Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Autor Wątek: Sołtysiak - Jak neopoganie manipulują przeszłością [humor]  (Przeczytany 1186 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Scipionyx

• Corax
  • *
  • U nas od: Sie 2014
  • Reputacja: 0
    • Tradycja: [agnostyk]
Aż mnie dziwi jak człowiek z tytułem profesora może pisać takie banialuki. O ile cześć poświęcona Wiccy jest całkiem przyzwoita merytorycznie, to w części o Asatru i rodzimowierstwie słowiańskim czytamy:

"Swoich męczenników i świętych mają także neopoganie z Asatru. Wśród nich miejsce prominentne zajmuje Świętosława (Sigryda), żona króla Swijów Eryka Zwycięskiego. [...] Ponieważ królowa, jak podają źródła za kołnierz nie wylewała, neopoganie z Asatru ulewają dla niej odrobinę napoju podczas swoich świąt, a 9 listopada urzadzają ku jej czci symbel"

"[w Asatru] jest wiele dni upamiętniających pogańskich ,,męczenników" (zwłaszcza zabitych na rozkaz Olafa Trygvasona), a także triumfy pogańskich Wikingów nad chrześcijanami [niżej w pracy jest tabela je wymieniająca"

"Polscy neopoganie posunęli  się nawet do tego, że powódz w 1997 uznali za zemstę pogańskich bogów, zarówno za "wycięte lasy i plugawienie polskiej ziemi" jak i wizytę Jana Pawła II"

"Chrześcijanie są przez neopogan oskarżani o wszystko zło, aż do granic absurdu - przypisuje im się zagładę turów".

Ogólnie przez sporą cześć tekstu autor próbuje udowodnić, że Asatryjczycy to neonaziści.

Jeśli ktoś chce zmieszyć się z całością (najlepiej po paru piwach):

http://www.antropologia.uw.edu.pl/AS/as-022.pdf

Offline Feanaro

• Moderator
  • Heliodromus
  • U nas od: Sty 2009
  • Reputacja: 5
    • Tradycja: [Wiara słowiańska]
Odp: Sołtysiak - Jak neopoganie manipulują przeszłością [humor]
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 26, 2015, 09:13:03 »
Nie widzę w tym tekście nic kontrowersyjnego. Jedyne, jak to określiłeś, "banialuki" widzę tylko w cytowanych tekstach źródłowych. No niestety...
Zostawmy na boku wiccan, którzy generalnie są na bakier z rzeczywistością. Zostańmy na własnym podwórku. Znam te cytowane w tekście dawne ziny pogańskie, różne stare Trygławy, Poganiny, Odmrocza i całą tego typu literaturę z końca lat 90. Istotnie, roiło się tam od pseudohistorycznych bzdur i grafomańskich paszkwili antychrześcijańskich pisanych rynsztokowym językiem. Przyznać trzeba uczciwie, iż tego typu ziny odegrały ważną rolę w narodzinach polskiego rodzimowierstwa, ale to, że zniknęły i nikt o nich nie pamięta jest dobitnym znakiem tego, że ich formuła i zawartość nie przetrwały próby czasu.
Nawet dopowiem więcej, niż p. Sołtysiak uwzględnił, a co znam z własnego doświadczenia. W starych Trygławach z końca lat 90. pamiętam artykuły w stylu Satanizm a rodzima wiara (nawołujący do synkretyzmu rodzimowierstwa z różnymi LaVeyami itp.) tudzież Jasełkowi poganie (o tym, że tylko idioci przebierają się w stroje historyczne i odprawiają obrzędy w lesie, prawdziwy "mężny poganin" takimi "jasełkami" gardzi). Rozmawiałem ze starymi rodzimowiercami którzy potwierdzili, że autorzy tych tekstów już dawno nie mają nic wspólnego z pogaństwem. Wnioski proszę sobie wyciągnąć samemu.
Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…

Offline swar

• Corax
  • *
  • U nas od: Paź 2015
  • Reputacja: 0
Odp: Sołtysiak - Jak neopoganie manipulują przeszłością [humor]
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2015, 22:22:44 »
Niestety mylisz się i to poważnie. W żadnym TRYGŁAWIE, nie było wymienionych przez Ciebie tekstów i nigdy na jego łamach nie pojawiały się teksty o łączeniu pogaństwa z satanizmem.  Jeśli tak to proszę o wskazanie konkretnego numeru.  TRYGŁAW, ukazuje się do dnia dzisiejszego. Nie jest i nie był nigdy zinem- jest zarejestrowany,drukowany, posiada ISSN, jest rozsyłany do kilku największych bibliotek. Chyba, że definicja zina się zmieniła?
Nie wiem kim są " starzy rodzimowiercy, którzy potwierdzili...." z tego co ja wiem, to autor "Satanizm w kontekście pogańskiej religii przodków", bo zapewne o ten artykuł chodzi-pismo ODALA , nadal jest związany z rodzimowierstwem i to dość znacznie. Nie udziela się tylko ten od "jasełkowych", bo zaczął robić karierę w innej branży. Choć co do meritum, jego tekstu, to także się mylisz. Proszę poszukać w necie pewnie jest do ściągnięcia.