Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 18:06:50

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Polecane książki 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1 2 3 »
: Polecane książki  ( 11315 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« : Sierpień 17, 2009, 16:18:30 »

Proponuję w tym temacie "reklamować" warte przeczytania książki związane tematycznie z serwisem.

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Sierpień 27, 2009, 19:10:04 »

Polecam książkę Georgesa Dumezila Bogowie Germanów, myślę, że to pozycja obowiązkowa nie tylko dla wyznawców asatru, choc tutaj położony jest punkt ciężkości. Są to szkice, w których materiał porównawczy odwołuje się do religii wedyjskiej ale i do wczesnej religii rzymskiej. Przystępna egzemplyfikacja jego słynnej tezy o trójfunkcjonalności pierwotnej religii praindoeuropejczyków - z którą nie trzeba się naturalnie zgadzać, ale która warto przemyslec uprawiając politeistyczną teologię.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #2 : Sierpień 27, 2009, 21:31:49 »

Mam, czytałem, polecam.

Swoją drogą, aż żal dupę ściska. Książeczka malutka (150 stron formatu "kieszonkowego"), wydano to 3 lata temu i jest to jedyna w ogóle praca Dumezila jaką przełożono na język polski. Dobrze, że Eliadego mamy chociaż chyba prawie całego potłumaczonego.

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #3 : Sierpień 27, 2009, 21:58:56 »

Dumezila a raczej z Dumezilem jest jeszcze wywiad "Na tropie Indoeuropejczyków. Mity i epopeje", wydane już dość dawno (1996), niedawno dostałem, ale jeszcze się nie zapoznałem.

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #4 : Listopad 25, 2009, 22:19:35 »

Polecam

http://www.lideria.pl/sklep/opis?nr=90213

To powieść i pisana przez katolika ale obiektywnie pokazuje jak wyglądała sytuacja ludności pruskiej w czasach chrystianizacij oraz jak mogło wyglądać przyjmowanie nowej wiary dla zwykłych ludzi...

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #5 : Marzec 25, 2010, 16:53:41 »

Polecam wydaną przed trzema laty pracę Algirdasa Greimasa "O bogach i ludziach. Studia o mitologii litewskiej". Autor, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli strukturalizmu, w czterech esejach na podstawie folkloru i skąpych źródeł historycznych stara się zrekonstruować wybrane zagadnienia ze świata religijnego dawnych Litwinów. Książkę czyta się trochę ciężko (charakterystyczne jest to, że autor wchodzi niejako "w środek tematu" i po prostu opisuje, nie robiąc wstępów w których wyjaśnia kto z kim i dlaczego. Nie jest to publikacja w stylu "mitologia litewska" w której mamy wszystko ładnie i po kolei opisane), niemniej na pewno warta przeczytania.

http://www.derewiecki.pl/sklep/?s__karta.id__213

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #6 : Maj 25, 2010, 13:27:57 »

Polecam książkę: ,,W. Dziewulski, Zwycięstwo chrześcijaństwa w świecie starożytnym, Wrocław 1969'' Wydane przez Ossolineum, niestety chyba nie wznawiane, więc trzeba by zrobić rajd po bibliotekach.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #7 : Listopad 05, 2010, 22:43:25 »

Nawet nie wiedziałem, że coś takiego jest po polsku:
http://allegro.pl/show_item.php?item=1306871031
FLAWIUSZ FILOSTRATOS
ŻYWOT APOLLONIUSZA Z TIANY
1997
Ma ktoś to może?

Aldis
Corax
*

Reputacja: 0

: Kobieta

U nas od: Październik 18, 2010

: 10

« #8 : Listopad 06, 2010, 14:50:16 »

Ja od siebie mogę polecić pozyzje Philippa Waltera "Mitologia chrześcijańska" rok wydania 2006. Książka ciekawa z tego powodu, że zawiera kilka źródeł mówiących o chrześcijaństwie, jako karykaturalnym obrazie pogaństwa i jakich cwanych sztuczek używano, by podbić ów religią cały świat. Warte przeczytania

"Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba - odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy"
Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #9 : Styczeń 14, 2011, 12:34:06 »

Polecam książkę "Mitologia Germańska" Artura Szrajtera. Opowiedziana w bardzo ciekawy sposób aż się chce czytać a jednocześnie nie sprowadzona do roli bajki i nie pozbawiona swojego znaczenia. Do tego mamy bogaty słownik encyklopedyczny zajmujący prawie połowe stron. Bardzo wartościowa książka nie tylko dla wyznawców Asatru :)

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Raraszek
Gość

« #10 : Listopad 08, 2011, 17:23:32 »

Mógłby ktoś polecić lub odradzić książkę Duch Pogaństwa?
Pojawiła się jakiś czas temu i ciągle nie ma w sieci żadnej recenzji.
W każdym sklepie piszą o "fascynującym eseju" i kopiują to samo zdanie w kółko do obrzydzenia.
Czytał ktoś?Może chociaż spis treści ktoś zna?
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

« #11 : Listopad 09, 2011, 09:51:19 »

Miałem tę książkę w walizce na wakacje, ale inne były pierwsze w kolejce, więc nie zdążyłem zacząć. Na portalu słowiańskiej wiary zapowiadali recenzję, ale jeszcze nie ma.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #12 : Grudzień 29, 2011, 16:18:58 »

http://merlin.pl/Filozof-i-wilk-Czego-moze-nas-nauczyc-dzikosc-o-milosci-smierci-i-szczesciu_Mark/browse/product/1,837626.html?gclid=CNnz0u7Jp60CFQW_zAodNk39mQ
Książkę polecił mi Georgigenes. Dziś wypożyczyłem i zacząłem czytać. Przyznam, że książka jest naprawdę mocna.

Wolebor
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Wrzesień 06, 2009

[Pogaństwo] : 55

« #13 : Marzec 01, 2012, 13:38:20 »

Informacja dla osób, które mają luźne 150 zł do wydania. 87 hymnów orfickich w polskim przekładzie dostępne w krakowskiej księgarni House of Albums. Jeśli ktoś się zdecyduje, można by uzupełnić braki w Pantheionie.

http://houseofalbums.pl/pl/p/HYMNY-ORFICKIE/1280

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #14 : Marzec 01, 2012, 15:13:55 »

Ktoś na głowę upadł z tą ceną  ::) W ogóle jak oni to wydali? 10 ręcznie przepisywanych sztuk? Bo nigdzie tego nie można było kupić.
Na szczęście wydawnictwo Atut z Wrocławia wydało niedawno Argonautyki orfickie i zapowiedzieli wydanie także Hymnów. Mam nadzieję, że szybko to nastąpi...

: 1 2 3 »  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Polecane książki
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.086160