marzec 22, 2012, 21:56:52
Bardzo zaciekawiło mnie że w Rzymie rozprawiono się krwawo z Bachanaliami - ktoś z was wie może więcej na ten temat??
Tak, w 186 p.n.e. senat oficjalnie zakazał bachanaliów jako nieobyczajnych, elity rzymskie potępiały ten obrzęd. Republika była generalnie wrogo nastawiona do kultów orientalnych, kult np. Izydy też był swego czasu przez wyższe warstwy społeczne zwalczany.
Tytuł: Odp: Głośne Rzymskie Procesy Karne
Wiadomość wysłana przez: Viking w Marzec 22, 2012, 22:20:10
Z tego co tam piszą wynika że bachanalia uznano za niebezpieczne dla państwa i osłabijące morale przyszłych żołnierzy rzymskich jakimi mieli się stać młodzi obywatele zasilający szeregi kultu.
Tytuł: Odp: Głośne Rzymskie Procesy Karne
Wiadomość wysłana przez: Asphodelus w Marzec 23, 2012, 08:12:47
Obowiązujące prawo to jedno a rzeczywiste jego postrzeganie- drugie. Już August mógł sobie wydawać ustawy przeciw zbytkowi np. i nikt tego nie przestrzegał. Jedyna ustawa która odniosła skutek to ustawa Marcusa Papiusa Mutilusa oraz Gaius Poppaeusa Sabinusa (konsulowie 9 roku n.e.) nakładająca podatek na kawalerów, panny oraz bezdzietne małżeństwa. W związku małżeńskim musieli być kobiety pow. lat 20 i mężczyźni pow. 25, ponadto bezdzietnemu orzekano przepadek testamentu na rzecz państwa. Okazała się ta ustawa być skuteczniejsza niż dzisiejsze głupoty typu np. becikowe bo faktycznie patrząc na spisy ludności Imperium, zaczęła się ona zwiększać.