Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 20:53:13

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Chrześcijaństwo vs pogaństwo kiedyś (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Książki 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Książki  ( 1993 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« : Marzec 18, 2009, 14:38:01 »

Widziałem w księgarni książkę Chuvina Pierre "Ostatni poganie", niestety nie miałem czasu dokładniej przejrzeć. Może ktoś miał taką okazję? Trochę o książce tutaj - http://www.czytelnik.pl/nowa/?ID=ksiazka&ID2=270

PS Widziałem też jakąś bardzo ciekawą knigę również o relacjach pog.-chrz. w starożytności z punktu widzenia pogańskiego, rozdziałami wedle osób, m.in. Porfiriusz, Marek Aureliusz, etc. Niestety jest pewien problem. Nie pamiętam jaki tytuł owa kniga miała.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

: Mężczyzna

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #1 : Marzec 18, 2009, 15:12:28 »

A czy ta druga to nie "Szaleństwo chrześcijaństwa"? Rutilius napisał z niej krótką recenzję na blogu tutaj.
« : Listopad 02, 2009, 22:28:52 Rutilius »

Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #2 : Marzec 18, 2009, 15:54:32 »

Chyba tak  ;)

Oribasios
Moderator
Leo

Reputacja: 1

[hellenizm reformowany] : 209

« #3 : Marzec 19, 2009, 00:54:34 »

Widziałem w księgarni książkę Chuvina Pierre "Ostatni poganie", niestety nie miałem czasu dokładniej przejrzeć.
Jestem w trakcie lektury tej książki, gdy skończę, napiszę jakąś recenzję na blogu. Teraz w skrócie: składa się z dwóch części, cz. I Kronika - ma w zamierzeniu przedstawić dzieje pogan stopniowo tracących znaczenie. Część ta rozczarowała mnie, przede wszystkim wielką skrótowością, pobieżnością przedstawiania zdarzeń. Mam wrażenie, że u Krawczuka w dygresjach, np. w Upadku Rzymu czy oczywiście w Julianie wyczytać można więcej. Kilka ciekawych faktów jednak można znaleźć. Druga część - Portret, również rozczarowuje, ale z innego względu - jest tu sporo ciekawych informacji, ale mam wrażenie, że autor nie miał pomysłu jak je przedstawić. Sporo fragmentów i omówień dzieł teologicznych późnego antyku, również tych niższych lotów, czasem opisuje jakieś praktyki religijne, anegdoty z życia itd. Zobaczymy, jak będzie dalej.
Jeśli chodzi o nastawienie autora do pogan, to jest raczej lekceważąco-pogardliwe - zwykle widzi ich jako rycerzy przegranej sprawy, uparcie trwających przy religii, która musiała przecież upaść. Mądrala, z perspektywy historii... Do chrześcijan też nie ma stosunku adorującego. Sporo można się dowiedzieć na przykład jakim kanalią był św. Cyryl. To na tyle dzisiaj na temat tej książki.

Jeśli miałbym polecić autora, który podchodzi do pogaństwa z prawdziwym szacunkiem, a przy tym nie zniża lotów (jeśli chodzi o naukowość) to wielkie wrażenie wywarła na mnie książka Kerényi Karl, Eleusis. Archetypowy obraz matki i córki. Tego autora jest jeszcze Dionizos i Misteria Kabirów. Prometeusz - ale ich jeszcze nie czytałem.

Krwawy
Globalny moderator
Leo

Reputacja: 4

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #4 : Wrzesień 08, 2012, 15:39:37 »

Pytanie zasadnicze, czy warto sięgać po "Ostatnich pogan" - Pierre Chuvin , czy też lepiej unikać i zabrać się za coś innego?
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #5 : Wrzesień 08, 2012, 17:03:34 »

Czytałem dwa razy tę książkę. Na blogu Oribasiosa jest zresztą jej recenzja:
http://blogosfera.pantheion.pl/oribasios/2009/03/28/p-_chuvin_ostatni_p/
Zależy, czego oczekujesz. Pod względem treści przyzwoita przekrojówka, zbiór mniej lub bardziej ciekawie podanych faktów w porządku chronologicznym. Z drugiej strony autor zdecydowanie nie jest mistrzem pióra, a między wierszami da się wyczytać jego ogólnie lekceważące nastawienie do tematu. Ogółem taki średniak. Można, nawet warto przeczytać dla poszerzenia lub ugruntowania wiedzy, ale bez większego szału.
« : Wrzesień 08, 2012, 20:17:50 Feanaro »

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #6 : Wrzesień 08, 2012, 22:52:35 »

Przy okazji wspomnę jeszcze inną książkę na podobny temat: T. Margul, Jak umierały religie. Należy wziąć poprawkę na to, że autor nie jest historykiem, ale religioznawcą komparatystą, stąd historycznie pewnie można sporo tym rozprawkom zarzucić. Zadaje pytanie tytułowe i sama jego próba odpowiedzi warta jest dyskusji, przynajmniej jako punkt wyjścia. Omawia kolejno upadek kultu Marduka, religii staroegipskiej, greckiej, rzymskiej i słowiańskiej (niestety nie germańskiej). Zna kto może tę pozycję? Na chomiku można poszukać streszczeń.

: 1  
Portyk  |  Chrześcijaństwo  |  Chrześcijaństwo vs pogaństwo kiedyś (Moderator: Oribasios)  |  Wątek: Książki
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.343119