Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: Co z tym pogaństwem?  (Przeczytany 2748 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Viking

• Kadra
  • Heliodromus
  • U nas od: Lis 2009
  • Reputacja: 4
    • Tradycja: [Asatru]
Co z tym pogaństwem?
« dnia: Luty 27, 2016, 12:15:49 »
Nawiązując do poprzedniego tematu - no właśnie co z tym polskim pogaństwem?
Z jednej strony niby jest coraz lepiej, ludzi teoretycznie coraz więcej, to samo dotyczy możliwości zdobycia materiałów a chyba nawet odbioru w społeczeństwie (jesteśmy chyba już troche - choć nadal tylko troche - mniej egzotyczni niż dawniej). Łatwiej dziś spotkać poganina i łatwiej umówić się na jakieś spotkanie niż 6 lat temu gdy zaczynałem działalność. Ale - no właśnie zawsze jest jakieś ale...
Tu moge mówić w sumie jedynie z perspektywy Asatru bo nie wiem jak sytuacja rozwija się u innych ale wydaje mi się że zamiast iść od jakiejś małej elitarnej grupy w kierunku dużej solidnej społeczność o trwałych podstawach idziemy w kierunku czegoś w rodzaju fanklubu serialu Vikingowie jeśli wiecie o co mi chodzi... Najlepsi ludzi w sumie w większości poznikali i owszem a ich miejscu są nowi ale często ich wiedza i podejście są zatrważająco niskie. Nie chodzi nawet o sam poziom oczytania bo zakładam że dawni poganie też nie wszyscy byli magistrami z teologii - raczej o podejście do życia i wiary na co dzień. Myśle że dla wielu to bardziej moda, coś co jest "cool" niż naprawde wyznawana religia, ewentualnie pretekst do picia i chędożenia na lewo i prawo... Owszem tacy ludzie byli zawsze ale niepokoi to że obecnie często znajdują się oni jako "asatryjski wzór do naśladowania". Wydaje się też że taka sytuacja ma miejsce szczególnie w Polsce - mam porównanie bo rozmawiam z ludźmi z Zachodu, z Czech, Słowacji, Ukrainy i tam tak aż tego nie widać. Troche tak jakby dawny zainteresowany tematem, poszukujący wiedzy poganin zmienił się w gościa który tylko jeździ myszką po fb i klika na jakieś memy ciesząc się że jest taki bardzoo "cool i wikingowy"
Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)

Offline Rutilius

• Down here I'm god
  • Administrator
  • Heliodromus
  • U nas od: Sty 2009
  • Reputacja: 3
    • Tradycja: [Hellenizm]
    • Katedra Rutiliusa
Odp: Co z tym pogaństwem?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 29, 2016, 21:11:57 »
Akurat jakiejś szczególnej "mody na hellenizm" nie zauważyłem, choć nieco się chyba ruszyło, choć nieznacznie. Jeszcze niedawno nasza grupa na FB liczyła ledwie kilkunastu zainteresowanych, teraz już ponad 50 (w tym większość gapiów oczywiście). Gdybym miał taki problem jak Wy, to chyba bym pomyślał, jak go nie przekuć w szansę. Może jakieś kursy cykliczne, seminaria całodniowe pod rynkowym tytułem, niekoniecznie tylko z rynkową treścią? Dzięki filmowi można się zainteresować, ale na ścieżkę wchodzi się dzięki spotkaniu ludzi, którzy na niej są.

Offline Viking

• Kadra
  • Heliodromus
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 01, 2016, 11:32:03 »
Hm nie chodzi o to że nie ma spotkań czy ludzi - raczej o to że to wszystko wydaje się trywializować... Bo ja wiem przypominać coś w rodzaju drużyn miłośników RPG. Można powiedzieć że takie czasy i lepiej by było tak niż miałby nikt o Asatru nie słyszeć, z drugiej jednak strony to z pewnością odstrasza ludzi szukających prawdziwej duchowości (i porównujących nas z monoteizmami) a nie tylko rozrywki, oderwania od rzeczywistości itp. rzeczy. 
Cóż chyba brakuje nam kogoś w rodzaju "lidera" jednak niestety ludzie z odpowiednią wiedzą i podejściem są u nas systematycznie "wykańczani" z tych czy innych powodów i po jakimś czasie znikają ze środowiska...
« Ostatnia zmiana: Marzec 01, 2016, 11:35:12 wysłana przez Viking »
Asatru

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)

Offline Asphodelus

• Globalny moderator
  • Perses
  • U nas od: Mar 2010
  • Reputacja: 2
  • Bo ceną wolności jest wiedza.
    • Tradycja: [Politeizm grecko-rzymski]
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2016, 09:02:34 »
Cóż chyba brakuje nam kogoś w rodzaju "lidera" jednak niestety ludzie z odpowiednią wiedzą i podejściem są u nas systematycznie "wykańczani" z tych czy innych powodów i po jakimś czasie znikają ze środowiska...

Przyłączam się do Vikinga, i opiszę, jak to wszystko wygląda z mojego punktu widzenia, widzicie, ja się jakoś tak... wypaliłem? Nie wiem jak to zdefiniować, wiary i światopoglądu nie straciłem. Jestem tym kim byłem w latach 2010-2013. Fakt przyznam, że byłem zażenowany iż różne próby dogadania się z innymi grupami politeistów spełzły na niczym, a ludzi z którymi rozmawiałem na stopie prywatnej ( a prywatnie jestem nieco ,,trudnym'' człowiekiem, dlatego mam mniej znajomych, niż więcej) nie traktowali idei politeizmu poważnie, a nawet jeśli to uznawali że jest za słaby, by się tym interesować.

Przykład? Jeden z moich znajomych wprawdzie chwali sobie Pantheion, i ma pro-asatryjskie ciągoty, ale uważa, że jedyny godny uwagi politeizm jest w Skandynawii bo ,,jest tradycyjny i istnieje od XIX wieku''. Weź się z takim dogadaj...
Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.

Offline Rutilius

• Down here I'm god
  • Administrator
  • Heliodromus
  • Reputacja: 3
    • Tradycja: [Hellenizm]
    • Katedra Rutiliusa
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2016, 01:42:49 »
Fakt przyznam, że byłem zażenowany iż różne próby dogadania się z innymi grupami politeistów spełzły na niczym
No ja aż tak nie narzekam. W sumie wszystkie spotkania, jakie odbyłem organizowali mi inni politeiści ;) i oni głównie je zresztą zasilali, ale odbiór był dość pozytywny. Oczywiście zależy, czego się oczekuje...

Offline Garrincha

• Poganie
  • Leo
  • U nas od: Gru 2010
  • Reputacja: 0
    • Tradycja: [Wiara słowiańska]
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 27, 2016, 22:11:46 »
mody na hellenizm nie ma, nawet mody na pogaństwo. ale pojawiła się moda na pogańskie kino;) świątecznie Wam wszystkich Chwała Bogom!!

Offline Feanaro

• Moderator
  • Heliodromus
  • Reputacja: 5
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2016, 19:53:24 »
co z tym polskim pogaństwem?
Ano nic, dalej jest mniejszością w katakumbach :) Cieszy mnie, gdy widzę, jak czterdziestoparoletni poganie przychodzą ze swoją dziatwą na obrzędy. To znaczy, że pogaństwo "znormalniało", średnią wiekową dobija do przeciętnej krajowej wśród innych wyznań. Martwią dwie rzeczy. Intelektualnie nic się nie rozwinęło (Staszko nadal od 30 lat przepisuje w kółko ten sam tekst o Aryo-Sławii i hymnie z Rygwedy, a twarzą rodzimowierstwa we wszystkich internetowych dyskusjach jest Ratomir z RKP, chodzący co niedziela do kościółka z rodziną). A młodzi poganie przerabiają ponownie temat upolitycznienia religii (podstawowym problemem rodzimej wiary są imigranci), a ich horyzont intelektualny kończy się na filmikach z YT o Prasłowiańskim Imperium Lechitów. Czyli jak dawniej krytycznie patrząc głównie folklor wypełniony oszołomami  ;)
Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…

Offline Garrincha

• Poganie
  • Leo
  • U nas od: Gru 2010
  • Reputacja: 0
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 20, 2016, 18:34:42 »
idzie to przede wszystkim niewłaściwym torem, z tego względu iż przez pogaństwo się rozumie kulturę , nie religię.

Offline Viking

• Kadra
  • Heliodromus
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 27, 2016, 21:25:11 »
"idzie to przede wszystkim niewłaściwym torem, z tego względu iż przez pogaństwo się rozumie kulturę , nie religię."

Święte słowa!
Asatru