Portyk
politeistów

start  PANTHΣION    ANTYK KONTRA CHRYSTIANIZM    BLOGOSFERA
Witamy, %1$s. Zaloguj się lub zarejestruj.
Listopad 17, 2018, 20:10:24

News
Witaj w Portyku!
W razie problemów technicznych proszę o kontakt:
rutilius[m@łpa]pantheion.pl
Stats
10790 1271 238
: BorkowskiM
* subskrybuj RSS
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Strony internetowe  |  Wątek: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi! 0 i 1 Gość przegląda ten wątek.
: 1 2 »
: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!  ( 6521 )

Zachęcamy do wzięcia udziału w dyskusji. Nie gryziemy! (za mocno)

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

Reputacja: 2

: Mężczyzna

U nas od: Marzec 19, 2010

[Politeizm Grecki (Hellenizm)] : 905

Bo ceną wolności jest wiedza.

« : Lipiec 05, 2012, 11:16:09 »

Ciekawy artykuł autorstwa Natalii Julii Nowak:
http://njnowak.nowyekran.pl/post/31140,wartosci-prawicowe-sa-wartosciami-poganskimi
Oczywiście mam na myśli tylko ten wpis, nie sugerował bym się pozostałymi wpisami autorki, które mogą razić co poniektórych.  ;)
« : Lipiec 05, 2012, 11:40:09 Asphodelus »

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Ulf
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Styczeń 31, 2011

[Asatru] : 79

« #1 : Lipiec 05, 2012, 13:09:42 »

Oszolomstwo kazdego rodzaju, kierunku czy koloru nadal pozostaje oszolomstwem.
A tutaj jak kazdy moze sie przekonac, nastapila tylko zmiana "skorki w winampie" - jak mawial moj nieodzalowany byly kolega.
Zamiast narodowo-ojczyznianego "Bog-Narod-Ojczyzna" mamy.... narodowo-ojczyzniane "Bogowie-Narod-Ojczyzna" :D

Czytajac cos takiego :
My - patrioci, nacjonaliści, konserwatyści, antyfeminiści i antydemokraci
ciesze sie za jako poganin i asatryjczyk do tych MY sie nie zaliczam.

Podsumowujac artyul i ujmujac to krotko, jak zwykle u "narodowcow" wszelkiej masci i wyznania - ksenofobia, rasizm i zadęcie, czyli slabizna intelektualna dla yntelygentnych inaczej...

"Kiedym miał przed sobą ten wielki, łysy łeb, zobaczyłem, że mu wilkiem z oczu patrzy.
Skoro się tylko dorwie, pozabija mi moich najlepszych ludzi"
(Saga o Egilu, 25)
-www.asatru.pl-
Viking
Kadra
Heliodromus

Reputacja: 4

U nas od: Listopad 15, 2009

[Asatru] : 1092

« #2 : Lipiec 05, 2012, 15:08:59 »

Nacjonalistą raczej nie jestem ale z dumą zaliczam siebie do grona patriotów i konserwatystów (w pierwotnym znaczeniu tego słowa) :) A tym czy jestem antyfeministą decyduje to co uznamy za feminizm. Tak samo jesli chodzi o demokracje - liczy się jej forma tak aby nie zamieniła się w dyktaturę większosci.
Nie wiem co złego jest w słowach - "Bogowie, honor, ojczyzna" ;) To troche tak jak u amerykańskich asatryjczyków "in gods we trust" ;) Choć musze powiedzieć że to mało kreatywne i jesli kogoś razi to może wersja z filmu Troja bedzie lepsza
Czcij Bogów, kochaj kobiety i broń Ojczyzny"  ;)

Asatru
Stara Wiara czuwa...Starzy Bogowie powracają...

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #3 : Lipiec 05, 2012, 16:13:54 »

No dlatego właśnie mówię że nie powinno się sugerować innymi jej wpisami, chodziło mi o co innego:
1. Akurat trafne scharakteryzowanie pierwszych chrześcijan jako lewicującej sekty żydowskiej.
2. Co do prawicowości, to fakt niektórzy rodzimowiercy są zbyt radykalni ale całkowite odrzucenie pojęcia prawica jest błędem.

Ludzie nienawidzą ''prawicy'' bo kojarzy się im z wojującym katolicyzmem ale są w błędzie, prawica to nie krzyż, Rydzyk, Jezus i woda święcona...

...prawica to: umiłowanie tradycji danego miejsca np. kontynentu, (czyli politeizm europejski np. Asatru), wierność własnym zasadom i wierze, promowanie dzietności, promowanie bycia prawdziwym mężczyzną i prawdziwą kobietą a nie metroseksualnym słabeuszem lub wojującą femininstką z której niestety nie będzie dobrej żony ni matki, promowanie odwagi i waleczności, promowanie pewnego ''kręgosłupa etycznego'' bo nihilizm moi drodzy też jest szkodliwy dla nas.

Drogi Ulfie, wszystkie 9 Cnót Asatru to cnoty prawicowe, nie lewackie.

Ludzie, nie bójce się słowa i terminu ''prawica'' przecież nie gryzie.  ;)

Stare na nowo się odradza... jak Fenix nieśmiertelny, ogniem fałsz wypala, by prawda na czystej ziemi zakwitła.
Ulf
Nymphus
**

Reputacja: 0

U nas od: Styczeń 31, 2011

[Asatru] : 79

« #4 : Lipiec 05, 2012, 20:32:41 »

No prosze ...
Czlowiek cale zycie sie uczy  ;)
Cale zycie myslalem, a przynajmniej przez jego wiekszosc, ze jestem umiarkowanym tradycjonalista - a tu nagle wynika z Twojej definicji Asphodelusie ze jestem kryptoprawicowcem, bo z wartosciami ktore przedstawiles identyfikuje sie jak najbardziej.

Ale czy nie jest to definicja zbyt wybiorcza i wyidealizowana ?
Rozumiem ze rasizm (kazdego rodzaju) ksenofobia czy szowinizm to juz poglady(?) ekstremalne - ale nie zaliczysz ich chyba do lewicowych :P

"Kiedym miał przed sobą ten wielki, łysy łeb, zobaczyłem, że mu wilkiem z oczu patrzy.
Skoro się tylko dorwie, pozabija mi moich najlepszych ludzi"
(Saga o Egilu, 25)
-www.asatru.pl-
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #5 : Lipiec 05, 2012, 21:57:15 »

Ja bym powiedział, że Tradycjonalizm to taki podgatunek prawicowości. Samo pojęcie prawica występowało zawsze w historii świata, tylko pod różnym nazwami.

Np. gdy w 361r. Julian wstąpił na tron Rzymu to on był ''prawicą'' czyli tradycjonalistą, konserwatystą a chrześcijanie byli ''lewakami'', przed Julianem i po jego śmierci chrześcijaństwo było ''poprawne politycznie''.

''lewicowy'' Mieszko ochrzcił Polskę w imię panującej wówczas w Europie ''katolickiej poprawności politycznej'' nie ochrzczenie się było by niepoprawne i pociągnęło by za sobą unicestwienie kraju.

Rewoltę Pogańską 1037 urządzili pogańscy ''prawicowcy''.

Rasizm- trzeba odróżnić parę spraw. Jeśli jet to bezmyślna nienawiść do np. Murzynów niczym nie podparta to jest to złe, ale jeśli oni zaczynają uznawać ''białych'' za gorszych i ich prześladować to wtedy następuje obrona.

Zobacz co się dzieje w Europie Zachodniej- gdy czarny uderzy białego to nic takiego ale jak biały czarnego nawet w obronie własnej to jest już to zbrodnia rasistowska...

Xenofobia... i znowu, jeśli pojawiają się emigranci którzy pracują, przynoszą zysk nowej ojczyźnie, to nic do nich nie mam (patrz pracowici i uczciwi Wietnamczycy)

Ale jeśli pojawiają się muzułmanie, którzy się nie asymilują, żerują na socjalu, płodzą dzieci bez opamiętania, są buńczuczni i pragną u nas wprowadzić Szariat to jak ja mogę ich tolerować.

Zatem te pojęcia (rasizm/ksenofobia/szowinizm) pojawiają się gdy następuje zagrożenie bytu danej cywilizacji. Prawicowcy to rozumieją i dostrzegają, lewicowcy już nie, ale lewicowcy tak dążą do tolerancji dosłownie do wszystkiego iż sama ta tolerancja traci rację bytu, bo tolerowana zaczyna być siła nietolerancyjna i następuje koniec tolerancji.
« : Lipiec 05, 2012, 22:01:01 Asphodelus »

Viking
Kadra
Heliodromus

« #6 : Lipiec 05, 2012, 22:16:41 »

Ano właśnie myśle że musimy odróżniać rasizm, ksenofobie itd od szanowania własnej kultury. W naszym kraju jak w naszym domu - to my jesteśmy gospodarzami i musimy mieć coś do powiedzenia. Napewno wiesz Ulfie jak traktowano Arabów goszczących u Normanów - nikt ich nie nienawidził ale taki gośc musiał znać swoje miejsce i to było normalne. To co się dziś dzieje na Zachodzie jest nienormalne - tak jakby ktoś u ciebie zamieszkał z twojej dobrej woli po czym zaczałby żyć na twój rachunek, zmieniac ci powoli wystruj mieszkania a na końcu wychowywać woje dzieci po swojemu, no to chyba kazdy głupi widzi że coś jest nie tak ;)
Co do prawicy to myśle że dziś to pojęcie jest często używane tam gdzie nie powinno się pojawiać - kiedyś prawicowiec to był ktoś kto nie chciał płacić podatków ale i nie wymagał pomocy od rządu - jednocześnie nie chciał żeby mu urzędnicy zaglądali do tyłka. To było istotne, tradycja również ale wydaje mi się że podstawą była gospodarka i określenie roli państwa. Dziś pod prawice podciąga się wszystko nawet jeśli jest to tak naprawde socjalizm (np PiS).

Asatru

"Olbrzym przechwalał się, że wypije Asom całe ich piwo. Dopiero ta groźba zaniepokoiła ostatecznie bogów"

Nie martw się jeśli ze wszystkich stron otaczają Cię wrogowie - to oznacza że nie musisz się zastanawiać w którą stronę strzelać ;)
Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #7 : Lipiec 05, 2012, 22:40:33 »

- kiedyś prawicowiec to był ktoś kto nie chciał płacić podatków ale i nie wymagał pomocy od rządu -jednocześnie nie chciał żeby mu urzędnicy zaglądali do tyłka.
Tu miałeś na myśli zapewne Konserwatywny Liberalizm, czyż nie?  ;)
To było istotne, tradycja również ale wydaje mi się że podstawą była gospodarka i określenie roli państwa. Dziś pod prawice podciąga się wszystko nawet jeśli jest to tak naprawde socjalizm (np PiS).
Dokładnie, polscy katolicy po PRL-u dzierżą jeszcze umiłowanie do socjalu, jednocześnie to katoliccy fundamentaliści zatem dla nich katolicka lewica=prawica.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

Reputacja: 5

U nas od: Styczeń 09, 2009

[Hellenizm reformowany] : 1187

(nie jestem zaratustrianinem)

« #8 : Lipiec 05, 2012, 23:43:58 »

Widzę, że przyjmujecie Korwinowską definicję prawicy. Cóż, i tak można.
Ja, jak już gdzieś pisałem definiuję to nieco bardziej abstrakcyjnie, dla mnie lewica dąży do pomniejszania różnic=napięć (a zatem też przywilejów, różnic stanowych, różnic w dochodach, zasługach, różnic między kobietą a mężczyzną, małżeństwem a związkiem gejowskim, kulturami etc.) prawica je wzmacnia. Dlatego w sferze gospodarki lewica dąży do "każdemu po równo", prawica "według osiągnięć". To nie jest jednak takie proste, że prawica zawsze wspiera kapitalizm, bo to, co dziś jest dalekie jest od kryterium osiągnięć, zdolności, pracowitości etc., często decyduje przecież znajomość odpowiedniego ministra czy dojście do urzędnika albo też monopolistyczna pozycja takiej czy innej korporacji - czy taki kapitalizm prawicowiec też powinien popierać.
Ale skoro uwydatnianie różnic, to też różnic między gospodarką a nie-gospodarką - i tu właśnie Korwinizm się często wykrzacza, bo chciałby wszystko kryteriami rynkowymi mierzyć.
Inna sprawa, że trzeba odróżniać deklarację "dla ludu" od faktycznych działań. Z tego punktu widzenia najbardziej prorynkowymi ministrami ostatnich dziesięcioleci byli PZPR-owski  Mieczysław Wilczek i PiSowska Gilowska ha ha ha.
P.S. Poza tym: "katolicki fundamentalizm" może nam się nie podobać z racji tego, że jest to forma chrześcijaństwa, ale trudno nie zauważyć, że broni wielu tradycyjnych wartości: rodziny, narodu, cywilizacji etc. Robi to nie dlatego, że jest katolicyzmem, ale że jest rzymskim katolicyzmem, że w trakcie swej ewolucji wchłonął wiele elementów pogańskich, najpierw rzymskich potem barbarzyńskich. O ile na froncie religijnym można ich określić jako religię wrogą, to na gruncie politycznym, mam wrażenie, że nie jest nam tak odległy, jakby się wydawało. Wbrew wielu głosom to właśnie "otwarty" katolicyzm, "wracający do ewangelii" jest katolicyzmem bardziej "lewoskrętnym".
« : Lipiec 06, 2012, 09:07:23 Zoroastres »

Asphodelus
Globalny moderator
Perses

« #9 : Lipiec 06, 2012, 11:27:53 »

O ile na froncie religijnym można ich określić jako religię wrogą, to na gruncie politycznym, mam wrażenie, że nie jest nam tak odległy, jakby się wydawało.
Oni sami uznają bardziej za wrogów właśnie nihilistyczną lewicę niż politeizm, jednak obawiam się że to z powodu liczebności, tych pierwszych jest więcej i łatwiej się ''rzucają w oczy''.

Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #10 : Lipiec 06, 2012, 11:45:24 »

Zapewne masz rację, gdybyśmy byli liczniejsi, to walczyliby z nami jak prawosławni z Grecji z tamtejszymi hellenistami. Ale 1) to właśnie kwestia tych dwóch frontów, póki co, w Polsce istotniejszy jest dla nich front polityczny niż religijny, 2) od tradycjonalistów-katolików znacznie gorsi są nawiedzeni "Duchacze" czy "Neony" - oni na serio wierzą, że jesteśmy opętani przez diabła i uwodzimy innych, a więc samo zło (o lewicy tak nie pomyślą). Niektórzy tradycjonaliści powiedzieliby pewnie to samo, ale wielu nie, bo katolicyzm wypływa dla nich raczej z tradycji niż tradycja z katolicyzmu, ten ostatni jest raczej sztandarem, nie są tak pogrążeni.

Viking
Kadra
Heliodromus

« #11 : Lipiec 06, 2012, 14:28:07 »

To tak jak pisałem o tych rycerzach średniowiecznych - bardziej mi pasują do dawnych wojowników pogańskich niż do pierwszych chrześcijan :D Jak byłem jeszcze katolikiem to własnie tacy rycerze i ich wojenne czyny (np z polskich bitew, wypraw do Jerozolimy itd) działały na mnie dużo bardziej niż przykłady apostołów czy Jezusa.

Asatru

Rutilius
Down here I'm god
Administrator
Heliodromus

Reputacja: 3

[Pogaństwo - hellenizm] : 1546

« #12 : Lipiec 07, 2012, 10:24:07 »

Przeczytałem tekst pani Nowak, wydaje się, że zasadniczo ma rację, ale lepszym tytułem byłoby "Wartości lewicowe są wartościami chrześcijańskimi". Wartości pogańskie nie ograniczają się do prawicowych, również przecież zwolennicy opieki nad słabszymi czy nawet praktycy rozwiązłości pozamałżeńskiej mieliby kogo wzywać w ramach panteonu. Podobnie w chrześcijaństwie, choć wartości lewicowe wydają się nadawać ton główny, to przecież i prawicowcy mogą doszukać się czegoś dla siebie. Problem w tym, że chrześcijaństwo przechodząc do porzadku dziennego nad tymi sprzecznościami jednocześnie ogłasza sie prawdą absolutną utożsamiając każdy wybór z wyborem dobra albo zła. Pogaństwo, jak sądzę, nie daje takich prostych odpowiedzi będąc świadome, że racji jest wiele i każda jest na swój sposób święta.

Feanaro
Kadra
Heliodromus

[Wiara słowiańska] : 1329

« #13 : Lipiec 09, 2012, 15:03:15 »

Zatem te pojęcia (rasizm/ksenofobia/szowinizm) pojawiają się gdy następuje zagrożenie bytu danej cywilizacji. Prawicowcy to rozumieją i dostrzegają, lewicowcy już nie
Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...

Oszolomstwo kazdego rodzaju, kierunku czy koloru nadal pozostaje oszolomstwem.
A tutaj jak kazdy moze sie przekonac, nastapila tylko zmiana "skorki w winampie" - jak mawial moj nieodzalowany byly kolega.
Zamiast narodowo-ojczyznianego "Bog-Narod-Ojczyzna" mamy.... narodowo-ojczyzniane "Bogowie-Narod-Ojczyzna" :D
Kiedyś o tym pisałem już na swoim blogu. Stąd mamy "pogan" z Zadrugi i Niklota bratających się z ultrakatolikami z NOP i ONR, bo łączy ich walka o Dumę Białej Rasy.

Post Zoroastra potwierdza po raz kolejny pewne moje obserwacje nt. upolityczniania religii, ale nie chcę podgrzewać atmosfery i spokojnie się wycofuję ;)

Zrozumianoż mnie? – Dionizos przeciw Ukrzyżowanemu…
Zoroastres
Poganie
Heliodromus

« #14 : Lipiec 09, 2012, 17:36:38 »

Noc Świętego Bartłomieja, wygnanie arian z Polski, sprawa Dreyfusa i obozy koncentracyjne to było dostrzeżenie przez prawicowców zagrożenia bytu cywilizacji? Dzięki Bogom, że deklaruję się jako człowiek lewicy...
Pierwszy post w temacie i od razu ad hilterum? Akurat "człowiek lewicy" nie powinien spać spokojnie, gdy mowa o rasizmie, bo tow. Stalin kryteriami etnicznymi posługiwał się równie skutecznie, a może skuteczniej organizując swoje krwawe czystki. Przykłady nieco chyba chybione, bo z tego, co rozumiem Asphodelusa, nie chodzi o obronę rasizmu, ale obronę przed nazywaniem rasizmem i ksenofobią wszelkiej obrony własnej tożsamości cywilizacyjnej. Co z prawicą ma noc św. Bartłomieja? Chyba, że z definicji, ksenofobia=prawica, a zatem Stalin, Maon, Dzierżyński również? Naturalnie, że przegiąć można w każdą stronę, obecnie mamy jednak ostre, ocierające się o tendencje samobójcze przegięcie w kierunku tolerancji.

Post Zoroastra potwierdza po raz kolejny pewne moje obserwacje nt. upolityczniania religii, ale nie chcę podgrzewać atmosfery i spokojnie się wycofuję ;)
Poprawka: upolitycznienia wyznawców religii. Samo upolitycznienie jest jak najbardziej pogańskie, to chrześcijanie budowali królestwo "nie z tego świata"

: 1 2 »  
Portyk  |  Źródła, czyli kto czyta - nie błądzi  |  Strony internetowe  |  Wątek: Wartości prawicowe są wartościami pogańskimi!
:  

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.15 | SMF © 2011, Simple Machines
Mercury design by Bloc
Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!
0.151172