Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 20, 2018, 08:48:46

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Organizujmy się!  |  Olympeion (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Doksa 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4 »
: Doksa  ( 9274 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #30 : Marzec 10, 2011, 14:30:38 »

Co do Doxy zgadzam się z propozycją Oribassiosa.

Co do podziałki Zaratustry to w zasadzie jako Heros Ateny mógłby jeszcze się nadać Odys, wtedy by się kumulował jako heros Hermesa, jednak nadmienić trzeba, że Odys służył swą mądrością cały czas.

Pan żyje,  :)
Robert Graves, Mity Greckie, 26.5.
W tym ustępie jest to wyjaśnione. Inaczej Pauzaniasz nie znalazł by jego świątyń i sanktuariów w późniejszym czasie.

A co z hymnami? Mam już w połowie zrobiony hymn do Erosa mogę napisać jeszcze kilka. Jak uważacie, jakie były by potrzebne?

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Pacal II
Gość

« #31 : Marzec 11, 2011, 20:35:09 »

A czy Grecy rzeczywiście się tak do Herosów modlili? Do Heraklesa rozumiem, ale do Perseusza czy Odysa?
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #32 : Marzec 11, 2011, 21:37:33 »

Co do podziałki Zaratustry to w zasadzie jako Heros Ateny mógłby jeszcze się nadać Odys, wtedy by się kumulował jako heros Hermesa, jednak nadmienić trzeba, że Odys służył swą mądrością cały czas.
Czy mądrością? Raczej przebiegłością, tak go odmalowuje Homer, mi raczej zdecydowanie do Hermesa pasuje.  A jeśli Perseusz za mało przystaje do Ateny, to mam inny pomysł: boski Julian Wielki!
Pan żyje,  :)
AMEN! HALLELUIAH!!!! (sorry, nie mogłem się powstrzymać). Ale serio, to nie wydaje mi się on tak charakterystyczny dla Hermesa.
A co z hymnami? Mam już w połowie zrobiony hymn do Erosa mogę napisać jeszcze kilka. Jak uważacie, jakie były by potrzebne?
A czy Grecy rzeczywiście się tak do Herosów modlili? Do Heraklesa rozumiem, ale do Perseusza czy Odysa?
Hymny do herosów raczej nie, myślę, że powinni być raczej wzorami niż przedmiotami kultu. Może kiedyś ktoś ułoży jakieś krótkie opowiadanie prozą, które można by sobie przeczytać. Jeśli masz wenę - pisz!

Pacal II
Gość

« #33 : Marzec 11, 2011, 21:57:56 »

Czekaj, pogubiłem się :P. O jakie opowiadanie ci chodzi?
Oribasios
Moderator
Leo

Reputacja: 1

[hellenizm reformowany] : 209

« #34 : Marzec 17, 2011, 14:33:46 »

Jeśli chodzi o Bóstwo pomocnicze Hermesa to może dawniej pełniąca jego funkcję Iryda? Nie są spokrewnieni, ale byłoby to jakieś rozwiązanie.

Zeus: no i tu problem, bo poniekąd Atena i Hermes byli jego pomocnikami a Hera partnerką, może z pomniejszych Bóstw - Hory
z herosów Zeusowych - proponował bym Kastora i Polluksa
W pewnym sensie za jego pomocników można uznać większość Bogów, o ile podporządkowują się jego decyzjom, ale Hory byłyby tu dobre. Tylko heros mógłby być bardziej Dzusowy, tj władczy. Może Perseusz? Wtedy Faktycznie może Julian jako heros Ateny, w końcu wojownik-filozof?

Nie zamieszczam jeszcze tekstu na olympeionie, bo ciągle nad nim pracuję. Może przesadzam, ale chciałbym, by nie było tam jednego niepotrzebnego słowa. Zastanawiam się na przykład, czy nie usunąć zdania o przeznaczeniu i wejściu w królestwo podziemia, skoro są też wśród nas wyznawcy reinkarnacji. No i pomniejszych Bogów złączyłem z tym co było i z herosami.
Pierwsza część wyglądałaby więc tak:
Nieśmiertelni zrodzili się wraz z Kosmosem,
Najstarsi - gdy mieszały się żywioły materii,
potem Tytani zrodzeni jako władcy sił życia,
Wreszcie Jaśniejący, by otworzyć królestwo ducha,
Po ujarzmieniu Tytanów stanęli na czele Bogów
by z ich pomocą, wspierani przez herosów
rozświetlać wszystkie warstwy świata.
Dzeus wprowadza harmonię między ich moce,
inspirujące każdego człowieka do rozwoju
w zgodzie z przyrodą i społecznością.

Krwawy
Globalny moderator
Leo

Reputacja: 4

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #35 : Marzec 19, 2011, 11:08:14 »

Mam pytanie. Dlaczego usilnie szukacie pomocników Zeusa jako pomniejszych Bogów? Jeśli dobrze rozumiem to w stosunku do innych Bogów olimpijskich to jest dobre, ale Zeus skoro jest na szczycie piramidy to jego pomocnikami są Bogowie olimpijscy. Nie opieram się na jakimś tekście, ale raczej na hmmm logice?
ps Odkąd znalazłem to forum, zauważyłem że dryfuję w stronę Hellenizmu. Na razie mam mało czasu by coś studiować pod tym kątem, ze względu na inne studia, więc ograniczam się do codziennej modlitwy z olympeionu. :) 
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #36 : Marzec 19, 2011, 12:26:04 »

Krwawy

Nie myl politeizmu z henoteizmem. Zeus nie jest na ''szczycie piramidy'' to jest hmm... ojciec Bogów, ale nie ma nad nimi większej mocy, po prostu jest przywódcą.

Henoteizm do niebezpieczna droga prowadząca do monoteizmu, wiesz ludzie dochodzą do wniosku ze skoro jest jeden bóg najważniejszy to reszta jest niepotrzebna.

Optowałem za bóstwami pomniejszymi, bo one wystepują praktycznie we wszystkich religiach, tak jak występowały kiedyś w religii greckiej. Nawet w katolicyźmie różni ''święci'' to substytut pomniejszych bóstw, katolik jak coś zgubi nie pomodli się od razu do Jahwe czy Jezusa ale do Andrzeja patrona rzeczy zgubionych. Tak samo kiedyś jak jakiś Hellen np. zachorował najpierw modlił się raczej do Asklepiosa niż Apolla. Po za tym sądzę że dajmoniony i herosi ubogacają i uciekawiają religię grecką.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Pacal II
Gość

« #37 : Marzec 19, 2011, 13:06:10 »

Tak, ale inna sprawa, że nie należy stawiać pomniejszych bóstw na równi z dajmonionami, to kompletnie inne istoty.
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #38 : Marzec 19, 2011, 13:56:44 »

Oczywiście, dajmoniony są niejako niżej w hierarchii.

Krwawy
Globalny moderator
Leo

Reputacja: 4

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #39 : Marzec 19, 2011, 14:09:21 »

Krwawy

Nie myl politeizmu z henoteizmem. Zeus nie jest na ''szczycie piramidy'' to jest hmm... ojciec Bogów, ale nie ma nad nimi większej mocy, po prostu jest przywódcą.

Henoteizm do niebezpieczna droga prowadząca do monoteizmu, wiesz ludzie dochodzą do wniosku ze skoro jest jeden bóg najważniejszy to reszta jest niepotrzebna.

Nie chodziło mi o henoteizm. Miałem na myśli właśnie szczyt piramidy, jako władcę.  ;) Rozumiem, że Zeus jest jakby managerem, ale sam nie jest odpowiedzialny za wszystko, ma od tego innych.
Pacal II
Gość

« #40 : Marzec 19, 2011, 14:35:32 »

Jak już to chyba należałoby także na tym szczycie z Herą stawiać.
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #41 : Marzec 19, 2011, 19:17:24 »

Wszyscy Jaśniejący są równi mocą; Zeus też ma swoje funkcje proporcjonalnie z innymi, dowodzi nimi ale nie jest potężniejszy.
Na upartego można by uznać na podstawie ustępu z Homera że jest silniejszy ale nie można by go na równi z Herą stawiać, jak by chciał Pacal.

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #42 : Marzec 19, 2011, 21:47:34 »

Zastanawiam się na przykład, czy nie usunąć zdania o przeznaczeniu i wejściu w królestwo podziemia, skoro są też wśród nas wyznawcy reinkarnacji.

A czy jedno drugie wyklucza? Toć zanim przyjdzie łyknąć wody z rzeki Lete, czeka zejście do Podziemi, łódź Charona itd.

Oribasios
Moderator
Leo

Reputacja: 1

[hellenizm reformowany] : 209

« #43 : Marzec 20, 2011, 00:46:08 »

Jak już to chyba należałoby także na tym szczycie z Herą stawiać.
E, tam, od razu szczyty, centrum! Ale zgadzam się, że Hera równać się z Dzeusem nie może. Co najwyżej może mieć przywództwo wśród Bogiń, choć nie wiem, czy wśród wszystkich miałaby taki autorytet.
Tak, ale inna sprawa, że nie należy stawiać pomniejszych bóstw na równi z dajmonionami, to kompletnie inne istoty.
Zgadza się, chodziło mi raczej o funkcję daiemonów niż rangę.
Zastanawiam się na przykład, czy nie usunąć zdania o przeznaczeniu i wejściu w królestwo podziemia, skoro są też wśród nas wyznawcy reinkarnacji.
A czy jedno drugie wyklucza? Toć zanim przyjdzie łyknąć wody z rzeki Lete, czeka zejście do Podziemi, łódź Charona itd.
To może właśnie tak to zakończyć
Dzeus wprowadza harmonię między ich moce,
inspirujące każdego człowieka do rozwoju
w zgodzie z przyrodą i społecznością,
nim wsiądzie do łodzi Charona
- obraz łodzi bardzo do mnie przemawia.

Pacal II
Gość

« #44 : Marzec 20, 2011, 10:28:52 »

Nie no najlepiej, żeby w ogóle nikt nie był na szczycie, tylko wszyscy Olimpijczycy na równi. Bo trochę to właśnie przypomina henoteizm. I trochę nie rozumiem dlaczego pomniejsze bóstwa miałyby mieć funkce daimonów? Przecież Daimon to grecki odpowiednik Geniusza (mniej więcej), coś w rodzaju wewnętrzego głosu, sumienia. Więc co ma jedno do drugiego?
: « 1 2 3 4 »  
Portyk  |  Organizujmy się!  |  Olympeion (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Doksa
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.092156