Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 18:06:20

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Nowości wydawnicze 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
: Nowości wydawnicze  ( 33582 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

greg(R)
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Czerwiec 24, 2009

: 59

« #15 : Luty 06, 2010, 03:32:31 »

@Zaratustra

Jak autorka argumentuje? Za mało źródeł by stwierdzić "że wszyscy wyznawcy religii Chrystusa niszczyli wspomniane obiekty. ponadto nie należy przypisywać omówionym niżej postawom hierarchów kościelnych powszechności. To, że kilku biskupów czy diakonów faktycznie dość prężnie udzielało się w destrukcji obiektów kultu minionej religii nie oznacza, iż wszyscy postępowali w ten sposób" Z tego wynika, że aby chrześcijaństwu przypisać niszczenie ww obiektów, musieliby je niszczyć wszyscy chrześcijanie. Niestety, do tego by zburzyć świątynię wystarczy zgraja mnichów z łomami oraz bierna akceptacja wszystkich innych, zwłaszcza włądz.
Nie oznacza to, że książki nie doczytam w wolnej chwili. Walorem jest na pewno faktografia i sporo barwnych cytatów.

No i zobacz. Z tego co napisałeś to książka jest dobra - bo możesz wysnuć własne wnioski na podstawie podanych faktów. Co do Krawczuka to oczywiście racja. Jego książki są świetnie napisane.

Też wydaje mi się cały proces to konstrukcja wyssana z palca, stąd zabawne są wg mnie wszelkie próby analizy z perspektywy prawa rzymskiego

A moim zdaniem nie masz racji. Zgódźmy się co do dwóch rzeczy:

1. Opis samego „procesu” jest wyssany z palca Izajasza.
2. Jezus zginął na krzyżu.

Wyjdźmy od punku drugiego. Od samego końca. Za jakie przestępstwo Rzymianie, w myśl swojego prawa, mogli ukarać kogoś w ten sposób? Ano właśnie: za rebelię przeciwko Rzymowi. Stąd wniosek, który sformułowałem we wcześniejszym poście. Albo Jezus faktycznie był rewolucjonistą, albo za takiego go władza rzymska uważała. Zatem ewangeliczne zarzuty religijne można między chrześcijańskie bajki włożyć. Ponieważ zaś w kompetencjach sanhedrynu leżało skazanie na śmierć za bluźnierstwo, to kolejnym wnioskiem na gruncie prawa karnego jest to, że to faktycznie Rzymianie osądzili i skazali Jezusa. Nie Żydzi. Pozaprocesowe przesłanki ku temu, to fakt, że ewangelie powstały w czasie gdy korzystne było „wybielenie” rzymskiego udziału w skazaniu. Jak więc widać wszystkie elementy tego chrześcijańskiego puzzle są na właściwych miejscach. ;-)

ukazał się taka książka, kupiłbym, gdyby nie była tak droga, no i oparta na wspomnianym błędnym założeniu, by przyjmować opis dosłownie).

Mowa o „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego” Pauliny Święcickiej-Wystrychowskiej? Mam tę książkę. Nakład jest wyczerpany. Jakaś wariacki antykwariat wystawiał ją na Allegro za 150 zł. Życzę im powodzenia. Ja wypożyczyłem z biblioteki i skserowałem za niecałe 20 zł. ;-) Książka jest pisana z chrześcijańskiej perspektywy. Tym niemniej uważam ją za bardzo cenną. Autorka jest dość skrupulatna. Przytacza mnóstwo faktów i usiłuje przy tym udowodnić, że czarne jest białe. Tym samym, sceptykom daje do ręki potężne argumenty dlaczego nie mogło być tak, jak jest to opisane w ewangeliach. Wystarczy wziąć jej fakty i wyprowadzić z nich własne wnioski. Najbardziej podobała mi się jej bezradność wobec przywileju paschalnego. Przeczytawszy cały akapit mu poświęcony masz bardzo konkretne argumenty dlaczego ta opowiastka to chrześcijańska bajka.

Natomiast całkowicie zgadzam się z tym, że prawda najprawdopodobniej leży gdzieś pomiędzy Vermesem a Maccobym.
« : Luty 06, 2010, 03:39:12 greg(R) »
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

: Mężczyzna

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #16 : Luty 06, 2010, 11:32:22 »

Ależ my się zgadzamy, co najwyżej nie wyraziłem się dość precyzyjnie. Chodziło mi o sam przebieg procesu, przesłuchania, że to wątki albo wymyślone, albo wprowadzone z zewnątrz, choćby i z Izajasza. Sama analiza prawna jak najbardziej jest możliwa, jeśli się wychodzi od faktów. Nie znam tamtej książki, sądziłem, że może to być właśnie analiza procesu, przesłuchania, z punktu widzenia np. uchybień proceduralnych czy czegoś takiego, autorkę przepraszam, jeśli się myliłem.
Co do rebelii zgoda, jeśli się ją odpowiednio szeroko ujmie. Nie sądzę, by Jezus nawoływał do czynnego buntu z bronią w ręku. Raczej liczył na ingerencję Jahwe. Niewątpliwie samo podniesienie roszczeń do tronu mogło być uznane za przyczynek do niebezpiecznych zamieszek. Co nie wyklucza, iż mógł być skonfliktowany również z arcykapłanami, prorocy zwykle kłócą się z kapłaństwem i podważają jego władzę.

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #17 : Luty 08, 2010, 22:41:50 »

Mowa o „Proces Jezusa w świetle prawa rzymskiego” Pauliny Święcickiej-Wystrychowskiej? Mam tę książkę. Nakład jest wyczerpany. Jakaś wariacki antykwariat wystawiał ją na Allegro za 150 zł. Życzę im powodzenia. Ja wypożyczyłem z biblioteki i skserowałem za niecałe 20 zł. ;-) Książka jest pisana z chrześcijańskiej perspektywy. Tym niemniej uważam ją za bardzo cenną. Autorka jest dość skrupulatna. Przytacza mnóstwo faktów i usiłuje przy tym udowodnić, że czarne jest białe. Tym samym, sceptykom daje do ręki potężne argumenty dlaczego nie mogło być tak, jak jest to opisane w ewangeliach. Wystarczy wziąć jej fakty i wyprowadzić z nich własne wnioski. Najbardziej podobała mi się jej bezradność wobec przywileju paschalnego. Przeczytawszy cały akapit mu poświęcony masz bardzo konkretne argumenty dlaczego ta opowiastka to chrześcijańska bajka.
Jako, że jak się okazuje masz tu chyba "monopol" na tę książkę, może znalazłbyś trochę czasu i skrobnął na jej podstawie jakiś tekścik do antychrysta? Mam na myśli nie tyle recenzję, co coś do działu biblijnego? Są tam już teksty o procesie, ale nie jest powiedziane, że nie może być ich więcej  ;).

greg(R)
Nymphus
**

« #18 : Luty 11, 2010, 11:09:14 »

@Zaratustra

Sama analiza prawna jak najbardziej jest możliwa, jeśli się wychodzi od faktów

Jeśli się nie wychodzi od faktów to wychodzą bajędy w rodzaju chrześcijańskiej angelologii. :) A dla mnie to zwykła strata czasu. To już wolę zwykłe bajki poczytać.

sądziłem, że może to być właśnie analiza procesu, przesłuchania, z punktu widzenia np. uchybień proceduralnych czy czegoś takiego,

I jest tak w istocie. Jednak jak już pisałem: dzięki swojej rzetelności autorka dostarcza precyzyjnych argumentów dlaczego nie mogło być tak, jak to opisują ewangelie.

Z pozostałą resztą postu się zgadzam.

---------------

@Rutilius

Jako, że jak się okazuje masz tu chyba "monopol" na tę książkę, może znalazłbyś trochę czasu i skrobnął na jej podstawie jakiś tekścik do antychrysta? Mam na myśli nie tyle recenzję, co coś do działu biblijnego? Są tam już teksty o procesie, ale nie jest powiedziane, że nie może być ich więcej.

Hmm... Będzie trochę osobiście. ;) Mam wobec Waszej załogi dług do spłacenia. Tak przynajmniej to postrzegam. Antychryst był jedną z pierwszych stron dot. zagadnienia Jezusa historycznego, które miałem przyjemność czytać. Dostarczyliście mi solidnego bodźca aby poszukać informacji na własną rękę. Jestem z natury niezwykle drobiazgowy. Tak więc całe to skrupulatne śledztwo w sprawie Jezusa i chrześcijaństwa sprawiło mi mnóstwo frajdy. Co do opisu książki. Powiem tak. W pewnym sensie jestem niewolnikiem własnych cech. Co się z tym wiąże? Nie umiałbym napisać „jakiegoś tekściku”. Wszystko co wychodzi spod mojej ręki musi być czymś noszącym znamiona dzieła doskonałego. ;) Czyli albo rzeczowa recenzja albo nic. I tu jest cały pies pogrzebany. Mam jeszcze do skończenia własną stronę poświęconą zupełnie innemu tematowi. I tutaj znów mój perfekcjonizm daje znać o sobie. Ponieważ nie pasował mi do końca żaden z gotowych tzw. „lightbox'ów” to piszę swojego. Mam pewną wizję jak chciałbym aby działał mój „lightbox” i mam zamiar ukończyć go tak, aby robił dokładnie to co chcę, w sposób jaki sobie umyśliłem. Chwilowo natrafiłem na problem natury programistycznej, z którym nie umiem sobie poradzić. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że ostatnio „pochachmęcili” mi zmiany w pracy w sposób, który zupełnie wyklucza jakąkolwiek „pracę twórczą”. I wszystko leży odłogiem. A dlaczego o tym, piszę. Ano dlatego, że mam pomysł, choć siłą rzeczy pozostający na razie na poziomie koncepcyjnym a dotyczący kolejnej strony. Nawet domenę już sobie „zabukowałem”. Dla ciekawostki. To jest prawdziwa domena a nie maska, a co istotne jest darmowa: jezusznazaretu.tk. Jak tylko ukończę pierwszą stronę, to wezmę się za jezusznazaretu.tk, tutaj będzie już bez „lightbox'ów” i innych bajerów. Surowa i funkcjonalna estetyka. Szacuję, że realny termin uruchomienia drugiego projektu to od 3 do 6 miesięcy.  W moim założeniu będzie to strona przedstawiająca Jezusa, wczesne chrześcijaństwo, czasy Konstantyna i jego następców oraz chrzest Polski. Innymi słowy mam dość ambitny plan aby prześledzić w jaki sposób „zgubny zabobon” powstał i się rozprzestrzenił. Na początek chciałbym wystartować z 2 - 3 artykułami i potem stopniowo dodawać kolejne. Siłą rzeczy na pewno napiszę coś o procesie. Bez najmniejszych przeszkód będziecie mogli wykorzystać zatem wszelkie treści zawarte na mojej stronie. W ramach spłaty długu. ;) Z wolnym czasem powinno być u mnie lepiej bo urlop tuż, tuż a od maja zmiany w pracy mają wrócić do starego porządku.

A gdyby ktoś wiedział jak zrobić przy pomocy css/javascript aby obrazek skalował się do diva, do którego go wrzucam to byłbym wdzięczny. Najprościej zrobić to przez użycie width="100%" height="100%" w znaczniku img src. Niestety nie jest to zgodne ze standardem wc3 i jak w zadeklaruję stronę jako strict, to trick nie działa. A musi to być strict bo inaczej Internet Explorer nie interpretuje css jak należy. A niestety „olać” IE nie mogę.
« : Luty 11, 2010, 11:21:13 greg(R) »
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #19 : Luty 11, 2010, 11:22:20 »

Zatem trzymamy kciuki za nową stronę. Nawet nie wiedziałem, że istnieje takie Tokelau  ;)  toż to do Polski chyba dokładnie po przeciwległej stronie globu! Rozumiem, Inkwizycja ściga, ale żeby aż tak dalece musieli uciekać badacze jej niewygodni  ;D
Co do js - jestem tylko konsumentem, nie miałem nigdy sił zgłębić tego języka. W php chyba bym wiedział jak to zrobić  - jakiś skrypt do generowania miniaturek dałoby się chyba przystosować, zwłaszcza jeśli div ma stałe rozmiary. Zresztą może w js też są jakieś tego typu skrypty?

greg(R)
Nymphus
**

« #20 : Luty 11, 2010, 11:53:32 »

Zatem trzymamy kciuki za nową stronę.

Dzięki. Przyda się. :)

Rozumiem, Inkwizycja ściga, ale żeby aż tak dalece musieli uciekać badacze jej niewygodni  ;D

Inkwizycja inkwizycją. Opłacam już jedną domenę .pl a .tk mam za darmo. :)

Co do js - jestem tylko konsumentem, nie miałem nigdy sił zgłębić tego języka. W php chyba bym wiedział jak to zrobić  - jakiś skrypt do generowania miniaturek dałoby się chyba przystosować, zwłaszcza jeśli div ma stałe rozmiary. Zresztą może w js też są jakieś tego typu skrypty?

Nie sprecyzowałem. Z php problemu nie mam. Z tym, że php działa po stronie serwera a nie przeglądarki. Php'em nie można napisać kodu działającego zdarzeniowo - a o to właśnie mi chodzi. Mój problem na pewno ma rozwiązanie. Muszę je tylko odnaleźć i zaadoptować do mojego skryptu. Sęk w tym, że div zmienia się dynamicznie wraz ze skalowaniem okna przeglądarki (zdarzenie onresize). Zaś oprócz diva ma jeszcze skalować się jego zawartość - czyli zdjęcie. Aby rzecz jeszcze bardziej skomplikować, to jest to w sumie 9 divów (8 na półprzeźroczystą ramkę wykonaną w technologii css-sprites), które pozostają wobec siebie w pewnej zależności. W zasadzie cały kod (odczytywanie katalogu php'em, tworzenie listy zdjęć, zapętlenie tegoż, deklaracje css, nawigacja itp.) mam już gotowy - wszystko ładnie samo się układa. Tylko muszę jeszcze dołożyć ostatni element - skalowanie zdjęcia w środkowym divie.
Feanaro
Moderator
Heliodromus

[Wiara słowiańska] : 1329

« #21 : Luty 21, 2010, 10:28:37 »

Po pół wieku wychodzi w końcu wznowienie fundamentalnej, przedwojennej pracy Kazimierza Moszyńskiego "Kultura Ludowa Słowian". W chwili obecnej dostępny w sprzedaży jest tylko tom pierwszy, poświęcony kulturze materialnej, ale wydawca zapowiada, że w tym samym roku – w marcu i w maju ‒ ukaże się drugi, dwuczęściowy tom Kultury Słowian poświęcony kulturze duchowej.

Cena niestety zaporowa - tom 1 kosztuje stówkę, dwa następne pewnie też nie będą tańsze...

Autor: Kazimierz Moszyński
Tytuł: Kultura ludowa Słowian. Tom I: Kultura materialna
Data wydania: 1929, reprint: 2009
Wydawca reprintu: Graf_ika
Liczba stron: 745
Oprawa: twarda
Cena: 95 zł
http://histmag.org/?id=3939

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #22 : Marzec 21, 2010, 11:46:16 »

Kolejna nowość wydawnictwa WAM - Monika Ożóg, KOŚCIÓŁ STAROŻYTNY WOBEC ŚWIĄTYŃ ORAZ POSĄGÓW BÓSTW
http://ksiazki.wydawnictwowam.pl/?app=info&poz=2497

Książka przedstawia systematycznie postawę starożytnych chrześcijan wobec przedmiotów kultu dawnych religii. Pokazuje, co Ojcowie Kościoła pisali o sztuce w ogóle, a o pogańskiej w szczególności, omawia stosunek władz chrześcijańskiego już cesarstwa do obiektów kultu oraz przepisy prawne zebrane w Kodeksie Teodozjusza. Istotne jest zwrócenie uwagi na dwuznaczną postawę cesarzy wobec świątyń i posągów; na przykład Konstantyn z jednej strony promował chrześcijaństwo, z drugiej starał się dbać o stare obiekty kultu, traktując je raczej jako zabytki kultury niż przedmioty czci; Konstancjusz niszczył świątynie bardziej dla wzbogacenia się niż z gorliwości religijnej; Teodozjusz Wielki wprowadzał chrześcijaństwo wręcz na siłę. Znajdziemy tutaj również opisy działań biskupów i świeckich wiernych, a także legendy na ten temat.

Dużym walorem książki jest powstrzymywanie się od wydawania sądów. Autorka próbuje zrozumieć, lakonicznie opisuje, szuka wyjaśnienia powodów, dla jakich ktoś postępował tak, a nie inaczej. To bardzo ważna zaleta historyka.

Może ktoś z Was będzie miał okazję przeczytać i zrecenzować  ;)
Natrafił ktoś już na tę książkę?  ;)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #23 : Maj 10, 2010, 10:11:05 »

Nowa książka, która może rzucić nowe światło na problem orientalizacji Śródziemnomorza i to w najbardziej zaskakującym fragmencie:

Ktoś już czytał może?

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #24 : Czerwiec 09, 2010, 11:22:43 »

przeglądał ktoś może tę ksiażkę:
http://katalog.wydawnictwowam.pl/?Page=opis&Id=2476
Baslez Marie-Françoise
PRZEŚLADOWANIA W STAROŻYTNOŚCI
OFIARY, BOHATEROWIE, MĘCZENNICY
Warta zakupu?

greg(R)
Nymphus
**

« #25 : Październik 09, 2010, 02:08:09 »

Nie jest to co opiszę co prawda żadną nowością wydawniczą ale może warto zwrócić na to uwagę. W Realu o jakiegoś czasu wyprzedają tę serię:

http://www.rp.pl/temat/192141.html

za niecałe 15 zł za sztukę. Bardzo ładne albumowe wydania. Oczywiście nie są to to jakieś bardzo specjalistyczne publikacje. Jednak może to być dobry pomysł na prezent dla kogoś, kto interesuje się trochę starożytnością lub też dla kogoś w kim warto takie zainteresowania rozbudzić. Może potem sięgnie po bardziej fachowe lektury. Ponieważ ja jestem zawsze łasy na takie albumy, to sprezentowałem sobie :) Rzym, Italię, Grecję i Izrael.

---

Kolejne ciekawą książkę, która ukazała się już jakiś czas temu jest:

http://www.swiatksiazki.pl/webapp/wcs/stores/servlet/product,172086,,Szpiedzy-papieza,Eric-Frattini

Fakty, nazwiska, daty. Mnóstwo przykładów, że pomimo bezżenności urzędnicy Jahwe doskonale potrafią "zabiegać o sprawy świata". :)
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #26 : Październik 09, 2010, 11:43:09 »

Nie jest to co opiszę co prawda żadną nowością wydawniczą ale może warto zwrócić na to uwagę. W Realu o jakiegoś czasu wyprzedają tę serię:

http://www.rp.pl/temat/192141.html
Widziałem to w kilku hipermarketach na wyprzedażach. Mam z tego "Historię kultury hinduskiej" - i przyznam że ładnie wydane, treść spoko, taka typowa porządna popularno-naukowa :)

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #27 : Październik 15, 2010, 18:23:44 »

Wydawnictwo M wznowiło właśnie książkę "Pierwsi świadkowie. Pisma Ojców Apostolskich" w przekładzie Anny Świderkówny i ks. Marka Starowieyskiego (tego od apokryfów Nowego Testamentu). Książka zawiera najstarsze niebiblijne teksty chrześcijańskie z II wieku, m.in. Didache, listy Klemensa czy Pasterz Hermasa - a są te teksty o tyle ważne, że np. Didache spisano kilkadziesiąt lat wcześniej niż niektóre księgi Nowego Testamentu, a we wczesnym chrześcijaństwie wiele z nich traktowano jako kanoniczne. Dla nas niezwykle interesująca jest druga część książki, w której zgromadzono najstarsze teksty krytyczne wobec chrześcijaństwa. Może ktoś będzie miał okazję nabyć, przeczytać, skomentować tę pozycję?

http://www.wydm.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=378&category_id=48&option=com_virtuemart&Itemid=141

Spis treści:
Wstęp
1. "Praeparatio evangelica"
2. Kościół pierwszych świadków
3. O Pierwszych świadkach słów kilka
4. Propozycje bibliograficzne

Przedmowa do drugiego wydania

I. Podręczny zbiór praw gminy chrześcijańskiej - Didache
Nauka dwunastu Apostołów (Didache)

II. Interwencja Biskupa Rzymu - św. Klemens Rzymski
List do Kościoła w Koryncie

III. Najstarsza homilia chrześcijańska
Homilia z II wieku, tzw. Drugi List do Koryntian św. Klemensa

IV. Wołanie o jedność - św. Ignacy Antiocheński
1. Ignacy do Kościoła w Efezie
2. Ignacy do Kościoła w Magnezji
3. Ignacy do Kościoła w Tralleis
4. Ignacy do Kościoła w Rzymie
5. Ignacy do Kościoła w Filadelfii
6. Ignacy do Kościoła w Smyrnie
7. Ignacy do Polikarpa

V. Mądry i gorliwy pasterz - św. Polikarp ze Smyrny
1. List do Kościoła w Filippi
2. Męczeństwo św. Polikarpa, biskupa Smyrny

VI. Chrześcijaństwo i judaizm - List Barnaby
List Barnaby

VII. W kręgu chrześcijańskiego wizjonerstwa - Hermas
Pasterz Hermasa

VIII. Tajemnica Bożego planu zbawienia - Meliton z Sardes
Melitona Homilia paschalna

IX. Do Diogneta - czyli o roli chrześcijan w świecie
Do Diogneta

X. Pogarda, plotka, oszczerstwo - pisarze pogańscy II wieku o chrześcijanach
1. "Przesąd nowy i zbrodniczy" - Swetoniusz i Tacyt
2. Dwaj cesarze i chrześcijanie - Trajan i Hadrian
3. Głupcy, czy też ateiści i zakała rodu ludzkiego? (Apulejusz, Lukian, Eliusz Arystydes)
4. Uwagi irracjonalnych racjonalistów i diagnoza lekarza (Epiktet, Marek Aureliusz i Galen)
5. Inwektywa usystematyzowana (Fronton, Celsus)
6. Zakończenie - u źródeł współczesnych stereotypów

XI. Słowniczek - narodziny słownictwa chrześcijańskiego (F. Louvel OP)

Indeksy
Indeks biblijny
Indeks rzeczowy
Indeks imion i nazw
« : Październik 15, 2010, 18:32:45 Feanaro »

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #28 : Październik 15, 2010, 22:02:11 »

Mam tę pozycję z pierwszego wydania, rzeczywiście podstawowa (niektóre teksty stamtąd wziąłem), ale doprawdy nie wiem, co można by tu skomentować ;(

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #29 : Październik 16, 2010, 08:37:29 »

Chociażby jaki komentarz dali przy pogańskich tekstach  ;)

PS a nie myślałeś żeby takie Didache z odpowiednim komentarzem dać na Antychrysta? Większość chrześcijan nawet o tym tekście nie słyszała, a jak wspomniałem został spisany wcześniej niż niektóre księgi NT...
« : Październik 16, 2010, 08:41:10 Feanaro »

: « 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Nowości wydawnicze
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.084170