Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 20:30:48

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Strony internetowe  |  Wątek: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi! 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: « 1 2
: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!  ( 6522 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

: Mężczyzna

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #15 : Lipiec 09, 2012, 20:38:51 »

Tak ogólnie to mieliśmy tu nie rozmawiać o polityce ;) Sam staram się udowadniać że pogaństwo nie musi się wiązać z lewicą ale raczej robie to poza pantheionem bo chyba on ma troche inną misje. Tu lepiej zajmujmy się teologią bo to nam najlepiej wychodzi...krytykujmy islam, wypowiadajmy się na tę czy inną kwestię związaną z religia a widzowie niech sami ocenią czy nasze poglądy są lewicowe czy prawicowe ;) Dzisiejsza polityka jest zagmatwana i łatwo wpaść w pewne pułapki których lepiej unikać.
Myśle że kazdy znajdzie u nas miejsce jeśli jego poglądy polityczne są zgodne z polskim prawem - nie ma się co do siebie zniechęcać bo za chwile będziemy na siebie wilkim spoglądać i mówić "a ten to lewak, a ten to nazista itd".
Jeśli ktoś ma wizje pogaństwa podobną do mnie to znaczy że idziemy w tym samym kierunku i nie musze wiedzieć na kogo ten ktoś głosował. Nie wiem nawet na kogo głosuje mój ojciec ;) Jeśli np ktoś idzie w marszu niepodległości albo marsz ten blokuje ale nie robi tego z pogańskim sztandarem to dalej jest ok - nie musimy się lubić ale delej możemy dyskutować o teologii istocie bogów itd. Po co to psuć?

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« #16 : Lipiec 09, 2012, 20:39:54 »

Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...
Ale wszystkie te wydarzenia wywołali przedstawiciele chrześcijaństwa, bądź ludzie się z chrześcijaństwa wywodzący.
bo z tego, co rozumiem Asphodelusa, nie chodzi o obronę rasizmu, ale obronę przed nazywaniem rasizmem i ksenofobią wszelkiej obrony własnej tożsamości cywilizacyjnej.
Dokładnie zgadza się. Jeśli zaś chodzi o sam rasizm to jest jeszcze takie pojęcie jak ochrona własnej rasy, już wyjaśniam o co chodzi: Był taki typ antropologiczny określany jako typ ajnoski, gdyby ci ludzie nie krzyżowali się z Japończykami do to dziś moglibyśmy oglądać Ajnu. Niestety nie ma dziś już tego typu antropologicznego ani niemalże kultury. Język ich jest też prawie wymarły.

A teraz uwaga: dostrzegacie różnicę? To co wykazałem to było działanie ochronne a nie dyskryminujące jak usiłuje wmówić wszystkim lewica, lewica bowiem jest przeciwna jakiejkolwiek odrębności, rasowej/kulturalnej/ etc. lewica chce by wymieszały się wszystkie rasy, narody i kultury i aby świat był bezładną masą takich samych ludzi.   

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Feanaro
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Wiara słowiańska] : 1329

« #17 : Lipiec 09, 2012, 20:53:17 »

gdyby ci ludzie nie krzyżowali się z Japończykami do to dziś moglibyśmy oglądać Ajnu.
Rzekłbym raczej, że gdyby Japończycy począwszy od VII wieku nie wyżynali sukcesywnie Ajnów. Ale można sobie wszystko tłumaczyć "zgubnymi krzyżówkami rasowymi"...

lewica chce by wymieszały się wszystkie rasy, narody i kultury i aby świat był bezładną masą takich samych ludzi.
Ciekawe rzeczy waść prawisz...

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #18 : Lipiec 09, 2012, 21:13:17 »

Dobra, poza wszelkimi kontekstami bieżącymi, polityczną walką  i tak dalej, całkiem po prostu, czy mógłbyś Feanaro napisać, jak rozumiesz lewicowość i jak (jeśli) Ci się ona zgadza z pogańskością? Moje poglądy są jak widać dość ograniczone, chętnie je poszerzę.

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #19 : Lipiec 09, 2012, 21:29:48 »

Ciekawe rzeczy waść prawisz...
Trochę się zamotałem to prawda ale głównie nie podoba mi się ten trend w Europie który łączy masową imigrację nieasymilujących się ludzi z absurdalną poprawnością polityczną doprowadzającą nie faktycznej niemalże nienaruszalności tych imigrantów, i traktowanie ich lepiej niż ludności rodzimej.  Ktokolwiek zainicjuje:

obronę przed nazywaniem rasizmem i ksenofobią wszelkiej obrony własnej tożsamości cywilizacyjnej
Jest od razu mieszany z błotem przez obrońców politycznej poprawności. Skończyłem. Dołączam się teraz do pytania Zaratustry.

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #20 : Lipiec 09, 2012, 22:19:10 »

Lewicowość rozumiem jako walkę o wolność i równe prawa (szanse) dla wszystkich. Bez barier ze względu na płeć, rasę, narodowość, etc. I uważam, że znakomita większość haseł "lewicowych" została spełniona. Nie mamy segregacji rasowej, klas panujących lepszych "z urodzenia", religii panującej. Mamy powszechny dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, 8-godzinny dzień pracy (przynajmniej teoretycznie), prawa wyborcze dla kobiet. W tym widzę m.in. widzę lewicowość. Republikanizm przeciwko monarchizmowi, powszechny dostęp do szeroko pojętej kultury. Nie utożsamiam się w żaden sposób z tzw. "nową europejską lewicą" i proszę mnie nie wiązać z panem Zapatero. Chyba, że będziemy oskarżać o niecne zamiary PPS czy irlandzkich niepodległościowców.

Nie rozumiem pytania o "zgadzanie się lewicowości (tudzież prawicowości) z pogańskością". Wiara jest wiarą, polityka polityką. No chyba że uznamy, że poganami mogą być tylko wyborcy PiS-u, chrześcijanami PO, ateistami SLD...

nie podoba mi się ten trend w Europie który łączy masową imigrację nieasymilujących się ludzi z absurdalną poprawnością polityczną doprowadzającą nie faktycznej niemalże nienaruszalności tych imigrantów, i traktowanie ich lepiej niż ludności rodzimej
Mnie też się nie podoba i trzeba z tym walczyć ;)

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #21 : Lipiec 09, 2012, 22:52:02 »

Nie rozumiem pytania o "zgadzanie się lewicowości (tudzież prawicowości) z pogańskością". Wiara jest wiarą, polityka polityką.
Takie rozdzielenie zakłada, że z religią nie wiążą się/ z religii nie wypływają żadne wartości albo że w polityce nie chodzi o wartości. Jeśli dwa systemy przekonań mieszczą się w jednej głowie, a oba odnoszą się do wartości, to jakaś relacja między nimi chyba się nawiązuje. Dla mnie na przykład, skoro oddaję cześć Atenie i Aresowi to wypływa z tego/wiąże się z tym, iż uznaję iż wojna w pewnych sytuacjach jest dobra, słuszna, a to oznacza odrzucenie pacyfizmu (idei, którą kojarzę z chrześcijaństwem i lewicą). Gdy czczę Dzeusa, jako władcę, to odrzucam anarchizm, idiotyzm (w sensie apolityczności, które też są bardziej lewicowe niż prawicowe, o ile patriotyzm jest prawicowy) - to jeden poziom, teologiczny.
Drugi poziom jest taki, że religie pogańskie przejmujemy po konkretnych ludach. Tutaj może jest większa dowolność, bo może nie musimy przejmować również tego, co przynależy do niereligijnej, a kulturowej otoczki. To może lepiej widać na przykładzie asatru, religii jednak mocno plemiennej (=klano-centrycznej), hellenizm jest, mam mocne wrażenie, bardzie państwowy (=polis-centryczny). Z tego wypływać mogą dodatkowe wartości.
Oba poziomy się wiążą w pewnym zakresie, bo te konkretne ludy wyrażały swoje wartości w konkretnych teologiach.
~~~
Swoją drogą to Ci zazdroszczę. Przy takim rozumieniu lewicowości możesz głosować w zasadzie na dowolną partię ;D

« : Lipiec 09, 2012, 23:20:57 Zoroastres »

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #22 : Lipiec 09, 2012, 23:27:34 »

No to Feanaro mnie trochę uspokoił swoim postem. Sam natomiast (żeby nie było że zawsze i wszędzie w każdej epoce historycznej potępiam lewicę) z lewicowych postaci darzę sympatią braci Grakhów (popularzy to była taka lewica rzymska w sumie ale ich pomysły były moim zdaniem dobre) oraz rzecz jasna Rewolucję Francuską i twórców Encyklopedii, Diderota, Voltaira e.t.c.  Fakt że RF trochę się za bardzo rozhulała (likwidacja szlachty przy pomocy gilotyny i brutalna pacyfikacja Wandei) to jednak wychodzi in plus.

Wojciech z Wieruszowa
Poganie
Nymphus

Reputacja: 0

U nas od: Marzec 03, 2011

[Wyznawca słowiańskich Bogów] : 26

« #23 : Lipiec 10, 2012, 12:30:28 »

Prawda jest taka, że "lewica" i "prawica" trochę się ze sobą wymieszały jeśli chodzi o humanizm. Ja największą różnicę pomiędzy tymi kierunkami to jednak widzę w gospodarce :/.
Feanaro
Kadra
Heliodromus

« #24 : Lipiec 10, 2012, 20:27:33 »

Swoją drogą to Ci zazdroszczę. Przy takim rozumieniu lewicowości możesz głosować w zasadzie na dowolną partię ;D
A Ty nie możesz? Jako wolny człowiek mogę głosować na kogo mam tylko ochotę ;)

Krwawy
Globalny moderator
Leo

Reputacja: 4

U nas od: Grudzień 28, 2010

[Własnowierstwo helleńskie] : 447

« #25 : Wrzesień 01, 2012, 17:31:31 »

jeśli kogoś razi to może wersja z filmu Troja będzie lepsza "Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"  ;)

To mi się podoba!  :D

Ludzie nienawidzą ''prawicy'' bo kojarzy się im z wojującym katolicyzmem ale są w błędzie, prawica to nie krzyż,
Drogi Ulfie, wszystkie 9 Cnót Asatru to cnoty prawicowe, nie lewackie.
Ludzie, nie bójce się słowa i terminu ''prawica'' przecież nie gryzie.  ;)

Lewica i prawica są pojęciami dość trudnymi do zdefiniowania. Często się usiłuje stawiać znak równości między nacjonalizmem, a prawicowością. Wtedy to socjaldemokratów z Szkockiej Partii Narodowej czy irlandzkich Sinn Féin klasyfikujemy jako prawicowe, mimo że socjalizm jest niby lewicowy. W dzisiejszym świecie wymieszanych idei te określenia częściej służą do okładania innych po głowach, niż rzetelnej dyskusji.

Ale czy nie jest to definicja zbyt wybiorcza i wyidealizowana ?
Rozumiem ze rasizm (kazdego rodzaju) ksenofobia czy szowinizm to juz poglady(?) ekstremalne - ale nie zaliczysz ich chyba do lewicowych :P

Rasizm i ksenofobia, nie są prawicowe czy lewicowe, są zwyrodnieniem samym w sobie. Polityka ZSRR była rasistowska i ksenofobiczna, kiedy służyło to interesowi partii (obecnie, spójrzcie na Koreę pn), tak jak i na prawicy się zdarzało.

Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...

Z tego co mi wiadomo obozy, ale zagłady budowali narodowi, ale socjaliści. Czyniło ich to prawicowymi lub lewicowymi? Według mnie nie, po prostu chora ideologia, która była czymś wykraczającym poza ten schemat.

Prawda jest taka, że "lewica" i "prawica" trochę się ze sobą wymieszały jeśli chodzi o humanizm. Ja największą różnicę pomiędzy tymi kierunkami to jednak widzę w gospodarce :/.

Wtedy można z czystym sumieniem kwalifikować faszyzm włoski, jako lewicowy, bo gospodarka korporacyjna. Znów, określenie prawica i lewica nie pasuje do opisania, również tej ideologii.

Moja konkluzja jest taka, że powinniśmy ostrożniej używać takich słów. Są przestarzałe, a mi brak np lewicy narodowej jaka była pod sztandarem PPSu, jako równowagi dla tego co się nazywa polską lewicą i jest antypolskie.

: « 1 2  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Strony internetowe  |  Wątek: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.625140