Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 20:25:06

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Wznowienie Zosimosa! 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1
: Wznowienie Zosimosa!  ( 1553 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Feanaro
Moderator
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« : Sierpień 25, 2012, 09:17:25 »

Wydawnictwo PAX po latach zdecydowało się na wznowienie Nowej historii Zosimosa. Można już zamawiać w przedsprzedaży:
http://www.empik.com/nowa-historia-zosimos,p1052751643,ksiazka-p

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

: Mężczyzna

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #1 : Sierpień 25, 2012, 09:47:12 »

Wreszcie! Ceny na allegro były zaporowe.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #2 : Wrzesień 22, 2012, 13:16:14 »

Właśnie odebrałem. Wydanie na najwyższym poziomie, w twardej oprawie. Tekstowi Zosimosa towarzyszy wstęp pióra prof. Wipszyckiej.

Garrincha
Poganie
Leo

Reputacja: 0

: Mężczyzna

U nas od: Grudzień 28, 2010

: 274

« #3 : Wrzesień 23, 2012, 00:15:22 »

czyli zdecydowanie polecacie.. w opisie świetne! :)
Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #4 : Wrzesień 23, 2012, 20:58:25 »

Kończę czytać właśnie 3 księgę dzieła Zosimosa. Właściwa narracja zaczyna się dopiero od księgi 2, księga 1 to typowe brewiarium, ujmujące maksymalnie skrótowo całą historię od upadku Troi po czasy Dioklecjana (czyli po zdaniu na opisanie każdego cesarza).
Spodziewałem się czegoś lepszego, niestety jest to tylko i wyłącznie antykwaryczna ciekawostka. Zosimos pisze wyjątkowo słabo, wiedzę ma chaotyczną i wobec tego nieustannie myli i przeinacza fakty, miejsca, postaci (hitem jest np. nieustanne nazywanie Gotów "Scytami"). W dodatku jego antychrześcijańskość sprawia, że nie dba nawet o pozory obiektywizmu i "poprawia" fakty w celach ideologicznych: a to nie wspomina że Julian jedno z perskich miast zdobył dzięki temu że wybuchła w nim zaraza, tylko przypisuje to jego nadludzkim talentom militarnym, a to opis Konstantyna Wielkiego tak zohydza, że nie da się tego momentami czytać.

Stanowczo lepiej poczytać Ammianusa Marcellinusa.

Feanaro
Moderator
Heliodromus

« #5 : Wrzesień 24, 2012, 19:02:00 »

Jestem w połowie księgi V i niestety wrażenia nadal raczej na minus. Zosimos częstokroć myli obiekty geograficzne, 3-letnie kampanie wojenne sprowadza zazwyczaj do opisu jakiejś mało znaczącej szarży kawalerii podczas jednej z bitew i ogólnie jest raczej chaotyczny. Pod względem wartości historycznej jest więc w około połowie zupełnie niewiarygodny i fantazjuje. Trzeba jednak mu oddać, że to częstokroć nie jego wina, ale źródeł z których korzystał (głównie Eunapiusza).
Jeśli chodzi o najważniejsze, czyli światopogląd: jest tak, jak napisałem wyżej. Osobom będącym poganami wybiela życiorysy do tego stopnia, że przemilcza wszystkie ich wady, a chrześcijan nieraz nadmiernie demonizuje. Do tego stopnia przegina, że rozpisuje się w peanach na cześć barbarzyńskich wodzów łupiących Imperium, jeśli tylko ci akurat są poganami, choć generalnie w swoim dziele jest o barbarzyńcach jako takich jak najgorszego zdania (!). Oczywiście, można postawę Zosimosa zrozumieć - był już ostatnim przedstawicielem swoich czasów, "ostatnim poganinem", pisał za panowania Justyniana na początku VI wieku. Ale chociaż minimum obiektywizmu mógł zachować, a nie sprowadzać temat do zastępowania w narracji słowa "poganie" słowem "ludzie wykształceni", a słowa "chrześcijanie" słowem "motłoch".
Co najbardziej mnie zdziwiło - Zosimos nie pisze w ogóle nic o polityce religijnej Juliana Apostaty, nie wspomina też nic o usunięciu przez Gracjana ołtarza Wiktorii z kurii rzymskiej. Pisze co prawda o odrzuceniu przez tego drugiego tytułu Pontifex Maximus i o zakazaniu kultów pogańskich przez Teodozjusza, ale jednozdaniowymi ogólnikami. Najdłuższy tekst krytyczny wobec chrześcijan, na jaki natrafiłem, to krytyka życia monastycznego i postaci Jana Chryzostoma. O pogaństwie pisze też raczej ogólnikowo, robiąc tylko co jakiś czas aluzje, że wobec zaniechania kultu bogów wszystko idzie ku przepaści.
« : Wrzesień 24, 2012, 19:06:01 Feanaro »

: 1  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Książki (Moderator: Feanaro)  |  Wątek: Wznowienie Zosimosa!
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.369109