Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Październik 23, 2018, 13:56:21

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Ciekawy program Cejrowskiego 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Ciekawy program Cejrowskiego  ( 1854 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

: Mężczyzna

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« : Wrzesień 14, 2013, 11:22:56 »

O tematach damsko męskich i nie tylko - polecam bo całkiem niezły :)

http://tvnplayer.pl/programy-online/po-mojemu-wojciech-cejrowski-odcinki,45/odcinek-2,S02E02,1528.html

W którymś odcinku mówi też o osiedlach profilowanych (chyba to sie tak nazywa) budowanych np przez katolików dla katolików. Ponoć już takie powstaje w Warszawie. My mówiliśmy o tym w kontekście pogańskim jakiś czas temu - myśle że mogło by się to udać jednak musimy mieć do tego bardziej rozbudowaną, wielopokoleniową społeczność. W Polsce niestety takie rzeczy się kojarzą z gettem jednak to normalne że człowiek chce żyć w społeczności podobnych sobie ludzi - zwłaszcza w czasach gdy każdy w miastach ma "swój świat" i np jeden sąsiad robi grilla w Wielki Piątek (co przeszkadza katolikom) a inny obgada mnie poganina że w niedziele kosze trawnik.

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #1 : Wrzesień 15, 2013, 12:19:50 »

No wiesz, ja już pisałem coś na ten temat.
http://blogosfera.pantheion.pl/asphodelus/2011/07/26/miasto-politeistow/
http://portyk.pantheion.pl/index.php?topic=761.0
Tylko po czasie doszedłem do wniosku że osobne miasto budowane od podstaw to jednak przesada. Po pierwsze ze względów finansowych, po drugie, nie wiem czy to faktycznie nie zaczęło by procesów gettoidalnych.

Z drugiej strony skomasowanie pogan nawet różnych ścieżek, w miarę blisko siebie, czy w otoczeniu grup przyjaznych np. racjonalistów. było by opłacalne.

Najkorzystniejszym miastem byłby chyba Szczecin, bo tam chyba jest najwięcej Rodzimowierców, a i katolików faktycznych (uczęszczających na masze w niedziele) 30%.

To co jest realne do zorganizowania to:
- postarać znaleźć sobie partnerkę akceptującą lub choć tolerującą nasz światopogląd.
- nie robić getta-spotykać się także z katolikami i agnostykami ale mieć swoją przystań- gdzie nikt nie postawi ci wielkiego krzyża przed nosem.  ;)
- dzieci, kiedyś tą kwestię poruszył nieco negatywnie Zaratustra- że spłycało by pogan tylko do rozmnażania, nie zgodzę się z tym. Czy posiadanie dzieci w rozsądnej ilości (max 3) zaburzy życie zawodowe/społeczne/jako działacza itp?

Zwolennicy rodzin wielodzietnych zjedli by mnie za to- ale faktem jest, ze jeśli się nie jest oszałamiająco bogatym, i nie stać go na wielką wypasiona willę, i profesjonalnych piastunów- to większa liczba dzieci niż 3 powoduje brak możliwości godnego ich wychowania, wykształcenia, czy szczęśliwego dzieciństwa, nie mówiąc o czasie dla siebie.

- dzieci nasze winny mieć możliwość się razem bawić- co za tym idzie, winny być spłodzone mniej więcej w tym samym czasie.
- jednak nieposłanie ich do szkół i tzw. home schooling mogły by zaszkodzić procesowi ich uspołecznienia. Najgorszą krzywdę, jaką można dziecku wyrządzić, to zamknąć je w ''złotej klatce''.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #2 : Wrzesień 15, 2013, 12:35:30 »

Jeśli chodzi o dzieci, to dodam jedną radę: nie zwlekajcie, rozmnażajcie się za młodu. Wielu (w tym - wstyd przyznać - niestety ja sam) wyznają strategię, że najpierw trzeba stworzyć warunki (dom, stały dochód etc.) a potem dopiero postarać się o dziecko. Radzę mierzyć swoje zdolności reprodukcyjne nie tyle obecną sytuacją materialną, ale potencjalną. Wówczas dziecko popycha nas do intensywniejszej aktywności, a jak ktoś jest młody, to ma siły, by temu podołać. Z wiekiem siły maleją niestety...
Co do homeschoolingu. Jeśli powodem dla niego miała by być chęć odizolowania dziecka od innowierców, jak to często robią skrajni chrześcijanie, to faktycznie jest to niezdrowe. Tym, co mnie składani do przychylnego spoglądania na tę ideę jest fatalny i coraz gorszy stan systemu edukacji (nie, że słabo edukuje, zwyczajnie ogłupia). Sam mam jeszcze kilka lat na tę decyzję, pewnie jednak poślę syna do szkoły (możliwie najlepszej), ale gdy któryś rodziców nie pracuje zawodowo, ma przy tym wyższe wykształcenie, to czemu nie.

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #3 : Wrzesień 15, 2013, 14:28:50 »

Nie chodzi o całe miasto ale np osiedle. Myśle że takich pomysłów bezie coraz więcej. Bo w masie ludzi którym "wszystko jedno" będzie coraz więcej takich którzy będą chcieli żyć w "swojej" społeczności i niekoniecznie będą musieli odcinać się od świata. Ale tam gdzie mieszkają będą żyć po swojemu i "ze swoimi" - może to złe porównanie ale to troche tak jakby wykupywali miejsce w którejś z RPG-owych wiosek, wybierali świadomie gdzie i z kim chcą żyć. To troche taki amerykański sposób (tak robią tam mniejszości religijne ale i libertarianie, prepersi i inni) i myśle że tak naprawde to jedna z niewielu dobrych opcji na rozładowywanie różnych napięć społecznych i religijnych - nie jedna wielka kochająca się rodzina społeczna lecz wiele małych odrębnych społeczności równych wobec prawa.
Oczywiście trzeba się zdeklarować na coś takiego i to poważna życiowa decyzja ale czy zwykły kredyt na mieszkanie to nie jest poważna decyzja - zobowiazanie na 30 lat a nie wiesz nawet czy za 15 branża w której pracujesz nie zniknie zupełnie.

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #4 : Wrzesień 15, 2013, 17:28:41 »

Myślę, że na razie to i na osiedle nas liczebnie za mało. Ale i tak to nie jest proste, dla wielu z nas oznaczało by to zmianę pracy lub studiów. 

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #5 : Wrzesień 19, 2013, 14:12:07 »

Sam mam jeszcze kilka lat na tę decyzję, pewnie jednak poślę syna do szkoły (możliwie najlepszej), ale gdy któryś rodziców nie pracuje zawodowo, ma przy tym wyższe wykształcenie, to czemu nie.
O takiej szkole publicznej można pomarzyć...
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9285

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #6 : Wrzesień 19, 2013, 21:44:26 »

Sekularyzm jest dla mnie drugorzędną kwestią. Na religię i tak nie poślę, a przecież chcąc nie chcąc będzie żył wśród katolików, to i musi się nauczyć z nimi obcować. Ważniejszy jest poziom, a pod tym względem i tak jest u nas lepiej niż we Francji (http://www.pearson.com/news/2012/november/pearson-launches-the-learning-curve.html?article=true)

: 1  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Filmy, wystawy i inne wydarzenia  |  Wątek: Ciekawy program Cejrowskiego
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.06113