Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 22, 2018, 08:37:12

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Organizujmy się!  |  Olympeion (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Olympeion - czyli hellenizm reformowany 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4 »
: Olympeion - czyli hellenizm reformowany  ( 10008 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #30 : Luty 17, 2011, 23:54:35 »

Że wrzucę swoje trzy grosze, to jeśli chodzi o Rzymian i pomniejszych Bogów, to lepiej uważa, by nie otworzyć faktycznie puszki Pandory. Polecam mój post o Warronie ;D

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #31 : Luty 18, 2011, 00:06:23 »

Czytałem i rozumiem Twe obawy ale ci, których wymieniłem nie są aż tak bardzo mało znani i szczegółowi. Przecież nie postuluję np: żeby każdą Nimfę obdarzyć świętem, ale również jestem przeciw skłanianiu uwagi wyłącznie na Olimpijczyków, nic tak nie szkodzi jak brak proporcji.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #32 : Luty 18, 2011, 00:13:26 »

W pełni się z tobą zgadzam. Jak wszystko jest zbyt ładnie poukładane, to umiera ;)

Oribasios
Moderator
Leo

Reputacja: 1

[hellenizm reformowany] : 209

« #33 : Luty 21, 2011, 23:55:43 »

@Asphodelusie,
czyli nadałbyś pomniejszym Bogom coś w rodzaju funkcji daiemonów, pośredników do spraw bardziej praktycznych? Czcimy i składamy ofiary Olimpijczykom, a w potrzebie o pomoc do pomniejszych? W takim układzie przydaliby się też tacy pośrednicy i innym Bogom. Nie mam nic przeciw temu by ich uwzględnić, byle zachować jasny podział. Można by przyjąć za regułę, by w modlitwach do tych pomniejszych zawsze zawierać odniesienie do Boga nadrzędnego.

Co do świąt i kalendarza, to jest tu kilka kwestii:
1) ustalenie ram, czyli czasowych i tu są generalnie cztery możliwości: datowanie gregoriańskie, greckie, juliańskie czy też jakieś własne (jakie?)
optowałbym za kalendarzem słonecznym, gregoriański byłby najprostszy, ale nawet z juliańskim by się dało żyć, natomiast przejęcie księżycowego czy mieszanego to jakby próba przeniesienia do innego świata. Z tego punktu widzenia juliański byłby kompromisowy.
Gdy już się zdecydujemy, dobrze, aby ktoś przygotował w pdf-ie taki do wydrukowania.
2) rozkład świąt: to co jest na olympeionie to oczywiście tylko propozycja. Święta docelowo nie są niczyją sprawą indywidualną, w końcu chodzi o to, by się w czasie świąt spotkać i wspólnie uczcić Bogów śpiewem winem i agonem. Póki jesteśmy rozproszeni i na spotkania raz w miesiącu małe szanse... Tak czy inaczej święta powinny być ustanawiane wspólnie (bo wszak nie ma  papieża ;D ) Obawiam się trochę, by całość nie okazała się trochę sztuczną konstrukcją. Generalnie święta powstawały na pamiątkę jakiś wydarzeń, coś znaczyły. Piszę to po to - aby była jasność - by zachęcić wszystkich do dyskusji.

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #34 : Luty 22, 2011, 12:38:34 »

@Asphodelusie,
czyli nadałbyś pomniejszym Bogom coś w rodzaju funkcji daiemonów, pośredników do spraw bardziej praktycznych? Czcimy i składamy ofiary Olimpijczykom, a w potrzebie o pomoc do pomniejszych? W takim układzie przydaliby się też tacy pośrednicy i innym Bogom. Nie mam nic przeciw temu by ich uwzględnić, byle zachować jasny podział. Można by przyjąć za regułę, by w modlitwach do tych pomniejszych zawsze zawierać odniesienie do Boga nadrzędnego.
Tak, coś takiego miałem właśnie na myśli. W moich hymnach są odniesienia do wyższych Bogów, mamy już 2 pary ale:
Apollo-------> Asklepios
(Olimpiczyk)   (Daiemon)
W powyższym przykładzie sprawa jest prosta, bo obydwaj są spokrewnieni i mają to samo ''rzemiosło'' (leczenie)
Zeus---------> Herakles tu następuje pokrewieństwo ale jako że Herakles odpowiada za siłę, to jego Jaśniejącym równie dobrze mógłby być Ares.
Mam już 3 ''projekt''
Afrodyta--------> Eros, tu akurat pasuje. Tylko musimy myśleć bardziej hmm... antropologicznie (Eros synem Afrodyty, nie zaś zrodzony z Chaosu) Zresztą to pasuje do Hellenizmu Reformowanego bo ta koncepcja jest późniejsza.

Co do kalendarza to jestem za Gregoriańskim, przecież jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono niewielką poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego, narosłego od roku 46 p.n.e., oraz zapobieżenie jego powstawaniu na przyszłość. Gdyby nie został zreformowany mielibyśmy teraz zamiast 22 lutego pewnie grudzień albo i listopad  :D
Nie wiem jak inni, ale ja uważam że Hellenizm Reformowany jest dziedzictwem całej Starożytności Grecko-Rzymskiej ( do 392r.) I tworzenie np. kalendarza księżycowego rodem z Epoki Klasycznej, byłoby zaiste jakimś chodzeniem po księżycu i kompletnym odrealnieniem.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Pacal II
Gość

« #35 : Luty 22, 2011, 14:14:06 »

Tak, tylko jeśli mamy zostawiać kalendarz to nadal bym się upierał, że za dużo tego Dionizosa trochę.

Co do Daiemonów to może Pan do Dioniza (bądź Artemidy). Do Hermesa można by... czy nie ma on jakiegoś syna, ze złodziejskim aspektem? Do Ateny może Muzy? Heraklesa bym raczej dał do Aresa. Choć tak szczerze wam powiem to znowu to wygląda jak wsadzanie tych Bogów na siłę.

Jest zawsze opcja żeby były powiedzmy dwa/trzy święta dla Dionizosa a reszta między tych Bogów. Nie byłoby to wtedy tak sztuczne, że każdy Olimpijczyk musi mieć swojego Daiemona. Daiemona to mamy my i się modlimy do niego w urodziny ;).
Oribasios
Moderator
Leo

« #36 : Luty 22, 2011, 23:07:27 »

Zeus---------> Herakles tu następuje pokrewieństwo ale jako że Herakles odpowiada za siłę, to jego Jaśniejącym równie dobrze mógłby być Ares.
Tu się nie zgadzam. A niby Dzeus to co, jakiś słabeusz był? Herakles zaczynał jako uosobienie czystej siły, ale właśnie stąd jego wszystkie "przygody", że początkowo nie potrafił nad nią panować (zamordował własną rodzinę). Gdy ostatecznie, po wszelkich próbach (a było tam przecież też chodzenie w stroju kobiecym) przezwyciężył swą słabość, stał się godny swego ojca.
Mam już 3 ''projekt''
Afrodyta--------> Eros, tu akurat pasuje. Tylko musimy myśleć bardziej hmm... antropologicznie (Eros synem Afrodyty, nie zaś zrodzony z Chaosu) Zresztą to pasuje do Hellenizmu Reformowanego bo ta koncepcja jest późniejsza.
Świetnie!
Co do kalendarza to jestem za Gregoriańskim, przecież jest to w zasadzie kalendarz juliański, do którego wprowadzono niewielką poprawkę mającą na celu zniwelowanie opóźnienia w stosunku do roku zwrotnikowego, narosłego od roku 46 p.n.e., oraz zapobieżenie jego powstawaniu na przyszłość. Gdyby nie został zreformowany mielibyśmy teraz zamiast 22 lutego pewnie grudzień albo i listopad  :D
Nie wiem jak inni, ale ja uważam że Hellenizm Reformowany jest dziedzictwem całej Starożytności Grecko-Rzymskiej ( do 392r.) I tworzenie np. kalendarza księżycowego rodem z Epoki Klasycznej, byłoby zaiste jakimś chodzeniem po księżycu i kompletnym odrealnieniem.
Zgadzam się w 100%

Tak, tylko jeśli mamy zostawiać kalendarz to nadal bym się upierał, że za dużo tego Dionizosa trochę.
Oj, coś czuję, że następne Twoje picie skończy się porządnym kacem ;D ;)
Co do Daiemonów to może Pan do Dioniza (bądź Artemidy).
Do Hermesa można by... czy nie ma on jakiegoś syna, ze złodziejskim aspektem?
Autolikos, dziad Odyseusza, choć raczej nie był traktowany jako Bóg czy nawet heros. Może raczej właśnie heros Odyseusz - jeśli herosów (półbogów) dopuścimy do tego grona)?
Do Ateny może Muzy?
He, he, to raczej drużyna Apollina ;D

Choć tak szczerze wam powiem to znowu to wygląda jak wsadzanie tych Bogów na siłę.
Nie upierałbym się, że każdy Jaśniejący powinien mieć swego daiemona, np. Hestia czy Hermes są z natury pośrednikami (tak jak ich rozumiem), Atena dobrowolnie pomagała swoim ulubieńcom, a zresztą nie wiem, kto mógłby być jej daiemonem...

Pacal II
Gość

« #37 : Luty 23, 2011, 15:38:03 »

Na przykład w ten sposób, zamiast:
Haloa(Aphrodision) -> święto Erosa
Agrionia(Deios) -> święta Heraklesa
Anthesterion(Hephaiston) -> święto Asklepiosa
Lenaia -> ?
W ten sposób co drugie święto 31ego byłoby dla Dionizosa, a reszta dla nie-olimpijczyków.
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #38 : Luty 24, 2011, 23:09:18 »

To może kompromis: nie każdy 31 byłby świętem Dionizosa, ale po prostu dniem mu poświęconym.
Anthesterion to w zasadzie święto zmarłych - wypadło by w przeddzień 1 listopada - to chyba plus.
Święta pozostałych - pomniejszych Bogów - mogą się odbywać w innych terminach, niekoniecznie 31, zwłaszcza, że sensownie byłoby by święto daiemona obchodzić w miesiącu  głównego jego Boga.
Myślę, że nie ma co sztucznie dekretować, niech po prostu ten, kto uważa się za czciciela danego pomniejszego Boga zacznie je obchodzić we własnym zakresie, niech opisze jak to robi i kiedy, a inni się przyłączą.
Co do daiemona Aresa - to w hymnie do niego śpiewamy ojcze Nike niosącej zwycięstwo, - może więc ta Bogini? Zresztą główne święto Aresa - nie znaleźliśmy żadnego tradycyjnego - to Niketeria, właśnie od tej Bogini.

I jeszcze jedno pytanie, czy sądzicie, że rolę tych pomniejszych Bogów (jako "pomocników i pośredników") należałoby wpisać do doxy?
« : Luty 25, 2011, 10:04:13 Zaratustra »

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #39 : Marzec 03, 2011, 13:40:41 »

Tak, jak będę miał trochę czau to w weekend napiszę propozycje uzupełnienia Doxy o Pomniejszych.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #40 : Marzec 03, 2011, 14:20:18 »

W ogóle warto by reaktywować dział panteon na patheionie (i/lub olympeionie), w sensie rozwinąć o innych Bogów, przynajmniej niektórych.

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #41 : Marzec 03, 2011, 14:28:20 »

Ciekawy pomysł ale umieszczało by się np. Herkulesa tam gdzie Leto? W ''inni bogowie'' czy w ogóle przemontować dział?

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #42 : Marzec 03, 2011, 14:31:14 »

Chyba trzeba by przemontować, można chyba kierować się układem jak na theoi.com ten układ jeden-pod-drugim już chyba się nie sprawdzi.

Oribasios
Moderator
Leo

« #43 : Marzec 06, 2011, 11:28:01 »

Zachęcam (również Was Pacalu i Asphodelusie) by samemu pisać opracowania. Chętnie zamieszczę na olympeionie.

Pacal II
Gość

« #44 : Marzec 06, 2011, 14:26:52 »

Znaczy się, tych pomniejszych Bogów?
: « 1 2 3 4 »  
Portyk  |  Organizujmy się!  |  Olympeion (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Olympeion - czyli hellenizm reformowany
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.07166