Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 20:33:56

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Pogaństwo  |  Mitologia (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Nasza rodzima wiara 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1 2 »
: Nasza rodzima wiara  ( 7896 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Epikuros
Filozofowie
Nymphus

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 12, 2009

: 44

« : Marzec 24, 2009, 18:47:15 »

Czy mógłby ktoś z was polecić mi książkę, która traktowałaby o naszej ojczystej polskiej wierze? Najlepiej jakby była dostępna w księgarniach :)

Uczę o wielkich rzeczach i stromą idę drogą, rwąc religijne więzy i kłam zadając bogom - Lukrecjusz
Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #1 : Marzec 25, 2009, 21:21:46 »

Polecam 2, będące absolutną podstawą:
Aleksander Gieysztor "Mitologia Słowian" - wydane w latach 80. w takim nakładzie, że na allegro jest tego od cholery i jeszcze trochę, w cenie 5 złotych. Chyba, że uda Ci się dorwać coś z niewielkiego wznowienia wydanego 2 lata temu przez UW - uzupełnione o przypisy i 3 krótsze teksty prof. Gieysztora (w tej chwili widzę na allegro 2 sztuki).
Andrzej Szyjewski "Religia Słowian" - wydało to chyba 5 lat temu wydawnictwo katolickie WAM (to samo, co wydało Porfiriusza). Niestety nakład już wyczerpany, ale radzę poszukać w bibliotece, bo warto.

Jak przeczytasz, to mogę podać sporo literatury uzupełniającej. Niestety polski rynek nie obfituje w tego typu publikacje, a najlepsze były wydane dawno temu, za PRL wydano sporo ważnych pozycji (zaś "Kultura ludowa Słowian" Moszyńskiego to książka jeszcze sprzed wojny). W księgarniach na próżno niestety szukać czegokolwiek, znajdziesz tam chyba buble w stylu "Tajemnice Słowian", ale tego typu pozycje stanowczo odradzam.
« : Marzec 25, 2009, 21:25:10 Feanaro »

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Gythia
Gość

« #2 : Listopad 20, 2009, 13:12:38 »

Czy orgazizujecie święta na Ślęży ? jeśli nie gdzie są organizowane
Gythia
Gość

« #3 : Listopad 20, 2009, 13:22:56 »

Z góry przepraszam za błędy.
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #4 : Listopad 20, 2009, 16:31:33 »

Żaden z forumowiczów świąt na Ślęży nie organizuje. Na Ślęży odbywają się zapewne jakieś obrzędy, ale nie posiadamy danych kontaktowych do osób które zajmują się ich organizacją.

Sorry, ale to jak wejść dajmy na to na forum wiara.pl i zadać pytanie "organizujecie msze w Rzymie, a jak nie to gdzie?".

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #5 : Listopad 20, 2009, 20:53:50 »

Mam rozumieć, że Ślęża jest dla polskich Słowian "Rzymem"? Wydawało mi się, że to raczej celtyckie sanktuarium (sorry, jeśli faux pas, nie znam się). A jeśli można zapytać przy okazji eksperta, co wyobraża ta rzeźba nazywana "grzybem" - ta z "kapeluszem"? Kupiłem sobie kiedyś jej miniaturkę i zastanawiam się, czy to bezpieczne stawiać ją sobie na domowym ołtarzyku  ;)

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #6 : Listopad 20, 2009, 21:45:17 »

Ja wiem czy "Rzymem"?  ;D Miejsce kultu pierwotnie celtyckie (celtyckie są zresztą rzeźby tam znajdujące się), Słowianie jednakowoż też użytkowali to miejsce - duże znaczenie miał fakt że górę tę uważano za symboliczne axis mundi.

Daj zdjęcie tej rzeźby  ;)

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #7 : Listopad 20, 2009, 22:38:31 »

Rzeźba nazywa się pielgrzym, albo mnich, a nie grzyb:

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #8 : Listopad 22, 2009, 19:28:05 »

Według mnie, to (chyba) Dionizjos, albo (chyba) Hermes  ;D

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #9 : Listopad 23, 2009, 08:00:21 »

Jak dla mnie to jest to słoiczek z prasłowiańskim dżemem  ;D

Vrede
Corax
*

U nas od: Listopad 24, 2009

: 2

« #10 : Listopad 24, 2009, 08:25:45 »

O tym "kręglu" zwanym Mnichem krąży już dużo opowieści a do dzisiaj nie wiadomo kto i po co go wyrzeźbił oraz co ma ten "pogański słoik z dżemem" przedstawiać. Wcześniej Mnich znajdował się na granicy wsi Garncarsko (ok 8km na północ od szczytu Ślęży). Istnieje hipoteza, że przedstawia właśnie naczynie (amforę)  i jest to reklama garncarzy z Garncarska :-) "Według innych koncepcji Mnich jest pogańską, rzeźbą kultową (co wydaje się najbardziej prawdopodobne), słupem granicznym lub milowym (analogia do słupa z Konina). Znaki X zaś (uważane przez wielu badaczy za symbole solarne) są zapewne znakami granicznymi, które wykuto gdy rzeźba leżała na stoku Ślęży. Określenie "pogańska" jest zresztą także bardzo pojemne. Różni badacze wymieniają, jako domniemanych twórców rzeźby, ludność kultury łużyckiej (przełom epoki brązu i żelaza), Celtów lub przybyłe po nich plemiona germańskie.
Ciekawe, że jeszcze krótko przed ostatnią wojną stwierdzono żywy zwyczaj składania u stóp Mnicha ofiar (gotowane ziemniaki), a wcześniej najprawdopodobniej obrzucano go kamieniami – świadczą o tym obtłuczenia na powierzchni rzeźby, a śladem tych praktyk był zapewne wspomniany kopiec kamienny.
Ok. 1970 r. Mnicha przetransportowano do Sobótki, a później, w związku z przebudową dróg, na obecne miejsce - przy drodze z Sobótki do Schroniska pod Wieżycą." (*wikipedia).
A moją ulubioną hipotezą (choc niekoniecznie najbardziej słuszną) jest ta, że rzeźba ze względu na kształt falliczny miała coś wspólnego z kultem płodności. Może więc stawianie jej na domowym ołtarzyku groźne nie jest :-P
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #11 : Listopad 24, 2009, 11:33:08 »

A moją ulubioną hipotezą (choc niekoniecznie najbardziej słuszną) jest ta, że rzeźba ze względu na kształt falliczny miała coś wspólnego z kultem płodności. Może więc stawianie jej na domowym ołtarzyku groźne nie jest :-P
Ha!, czylijednak Dionizos  ;D

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #12 : Listopad 25, 2009, 08:51:54 »

Czy orgazizujecie święta na Ślęży ? jeśli nie gdzie są organizowane
Tu jest grupa, która działa w tamtym rejonie: http://www.watra.org.pl/
skądinąd ciekawa stronka.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #13 : Listopad 27, 2009, 00:29:12 »

Dziękuję wszystkim za odpowiedź. Ale skoro to fallus, to może jednak Sziwa?

Garrincha
Poganie
Leo

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #14 : Grudzień 30, 2010, 17:37:33 »

nie jest więc chyba tak źle z tymi tekstami o słowiańskiej tradycji. Trzeba tylko,zresztą jak wszędzie, rozgraniczyć bzdury od godnych uwagi pozycji. A jakie są najdawniejsze teksty źródłowe o pogaństwie słowiańskim?
: 1 2 »  
Portyk  |  Pogaństwo  |  Mitologia (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Nasza rodzima wiara
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.996162