Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 19:13:20

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Nowości wydawnicze 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »
: Nowości wydawnicze  ( 33591 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« : Sierpień 17, 2009, 16:20:11 »

Przy obecnym natłoku wydawnictw i wydawanych przez nich książek (90% z nich nie zasługuje na szlachetne miano książki) ciężko wyłapać coś naprawdę wartościowego. Proponuję w tym temacie zamieszczać informacje o wartościowych nowościach wydawniczych.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

: Mężczyzna

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #1 : Sierpień 18, 2009, 02:21:19 »

Widziałem niedawno w księgarni książkę o Hypatii,
Hypatia z Aleksandrii autorka: Maria Dzielska
z tego, co przerzuciłem, to ma ona konfrontować mity z faktyczną historią. Nie oceniam jej wartości, nie czytałem.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #2 : Sierpień 18, 2009, 13:12:30 »

Niedawno PWN wydał kolejny "samodzielny fragment" z 7-tomowych Dzieł Wszystkich Arystotelesa, mianowicie Metafizykę (http://www.empik.com/metafizyka-ksiazka,prod11910621,p). Tak na marginesie - wcześniej ukazały się "Polityka", "Etyka Nikomachejska" oraz "Retoryka, Retoryka dla Aleksandra, Poetyka". Oby nas zaskoczył PWN niedługo czymś nowym, chętnie widziałbym zwłaszcza "Ustrój polityczny Aten".

Z co ciekawszych zapowiedzi wydawniczych:
1. Wydawnictwo Homini od jakiegoś czasu ma w zapowiedziach Sentencje Porfiriusza http://www.gandalf.com.pl/b/sentencje/ Śledzę na bieżąco, niestety data wydania ciągle się przesuwa.
2. Podobnie jak wyżej - Iskry ciągle przesuwają premierę "Z Odyseuszem w zaświatach" Krawczuka (kontynuacja znakomitych "Spotkań z Petroniuszem"). Miało się ukazać w tym roku, pewnie się już nie ukaże...

« : Sierpień 18, 2009, 13:14:52 Feanaro »

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #3 : Sierpień 27, 2009, 18:53:20 »

Dla zainteresowanych początkami chrześcijaństwa: wydawnictwo WAM wydało książkę Pierwsze kroki Chrześcijaństwa autorstwa Étienne Trocmé. Książka rekomendowana przez Dariusza Kota. A ks. Czajkowski napisał o niej w recenzji wydawniczej " Czytelnik chrześcijański może rzeczywiście zgorszyć się niektórymi tezami Autora książki lub nawet przeżyć szok. Ale powodem mogą być nie tylko tezy kontrowersyjne, ale także przyjęte od dawna w biblistyce, a czytelnikowi dotychczas nieznane."
« : Sierpień 27, 2009, 18:57:53 Rutilius »

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #4 : Wrzesień 21, 2009, 20:30:38 »

Kolejna nowość wydawnictwa WAM - Monika Ożóg, KOŚCIÓŁ STAROŻYTNY WOBEC ŚWIĄTYŃ ORAZ POSĄGÓW BÓSTW
http://ksiazki.wydawnictwowam.pl/?app=info&poz=2497

Książka przedstawia systematycznie postawę starożytnych chrześcijan wobec przedmiotów kultu dawnych religii. Pokazuje, co Ojcowie Kościoła pisali o sztuce w ogóle, a o pogańskiej w szczególności, omawia stosunek władz chrześcijańskiego już cesarstwa do obiektów kultu oraz przepisy prawne zebrane w Kodeksie Teodozjusza. Istotne jest zwrócenie uwagi na dwuznaczną postawę cesarzy wobec świątyń i posągów; na przykład Konstantyn z jednej strony promował chrześcijaństwo, z drugiej starał się dbać o stare obiekty kultu, traktując je raczej jako zabytki kultury niż przedmioty czci; Konstancjusz niszczył świątynie bardziej dla wzbogacenia się niż z gorliwości religijnej; Teodozjusz Wielki wprowadzał chrześcijaństwo wręcz na siłę. Znajdziemy tutaj również opisy działań biskupów i świeckich wiernych, a także legendy na ten temat.

Dużym walorem książki jest powstrzymywanie się od wydawania sądów. Autorka próbuje zrozumieć, lakonicznie opisuje, szuka wyjaśnienia powodów, dla jakich ktoś postępował tak, a nie inaczej. To bardzo ważna zaleta historyka.

Może ktoś z Was będzie miał okazję przeczytać i zrecenzować  ;)

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #5 : Październik 23, 2009, 18:41:04 »

Nowość wydawnictwa homini Autentyczna Ewangelia Jezusa, Geza Vermes!!

Autentyczna Ewangelia Jezusa to kolejna praca Gezy Vermesa poświęcona
zagadnieniu „historyczności” Jezusa, a ściślej problemowi autentyczności
wypowiedzi przypisywanych Chrystusowi przez Ewangelistów oraz chrześcijańską tradycję. Autor podejmuje tu szczegółowe studium biblijnych tekstów i dokonuje klasyfikacji wypowiedzi Chrystusa na — przypuszczalnie —
autentyczne oraz przekształcone lub włożone w jego usta przez autorów
i redaktorów pism Nowego Testamentu. Celem tej erudycyjnej egzegezy
jest próba rekonstrukcji charakteru, poglądów i teologii galilejskiego Nauczyciela
na podstawie wygłoszonych przez niego słów i przybliżenie współczesnemu
odbiorcy pierwotnej wersji Jezusowego nauczania — temat po temacie.
Autentyczna Ewangelia… to cenna lektura zarówno dla wiernych, jak
„niewiernych” i wątpiących, ale przede wszystkim dla tych, którzy dojrzeli
do swobodnego dyskursu teologicznego: bez stereotypów i uprzedzeń.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #6 : Listopad 01, 2009, 01:04:19 »

Dla zainteresowanych początkami chrześcijaństwa: wydawnictwo WAM wydało książkę Pierwsze kroki Chrześcijaństwa autorstwa Étienne Trocmé.
Ksiązka świetna, właśnie napisałem z niej recenzję - gorąco polecam!

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #7 : Grudzień 15, 2009, 13:10:07 »

Jerzy Prokopiuk już jakiś czas temu wydał książkę Hermes – wysłannik bogów tutaj recenzja. Czy ktoś czytał może tę książkę? Prokopiuk to znany gnostyk i ezoteryk, więc nie spodziewam sie szczególnie mocnego opracowania historycznego, raczej filozoficzno-teologicznego.

greg(R)
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Czerwiec 24, 2009

: 59

« #8 : Styczeń 23, 2010, 16:08:42 »

Witam,

Autentyczna Ewangelia Jezusa to kolejna praca Gezy Vermesa poświęcona
zagadnieniu „historyczności” Jezusa, a ściślej problemowi autentyczności
wypowiedzi przypisywanych Chrystusowi przez Ewangelistów oraz chrześcijańską tradycję. Autor podejmuje tu szczegółowe studium biblijnych tekstów i dokonuje klasyfikacji wypowiedzi Chrystusa

Tę książkę mam, przeczytałem i to zdecydowanie znakomita lektura (podobnie zresztą jak "Twarze Jezusa" czy "Kto był kim...").

Chciałbym natomiast poinformować, iż w bieżącym roku wydana została książka "Naśladowcy Jezusa. Prawda i Fałsz. Piotr, Paweł i Maria Magdalena" autorstwa Ehrman Bart (tego od "Przeinaczania Jezusa"). Kupiłem ją choć jeszcze nie miałem czasu jej przeczytać. Jednak po "przekartkowaniu" i pobieżnym przeczytaniu paru fragmentów wydaje się, że pozycja była warta zakupu. Myślę, że może stanowić pewne uzupełnienie "Kowala Mitu" i "Pierwszych kroków chrześcijaństwa".

Warto też pamiętać, że w tym roku ma ukazać się książka Dariusza Kota.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #9 : Styczeń 23, 2010, 16:25:52 »

Dzięki za sygnał. Kupiłem już książkę Veresa, ale nie mam coś czasu się za nią zabrać. Natomiast w TP ukazała się już (dość zabawna chwilami) jej recenzja:
http://tygodnik.onet.pl/32,0,38798,1,artykul.html

Germanic
Gaius Claudius Drusus Caesar Germanicus
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Listopad 08, 2009

: 101

« #10 : Styczeń 31, 2010, 01:20:34 »

Ta książka nie jest kolejnym opracowaniem greckiej mitologii, lecz analizą religijnych postaw i zachowań Hellenów epoki klasycznej. Z badań autorki wyłania się obraz dość odległy od stereotypu starożytnego Greka, postrzegającego rzeczywistość w kategoriach racjonalności i harmonii. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, jak Grecy za czasów Peryklesa wyobrażali sobie Świat nadprzyrodzony.

Zapowiedź książki Louise Bruit Zaidman "Grecy i ich Bogowie" ukazana na łamach Rzeczpospolitej. Brzmi zachęcająco, aczkolwiek książka liczy ledwie 220 stron. W takim wypadku nie wypada wymigiwać się brakiem czasu na przeczytanie  :)
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #11 : Styczeń 31, 2010, 08:40:34 »

A to chyba wznowienie, bo książka ta już od dawna zdobi moją półkę. Wydawnictwo Mówią Wieku 2008. Rzeczywiście pozycja podstawowa, jeśli chodzi o religijność Greków (po polsku), zwłaszcza uzupełniona Langauerem. Więcej tu konkretnych informacji, które daje się zastosować niż w innych książkach.

Germanic
Gaius Claudius Drusus Caesar Germanicus
Miles

Reputacja: 1

U nas od: Listopad 08, 2009

: 101

« #12 : Styczeń 31, 2010, 20:10:22 »

Tak czy owak muszę się zaopatrzyć :P
greg(R)
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Czerwiec 24, 2009

: 59

« #13 : Luty 05, 2010, 23:29:10 »

@Rutilius

Natomiast w TP ukazała się już (dość zabawna chwilami) jej recenzja:

„Recenzja” w istocie dość zabawna. Tak... Jej [śmierci na krzyżu] powodem (...) było odczytanie nauki Jezusa przez przywódców religijnych jako bluźnierstwa, którego istota polegała na roszczeniach wysuwanych przez Niego do bycia równym Bogu.. A niechby sobie pan ksiądz zadał trud analizy tego zdarzenia pod kątem obowiązującego wówczas prawa. Rzymski prefekt skazujący Żyda za żydowskie przestępstwo religijne... Za coś takiego mógł skazać sanhedryn - informując jedynie o fakcie władze rzymskie. Kara ukrzyżowania przewidziana była przez prawo rzymskie dla buntowników, rewolucjonistów, pochodzących z najniższych warstw społecznych. Stąd też Jezus albo rewolucjonistą był, albo był tak właśnie postrzegany. Można dopatrzeć się również analogii do zabicia Jana Chrzciciela. Józef relacjonuje przecież, że ten zginął bo zauważono, że gromadzi wokół siebie lud i ma duże poparcie. Można zatem przypuszczać, że rosnąca popularność Jezusa nie umknęła uwadze władzom. Zaś incydent w świątyni „postawił kropkę nad i”.

Poza tym mocno zastanawia mnie też jedna rzecz. Vermes opisuje Jezusa jako postać apolityczną. Maccoby przekonuje, że był rewolucjonistą. Przyjmując punkt widzenia Vermesa i uwzględniając fakt, że Jezus głosił nadchodzące królestwo dla Żydów. Co Jezus sądził o Rzymianach? Skoro królestwo miało dotyczyć wyłącznie Żydów, to zapewne musiał zakładać, że po nadejściu królowania Jahwe z Rzymianami coś się stanie. Być może zatem Jezus przeczuwając, że królestwo jest na wyciągnięcie ręki faktycznie zaczął nawoływać do niepłacenia podatków lub czegoś wbrew władzy i opis ewangeliczny zawiera okruchy prawdy?

Wracając zaś do „procesu”, to John Dominic Crossan w książce „Kto zabił Jezusa?” bardzo sensownie argumentuje, że cały opis „procesu” to jedynie historyzacja proroctwa. Zauważa on bardzo słusznie, że Ci, którzy wiedzieli jak faktycznie wyglądał proces nie byli zainteresowanie jego opisaniem. Zaś Ci, którzy chcieli to opisać - nie wiedzieli. Stąd sięgnęli do proroctwa Izajasza.

Co do literatury. Niestety ostatnio książki szybciej kupuję niż czytam. W kolejce czeka również wspomniana w tym wątku książka Moniki Ożóg. Wydaje się być rzetelną pozycją, bez zbędnego lukrowania chrześcijaństwa. Wczoraj natomiast po około 20 minutowym wertowaniu w EMPIK-u kupiłem (35 zł) książkę „Papieże i krucjaty bałtyckie 1147-1254”, fińskiej autorki, wydaną przez wydawnictwo Bellona. Na razie odłożyłem na stosik książek do przeczytania. Z tej samej tematyki zauważyłem „Krucjaty Północne” wydane przez Rebis. Z tym, że o tej książce nie mogę nic powiedzieć bo nie zaglądałem do niej.
« : Luty 05, 2010, 23:34:42 greg(R) »
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #14 : Luty 05, 2010, 23:58:42 »

Ja książkę Moniki Ożóg tylko wertowałem, niektóre rozdziały zacząłem czytać, ale nie mam tak pozytywnego wrażenia. Przede wszystkim temat jest tak potężny, że chyba tylko Wipszycka czy inny autorytet tej klasy powinien się z nim mierzyć. Tymczasem mamy do czynienia z pracą doktorską! Stąd w większości opiera się nie na źródłach w oryginale, ale na polskich tłumaczeniach. To jeszcze pół biedy. Gorzej, że język jest często bardzo niezgrabny, sztucznie chyba zadęty i niejasny. Ach, żeby ktoś to opisał piórem Krawczuka!
"Kwestią przysparzającą wielu problemów jest właściwa ocena stosunku chrześcijan do obiektów kultu pogańskiego. Panuje powszechne przekonanie, że to chrześcijaństwo zniszczyło cywilizację grecko-rzymską i jej osiągnięcia. Ale czy tak było?" Jak autorka argumentuje? Za mało źródeł by stwierdzić "że wszyscy wyznawcy religii Chrystusa niszczyli wspomniane obiekty. ponadto nie należy przypisywać omówionym niżej postawom hierarchów kościelnych powszechności. To, że kilku biskupów czy diakonów faktycznie dość prężnie udzielało się w destrukcji obiektów kultu minionej religii nie oznacza, iż wszyscy postępowali w ten sposób" Z tego wynika, że aby chrześcijaństwu przypisać niszczenie ww obiektów, musieliby je niszczyć wszyscy chrześcijanie. Niestety, do tego by zburzyć świątynię wystarczy zgraja mnichów z łomami oraz bierna akceptacja wszystkich innych, zwłaszcza włądz.
Nie oznacza to, że książki nie doczytam w wolnej chwili. Walorem jest na pewno faktografia i sporo barwnych cytatów.

jeśli chodzi o Jezusa, to moim zdaniem prawda leży gdzieś pośrodku między  Vermesem a Maccobym. Vermes odpolitycznia Jezusa z założenia, Maccoby z założenia polityzuje. Ale ten drugi ma chyba więcej racji.
Też wydaje mi się cały proces to konstrukcja wyssana z palca, stąd zabawne są wg mnie wszelkie próby analizy z perspektywy prawa rzymskiego 9ukazał się taka książka, kupiłbym, gdyby nie była tak droga, no i oparta na wspomnianym błędnym założeniu, by przyjmować opis dosłownie).

: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 »  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Nowości wydawnicze
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.87173